missgaia

Durum: 132 - 4 - 4 - 0 - 15.06.2019 01:47

Puan: 4198 - Minnak Kedici

9 ay önce kayıt oldu. 1.Nesil Yazarkedi.

Kediler, doğanın başyapıtıdır. (Leonardo da Vinci)
  • /
  • 7

ünlü kediler

genetik mutasyonla dünyaya gelen pisican lil bub https://www.youtube.com/user/LilBubBub

kedi kavgası ayırmak

mevzu köpek kavgası olsa, sürünün arasına girerim, bağırıp, ellerimi şaklatarak ve ayaklarımı yere vurarak onları ayırırım ama iki kediyse kavga eden, haddimi bilirim çünkü işimiz zor, onlar bağırmaktan falan pek anlamıyor ben de çözümü yüksek sesle pisssttt diyerek ve balkonda her daim hazır duran püskürtmeli su şişesiyle minik sular sıkarak buluyorum, tabii bu işi bölge tamamen güvenliyse yapmak lazım. trafik olan bir yerse kavgayı ayırayım derken, allah korusun bir arabanın önüne fırlamasına da sebep olabilir..

kuduz aşısı olan yazarlar

minicik bir köpeciği düştüğü yerden kurtarmak isterken, bir anda korktuğu için çığlıklar atarak iki kol ve parmaklarımda sekiz on delik açması bir oldu yine de çıkardığım yere tekrar düşmemesi için, elimden bırakmadım ve güvenli bir yere taşıdığımda her tarafımın kan içinde kalmış olması arkadaşlarımı çok korkuttu ve ne kadar itiraz etsem de, yaka paça hastaneye götürdüler. açılan deliklere tek tek iğneli pansuman, tetanoz ve beş doz kuduz aşımı olup, devlete kudurmadığımı ispatladım... o an doktorun arkadaşlarıma, bu acıdan sonra değil hayvanları eline almak, yanlarına dahi yaklaşamaz dediğini ve bir arkadaşımın, hocam o öyle manyak ki kolu düşse onu bırakıp yine hayvanı kurtarır dediğini dün gibi hatırlıyorum... aşıya itiraz nedenime gelirsek, birincisi kedilerde çok daha zor bize bulaşması çünkü genelde yüzeysel oluyor tırnak yaraları, ikincisi kuduz insan için ağır bir aşı ve her aşı gibi bağışıklığımızı düşürüyor, üçüncüsü ankara için konuşacak olursam çift tırnaklılar haricinde onüç ondört yıldır kuduz vakasına rastlanmamış olması. bu da demek oluyor ki , et yiyenler için yenilen büyükbaş hayvanlarda bile bu risk daha fazla...netice olarak çok şüpheli durumlarda tedbiri elden bırakmamak da fayda var tabiki ve temennim odur ki, ne insan ne hayvan hiçbir canlı kudurmasın. kuduzsuz günler diliyorum.

anne kedi yavrusunu yer mi

bazı kediler, yavrusunun hasta olduğunu, öleceğini farkettiği zaman, sağlıklı bebeklerini korumak adına genelde onu terketmek, emzirmemekle beraber çok nadir de olsa yiyebiliyor, fakat asıl süt kokulu bebeklerine başka bir koku, mesela insan eli değmişse de aynı şeyi yapabiliyor.

sahiplendirme sözleşmesi

kesinlikle önemli, gerekli ve şart olan sözleşme çünkü, kişinin kim olduğunu, yaşadığı yeri vs. gibi durumları bilmeden kapıdan elma sepeti gibi verilen bir çok kedinin ya da köpeğin akibeti bilinmezlik oluyor ve sonrasında da insanlar verdikleri çocuğun durumu hakkında bilgi alabilmek için iğneyle kuyu kuyu kazmak zorunda kalıyor, çektikleri vicdan azabı da cabası o yüzden sözleşmesiz ve alacak kişinin standartları bilinmeden sahiplendirme yapılmamalı.

kedi sözlük yazarlarının şu an dinlediği şarkılar

çok severek, ruha şifa niyetine...

bal tedavisi

bal tedavisini duymadım fakat hayvanlara, özellikle çözümsüz kalınan durumlarda çeşitli yöntemlerle şifa uygulayan ve iyi sonuçların alındığını söyleyen çok insan var. mesela onlardan biri murat tümer https://www.instagram.com/murattumer/?hl...

anne kedi tekrar hamile kalır mı

dişi kediler doğumdan sonra ortalama 8 ila 10. haftada tekrar kızgınlık dönemine girebiliyorlar ve özellikle mevsim geçişi, bahar ayları dönemiyse bu süre daha da kısalabiliyor, fakat her çiftleşme hamilelikle sonuçlanmıyor ve ne olursa olsun yavruları olan ve emzirmeye devam eden bir kediyi, sütten kesilmeden ve biraz güçlenmeden kısırlaştırmak doğru değil.doğumdan bir ay sonra tekrar doğum gibi bir durum da söz konusu değil ki, zaten hamilelik süresi de 55 ila 65 gün kadar sürüyor.

kedilere insan ismi koymak

çocuklarımın hepsine insan ismi koysam da çilek, limon gibi ve hatta yunan mitolojisinden isimleri de keyifli buluyorum, fakat evladı gibi gördüğünü iddia eden arkadaşlarımın koyduğu, zilli, paspas, yarmagül, tekila vb. bir çok isim bana çok manasız geliyor. insan evladına neden öyle seslenir ki...ayrıca koyduğum isimlerin iki heceli olmasına da dikkat ediyorum çünkü, çok daha kolay öğreniyorlar.

28 nisan hayvan hakları büyük ankara mitingi

28 nisan hayvan hakları büyük ankara mitingihayvana şiddet, kabahat değil suçtur! kötü davrananlar potansiyel değil! suçludur! suça ortak olma! unutma bugün ona, yarın sana...
#28nisanbüyükankaramitingi

28 nisan hayvan hakları büyük ankara mitingi

tarih 28.04.2019
saat 13:00
yer ulus atatürk heykel önü
katledilen, şiddet gören, bir lokma yemek uğruna canlarını veren hayvanlarımız için söyleyeceklerimiz var.
insan vicdanı kadar insandır, yaşam hakkına saygı duyan tüm vicdanlı dostları bekliyoruz

kedi beslemeyen ve beslenmesine de engel olmaya çalışan tür

önce insani yolu deneyip, sevmese bile sevene, ilgilenene engel olmamasını ve yasayı hatırlarım, baktım olmuyor, laftan anlamıyor döverim, vallaha billaha döverimmm.

bir kediciye asla söylenmemesi gereken şeyler

aaa neden senin kolların, bacakların hep çizik ?
manyağım ben, sıkıldıkça kendimi kesiyorum! yahu evde bi dünya kedim laf mı şimdi sorduğun soru, mutluyum ben çiziklerimle ve kedilerimle.

kedilerde banyo

kediler çok ama çokkk mecburi bir zorunluluk olmadıkça yıkanmamalı, kedinizi yıkamayınız, yıkamayalım, yıkamasınlar. o kendi kendini diliyle yıkar...

sarper duman

sosyal medyada milyona yakın takipçisi olan ve bakıma muhtaç kedilere yuvasını açan, müziği ile hem onların hem de, bizlerin ruhunu dinlendiren amma velakin ne çıkacak yasa, ne de hayvana yapılan eziyet ve şiddetle ilgili tek bir destek paylaşımını görmediğimiz insan kişisi...oysa bir belediye vahşeti paylaşımı ile bile yeri yerinden oynatabilir...
empati yapayım, anlamaya çalışayım, neden hayranı çok olan insanlar böyle konuları görmezden geliyor diyorum, anlayamıyorum.

hayvansever belediyeler

belediyeler ve hayvanseverlik... hımmm baya karıştı kafam, yıllardır bu işlerin içindeyim ve henüz rastlaşamadım kendileriyle (tabii burada kötünün iyisi diyebileceğim var bir kaç tane ama inşallah gururla övebileceğimiz günleri de görürüz)

pro plan

severek tüketiyoruz. bir sorun yaşamadık şu ana kadar fakat, yurt dışı siteler ve kendi ana sayfalarında, yenilenen hiç bir ürününün ülkemizde olmaması üzücü.

açık mama

almaya hiç cesaret edemediğim mama, fakat almak mecburiyetinde kalırsam şayet, kesinlikle çok güvenip, emin olabileceğim bir shop olmalı.

seçim öncesi tüm adayların hayvansever taklidi yapması

hayvan sevmeyen, yaşam hakkının kutsallığına inanmayan, doğaya saygısı olmayan hiç bir adaya oy yok !
öyle kucağına bir kedi alıp, poz vermekle olmuyor o işler...
kapıya gelen muhtar adaylarına bile, hayvanlarla ilgili proje ve düşüncelerini soruyorum, afallayıp kem küm edenleri ya da, kapımı açtığımda karşılamaya çıkan minnaklarımdan ürkenleri direk eliyorum ve tüm çevremi de bu konuda örgütlüyorum...
hayvanla alakası olmayıp, hayvansever gibi görünmeye çalışanlarda da çok sırıtıyor bu durum, hiç inandırıcı gelmiyor, hele ki, bir hayvanı bile sevmekten aciz olanın ise, insana, doğaya falan saygısının sevgisinin olması mümkün değil bence, nokta.
  • /
  • 7

kedilere insan ismi koymak

nerdeyse tüm kedilerime insan ismi koydum. kendi ismimin de bir kediye verilmesinden hep çok mutlu oldum..

31 mart 2019 yerel seçimleri

anadolu ajansının yıllardır seçimleri nasıl manipüle ettiğini görmemizi sağlayan seçim oldu. ekrem imamoğlu "kimsenin hakkını yemedim, kimseye hakkımı yedirmem" diyerek bu seçimde güçlü bir şekilde duruş sergileyeceğini gösterdi. hak verilmez alınır dedi. daha önceki seçimlerde de kim bilir neler döndü. hakkını aramayanlar belki de kazandıkları seçimleri elleriyle verdiler. büyük şehirleri kazanan chp bakalım bu avantajı nasıl değerlendirecek, izleyip görelim.

bir kediciye asla söylenmemesi gereken şeyler

yaani tabi ki o da iyi bişey ama sokaktaki hayvana yardım edeceğine insana yardım etsen..
ben hayvana yardım edebildim sen de insanlara yardım edebilirsin engelleyen mi var?

bir kediciye asla söylenmemesi gereken şeyler

biz gelemeyiz, kedin var! (gelme zaten cagırmıyorum)
bunlara bakacagina cocuk yap. (yapmıyorum)
her yer tuydur evinde. (sana ne)
iste bunlar hep illet insan soylemleri.

kedilerde cauda stomatitis sendromu

ağız içi iltihaplanma nedeniyle kedinin yemek yiyememesi durumu olan üzücü bir hastalık. ilk defa hasta bir kedinin bakımını üstlendim her ay tekrarlayan iğneleri var. kesin çözüm ise dişlerinin sökülmesiymiş.. bunu yaşayan başka sözlükçüler varsa paylaşım yaparsanız sevinirim arkadaşlar.

özellikle beyaz kedilerde göz yaşı boyama sendromu

göz yaşı boyama sendromu
genelde beyaz renkli ve açık renklerde özellikle persian ırklarında görülen göz altı lekeleridir
porfirin (demir, rbc parçalandığında açığa çıkar; safra ve bağırsak yoluyla, aynı zamanda göz yaşı, salya ve idrarla atılır.)
monascus purpureus (kırmızı maya etkeni)
1. adım: köpek veya kedinizin yüzünü günde 2 kez silin (çay demi damlatılıp kozmetik eye cleanerlar kullanılmasını tavsiye ederim )
2. adım: plastik yemek kapları yerine paslanmaz çelik, cam veya porselen
kullanın.
3. adım: borik asit ve c vitaminini pamuklu bir çubuk yardımıyla boyanan
tüye sürebilirsiniz. bu bölgedeki porfirinin okside olmasına ve dağılmasına
yardımcı olacaktır. unutmayın, güneş ışığı akıntıyı koyulaştırır.
4. adım: tüm girişimlerinize rağmen başarılı olamadıysanız içerisinde
tylosin olmayan gıda takviyeleri kullanın, sindirim sistemine yararlı
olacaktır.( white cat/white dog tavsiye ederim )
5. adım: içme suyu olarak özellikle demir oranı fazla çeşme sularından uzak
durun. arıtılmış su kullanın.(ideal içme suyu için özel bir su pınarı çalışmamız var takip edebilirsiniz)
6. adım: antibiyotik kullanımında ısrarcı iseniz, veteriner hekim bilgisi ve
gözetiminde uygun etken maddeli antibiyotiklerin
başarı oranı daha yüksektir tercih edilebilir.(***veteriner hekim tavsiyesi olmadan kullanılmamalı )
7. adım: yüksek kaliteli diyet mamalar önerilmelidir.

hacıbektaş’ta sokakta yaşayan canlar için yardımlaşma grubu kurulması

nevşehir ili hacıbektaş ilçesinde yaşayan bir grup gönüllü vatandaşın, belediye ile temasa geçip bir sonuç alamaması üzerine inisiyatif alarak biraraya gelmesiyle ortaya çıkan oluşum. aralarında tanıdığım güzel insanlar var. tanımasak da haberimiz olsun, elden ele yayalım bu girişimleri.
grubun facebook sayfası için https://www.facebook.com/groups/26224963...

sözlük yazarlarının kedilerini paylaşıyoruz kampanyası

sözlük yazarlarının kedilerini paylaşıyoruz kampanyası

sözlük yazarlarının kedilerini paylaşıyoruz kampanyası

Toplam entry sayısı: 132

en az üç kedi

buradan itiraf ediyorum, halim içler acısı. 4 kız , 2 oğlan anası olarak; mamasıydı, kumuydu, oyuncağı, aşısı, vitamini, ödülü, yatağı, tırmalama tahtası, kısırlaştırma operasyonları, bıdısı dıdısı şeklinde liste uzayıp giderken ve evde kullanılabilir durumda tek bir eşya bırakmamışlarken; ‘allah rızkını verir, her çocuk rızkıyla gelir’ diyerek, fakirliğime bakmadan bu kadar evlat edinip, sonrasında ‘bakacağın kadar çocuk yap’ argümanını düstur edinmiş bulunmaktayım.

yukarıdaki cümleleri kuran beyin’di, bunları duyan kalp dedi ki: dünya bir yana, mis kokulu tüy yumaklarım benim yanıma, hatta al eve bi tane minnak daha…

28 nisan hayvan hakları büyük ankara mitingi

tarih 28.04.2019
saat 13:00
yer ulus atatürk heykel önü
katledilen, şiddet gören, bir lokma yemek uğruna canlarını veren hayvanlarımız için söyleyeceklerimiz var.
insan vicdanı kadar insandır, yaşam hakkına saygı duyan tüm vicdanlı dostları bekliyoruz

felçli engelli kediler

iki gözü kör bir kedinin dünyası oldun mu hiç...onun gözlerinden baktın mı hayata...evet bakıyorum, adı ışık, nurla dolsun ömrü...uzun ve mutlu olsun hayatı...

kanarya ile beraber kedi beslemek

yaralı yavru bir karga ile altı ay birlikte yaşadık. bay karga tüm evde bizlere ve kedilerime karşı, hakimiyetini ve liderliğini ilan etti (hiç kafese koymadık ve kapalı tutmadık), iyileşip büyüdükten sonra ailenin tüm fertlerine veda ederek özgürlüğüne uçup gitti. kendisine ve aklına hem aşık hem hayran olduğum ve çok özlediğim doğrudur.

28 nisan hayvan hakları büyük ankara mitingihayvana şiddet, kabahat değil suçtur! kötü davrananlar potansiyel değil! suçludur! suça ortak olma! unutma bugün ona, yarın sana...
#28nisanbüyükankaramitingi

kedi sözlük'teki cins kedi düşmanları

gerçekten gönlü ve kalbi ile ''can'' seven, bırakın cins kedi düşmanlığını bu dünyada yaşayan ve nefes alan hiçbir canlıya sevgisizlik beslemez... fakat ülkemizde ve dünyada sırf insanlara, fiziksel özellikleri ve görüntüleri daha çekici geldiği için yok soyu sopu, yedi düveli, seceresi diyerek, o masumların bu özelliklerini genetik deformasyon sonucu elde ettikleri ve sırf para uğruna bu korkunç pazarın içinde yer aldıkları göz ardı ediliyorsa, o zaman böyle tipler kedici yahut kedi sever olmuyor bence, sadece kendi cins hayvanını sever oluyor zannımca... binbir güçlükte yaşam mücadelesi veren ''safkan'' tekirlerim bir lokma için can verirken, üretim mağduru garibanları koyun dolly gibi kopyala yapıştır, başına da bin dolarlar koyarak satışa çıkar durumu etik gelmiyor bana açıkçası...
ohhh ne döktüm içimi, haydi gelsin eksiler şimdi.

28 nisan hayvan hakları büyük ankara mitingi

tarih 28.04.2019
saat 13:00
yer ulus atatürk heykel önü
katledilen, şiddet gören, bir lokma yemek uğruna canlarını veren hayvanlarımız için söyleyeceklerimiz var.
insan vicdanı kadar insandır, yaşam hakkına saygı duyan tüm vicdanlı dostları bekliyoruz

ekşi sözlük'ün kedi sözlük'ten korkması

eyyyy ekşi sözlük, sen buradaki, yüreği canlı sevgisi dolu insanlardan korkma, asıl kendi yazarların arasında, bir hayvana nasıl eziyet edileceğini anlatan, ruh hastası, sapık yazarlarını uçur.

dişi kedilerde kızgınlık dönemi

kızlarım, oğullarımın aksine öyle tatlı öyle sevimliydiler ki kızgınlığa girdiklerinde... yerlerde yuvarlanmalar, bacaklara dolanmalar, o sevimli sesleriyle, kulağa ninni gibi gelen miyavlamalar...patisini öpeyim dişi kedinin ne koku, ne çirkeflik...
5 aylıkken girdi benim sıpalar kızgınlığa, gelişimlerini tamamlamaları için 7,5 aylık olduklarında yaptırdım operasyonlarını ( erkek kedilerde 1 yaş, dişilerde 6-7 ay öneriliyor çoğunlukla) ve bir hafta, kızlarımın başında klinikte yattım üzüntüden, onların o sargılı halleri üzerine klinikte yaşadığımız sıkıntılar (ki onu başka bir zaman anlatırım) sanırım ömrümün bir on yılını alıp götürdü benden...
bin şükür atlattık o kötü günleri.iyiyiz, mutluyuz bi maşallahınızı alırız.

kedilerin garip alışkanlıkları

büyük kızım, ne zaman reiki şifa çalışması yapmaya başlasam, yatağımın ucuna ön patilerini dayayarak ayaklanır, o güzel yeşil gözlerini kocaman açar ve sanki auramı görüyormuş gibi, kafasını yukarı aşağı, sağa sola hareket ettirmeye başlar.
evimizin en duru görüye sahip lolipopu olur kendileri, yakında uzmanlık belgesini vereceğim bu gidişle. vereceği seminerlere katılmak için asistanından randevu almaya başlayabilirsiniz.

kedi sözlük'teki cins kedi düşmanları

gerçekten gönlü ve kalbi ile ''can'' seven, bırakın cins kedi düşmanlığını bu dünyada yaşayan ve nefes alan hiçbir canlıya sevgisizlik beslemez... fakat ülkemizde ve dünyada sırf insanlara, fiziksel özellikleri ve görüntüleri daha çekici geldiği için yok soyu sopu, yedi düveli, seceresi diyerek, o masumların bu özelliklerini genetik deformasyon sonucu elde ettikleri ve sırf para uğruna bu korkunç pazarın içinde yer aldıkları göz ardı ediliyorsa, o zaman böyle tipler kedici yahut kedi sever olmuyor bence, sadece kendi cins hayvanını sever oluyor zannımca... binbir güçlükte yaşam mücadelesi veren ''safkan'' tekirlerim bir lokma için can verirken, üretim mağduru garibanları koyun dolly gibi kopyala yapıştır, başına da bin dolarlar koyarak satışa çıkar durumu etik gelmiyor bana açıkçası...
ohhh ne döktüm içimi, haydi gelsin eksiler şimdi.

kedilerde banyo

kediler çok ama çokkk mecburi bir zorunluluk olmadıkça yıkanmamalı, kedinizi yıkamayınız, yıkamayalım, yıkamasınlar. o kendi kendini diliyle yıkar...

kısırlaştırma düşmanları

yok hocam. bilmezler, anlamazlar ki, doğası derler, analığı, babalığı tatsın derler, doğursun, bebeklerin yuvaları hazır derler... aslında bu kişileri şöööle enselerinden yakalayıp, sokaklara, sahalara sokmak lazım ki görsünler, anlasınlar o garibanların kısacık ömürlerinde, şu dünyada çektiklerini...

kediyle otobüs yolculuğu

empati gerekliliği doğuran durum, bırakın saatlerce bir bagaj içinde kalmayı, on dakika aracın içinde kapalı kalsam strese girerim, çocuklarımı binek araçta kısa mesafe veterinere bile götürürken nasıl paniklediklerini gördükten sonra ne o otobüse binerim ne de onlara bavul muamelesi yapılmasına izin veririm...
Henüz takip ettiği biri yok.