kanarya ile beraber kedi beslemek

evde kedisi ile birlikte kanarya da besleyen hayvanseverler burda mı ?
ben bir dönem ikisini bir arada denedim. 9 ay kadar sürdü. en ulaşılamaz yere koymama rağmen kedilerimden biri o yüksekliğe atlamayı başardı. neyse ki evdeydim. sonrasında sadece kanarya besleyen bir abime verdim kanaryalarımı. böylesi onlar için daha iyi oldu.
yaralı yavru bir karga ile altı ay birlikte yaşadık. bay karga tüm evde bizlere ve kedilerime karşı, hakimiyetini ve liderliğini ilan etti (hiç kafese koymadık ve kapalı tutmadık), iyileşip büyüdükten sonra ailenin tüm fertlerine veda ederek özgürlüğüne uçup gitti. kendisine ve aklına hem aşık hem hayran olduğum ve çok özlediğim doğrudur.
muhabbet kuşum var kedim eve gelene kadar asla kafese girmeyen bir kuştu. aleyna'nin saglik sebeplerinden dolayi onu eve almak mecburiyetinde kaldim. cok küçüktü, uzun sure kuşum olan haşmet'in yanında uyumaya başladı her gece kafesinin yanina gidiyordu (geceleri kafese alıyordum) ilk zamanlar korktum ama bir gün haşmet'i aleyna yanimizdayken açtım önce kuştan korktu sonra yine yanina gidip oturdu simdi cok iyi arkadaşlar ikisi de cok seviyorlar birbirlerini aleyna',nin yaninda da rahat rahat uçabiliyor
riskli durumdur.

ama olmayacak şey değildir.

arkadaşım yıllarca 2 muhabbet kuşuyla birlikte kedi besledi. kuşlar kedinin sırtında falan uyuyordu.

fakat daha sonra yavru bir kedi daha sahiplendi. o kedi daha 1 aylıkken bile kuşlara saldırıyordu. karakterle alakalı sanırım.
istisnalar dışında kesinlikle mantıklı bulmuyorum. sonuç olarak kediler hala tam evcilleştirilebilmiş hayvanlar değil ve içgüdüsel hareket ediyorlar. yüzde 1 bile olsa kuş için bir risk varsa, asla o riski yabana atmamak gerek diye düşünüyorum. sonuç olarak bir canlıdan bahsediyoruz.
2 kedi ve 2 kanaryayla yaşıyoruz. kuşları tabi yüksekte tutuyoruz, kediler ulaşamıyor. ama eve ilk geldiklerinde günlerce kuşları izlediler. şimdi pek umursamıyorlar ama ulaşabilecekleri yerde değiller.
bizim kedilerimiz ilk 2 muhabbet kuşu ile yaşıyordu. hatta kuşumuz limon gidip onları uyurken kafalarından didikleyip uyandırıyordu. böyle böyle alıştılar. bir ara 15 kuşumuzlaydık. gidip yanlarına oturup onları seyretmeyi seviyorlardı. birbirlerine alışamama olmuyor. insanlar gibi değiller durup dururken birbirlerine saldırmıyorlar. hatta 50 balığımız var ve kızımız onlardan su içmeye bayılıyor...
bir yaman 2 kanarya mutlu mesut yasıyor bizim evde. yaman şimdiye kadar hiç içgüdüleri ile hareket etmedi ama yine de gözümüz üstünde.