kronik böbrek yetmezliği

kedilerde ölüm nedenlerinin başında gelir. çoğu veteriner pek bir ömür biçmez çünkü tani konduğunda genellikle 4.evre olmuştur. eğer kedinize düzenli kan tahlili yaptırmıyorsanız erken evrede tanı koyma şansınız yoktur. kilo kaybi,aşırı su icme,aşırı idrar,kusma,ağız kokusu başlıca belirtilerindendir.
ben de kedimi evre 4 te yakalayabildim,veteriner birkaç hafta ile birkaç ay arası ömür biçti. sonra felinecrf.org diye bir site buldum,turkçesini de hacettepeden bir hoca https://kedikbhblog.wordpress.com olarak çevirmiş saolsun. mutlaka okuyun. kedimle hastalıkta 1. yılımızi kutladık ağustosta. bilgilenmek,yol yordam isteyen lütfen çekinmeden mesaj atsın,bu zor yolculukta yardımcı olmaya hazırım
siyam. ve persian ırklarında daha çok görülür,serum biyokimya testleriyle böbrek ve karaciğer değerleri saptanabilir erken teşhis için check-up’u tavsiye ederim erken teşhis halinde uygun diyet mamalar ve bitkisel ilaçlar önerilir,bol su tüketmesi gerekir bunun için de hazır drinkweller ya da kendinizin yapabileceği su şelaleleri tavsiye ederim
+6 yaş üzeri her kedinin, check up yaptırmasını tavsiye ediyorum. çünkü böyle durumlarda erken teşhis çok önemlidir ki maalesef son evrelerde hasta sahiplerimiz getirdiği için sağlıklı bir yaşam standardı sağlayamıyoruz. kedinizin çok su içmesi, sık idrara çıkması, geçmişinde idrar yolu enfeksiyonu geçirmiş ise , çok daha dikkatli olmalısınız, ve veteriner hekiminize vakit kaybetmeden danışmalısınız. erken teşhis hayat kurtarır .
yaklaşık 20 gün önce teşhis kondu, ve evet genelde teshis konuldugunda 4.evre olmus oluyor malesef ki. kolay degil biliyorum ama imkanınız olursa 7 yaş üstündeki kedilerinizin en azından yılda bir kan tahlillerini yaptırmanızı oneririm, kreatin, üre, fosfat, şeker ve hemogram cok degerli. yaklaşık 17 gun serum tedavisi ve yanında diger ilaclar ile tedavi gordu kedim, batın ultrasonu ile de bobreklerin fiziksel durumu ve diger organlar bakıldı. sokaktan sahiplendigim icin gercek yasını bilemiyoruz, veteriner hekim 13-16 arası olabilecegini dusunuyor, haftada 1 igneleri devam edecek (eritropoetin,b12, demir) , şuanda agrısı var mı, derdi var mı, bunları konusamıyor olmak en yıpratıcı kısmı. umarım toparlar ve bir süre daha birlikte oluruz.