kronik böbrek yetmezliği

kedilerde ölüm nedenlerinin başında gelir. çoğu veteriner pek bir ömür biçmez çünkü tani konduğunda genellikle 4.evre olmuştur. eğer kedinize düzenli kan tahlili yaptırmıyorsanız erken evrede tanı koyma şansınız yoktur. kilo kaybi,aşırı su icme,aşırı idrar,kusma,ağız kokusu başlıca belirtilerindendir.
ben de kedimi evre 4 te yakalayabildim,veteriner birkaç hafta ile birkaç ay arası ömür biçti. sonra felinecrf.org diye bir site buldum,turkçesini de hacettepeden bir hoca https://kedikbhblog.wordpress.com olarak çevirmiş saolsun. mutlaka okuyun. kedimle hastalıkta 1. yılımızi kutladık ağustosta. bilgilenmek,yol yordam isteyen lütfen çekinmeden mesaj atsın,bu zor yolculukta yardımcı olmaya hazırım
+6 yaş üzeri her kedinin, check up yaptırmasını tavsiye ediyorum. çünkü böyle durumlarda erken teşhis çok önemlidir ki maalesef son evrelerde hasta sahiplerimiz getirdiği için sağlıklı bir yaşam standardı sağlayamıyoruz. kedinizin çok su içmesi, sık idrara çıkması, geçmişinde idrar yolu enfeksiyonu geçirmiş ise , çok daha dikkatli olmalısınız, ve veteriner hekiminize vakit kaybetmeden danışmalısınız. erken teşhis hayat kurtarır .