kedilerde ishal sorunu

bir süre önce sokaktan bulduğumuz 3 aylık yavru kedimize iç parazit şurubu verildi ve hemen akabinde doğal sonucu olarak köpüklü ve sıvı şekilde kakasını yapmaya başladı.
durum korkutucu bir ishal görünümü aldığı için, çok güvendiğim bir siteden yardım aldım çözüm için.
balkabağı.

http://www.diyabetikkedi.com/tr/2012/12/...

link çalışmazsa buraya da bırakmak istedim,

"..kedilerde ishal ve “bal kabaklı mama” tedavisi:

muhtemel sebebi:

semptomlar giderilirken bir yandan da ishalin sebeplerinin tespit edilip ortadan kaldırılması gerekiyor – parazit olabilir, viral ya da bakteriye bağlı olabilir, yağlı süt içmiş olabilir, kanser ya da böbrek rahatsızlığı olabilir…

ancak sık sık rastladığım kadarıyla büyük bir oranda “ani mama değişimi” sebebiyle ishal oluyor kediler. mama geçişinin kademeli yapılması gerektiği konusunda veterinerler de mama satan mağazalar da müşteriyi uyarmayı ihmal ediyor.

son zamanlarda ani mama değişikliği yapmış olabilirsiniz. mama değişiminin geçişli – kademeli- yavaş yavaş yapılması gerektiğini bilmiyoruz, bir anda mama geçişiyle kedilerin barsak florasına zarar veriyoruz ve kanlı ishale dahi rastlanıyor. mesela böyle bir durumda, ishal bir kez başladığında yapılması gereken, en kısa zamanda ishali durdurmak ve sonra eski mama ile yeni mamayı karıştırarak, yeni mamanın miktarını artırarak ve barsak hareketlerini gözlemleyerek 10 gün içerisinde mama geçişini tamamlamak.

tedavisi:

ishal bir sebeple bir kere başladı mı zor iyileşebiliyor. size bal kabağını çok tavsiye ediyorum, kedimin resmen hayatını kurtardı,

önce 12 saate yakın, tercihen kaynatılıp soğutulmuş, temiz içme suyu verilecek (ishal sırasında vücut çok dehidre oluyor, mutlaka su içmeleri gerek), hiç mama verilmeyecek

sonra hiç vakit kaybetmeden azıcık tavuk ve azıcık da bal kabağı haşlayın. 1 dolu çay kaşığı kadarcık balkabağını ezip tavukla iyice karıştırıp kediciğe yedirin, sonra ilerleyen saatlerde aynı şekilde… 24 saat içerisinde toparlıyor.

bu arada, içme suyunu da düzenli değiştirin ve temiz olmasına özen gösterin.

(yabancı kaynaklardan buldum, türkçe kaynaklarda bal kabağından pek bahsedildiğine rastlamadım)

yaşlı kedimi 6 ayda mama, iğne, her türlü medikal yöntem, pirinç lapası, vs deneyip hiç bir şekilde iyileştirememiştim, sonra internette okuduktan sonra balkabağı tedavisini denedim ve mucizesine birebir tanık oldum. şimdi beslenmesine dikkat ediyorum…

ayrıca, sonrasında bir müddet hill’s’in gastrointestinal rahatsızlıklarda kullanılan veteriner maması ıd kullanabilirsiniz. eksilmiş sindirim enzimlerini tamamlamada yardımcı oluyor. ancak ani ishallerde hızla yardımcı olabilen bir ürün değil, tedavi sonrası sindirim sisteminin kendisine gelmesini sağlıyor.
bu arada, bal kabağı lifli bir gıda, ishalde olduğu gibi kabızlıkta da kullanılıyor ve ilginç bir şekilde kedilerim bal kabağının tadından hiç rahatsız olmadılar.

inşallah sizin de işinize yarar. geçmiş olsun.
zeynep birand .."

kaynak: diyabetikkedi - kedilerde ishal ve bal kabağı tedavisi
mamasını saklarsam olay çıkar. kabak haşladım ve yedi, maması da duruyor, hadi hayırlısı..
daha cok yavrularda olan ishal probleminde ayrica kahverengi gibi bir renge de rastlanirsa zaman kaybetmeden veterinere gitmek gerekiyor su kaybetmemesi icinde bol bol su içirmek gerek
özellikle yavru kedilerde 1 hafta süren ve hala geçmemiş olan ishaller öldürücü olabiliyor. geçer diye beklemek yerine hemen iyileştirmek için müdahale edilmeli. alanını sıcak tutmalı, hava akımında kalmamasını sağlamalı. diyeti ve su tüketimi çok önemli. probiyotik desteği ile de çözülmüyorsa bir veterinere uğramak şart.
çok sıkıntılı bir sorun, hızla önlem alınmalı aksi taktirde ölümcül olabiliyor. kedicik soğuktan korunmalı, uygun probiyotik ile desteklenmeli ve beslenmeli.