pars

Durum: 450 - 11 - 3 - 0 - 12.07.2019 06:16

Puan: 15477 - Kıdemli Kedici

1 yıl önce kayıt oldu. 1.Nesil Kedmin.

tam bir kedi aşığı
  • /
  • 23

faytona binme atlar ölüyor inisiyatifi

adalardaki at ölümlerine dur demek için oluşturulmuş olan sosyal platform. faytonlar yasaklanana kadar da durmadan çalışacakları çok net.

https://www.evrensel.net/haber/382796/fa...

adalardaki at ölümleri

son yıllarda hayvanlara göz göre göre yapılan en bilindik eziyet adalardaki faytonlarda çalıştırılan atlar. faytona binme atlar ölüyor inisiyatifi de 2014 yılında resmi kayıtlarda 1 yılda 400 atın öldüğü ve yıl 2018 olduğunda bu sayının iki katı atın öldüğünü açıklamışlar. adalardaki faytonlar yasaklanmadıkça da bu ölümler devam edecek gibi görünüyor.

https://www.gazeteduvar.com.tr/gundem/20...

ajda pekkan

1946 doğumlu süperstarımız. kim der bu kadın 73 yaşında diye. hala enerjik, hala yaşı 19. hayvan seviyor, önemsiyor. son katıldığı programda da bahsediyor ki, evinde kedileriyle köpekleriyle beraber yaşamaya devam ediyormuş. 4 kedisi varken 2 yavru daha almış. insanlarla sosyalleşme şansı bulamadığı için hayvanlarıyla sosyalleştiğini ve ona çok iyi geldiğini söylüyor. adalardaki atlardan da bahsetmiş.

kedinizle ortak özelliğiniz

suyu çok sevmek ve umursamazlık.

kedinin idrar bıraktığı yeri nasıl temizleriz

makinaya atıp yıkanabilecek şeylerse hiç sorun değil fakat makinaya atma şansınız yoksa cidden yok etmek imkansızlaşıyor.

kedinizi kime emanet edersiniz

en güzeli hayvansever güvendiğiniz bir arkadaşınız veya dostunuzdur. böylelikle gözünüz arkada kalmaz. bir de evinize yakın yaşıyorsa verin yedek anahtarınızı, kedinizin (kedilerinizin) düzeni bozulmasın.

kedilerde iç ve dış parazit tedavisi

pirelerle mücadelede stronghold markasını tek geçiyorum. kediniz pirelendiyse hemen kullanın ve sonuçları izleyin.

v-pati

vodafone ve alcatel'in ortak düşündükleri, hayata geçirdikleri proje. uygulama ve evcil hayvanınıza takacağınız cihaz sayesinde nerede olduğunu, hareket halinde mi değil mi her an görebiliyorsunuz.

https://www.vodafone.com.tr/v-yasam/urun...

hyper immun 44

mucizevi multivitamin ve mineral takviyesi. en iyi sonuç aldığım gıda takviyesi. bağışıklığı düşmüş olan canlar için minik miktarlarda kullanılmak koşuluyla gerçekten çok işe yarıyor.

oridermyl

kulak iltihabı, kulakta oluşan enfeksiyon, kulak uyuzu gibi durumlarda kullanılan merhem. kedinizin kulakları çok sık kirleniyorsa kahverengi siyah yoğun şekilde kir çıkıyorsa ya enfeksiyonu vardır, ya iltihaplanmıştır ya da kulak uyuzu olmuştur. işte bu durumlarda bu merhem devreye giriyor.

bi dünya sevgi

yeni yayınlanan bölümleri;kedi kavgası ayırmak

düştüğüm hatalardan biridir. sol el bileğimde çok ciddi büyük bir yarığa sebep olmuştu. hala daha kocaman bir iz durur. tavsiyem ellerinizle ayırmayın. o anda başka bir kedi müdahale ediyor sanıp sizi parçalıyorlar. bir sopa veya başka bir nesneyle ayırmaya çalışın.

kediyi iç güveysi göndermek

en doğru çiftleşme erkek kedinin evinde oluyor. kendi alanına gelen dişi kediye oldukça efendi davranıyor, bolca dayak yese de efendiliklerini bozmuyor erkekler. sürekli dişiye bir ilgi alaka falan. erkek kedinin evinde 2 gün içinde çiftleşme tamamlanıyor, dişi kedinin evinde ise süre 1 haftaya kadar uzayabiliyor.

kedim mamasını yemiyor

yer ev değişikliği kediler için zaman zaman sorun olabiliyor. kaç gündür yemiyor, su içiyor mu? kumunu kullanıyor mu? yeni evi keşfetmesi 1 hafta sürebiliyor. ben de nisanda taşındım ve iki kedimi yanıma aldım. ilk 2 gün yemediler sonra yemeye başladılar. saklanma tavırları 2 hafta kadar sürdü.

koku bırakma

erkek kedinin eve idrar yapma sorunsalı

bi dünya sevgi

yeni sezonu artık tv100 ekranlarında olacak. saatini henüz bilmesem de cumartesi günleri yayınlanacağı haberini aldım. devam ediyor olmasına da çok sevindim.

edit: saati de öğrendim 11:30

anne kedi tekrar hamile kalır mı

sezeryan ameliyatla doğum yapan kızım operasyondan 20 gün sonra kızgınlığa girmişti. o ameliyatlı haliyle yavrusuna bakmaya çalışırken bir yandan da kızgınlığa girişi bana çok enteresan gelmişti. erkek kedim ayrı olmasa belki de çiftleşip yeniden hamile kalacaktı. tabi ameliyat sonrası veterinerimden en az 1 yıl gebe kalmaması gerektiğini öğrenince 1 yıl boyunca erkek kedimle bir araya getirmedim. şimdi tabi 14 ay geçti, ikinci kez anne oldu.

malt macunu

ben trixie malt kullanıyorum. gayet memnunuz.

bicolor

iki renkli kedilerin kürk adı. genellikle beyaz üzerine farklı renklerin bir araya gelişiyle oluşur.

örnek gösterecek olursak;

  • /
  • 23

adalardaki at ölümleri

geçen yıl gittiğimde gördüm, içim cız etti. hayvanlar bakımsız, aç. hava sıcak. acımasızca o römorkları çekmeye zorlanıyorlar.

bunun en iyi çözümü faytonları yasaklamak. izmir'de yasaklandı. istanbul'da da pekala yasaklanabilir. aç kalma korkusu yaşayan faytoncularımız pekala başka sektörlerde çalışarak geçimlerini sağlayabilirler.

kedilerde iç ve dış parazit tedavisi

nasıl olsa evden çıkmıyorlar diye biz de aksattık biraz, şimdi de acı gerçeklerle yüzleşiyorum ilk defa... allahım psikolojik olarak düşündükçe kaşınıyorum zaten. gece yatakta minik bir şey farketmemle başladı kabus, çok korkuyorum evi istila edecekler diye sözlük.
edit: dün veterinerimizle telefonda konuştuk, duman hamile olduğu için acil durumlar haricinde iç-dış önermiyor ve mevcut yavruyu hala hunharca yaladığı için diğerlerine de dış parazit yapamayacakmışız. zira dış paraziti yalaması, kendisine uygulanmasından daha zararlıymış. beyazlı* ve pamuk*) için kilolarına göre iç parazit ilacı göndertti sağolsun. şimdi de ben bunları nasıl yutturacağım derdindeyim. o uzun kalem gibi ilaç içirme aparatından yok çünkü. bu konuda deneyimi olan varsa paylaşsın lüffen..

russian blue

bir diğer tanımıyla (bkz:mavi rus), yavrucuklarımın da içlerinde bulunduğu kedi cinsidir efenim.
tam bir rus baronu edasıyla takılan bu arkadaşlar yalnızken evde kedi olduğunu unutabilirsiniz bile. fazla konuşmazlar, bir şey isteyecek ya da kızacak filan da seslerini duyacağız.diğer kedilere göre genelde daha zayıf görünürler fakat oldukça gelişmiş kas yapılarına sahiptirler. bu sayede de evin içinde oldukça sessiz ve hızlı hareket ederler.
karakter olarak zeki, duygusal, sakin, yumuşak, mahcup ve sessiz olarak tanımlanıyormuşlar. hakikaten de öyledir. bizim bey kapıları kendi açar, yavruların mamasına asla dokunmaz (sevmediğinden değil kendi tabağında sunulmadığından), yaş mama saati aksamaz, biz yemek yerken canı bir şey istediyse mesela gelir oturur bir kere miyavlar sonra gider ne istediğini gösterir sonra geri gelip oturup bekler filan...
gözlemlediğim tek eksi yönü diğer kedilere göre aşırı seçici olmaları. dünya para döktük seveceği mamalar bulmak için. sokaktaki kediler bayram ediyor valla bizimkinin artıklarıyla. efendim malt macunudur ödül tableti ya da stickleridir filan, öyle hemen yiyemez. önce bi bütün markalarınkini görecek paşam. gerçi kızım bu tanıma uymuyor beni bile yer yakında ama sürekli hamile ya da emziriyor modda olduğu için olabilir bu...
rus baronu dediğin pis tuvalet kullanır mı? haaşaa. o tuvaletler sabah akşam temizlenecek, yoksa duşakabinin gider deliğinde orada olmaması gereken şeyler görürsünüz.
velhasıl harika karakteristik özellikleri olan cinslerdir. bu arada yavrularımın ikisi de bir şekilde sokaktan kurtarılarak bize geldiler, isterlerse panda olsundular evlat sonuçta.

kedi sözlük

ben nereye düştüm'ün cevabını tam bulamadan yazar oluverdiğim harikulade oluşumdur kendileri. hayır şimdiye kadar nerdeymişim de 2. nesile düşmüşüm onu da anlamadım, neyse..

sosrooms.com

hayvan hakları federasyonu nun projelerine destek amacıyla ile kurulmuştur.
sosrooms.com, ziyaretçilerini, rezervasyon aşamasında tatilbudur.com sitesine yönlendiren yeni bir buluşma noktasıdır. bu şekilde, siteden giriş yaparak tatilbudur.com sitesinde, tatilbudur.com fiyatları ve koşulları ile ve herhangi bir ek maliyet olmadan tüm rezervasyonlarınızı yapabilirsiniz. bu işbirliği ile sosrooms.com, tatilbudur.com sitesine yönlendirdiği ve tatilbudur.com sitesinde yapılan her rezervasyon başına bir komisyon almaktadır. sosrooms.com bu komisyonlardan elde edilen tüm kazancı, haytap’a  bağışlamaktadır.

trafoya giren kedidönemin enerji bakanı tamer yıldız'ın nisan 1 şakası yaptığı düşünülen 2 nisan 2014 tarihli açıklamasından sonra sosyal medyada ve basında sıkça yer edindi.
http://www.hurriyet.com.tr/amp/gundem/en...

bu açıklamanın üzerine bir çok capslar yapıldı.
https://www.cnnturk.com/amp/fotogaleri/b...

ankara büyükşehir belediyesi 1. ankara sokak hayvanları çalıştayı

ankara büyükşehir belediyesi, başkent’te sokak hayvanları için ilk kez bir çalıştay düzenleyecek. başkan yavaş'ın talimatıyla, büyükşehir belediyesi sağlık işleri daire başkanlığı’nın ev sahipliğinde gerçekleştirilecek olan “1. ankara sokak hayvanları çalıştayı”, 29 haziran cumartesi günü yapılacak.

ankara büyükşehir belediye başkanı mansur yavaş’ın da katılacağı çalıştay ile vatandaşların sokak hayvanlarına karşı duyarlılığının artırılması amaçlanırken, sokak hayvanlarının sorunlarının çözümü de masaya yatırılacak.

haber için https://t24.com.tr/haber/ankara-buyukseh...

hyper immun 44

benimde kullandığım süpervet var vitamin takviyesi ilk zamanlar bilemedim bir tablet verdim bizimkileri tutana ask olsun tum gun enerjiden uyumadilar ama artik yarim veriyorum kiloda aldilar cok iyi geldi. bahcede yaralı olanlar icinde mamaya karıştırıyorum bazen iyilesmelerine yardimci olabilmek adına gercekten etki ediyor. vitamin takviyesi şart

kedi kazaları

kediseverleri ve "ben'im" diyen insanları üzen, geren ve/veya strese sokan kötü olaylardır. kimisini araba ezer geçer, kimisi balkondan düşer ve kimisi de kavga eder orası burası yaralanır.

burada da "amatör" pilot abimizin başına stresli bir olay gelmiş; kanadında bir kedinin zorlukla tutunmaya çalıştığını fark etmiş ve emercensi inişe geçmiş. allah'tan sonuç mutlu sonla bitmiş.

uçuş öncesi uçuş kontrollerini yapmayan pilotlara amatör pilot deniyor.

kedi kavgası ayırmak

eve gelip sokağa çıkan bir kedimiz vardı. komşuya sahiplendirmiştim. adı çiko. gözümüzün önünde olduğu için ben de ilgileniyordum. ama psikopattı. bir kavgaya girecekse önce bize bakardı. eğer biz yakındaysak hiç affı yok, o kavgaya girerdi. bir gün böyle bir kavgada çiko'nun sahibi eline taşı alıp diğer kediyi kovaladı. kedi duvardan atladı, kaçtı. çiko duvara çıktı ona bakıyor. o sırada sahibi 'çiko gel yavrum' dedi. dedi ya, ondan sonra adamı hastaneye kaldırdık.
- iki gün önce onun tırnaklarını kesmiştim. o yarayı nasıl yaptı, dedim.
adam bana tek bir şey söyleye bildi;
-allah razı olsun, iyi ki kesmişsin.
o günden sonra öğrendim ki, kedi kavgaları kız kavgaları gibi; taraflar asla ayrılmaz. mümkünse taraflar da dövülür. dayak yiyince taraflar rahatlıyor, köşelerine çekiliyor.

Toplam entry sayısı: 450

kedi sözlük birinci istanbul buluşması

kedicilerin sohbeti bitmez derler ya, buluşma aynen öyle oldu. ilk notum yer önerisi yapan yazarların zirveye katılmayışı. tüm yazarlar avrupa yakasından kadıköy'e gittik, anadolu yakasından bir yazar vardı. (düzeltme için teşekkürler) bu da bana ders oldu. bir sonraki zirve kesinlikle avrupa tarafında olacak kanaatindeyim.

önce makbiile ve nil ile buluştuk. nazım hikmet kültür merkezi'nde tek bir boş masa olmadığını görünce diğer katılacak arkaadaşlara uzak olmaması açısından aynı sokaktaki kibrit kutusu cafe'ye oturduk. gerçekten de kibrit kutusu kadar bir kafe. kafenin okuma odası çok eğlenceliydi. sigara ve içerideki masaların küçüklüğü sebebiyle dışarı oturduk, hemen akabinde jupican, calico ve arkadaşı (jacobo)da bize katıldılar. sözlük, kedi, köpek sohbetleri derken menevish geldi. 2 saat kadar sohbet ettik ki o kalktı yerine mücver geldi. yeni zirve planları yapıldı, havanın soğumasıyla üşümeye başladık ve 3 saatin sonunda yarım kalan sohbetlerimizi bir sonraki zirvede devam ettirmek adına ayrıldık. ilk zirvemiz 8 kişinin katılımıyla gayet eğlenceli geçti, katılan herkese çok teşekkür ediyorum.

kedi sözlük gönüllü veteriner veritabanı

zor anımızda ulaşabileceğimiz, bilmediğimiz konularda danışabileceğimiz gönüllü veterinerlere ihtiyacımız var. sözlük üyeleri arasında veterinerler veya kendisine bilgi verilmek kaydıyla veteriner bilgisi sağlayacak üyelerimiz varsa lütfen bize ulaşın, bilgilerinizi sözlüğümüzde paylaşalım. belki bir telefon görüşmesiyle bir can kurtarırız.

iletişim mailimiz: info@kedisozluk.com

gelin kediciler bir olalım

konu bana getirildiği için kedmin olarak format dışı entry girmem gerekiyor. normalde üstteki entrye cevap niteliğinde entry girilmemeli.

anne altından yavru başlığına girdiğim entrylere baktım. ilk entrymde anne altından yavru'nun ne anlama geldiğini tanımlamışım. alıntılanan sitenin de nasıl bir oluşum olduğunu tanımlamışım. ikinci entrymde de yazarın yazılan tüm entrylere cevap vermemesi gerektiğini belirtmişim. yine öncesinde format dışı olmaması için tanım yapmışım. burada da yasal olan bir konunun üzerine gidilmesinin amacını sorgulamışım.

kedi sözlük'te saygı sınırlarını aşmadığınız sürece, kişilere hakaret, karalama, aşığılama şeklinde ifadeler kullanmadığınız sürece entrylerinizi girebiliyorsunuz. sadece yasal ve hukuken aykırı olmayan bir konunun yasal değilmiş gibi gösterilmesi kedi sözlük'te yetkisi olan biri tarafından yapılamaz. yapıldığında da yetkisi alınabilir. burada da bir kusur görmüyorum.

son olarak kedi ücretli sahiplenilmiş olsun, ücretsiz sahiplenilmiş olsun, cins kedi yetiştiricisi olsun veya olmasın, kimsenin kedi sevgisini sorgulayacak hakkım veya hakkınız olduğunu düşünmüyorum. sokaklara çıkıp hayvan hakları için etkinliklere de katıldım, elimden geldiğince de bu mücadelenin içinde oldum. elim yettiğince de sokaktaki canlar için mama ve tedavi yardımlarında bulunuyorum. iş yerime gelen sokak hayvanlarını da her gün besliyorum. bu portalı da kedi sevenlerin bir araya gelip bilgi paylaşımı yapabilmesi için hayata geçirdim. kedi yetiştiriciliği de yapıyorum, kedilerimi sahiplendirmeden önce sahiplenecek aile ile evimde toplantı yapıyorum. kedinin özelliklerini, nasıl yaklaşılması gerektiği, nasıl bakılması gerektiği, aşıları ve parazit tedavileri hakkında detaylı bilgi veriyorum, hangi mamaların ve kumların kullanılması konusunda tavsiyelerde bulunuyorum. tırnak kesiminden kulak temizliğine kadar bildiğim her şeyi aktarıyorum. aile eğer benim içime sinmez ise yavrumu teslim etmiyorum. teslim ettiklerimi de sık sık sorup kontrol ediyorum, fotoğraflar istiyorum. böylelikle yavruların iyi olduğundan emin olup rahatlıyorum. zaman zaman yaşadıkları küçük problemler veya sormaları gereken bir konu olduğunda bana ulaşıyorlar.

kedi yetiştiriciliğiyle ilgili tüm belgelerim var, yasa dışı hiçbir etkinliğim yok. derneklerin, kuruluşların, kültür merkezlerinin düzenlediği seminer ve eğitimlere katılmaya devam ediyorum. kedilerimi en iyi şekilde nasıl mutlu edebilirimin peşindeyim. petshoplarla ilgili de söyleyeceklerim var. devlet tarafından maddeler halinde yapılması gerekenlerin hepsini biliyorum, uygunsuz olan bir durum gözlemlediğimde cimer üzerinden orman ve su işleri bakanlığı'na şikayette bulunuyorum. çünkü bu konuda devlet denetimleri yeterli değil.

velhasıl elimden geldiğince sorumluluklarımı yerine getiriyorum. buradaki tartışmalardan ziyade bu portalın kedicilere nasıl faydası olurun peşinde olmamız hepimiz için daha faydalı olur düşüncesindeyim.

kedi sözlük birinci istanbul buluşması

jupican, nil, calico ve +1i (jacobo), makbiile, menevish, mücver ve ben koyu bir kedi sohbeti içindeyiz. zirve devam ediyor.

bütün scottish fold kediler acı çekiyor yalanı

aylar önce bir makale yazıldı ve sosyal medyada paylaşıldı. bu tür konularda sosyal medyanın etkileşimi gerçekten çok güçlü. kimse araştırmadan hemen haberin doğru olduğuna inandı ve fold kedisi olanları telaşa düşürdü. makale sonrası tv ekranlarında ırkın adını bile doğru söyleyemeyen bir veteriner çıktı ve evet doğrudur dedi.

bu haber sonrasında iki fold kızımı da alıp sabah soluğu veteriner kliniğinde aldım. kızlarımın röntgenleri çekildi. haberde olduğu gibi bir durumla karşılaşmadık. tüm eklemleri gayet sağlıklı ve olması gerektiği gibiydi. bunun üzerine bu haberi yapanlar nasıl da vicdansızlarmış dedim içimden. sonra araştırmaya devam ettim. dünya üzerinde onlarca kedi federasyonu olduğunu gördüm. dünya kedi federasyonları ise scottish fold'ları sağlıklı ırk olarak kabul etmiş ve dünyanın her yerinde yetiştirilmesine onay veriyor. hımmm....

devamında bu makaleyi yazan kaynağa geri döndüm. baktım ki, british shorthair'ler için de, persian ve exotic kediler için de, munchkin'ler ve sphynx'ler için de benzer yazılar hazırlamışlar. sonra hızlarını alamayıp köpek ırklarına da benzer yazılar yazmışlar. fransız bulldog, english bulldog, pekingese, boxer, pug gibi köpek ırklarının da sağlıksız olduğunu iddia ettiler. sanırım bu arkadaş ankara ve van kedisi pazarlıyor ve işleri son dönemde iyi gitmiyor! çünkü yazılarının hiç birinde ankara ve van kedilerinin sağırlığından, görme yeteneklerinin iyi olmayışından ve farklı göz renklerinin aslında genetik bir bozukluktan kaynaklandığından hiç bahsetmemiş.

son olarak yıllardır mesleğine devam eden veteriner ablalarıma, abilerime de danıştım konuyu. her birinden de "eğer fold dik kulaklı bir diğer kediyle çiftleşiyorsa sorun olmayacağından" bahsettiler. sadece dikkat edilmesi gereken şey eş seçerken fold fold eşleşmesinin önüne geçmek. aramızda veteriner yazarlarımız varsa konuya buradan da açıklık getirmelerini diliyorum.

kedi sözlük birinci istanbul buluşması

kedicilerin sohbeti bitmez derler ya, buluşma aynen öyle oldu. ilk notum yer önerisi yapan yazarların zirveye katılmayışı. tüm yazarlar avrupa yakasından kadıköy'e gittik, anadolu yakasından bir yazar vardı. (düzeltme için teşekkürler) bu da bana ders oldu. bir sonraki zirve kesinlikle avrupa tarafında olacak kanaatindeyim.

önce makbiile ve nil ile buluştuk. nazım hikmet kültür merkezi'nde tek bir boş masa olmadığını görünce diğer katılacak arkaadaşlara uzak olmaması açısından aynı sokaktaki kibrit kutusu cafe'ye oturduk. gerçekten de kibrit kutusu kadar bir kafe. kafenin okuma odası çok eğlenceliydi. sigara ve içerideki masaların küçüklüğü sebebiyle dışarı oturduk, hemen akabinde jupican, calico ve arkadaşı (jacobo)da bize katıldılar. sözlük, kedi, köpek sohbetleri derken menevish geldi. 2 saat kadar sohbet ettik ki o kalktı yerine mücver geldi. yeni zirve planları yapıldı, havanın soğumasıyla üşümeye başladık ve 3 saatin sonunda yarım kalan sohbetlerimizi bir sonraki zirvede devam ettirmek adına ayrıldık. ilk zirvemiz 8 kişinin katılımıyla gayet eğlenceli geçti, katılan herkese çok teşekkür ediyorum.

gelin kediciler bir olalım

konu bana getirildiği için kedmin olarak format dışı entry girmem gerekiyor. normalde üstteki entrye cevap niteliğinde entry girilmemeli.

anne altından yavru başlığına girdiğim entrylere baktım. ilk entrymde anne altından yavru'nun ne anlama geldiğini tanımlamışım. alıntılanan sitenin de nasıl bir oluşum olduğunu tanımlamışım. ikinci entrymde de yazarın yazılan tüm entrylere cevap vermemesi gerektiğini belirtmişim. yine öncesinde format dışı olmaması için tanım yapmışım. burada da yasal olan bir konunun üzerine gidilmesinin amacını sorgulamışım.

kedi sözlük'te saygı sınırlarını aşmadığınız sürece, kişilere hakaret, karalama, aşığılama şeklinde ifadeler kullanmadığınız sürece entrylerinizi girebiliyorsunuz. sadece yasal ve hukuken aykırı olmayan bir konunun yasal değilmiş gibi gösterilmesi kedi sözlük'te yetkisi olan biri tarafından yapılamaz. yapıldığında da yetkisi alınabilir. burada da bir kusur görmüyorum.

son olarak kedi ücretli sahiplenilmiş olsun, ücretsiz sahiplenilmiş olsun, cins kedi yetiştiricisi olsun veya olmasın, kimsenin kedi sevgisini sorgulayacak hakkım veya hakkınız olduğunu düşünmüyorum. sokaklara çıkıp hayvan hakları için etkinliklere de katıldım, elimden geldiğince de bu mücadelenin içinde oldum. elim yettiğince de sokaktaki canlar için mama ve tedavi yardımlarında bulunuyorum. iş yerime gelen sokak hayvanlarını da her gün besliyorum. bu portalı da kedi sevenlerin bir araya gelip bilgi paylaşımı yapabilmesi için hayata geçirdim. kedi yetiştiriciliği de yapıyorum, kedilerimi sahiplendirmeden önce sahiplenecek aile ile evimde toplantı yapıyorum. kedinin özelliklerini, nasıl yaklaşılması gerektiği, nasıl bakılması gerektiği, aşıları ve parazit tedavileri hakkında detaylı bilgi veriyorum, hangi mamaların ve kumların kullanılması konusunda tavsiyelerde bulunuyorum. tırnak kesiminden kulak temizliğine kadar bildiğim her şeyi aktarıyorum. aile eğer benim içime sinmez ise yavrumu teslim etmiyorum. teslim ettiklerimi de sık sık sorup kontrol ediyorum, fotoğraflar istiyorum. böylelikle yavruların iyi olduğundan emin olup rahatlıyorum. zaman zaman yaşadıkları küçük problemler veya sormaları gereken bir konu olduğunda bana ulaşıyorlar.

kedi yetiştiriciliğiyle ilgili tüm belgelerim var, yasa dışı hiçbir etkinliğim yok. derneklerin, kuruluşların, kültür merkezlerinin düzenlediği seminer ve eğitimlere katılmaya devam ediyorum. kedilerimi en iyi şekilde nasıl mutlu edebilirimin peşindeyim. petshoplarla ilgili de söyleyeceklerim var. devlet tarafından maddeler halinde yapılması gerekenlerin hepsini biliyorum, uygunsuz olan bir durum gözlemlediğimde cimer üzerinden orman ve su işleri bakanlığı'na şikayette bulunuyorum. çünkü bu konuda devlet denetimleri yeterli değil.

velhasıl elimden geldiğince sorumluluklarımı yerine getiriyorum. buradaki tartışmalardan ziyade bu portalın kedicilere nasıl faydası olurun peşinde olmamız hepimiz için daha faydalı olur düşüncesindeyim.

kedi sözlük birinci istanbul buluşması

kedi sözlük yazarları olarak ilk buluşmamızı yapalım diyorum. 3 kasım 2018 cumartesi saat:18:00'de kadıköy'de buluşalım, tanışalım, sohbet edelim, sosyalleşelim istiyorum. kimler gelir? gelecek olan yazarlar bu başlıktan geleceklerini belirtirlerse sevinirim.

her yazarımız +1 kedici kişiyi (arkadaşını, sevgilisini, eşini, kardeşini vb.) buluşmaya getirebilir.

tarih: 3 kasım 2018
saat: 18:00
yer: kadıköy
mekan: kibrit kutusu cafe

katılanlar:

(bkz:pars)
(bkz:calico)
(bkz:menevish)
(bkz:jupican)
(bkz:nil)
(bkz:makbiile)
(bkz:jacobo)

kedili eve yeni bir kedi dahil etmek

yeni kedi diğer kedilerin olduğu eve kesinlikle direkt bırakılmamalı. öncelikle ayrı bir odaya alınıp yeni kedinin kokusunun diğer kediler tarafından algılanmasını sağlamak gerekiyor. yeni kedi minimum 1 hafta kadar ayrı odada kalmalı. sık sık odasını ziyaret ederek onu sevmeli, ilgilenmelisiniz. aynı kıyafetlerle ve ellerinizi yıkamadan diğer kedilerinizi de sevin. bu onların arasındaki koku bağını sizin üzerinizden alarak olumlayacaklardır.

1 hafta süreçten sonra tüm kedilerin birbirlerini uzaktan da olsa göreceği şekilde en sevdikleri mamaları verin. yemek yerken bir yandan da birbirlerini görecekler . tüm kedilerin biraz aç olmaları daha çok işimize yarar. lezzetli bir yiyeceği yerken birbirlerini görmeleri yine bu tanışmayı olumlayacaktır.

kediler için yaşam alanları çok mühimdir. hakim oldukları alanlara başka kedilerin gelişi onların hiç hoşuna gitmez. bu sebeple tüm bunları yapsanız bile aralarında mutlaka bir hakimiyet savaşı yaşanacak ve dominant olan aralarındaki tartışmalar sonrasında belirlenecektir. bu yaptıklarınız sadece bir nebze de olsa aralarında tartışmanın şiddetini azaltacaktır. tabi tamamen hiç sorun olmadan birbirlerine alışırlarsa ne mutlu ama genellikle sıkıntılar çıkıyor.

şöyle de iki kaynak sunayım;

https://www.hillspet.com.tr/cat-care/rou...
https://kedilibirhayat.com/2017/05/20/2-...

kedi sözlük birinci istanbul buluşması

jupican, nil, calico ve +1i (jacobo), makbiile, menevish, mücver ve ben koyu bir kedi sohbeti içindeyiz. zirve devam ediyor.

anne altından yavru

evcilkedim.com'da yuva aranıyor ilanlarına da yer veriliyor. fakat dikkat çeken ilk nokta yetiştiricilerin ilanları, site de zaten bilinçli yetiştiricileri destekleyen bir portal, mama indirimleri sağlıyorlar örneğin, ben de %20 oranında indirimli alıyorum mamalarımı. ayrıca yetiştiriciler petshop değiller, bu siteler vasıtayla bebeklerine yeni yuvalar buluyorlar. anne altından yavru, ev ortamında büyüyen ve petshop olmayan kedi yetiştiricilerinin sahiplendirdiği yavrular anlamına geliyor. annesinden 2-3 ay boyunca süt almayan yavruyu hiçbir yetiştirici başka birine sahiplendirmez merak etmeyin. tanıdığım tüm yetiştiriciler de kedilerine gözleri gibi bakıyorlar, çok net destekliyorum ırkları koruyan ve hakkını vererek sağlıklı bebekleri dünyaya getiren yetiştiricileri. kedi sahiplenmek isteyen birçok kişi kedinin anne babasını görmek istiyor, dünya federasyonlarına kayıtlı olup olmadıklarını soruyor, hangi federasyondan şecere belgesine sahip olduğu soruyor, 4 kuşak geriye doğru soy ağacını görmek istiyor. insanların seçimlerine, tercihlerine saygı duyduğumuz sürece sorun çıkmaz. karşı olanlar da ırk kedi aramak alma hevesi içine girmek yerine sokaktaki kedileri sahiplenebilirler elbette.

anne altından yavru

yavru dediğiniz şey anne altından olur, baba altından hiç görmedim şimdiye kadar. başlık başka, tartışma konusu başka. ilk entryde başlık açılırken başka konulara iğneleme yapınca başlığın içeriği de değişmiş. ısırmaya kalktığınız her an ısırılmaya da hazır olacaksınız.

açtığınız başlığa tekrar tekrar entry girme ihtiyacınızın doğma sebebi nedir? ilk entryde yaptığınız tanım yetersiz mi kaldı? ilk entrydeki ironilere sağlam zeminli kulp bulamamanızdan mı kaynaklanıyor? sizinkiler sitem değil, düpedüz yargılama! ücretli kedi sahiplenenler neden sizi bu kadar rahatsız ediyor? sizden mi aldılar parayı?

parayla kedi almak

her güzelliğin bir bedeli var.

tanımadığınız birisinin kedici olduğunu anlama yolları

çevrelerine gülümseyerek bakmaları. hayvanseven insanlar hayata ve çevrelerine gülümseyerek bakıyorlar.

pro plan

purina'nın türkiye'deki en popüler markası. çok da kalitelidir açıkçası.