pars

Durum: 618 - 0 - 0 - 0 - 27.11.2020 23:13

Puan: 19526 - Kıdemli Kedici

4 yıl önce kayıt oldu. 1.Nesil Kedmin.

tam bir kedi aşığı
  • /
  • 31

covid-19

covid pozitif olup atlatmış olanlar ölümsüzlüğe ulaşmış gibi davranıyorlar nedense. bu virüsü ilkinde atlatmış olmanız ikinci kez pozitif olduğunuzda yine atlatacağınız anlamına gelmiyor. bakın aşılarda bile %90 koruma sağlıyor vb. ifadeler kullanılıyor. bu yüzdeyi biraz daha açalım, aşı olan her 100 kişiden 10'u aşı olduğu halde bu hastalığa yakalanacak ve bir kısmı yine de ölecek anlamına geliyor. yeni düzen dünyada artık ilk önemsememiz gereken konu bağışıklık sistemini güçlendirmek ve güçlü tutmak olacak.

ünlü kediciler

gli

instagram hesabında paylaştığı bu fotoğraf altında yazılan mesaj aslında kötü gidişatın habercisiydi. yaşlı kedilerin günün %80'inde dinlenmeleri gerekirken o ise muhtemelen günün çoğunu ayakta geçiriyordu. güle güle tatlı tosuncuk, seni unutmayacağız.

"sevgili arkadaşlar,
hepinize merhaba
gösterdiğiniz ilgi için teşekkür ederim ama ben 16 yaşında yaşlı bir kediyim .yani bu insan yaşıyla 81 yaşına denk geliyor. kalbim eskisi kadar kuvvetli değil.
beni gerçekten seviyor musun
1 flaşsız ve uzaktan fotoğraf çek
2 bana dışardan mama getı̇rme çünkü benı̇m mamam özel dı̇yet maması
3 bana getı̇rdı̇ğı̇n mamaları benı̇m ı̇çı̇n hayır yap sokak hayvanlarına bağışla
4 maskesı̇z bana yaklaşma
5 çok sev çok sevı̇l
ı̇mza gli

hepinize pati dolusu
sevgiler
@vdt.byrktr_
fotoğraflar için teşekkürler vedat"

https://www.instagram.com/p/CDG8jdZgxJN/

beyaz kedi yavrularının kafa üstündeki siyah tüyler

beyaz kedi yavrularının kafalarının üzerinde siyah tüyler gördüğünüzde bunun anlamı aslında sağır olmadıklarının göstergesidir. bu siyah tüyler 1 yaşına kadar yok oluyorlar ve kafa üzeri tamamen beyaz tüylerle kaplanıyor. bu durumu gördüğümde çok şaşırmıştım ve araştırdığımda bu bilgiye ulaştım. beyaz kedimi ben 2 yaşında sahiplendim, yavruyken onda da aynı şekilde siyah tüyleri olduğunu öğrendim, zamanla bu siyah tüyler yok olmuşlar.

kriptorşit

testislerden birinin veya her ikisinin scrotum denilen testis kesesine inmemesidir. bu gibi olaylarda inmeyen testis karın boşluğu veya inguinal kanalda (kasık bölgesi) kalabilir.

gizli testis olarak adlandırılan bu anomalinin giderilmesi amacıyla operasyon yapılır.

köpeklerde kedilere göre daha sık görülen bir durumdur.

yaklaşık 6-8 aylığa kadar normal kabul edilir, sonrası patolojiktir. içeride kalan testis gelişimini tamamlayamaz ve rudimenter (küçük) olur. genellikle klinik belirti görülmez.

ileri yaşlarda özelliklede karın boşluğunda kalan bu testis büyüyerek kistik bir yapı kazanabilir. bu nedenle teşhis edildiği zaman mutlaka alınması gerekir.

kısırlaştırma

8 aylık ve sonrasında kısırlaştırılabilirler. erkek kedilerin operasyonu çok basittir ve hemen iki üç gün içinde toparlarlar. dişilerde operasyon biraz daha detaylıdır ve bir hafta içinde kendilerini toparlarlar. erkeklerde 1 yaşına gelmeden kısırlaştırıldıklarında koku bırakma, işaretleme de yapmayı öğrenemeden bu sorunu çözmüş olursunuz. kedilerde kısırlaştırma operasyonu dostunuzun ömrünü uzatır. tabi ki son karar sizin.

kedilerin görevi

çoğu insan kedilerin hiçbir şey yapmadığını, tembel olduklarını ve yemek ve uyumaktan başka bir işe yaramadıklarını düşünür.
hiç de öyle değil!
bir kedinin görevinin ne olduğunu biliyor musunuz?
tüm kedilerin, her gün vücudumuzda biriken negatif enerjiyi yok etme gücü vardır. uykuya dalar dalmaz bu enerjiyi emerler. ailede sadece bir kedi varsa çok sayıda insandan enerji çekerek aşırı miktarda olumsuzluk biriktirebilir. kedinin vücudu uyurken bizden aldığı olumsuzluğu serbest bırakır.
eğer çok stresliysek, tüm bu negatif enerjiyi serbest bırakmak için yeterli zamanları olmayabilir ve bu nedenle yağ olarak birikir.
yani, şişmanlarlar ve siz bunun nedeninin verdiğiniz yiyecekler veya hareket eksikliği olduğunu düşünürsünüz. ne var ki gerçek neden bunlar değildir.
evde birden fazla kedi olması güzeldir, böylece ağırlık aralarında paylaşılır.
ayrıca geceleri de bizi korurlar, böylece biz uyurken evimize veya odamıza istenmeyen ruhlar giremez. bu yüzden yatağımızda uyumayı severler.
iyi olduğumuzu düşünürlerse bizimle yatmazlar.
çevremizde tuhaf bir şey varsa, yatağımıza atlarlar ve bizi korurlar.
kediler evimize gelen birinin bize zarar vermek için orada bulunduğunu veya kötü biri olduğunu hissederlerse, bizi korumak için etrafımızı sararlar.
kediniz yoksa, başıboş bir kedi evinize gelir ve orayı kendi evi olarak benimserse, bunun nedeni belirli bir zamanda bir kediye ihtiyacınız olmasıdır. yani başıboş kedi size yardım etmek için gönüllü olur.
bu iş için evinizi seçmesi nedeniyle kediye teşekkür edin.
başka kedileriniz varsa ve başıboş kediyi tutamıyorsanız, onun için bir yer bulun.
kedi, bizim için fiziksel düzeyde bilinemeyen bir nedenle gelse de, rüyalarda kedinin o anda ortaya çıkmasının nedenini görebilirsiniz.
kedinin bir borcu olabilir, bir miktar karma ödemesi yapması gerekiyor olabilir. o halde kediyi korkutmayın veya kaçırmayın zira
bu yükümlülüğü yerine getirmek için bir şekilde geri gelmek zorunda kalacaktır.
kediler bizi iyileştirir.
kediler sevimli yaratıklardır ve sahiplerini her şeyden çok severler, ancak farklı bir sevgi tarzları vardır.
aşkları gerçektir, bu yüzden şüphe etmeyin. onlar bizim büyük ve gerçek dostlarımız ve her şeyden önce iyi arkadaşlarımız.

kedilerde kusma

kediler zaman zaman kusarlar evet, sebebi eğer kıl topu atmak ise zaten tekrarı pek olmaz. anti hairball malt macun vererek kıl toplarının kusmadan kaka ile atılmasını sağlayabilirsiniz. her hangi bir marka olur, haftada 1 kez 1-2 cm yalatmanız yeterli. sık sık günde 2-3 kusma varsa o zaman alarm durumuna geçmek gerekir. ayrıca cam pencere açık, yazdan sonbahara geçiş dönemlerinde hava sirkülasyonuna maruz kalarak üşütme sebepli kusmalar da yaşanabiliyor. tavsiyem cereyan olmayacak şekilde evinizin hava akımı durumunu iyi ayarlayın.

kedi sözlük telegram grubu

24 üyesi olan grup. sürekli kedileriyle ilgili sıkıntıları yazıyorlar, birbirlerine önerilerde bulunuyorlar. kedi sözlük yazarları için açılmıştı grup fakat içeridekilerin çoğu sözlük yazarı değil sanırım.

kedi sözlük dertleşecek kedici veritabanı

telegram grubunda olan arkadaşların çoğu bolca dertleşiyorlar. fakat sanırım burada yazar değiller. dertleşmek için ben de bir mesaj kadar uzağınızdayım.

gereksiz gördüğünüz bir aşı uygulaması var mı

lösemi dışında tüm aşılarını yaptırıyorum. lösemiyi zaten veterinerim "ben lösemi aşısı yapmıyorum, gerek yok" diyor. iç ve dış parazitlerini 4 ay aralıklarla yapıyorum.

kedinizin sona yaklaştığını bilmek

en zor süreçlerden biri. çok zor, çok acı verici. yapılabilecek her şeyi yaptıysanız içinizi rahat tutmalısınız, ömürleri bizim ömrümüze göre çok daha kısa, doğanın gereği biz canlılar doğarız, yaşarız, ölürüz. ondan ayrılmak çok zor fakat belki de çektiği acılar son bulacak ve huzura erecektir.

(bkz:kedinizin hayatını kaybetmesi)

erkek kedi terörü

kısırlaştırılmadıkları sürece birbirlerine ve dişilere ciddi zarar verirler. hatta açtıkları bazı yaralar ölümcüldür. ciftleşme iç güdüsü süreklilik kazandığı için ve bölge hakimiyetini önemsedikleri için kısırlaştırma yapılması agresif tavırlarını biraz azaltmalarına yardımcı oluyor.

kedilerde çene aknesi

çene aknesi

kedi sözlük isyan

kızım holly, sanırım annesinden erken ayrıldı. 3 yaşına geldi hala kakasını örtmeyi öğrenemedi. yapıyor ve direkt çıkıyor, tek bir örtme girişimi yok. sonra da diyorum ki en azından gidip kumuna yapıyor, ya onu da yapmasaydı.

kedi yaşının insan yaşına oranı

3 aylık kedi 5 , 6 aylık kedi 10, 1 yaşındaki kedinin ise 15 insan yaşında kabul edilir. 2 yaşındaki kedi 24, bundan sonraki her yaş için 4 yaş ilave edilerek kabaca bir hesaplama yapılabilir.

yani;

1 yaş (15)
2 yaş (24)
3 yaş (28)
4 yaş (32)
5 yaş (36)
6 yaş (40)
7 yaş (44)
8 yaş (48)
9 yaş (52)
10 yaş (56)
11 yaş (60)
12 yaş (64)
13 yaş (68)
14 yaş (72)
15 yaş (76)
16 yaş (80)
17 yaş (84)
18 yaş (88)
19 yaş (92)
20 yaş (96)

hafta sonu sokağa çıkma yasağı

bir süre daha devam edecek sanırım hafta sonu yasağı. çünkü öyle bir virüs ki hafta içi bulaşmıyor sadece hafta sonu bulaşıyor. erken haber vermeleri iyi olmuş, geçtiğimiz cuma akşamı yaşananları bir daha yaşamamak gerek.

kedi sözlük yardım

havaların ısınmasıyla beraber kızgınlık dönemine giriyor olabilir. 7 aylıkken girmeye başlıyorlar. yakın zamanda aşı ya da iç dış parazit yapıldı mı? kusma vb bir durum var mı? su içmeye devam ediyor mu? en az günde 1 kez çiş ve 2 günde bir kaka yapıyor mu? kontrol edin. severken poposunu yukarı kaldırıyor mu? poposunu sık sık yalama girişimi var mı? kendini sevdirme isteği arttı mı? bu belirtiler size yol gösterebilir.

10 nisan 2020 sokağa çıkma yasağı

önümüzdeki haftasonu yani 18 - 19 nisan'da da sokağa çıkma yasağı uygulanacak. bu sefer erken haber verdiler.
  • /
  • 31

kediyi sokağa atmak

yeni bir trend olarak "eğlencelik", "sezonluk" kedi köpek sahiplenme de var. özellikle yaz sezonunun bitmesi ile ortalıkta "oyuncak" muamelesi görmüş ve sonrasında sokağa atılmış kediler ve köpekler bulunmaktadır. tatil beldelerinde, şehirlerde parklarda, ana caddelerde bolca bulunurlar. madem 2- 3 aylığına eğlenmek için yanına alıyorsun, onun yerine git oyuncak kedi, köpek al. bu nasıl bir bencilliktir? bunu yapanların hayatı nasıl berbat bir hayattır? bunları yapanların yaptıkları işten, yetiştirdikleri çocuktan vs. hayır gelir mi?

ayrıca çok özel bir nedenden dolayı bırakmak zorunda iseler bu canlıları sokağa bırakmak çözüm değil. bunun yerine hayvansever derneklerine ilan verilir veya barınaklara haber verilir. bunun dışında bakamayacak durumda olanların, sorumluluk alamayacak olanların kesinlikle herhangi bir canlıyı sahiplenmesini doğru bulmuyorum.

galatasaray üniversitesinde kedi beslenmesinin yasaklanması

"gsü sokak hayvanlarını koruma kulübü, galatasaray üniversitesi rektörlüğü'nün sahil kampüsteki kedilerin beslenmesinin yasaklandığını açıkladı."

allah akıl fikir versin bu yasağı koyanlara, ne diyeyim...

https://bianet.org/bianet/hayvan-haklari...

kedilerde kusma

kedilerin tüy yumaklarından dolayı kusması normaldir! önemli olan tüy yumağımı yoksa parazit mi kusuyor ! parazit ise acil vet gitmeli ancak tedavisi basittir düzgün işini bilen bir vet seçin! üşütmeye bağlı kusmalar da olabilir kedi kusmasında en önemli nokta gözlemdir!!

kedi sözlük dertleşecek kedici veritabanı

çay var içersen
dert var dinlersen
kedi var seversen...

kedinizin sona yaklaştığını bilmek

şu an bu satırları yazmak burada kedi sever insanlara hislerimi anlatmak iyi geliyor. evet başlığı o yüzden açtım. kedim çok kötü durumda. 2004'ten beri yanımızda olan kadifem artık bir deri bir kemik, serumlarla ayakta durur hale geldi. ne iştah var ne miyavlama. gözümüzün önünde eridi. 1 kilo ya var ya yok. ötenazi konuşuldu, istemedik. veteriner elinden geleni yapıyor. son iki ayda ağzından iki kere operasyon geçirdi. kan değerleri iyi çıksa da artık yaşı gereği dönüşü olmayan bir yola girdik. boğazım düğüm düğüm. her an bir telefon gelecek ve onu kaybedeceğiz diye düşünüyorum. bu beni bitiriyor. bir daha ona sarılamayacak olma düşüncesiyle yüzleşmek o kadar zor ki. hayvan sahiplenmenin en zor yanı onu kaybetme noktasına geldiğiniz anlar sanırım. çok üzgünüm. elimizden geleni yapıyoruz ama zamanı durduramıyoruz. şu an bunları yazarken bile ağlıyorum. nereye gitsem onunla anılarımızı düşünüyorum. ortaokul ikinci sınıfta evimize gelen o ufaklığı, birlikte büyümemizi... son 1 senedir aynı evde yaşamasak da sık sık onu ziyarete gittim. pandemi döneminde kameradan gördüm, fotoğraf istedim. içim çok acıyor sözlük ailesi. nasıl dayanacağım ben buna.

kedi sözlük isyan

bu bir isyan girisidir. üçüncü kedim efenin tahammül sınırlarımı zorlayan bir pis olma durumu var. sağlığı gayet yerinde, advance mama kullanıyoruz, 1 ay sonra ilk yaşını dolduracak. ama kum olayını asla ege ve gümüş gibi kavrayamadı. kendi kakasının içinde parti veriyor. patileri, ekleme kadar olan pati uzantıları hep kaka içinde. anormal bir durum, hayatımızda bir değişiklik vs yok. kedim pis. yemin ediyorum kedimin olayı bu. her gün bir yerlerden kaka temizliyorum. kosla halı şampuanını utanmasam cebimde taşıyacağım. nereye bir adet kum tanesi düşse gidip onun olduğu yere tuvaletini yapıyor. bıkmış durumdayım. yeni doğum yapmış annenin sorumlulukları ile çatıştığı noktadayım. hayatımda böyle bir kedi kişisi ne gördüm ne duydum ve cidden çok zor bir durum. patilerini yıkamaya kalkınca beni parçalıyor, asla sürekli bir temiz olma hali olmuyor. bu giriyi gecenin üçünde koltuktan ve mutfak halımdan bok temizledikten 5 dakika sonra falan yazıyorum. giri kendini imha edebilir belki ama inanılmaz bir isyan durumu içindeyim. efeyi önümde oturtup ağlayasım var şu durum yüzünden.

koronavirüs sebebiyle kedinizi görememek

zaten yaşlı olan kedimle daha çok zaman geçirmek isterken yaşananlar yüzünden göremiyorum. bu iğrenç bir şey. sadece geçen hafta dayanamadım ve kapıdan suratımda maske elimde eldivenler kucağıma verdiler. sesimi tanıdı, yüzüme dönüp baktı falan. gerçekten çaresiz bir durumdayız.

kedilerde fazla kilo

dietten baska etkili cozum yok bence.. kac ogun yiyor gunde bilmiyorum ama ogun sayisini azaltabilirsiniz.. benim köpegim cok kilo aldi ben 3 ogun veriyordum veteriner boyle olmaz kilosu cok fazla demisti ömrü azaliyormus.. bizde once 2 öğün yaptik simdi tek öğün yiyor verdi kilosu iyi suan

kedilerde fazla kilo

kedi kızım 20 aylık. yemesi bence normaldi çoğu zaman oyun oynamaya istekliydi. 1 yaşında kısırlaştırmada veterinirimiz çok yağlı ve kilolu olduğunu söyledi. 4 kiloymuş 1 kilo fazlası varmış. nd tavuk nar kullanıyorduk. kısırlaştırmadan sonra da oyun oynamaya devam etti. kısır mamaya geçtik. 6 ay önce eve bir yavru kedi geldi. hiç hoşlanmadı pek de alışmadılar birbirilerine arada oynuyorlar ama çoğunlukla uzaklar. yavru kedi geldiğinden beri oyun oynamak zorlaştı çünkü yavru kedi oyuna dahil olunca oyunu bırakmaya başladı. evde yavru var diye kısır mamadan ikisinin ortak yiyebileceği yetişkin mamaya geçtik nd kuzu etli. sonuç olarak 1.5 kilo daha aldı 5.5 kilo oldu. artık oynamıyor ve şişman. mamayı ölçüyü veriyorum bu sefer de yavrunun rızkını yiyor yavru aç kalıyor. yeni oyuncaklar aldım, catnip, matatabi falan aldım deneyeceğim ama önerilere açığım. şişman kedi zayıflatma önerisi olan ?

saldırgan ev kedisi

çok saldirgan bir oglumuz var asla sakinlesmiyor 1 yildir sahibine bile saldırıyor ki elinde büyüdü oyun amacli degil gayet ciddi.. su aralar daha bir agrasif hirçın aileyide korkutuyor bu durum tabi yara bere icinde sahibi ve çizikleri derin ama cok seviyorlar, ondan vazgecmekte istemiyorlar.. cozumlerinizi bekliyoruz

Toplam entry sayısı: 618

kedi sözlük gönüllü veteriner veritabanı

zor anımızda ulaşabileceğimiz, bilmediğimiz konularda danışabileceğimiz gönüllü veterinerlere ihtiyacımız var. sözlük üyeleri arasında veterinerler veya kendisine bilgi verilmek kaydıyla veteriner bilgisi sağlayacak üyelerimiz varsa lütfen bize ulaşın, bilgilerinizi sözlüğümüzde paylaşalım. belki bir telefon görüşmesiyle bir can kurtarırız.

iletişim mailimiz: info@kedisozluk.com

kedi sözlük birinci istanbul buluşması

kedicilerin sohbeti bitmez derler ya, buluşma aynen öyle oldu. ilk notum yer önerisi yapan yazarların zirveye katılmayışı. tüm yazarlar avrupa yakasından kadıköy'e gittik, anadolu yakasından bir yazar vardı. (düzeltme için teşekkürler) bu da bana ders oldu. bir sonraki zirve kesinlikle avrupa tarafında olacak kanaatindeyim.

önce makbiile ve nil ile buluştuk. nazım hikmet kültür merkezi'nde tek bir boş masa olmadığını görünce diğer katılacak arkaadaşlara uzak olmaması açısından aynı sokaktaki kibrit kutusu cafe'ye oturduk. gerçekten de kibrit kutusu kadar bir kafe. kafenin okuma odası çok eğlenceliydi. sigara ve içerideki masaların küçüklüğü sebebiyle dışarı oturduk, hemen akabinde jupican, calico ve arkadaşı (jacobo)da bize katıldılar. sözlük, kedi, köpek sohbetleri derken menevish geldi. 2 saat kadar sohbet ettik ki o kalktı yerine mücver geldi. yeni zirve planları yapıldı, havanın soğumasıyla üşümeye başladık ve 3 saatin sonunda yarım kalan sohbetlerimizi bir sonraki zirvede devam ettirmek adına ayrıldık. ilk zirvemiz 8 kişinin katılımıyla gayet eğlenceli geçti, katılan herkese çok teşekkür ediyorum.

bütün scottish fold kediler acı çekiyor yalanı

aylar önce bir makale yazıldı ve sosyal medyada paylaşıldı. bu tür konularda sosyal medyanın etkileşimi gerçekten çok güçlü. kimse araştırmadan hemen haberin doğru olduğuna inandı ve fold kedisi olanları telaşa düşürdü. makale sonrası tv ekranlarında ırkın adını bile doğru söyleyemeyen bir veteriner çıktı ve evet doğrudur dedi.

bu haber sonrasında iki fold kızımı da alıp sabah soluğu veteriner kliniğinde aldım. kızlarımın röntgenleri çekildi. haberde olduğu gibi bir durumla karşılaşmadık. tüm eklemleri gayet sağlıklı ve olması gerektiği gibiydi. bunun üzerine bu haberi yapanlar nasıl da vicdansızlarmış dedim içimden. sonra araştırmaya devam ettim. dünya üzerinde onlarca kedi federasyonu olduğunu gördüm. dünya kedi federasyonları ise scottish fold'ları sağlıklı ırk olarak kabul etmiş ve dünyanın her yerinde yetiştirilmesine onay veriyor. hımmm....

devamında bu makaleyi yazan kaynağa geri döndüm. baktım ki, british shorthair'ler için de, persian ve exotic kediler için de, munchkin'ler ve sphynx'ler için de benzer yazılar hazırlamışlar. sonra hızlarını alamayıp köpek ırklarına da benzer yazılar yazmışlar. fransız bulldog, english bulldog, pekingese, boxer, pug gibi köpek ırklarının da sağlıksız olduğunu iddia ettiler. sanırım bu arkadaş ankara ve van kedisi pazarlıyor ve işleri son dönemde iyi gitmiyor! çünkü yazılarının hiç birinde ankara ve van kedilerinin sağırlığından, görme yeteneklerinin iyi olmayışından ve farklı göz renklerinin aslında genetik bir bozukluktan kaynaklandığından hiç bahsetmemiş.

son olarak yıllardır mesleğine devam eden veteriner ablalarıma, abilerime de danıştım konuyu. her birinden de "eğer fold dik kulaklı bir diğer kediyle çiftleşiyorsa sorun olmayacağından" bahsettiler. sadece dikkat edilmesi gereken şey eş seçerken fold fold eşleşmesinin önüne geçmek. aramızda veteriner yazarlarımız varsa konuya buradan da açıklık getirmelerini diliyorum.

kedi sözlük birinci istanbul buluşması

jupican, nil, calico ve +1i (jacobo), makbiile, menevish, mücver ve ben koyu bir kedi sohbeti içindeyiz. zirve devam ediyor.

bunca insan yalnızken neden bunca kedi evsiz

cümlenin tam hali şöyle;

"bunca insan yalnızken ve bunca kedi evsizken, neden bunca insan yalnız ve bunca kedi evsiz"

her eve en az üç kedi lazım ki evsiz kedi kalmasın.

kedi sözlük birinci istanbul buluşması

kedicilerin sohbeti bitmez derler ya, buluşma aynen öyle oldu. ilk notum yer önerisi yapan yazarların zirveye katılmayışı. tüm yazarlar avrupa yakasından kadıköy'e gittik, anadolu yakasından bir yazar vardı. (düzeltme için teşekkürler) bu da bana ders oldu. bir sonraki zirve kesinlikle avrupa tarafında olacak kanaatindeyim.

önce makbiile ve nil ile buluştuk. nazım hikmet kültür merkezi'nde tek bir boş masa olmadığını görünce diğer katılacak arkaadaşlara uzak olmaması açısından aynı sokaktaki kibrit kutusu cafe'ye oturduk. gerçekten de kibrit kutusu kadar bir kafe. kafenin okuma odası çok eğlenceliydi. sigara ve içerideki masaların küçüklüğü sebebiyle dışarı oturduk, hemen akabinde jupican, calico ve arkadaşı (jacobo)da bize katıldılar. sözlük, kedi, köpek sohbetleri derken menevish geldi. 2 saat kadar sohbet ettik ki o kalktı yerine mücver geldi. yeni zirve planları yapıldı, havanın soğumasıyla üşümeye başladık ve 3 saatin sonunda yarım kalan sohbetlerimizi bir sonraki zirvede devam ettirmek adına ayrıldık. ilk zirvemiz 8 kişinin katılımıyla gayet eğlenceli geçti, katılan herkese çok teşekkür ediyorum.

kedi sözlük birinci istanbul buluşması

kedi sözlük yazarları olarak ilk buluşmamızı yapalım diyorum. 3 kasım 2018 cumartesi saat:18:00'de kadıköy'de buluşalım, tanışalım, sohbet edelim, sosyalleşelim istiyorum. kimler gelir? gelecek olan yazarlar bu başlıktan geleceklerini belirtirlerse sevinirim.

her yazarımız +1 kedici kişiyi (arkadaşını, sevgilisini, eşini, kardeşini vb.) buluşmaya getirebilir.

tarih: 3 kasım 2018
saat: 18:00
yer: kadıköy
mekan: kibrit kutusu cafe

katılanlar:

(bkz:pars)
(bkz:calico)
(bkz:menevish)
(bkz:jupican)
(bkz:nil)
(bkz:makbiile)
(bkz:jacobo)

kediyi özlemek

bu aslında karşılıklı. benim onları özlediğim kadar onlar da beni özlüyorlar.

gelin kediciler bir olalım

konu bana getirildiği için kedmin olarak format dışı entry girmem gerekiyor. normalde üstteki entrye cevap niteliğinde entry girilmemeli.

anne altından yavru başlığına girdiğim entrylere baktım. ilk entrymde anne altından yavru'nun ne anlama geldiğini tanımlamışım. alıntılanan sitenin de nasıl bir oluşum olduğunu tanımlamışım. ikinci entrymde de yazarın yazılan tüm entrylere cevap vermemesi gerektiğini belirtmişim. yine öncesinde format dışı olmaması için tanım yapmışım. burada da yasal olan bir konunun üzerine gidilmesinin amacını sorgulamışım.

kedi sözlük'te saygı sınırlarını aşmadığınız sürece, kişilere hakaret, karalama, aşığılama şeklinde ifadeler kullanmadığınız sürece entrylerinizi girebiliyorsunuz. sadece yasal ve hukuken aykırı olmayan bir konunun yasal değilmiş gibi gösterilmesi kedi sözlük'te yetkisi olan biri tarafından yapılamaz. yapıldığında da yetkisi alınabilir. burada da bir kusur görmüyorum.

son olarak kedi ücretli sahiplenilmiş olsun, ücretsiz sahiplenilmiş olsun, cins kedi yetiştiricisi olsun veya olmasın, kimsenin kedi sevgisini sorgulayacak hakkım veya hakkınız olduğunu düşünmüyorum. sokaklara çıkıp hayvan hakları için etkinliklere de katıldım, elimden geldiğince de bu mücadelenin içinde oldum. elim yettiğince de sokaktaki canlar için mama ve tedavi yardımlarında bulunuyorum. iş yerime gelen sokak hayvanlarını da her gün besliyorum. bu portalı da kedi sevenlerin bir araya gelip bilgi paylaşımı yapabilmesi için hayata geçirdim. kedi yetiştiriciliği de yapıyorum, kedilerimi sahiplendirmeden önce sahiplenecek aile ile evimde toplantı yapıyorum. kedinin özelliklerini, nasıl yaklaşılması gerektiği, nasıl bakılması gerektiği, aşıları ve parazit tedavileri hakkında detaylı bilgi veriyorum, hangi mamaların ve kumların kullanılması konusunda tavsiyelerde bulunuyorum. tırnak kesiminden kulak temizliğine kadar bildiğim her şeyi aktarıyorum. aile eğer benim içime sinmez ise yavrumu teslim etmiyorum. teslim ettiklerimi de sık sık sorup kontrol ediyorum, fotoğraflar istiyorum. böylelikle yavruların iyi olduğundan emin olup rahatlıyorum. zaman zaman yaşadıkları küçük problemler veya sormaları gereken bir konu olduğunda bana ulaşıyorlar.

kedi yetiştiriciliğiyle ilgili tüm belgelerim var, yasa dışı hiçbir etkinliğim yok. derneklerin, kuruluşların, kültür merkezlerinin düzenlediği seminer ve eğitimlere katılmaya devam ediyorum. kedilerimi en iyi şekilde nasıl mutlu edebilirimin peşindeyim. petshoplarla ilgili de söyleyeceklerim var. devlet tarafından maddeler halinde yapılması gerekenlerin hepsini biliyorum, uygunsuz olan bir durum gözlemlediğimde cimer üzerinden orman ve su işleri bakanlığı'na şikayette bulunuyorum. çünkü bu konuda devlet denetimleri yeterli değil.

velhasıl elimden geldiğince sorumluluklarımı yerine getiriyorum. buradaki tartışmalardan ziyade bu portalın kedicilere nasıl faydası olurun peşinde olmamız hepimiz için daha faydalı olur düşüncesindeyim.

kedi sahiplenenlerin sıklıkla yaptıkları hatalar

yavru kediyi sokaktan annesinin yanından alıp, "biraz büyüsün sonra yine salarım" demeleri. kedi 5-6 aylık olunca "artık büyüdü kendini kurtardı, sokağa salabilirim" demeleri. bu kedilere yapılan en büyük kötülük. sokak yaşantısını öğrenemedikleri için sokağa koyduğunuz an sudan çıkmış balık gibi oluyorlar. bir köpeği arkadaş sanıyorlar ama köpek parçalıyor. insanları arkadaş sanıyorlar ama tekme yiyorlar, otoyolları tehlikesiz sanıyorlar ama arabalar eziyor. yapmayın!

parayla kedi almak

her güzelliğin bir bedeli var.

anne altından yavru

yavru dediğiniz şey anne altından olur, baba altından hiç görmedim şimdiye kadar. başlık başka, tartışma konusu başka. ilk entryde başlık açılırken başka konulara iğneleme yapınca başlığın içeriği de değişmiş. ısırmaya kalktığınız her an ısırılmaya da hazır olacaksınız.

açtığınız başlığa tekrar tekrar entry girme ihtiyacınızın doğma sebebi nedir? ilk entryde yaptığınız tanım yetersiz mi kaldı? ilk entrydeki ironilere sağlam zeminli kulp bulamamanızdan mı kaynaklanıyor? sizinkiler sitem değil, düpedüz yargılama! ücretli kedi sahiplenenler neden sizi bu kadar rahatsız ediyor? sizden mi aldılar parayı?

kısırlaştırma düşmanları

benim düşüncem hemen yapılmamalı. bir kaç kez anne baba olmaya hakları yok mu? doğurganlık ve çiftleşme yeteneğini çok acilmiş gibi hemen ellerinden almak bana da doğru gelmiyor. erkek kedilerin koku bırakma durumlarından dolayı anlayabiliyorum da dişilerin çok acil değil diye düşünüyorum. onlar da bebeklerini sevsin, emzirsin, onlarla oynasın, kızgınlığa girsin, çiftleşsin.

anne altından yavru

evcilkedim.com'da yuva aranıyor ilanlarına da yer veriliyor. fakat dikkat çeken ilk nokta yetiştiricilerin ilanları, site de zaten bilinçli yetiştiricileri destekleyen bir portal, mama indirimleri sağlıyorlar örneğin, ben de %20 oranında indirimli alıyorum mamalarımı. ayrıca yetiştiriciler petshop değiller, bu siteler vasıtayla bebeklerine yeni yuvalar buluyorlar. anne altından yavru, ev ortamında büyüyen ve petshop olmayan kedi yetiştiricilerinin sahiplendirdiği yavrular anlamına geliyor. annesinden 2-3 ay boyunca süt almayan yavruyu hiçbir yetiştirici başka birine sahiplendirmez merak etmeyin. tanıdığım tüm yetiştiriciler de kedilerine gözleri gibi bakıyorlar, çok net destekliyorum ırkları koruyan ve hakkını vererek sağlıklı bebekleri dünyaya getiren yetiştiricileri. kedi sahiplenmek isteyen birçok kişi kedinin anne babasını görmek istiyor, dünya federasyonlarına kayıtlı olup olmadıklarını soruyor, hangi federasyondan şecere belgesine sahip olduğu soruyor, 4 kuşak geriye doğru soy ağacını görmek istiyor. insanların seçimlerine, tercihlerine saygı duyduğumuz sürece sorun çıkmaz. karşı olanlar da ırk kedi aramak alma hevesi içine girmek yerine sokaktaki kedileri sahiplenebilirler elbette.

tanımadığınız birisinin kedici olduğunu anlama yolları

çevrelerine gülümseyerek bakmaları. hayvanseven insanlar hayata ve çevrelerine gülümseyerek bakıyorlar.