pars

Durum: 630 - 3 - 0 - 0 - 21.02.2024 18:22

Puan: 19726 - Kıdemli Kedici

6 yıl önce kayıt oldu. 1.Nesil Kedmin.

tam bir kedi aşığı
  • /
  • 32

murat özdemir

aynı isimde bir psikopat daha var. istanbul eyüp'te 1 ay içinde kezzap ile yakılmış 100 e yakın kedi bulundu. bazıları iç organları parçalanarak acı içinde ölmüş, bazıları ise tedaviye ve bakıma muhtaç halde yaşam mücadelesi veriyor. davası devam ediyor, yarın tekrar davası görülecek. tez zamanda cezasını çekmesini diliyorum.

buraya imza kampanyasını da bırakayım,

https://www.change.org/p/ey%C3%BCp-te-ke...

ibrahim keloğlan

savcılığın itirazı sonrası ve sosyal medyada bütünleşen binlerce kişi sayesinde cezanın geri bırakılması kararı iptal edildi. dava mahkemede tekrar görülecek.

ibrahim keloğlan

istanbul küçükçekmece'de yaşadığı sitede asansöre binen kediyi koridora kapatarak 7 dakika boyunca tekmeleyerek öldüren şeref yoksunu mahluk. site sakinlerinin baktığı, kimseye zararı olmayan bir kediyi işkence ile öldüren bu adi, çıktığı mahkemece 1 yıl 3 ay ceza alıyor ve iyi halden serbest bırakılıyor. sosyal medyada tutuklanması için büyük bir kampanya yürütülüyor. yaşadığı daireye giden komşular şerefsizin hemen istabul'dan kaçıp ailesinin yanına hatay'a kaçtığını söylediler. bu şeref yoksunu mahluk daha önce de yüksek yerden bir köpeği aşağı atarak öldürmüş. hayvan düşmanı bir yaratık. küçükçekmece cumhuriyet başsavcılığı da serbest bırakma kararına itiraz etmiş. sosyal medyadan gelen tepkiler üzerine bu itirazın yapıldığı çok belli. dilerim tez zamanda tutuklanır ve hak ettiği cezasını çeker.

change.org da imza kampanyasına 250bin imza atılmış.

https://www.change.org/p/kedi%CC%87-kati...

kedilerde karma aşı

özellikle yavru kedilerde aşı sonrası zorlayıcı bir süreç oluşuyor. eğer yavru kedinin bağışıklığı düşükse veya bir rahatsızlığı varken yapılırsa ölüme kadar gidebiliyor. aşı sonrası iştahsızlık, fazla uyuma, oyun oynamama, enerji düşüklüğü, aşı yerine dokunduğunda tepki gösterme gibi davranışlar oluyor. tavsiyem aşı öncesi multivitaminler ve bağışıklık sistemini güçlendirecek destek gıdalarla ürünlerle yavrunuzu aşıya hazırlayın. aşı sonrası da sevdiği iyi yaş mamalarla, maltlarla beslenmesini destekleyin. multivitamin ve bağışıklık sistemini desteklediğiniz ürünlere devam edin. aşı sonrası yine dinlenmesini sağlayacak ortam yaratın. küçük çocuklarınız varsa aşı sonrası 3-4 gün yavruyu sıkboğaz etmemeleri için uzat tutun.

anadolu kedisi

halk dilinde tekir, sarman, simokin vs diyorlar fakat yanlış bir ifadedir çünkü tekir, sarman, simokin ırk değil tüy desenidir.

25 aralık 2022 büyük hayvan hakları mitingi

paw guards'ın düzenlediği büyük hayvan hakları mitingi 25 aralık 2022'de saat 13:00'de yenikapı'da. mümkün olduğunca duyurulmalı...

"vicdanınızla bahaneniz arasında kalırsanız eğer,

son nefesiyle kafasını kaldırıp katilinin gözlerinin içine bakıp merhamet dileyen o son bakışlar gelsin aklınıza.

kanlı küreği unutmayın!

#25aralıkyenikapıdayız azınlık değiliz haklıyız !

sen olmazsan başaramayız. paylaş"

https://twitter.com/PawGuardsTr/status/1...

https://twitter.com/PawGuardsTr/status/1...

konya hayvan barınağındaki köpek katliamı

yazarların klinik önerileri

çorlu - dünya veteriner kliniği

konya hayvan barınağındaki köpek katliamı

konya hayvan barınağında köpeklerin kafalarına kürekle vurularak öldürüldüğü görüntüler ortaya çıktı. bu görüntüleri burada paylaşmayacağım, zaten bu korkunç görüntüleri tüm dünya izledi. olayla ilgili sosyal medyada yoğun tepki oluştu ve sonrasında ilgili iki kişi tutuklanarak cezaevine gönderildi. tabi kaç gün yatarlar belli değil, belki de 1 hafta sonra serbest bırakılırlar. bu tür cinayetlere sessiz kalınmaması ve bu canilerin ciddi cezalar almaları şart. tabi sadece konya'da değil türkiyenin birçok şehrinde benzer olaylar haberlere yansıyor. artık bu toplu bir katliama dönüşmüş durumda. önlem alınması şart. açlıktan birbirini yiyen hayvanlar da haberlere yansıyor. change.org üzerinde de bu konuyla ilgili bir imza kampanyası başlatıldı. imzalamak şart.

https://www.change.org/p/sokak-hayvanlar...

ulusal kara kedi günü

national black cat day

dünya kara kediler günü

27 ekim, "national black cat day" yani "ulusal kara kedi günü" olarak kutlanıyor. amaç, kara kedilere olan farkındalığın artırılmasıdır.

orta çağ'da avrupa'daki bazı önde gelen din görevlilerinin hedef gösterdiği yalnız kadınlar ve çoğunlukla siyah renkliler başta olmak üzere tüm kedilerin "cadı" olarak nitelendirilerek yakılarak öldürülmesi neticesinde avrupa'daki fare sayısının hızla artışı ve devamında gelen veba pandemisinin avrupa'da en yüksek seviyeye ulaşması, kedilerin doğa dengesindeki önemli yerini insanlığa öğretmiştir.

sadece renklerinden dolayı günümüzde bile hala insanlar ve canlılar ayrıştırılıyor, ötekileştiriliyor. eşitsizliğin karşısında olmak en öncelikli görevimiz olmalıdır.

dünya kara kediler günü kutlu olsun!

covid-19

covid pozitif olup atlatmış olanlar ölümsüzlüğe ulaşmış gibi davranıyorlar nedense. bu virüsü ilkinde atlatmış olmanız ikinci kez pozitif olduğunuzda yine atlatacağınız anlamına gelmiyor. bakın aşılarda bile %90 koruma sağlıyor vb. ifadeler kullanılıyor. bu yüzdeyi biraz daha açalım, aşı olan her 100 kişiden 10'u aşı olduğu halde bu hastalığa yakalanacak ve bir kısmı yine de ölecek anlamına geliyor. yeni düzen dünyada artık ilk önemsememiz gereken konu bağışıklık sistemini güçlendirmek ve güçlü tutmak olacak.

ünlü kediciler

gli

instagram hesabında paylaştığı bu fotoğraf altında yazılan mesaj aslında kötü gidişatın habercisiydi. yaşlı kedilerin günün %80'inde dinlenmeleri gerekirken o ise muhtemelen günün çoğunu ayakta geçiriyordu. güle güle tatlı tosuncuk, seni unutmayacağız.

"sevgili arkadaşlar,
hepinize merhaba
gösterdiğiniz ilgi için teşekkür ederim ama ben 16 yaşında yaşlı bir kediyim .yani bu insan yaşıyla 81 yaşına denk geliyor. kalbim eskisi kadar kuvvetli değil.
beni gerçekten seviyor musun
1 flaşsız ve uzaktan fotoğraf çek
2 bana dışardan mama getı̇rme çünkü benı̇m mamam özel dı̇yet maması
3 bana getı̇rdı̇ğı̇n mamaları benı̇m ı̇çı̇n hayır yap sokak hayvanlarına bağışla
4 maskesı̇z bana yaklaşma
5 çok sev çok sevı̇l
ı̇mza gli

hepinize pati dolusu
sevgiler
@vdt.byrktr_
fotoğraflar için teşekkürler vedat"

https://www.instagram.com/p/CDG8jdZgxJN/

beyaz kedi yavrularının kafa üstündeki siyah tüyler

beyaz kedi yavrularının kafalarının üzerinde siyah tüyler gördüğünüzde bunun anlamı aslında sağır olmadıklarının göstergesidir. bu siyah tüyler 1 yaşına kadar yok oluyorlar ve kafa üzeri tamamen beyaz tüylerle kaplanıyor. bu durumu gördüğümde çok şaşırmıştım ve araştırdığımda bu bilgiye ulaştım. beyaz kedimi ben 2 yaşında sahiplendim, yavruyken onda da aynı şekilde siyah tüyleri olduğunu öğrendim, zamanla bu siyah tüyler yok olmuşlar.

kriptorşit

testislerden birinin veya her ikisinin scrotum denilen testis kesesine inmemesidir. bu gibi olaylarda inmeyen testis karın boşluğu veya inguinal kanalda (kasık bölgesi) kalabilir.

gizli testis olarak adlandırılan bu anomalinin giderilmesi amacıyla operasyon yapılır.

köpeklerde kedilere göre daha sık görülen bir durumdur.

yaklaşık 6-8 aylığa kadar normal kabul edilir, sonrası patolojiktir. içeride kalan testis gelişimini tamamlayamaz ve rudimenter (küçük) olur. genellikle klinik belirti görülmez.

ileri yaşlarda özelliklede karın boşluğunda kalan bu testis büyüyerek kistik bir yapı kazanabilir. bu nedenle teşhis edildiği zaman mutlaka alınması gerekir.

kısırlaştırma

8 aylık ve sonrasında kısırlaştırılabilirler. erkek kedilerin operasyonu çok basittir ve hemen iki üç gün içinde toparlarlar. dişilerde operasyon biraz daha detaylıdır ve bir hafta içinde kendilerini toparlarlar. erkeklerde 1 yaşına gelmeden kısırlaştırıldıklarında koku bırakma, işaretleme de yapmayı öğrenemeden bu sorunu çözmüş olursunuz. kedilerde kısırlaştırma operasyonu dostunuzun ömrünü uzatır. tabi ki son karar sizin.

kedilerin görevi

çoğu insan kedilerin hiçbir şey yapmadığını, tembel olduklarını ve yemek ve uyumaktan başka bir işe yaramadıklarını düşünür.
hiç de öyle değil!
bir kedinin görevinin ne olduğunu biliyor musunuz?
tüm kedilerin, her gün vücudumuzda biriken negatif enerjiyi yok etme gücü vardır. uykuya dalar dalmaz bu enerjiyi emerler. ailede sadece bir kedi varsa çok sayıda insandan enerji çekerek aşırı miktarda olumsuzluk biriktirebilir. kedinin vücudu uyurken bizden aldığı olumsuzluğu serbest bırakır.
eğer çok stresliysek, tüm bu negatif enerjiyi serbest bırakmak için yeterli zamanları olmayabilir ve bu nedenle yağ olarak birikir.
yani, şişmanlarlar ve siz bunun nedeninin verdiğiniz yiyecekler veya hareket eksikliği olduğunu düşünürsünüz. ne var ki gerçek neden bunlar değildir.
evde birden fazla kedi olması güzeldir, böylece ağırlık aralarında paylaşılır.
ayrıca geceleri de bizi korurlar, böylece biz uyurken evimize veya odamıza istenmeyen ruhlar giremez. bu yüzden yatağımızda uyumayı severler.
iyi olduğumuzu düşünürlerse bizimle yatmazlar.
çevremizde tuhaf bir şey varsa, yatağımıza atlarlar ve bizi korurlar.
kediler evimize gelen birinin bize zarar vermek için orada bulunduğunu veya kötü biri olduğunu hissederlerse, bizi korumak için etrafımızı sararlar.
kediniz yoksa, başıboş bir kedi evinize gelir ve orayı kendi evi olarak benimserse, bunun nedeni belirli bir zamanda bir kediye ihtiyacınız olmasıdır. yani başıboş kedi size yardım etmek için gönüllü olur.
bu iş için evinizi seçmesi nedeniyle kediye teşekkür edin.
başka kedileriniz varsa ve başıboş kediyi tutamıyorsanız, onun için bir yer bulun.
kedi, bizim için fiziksel düzeyde bilinemeyen bir nedenle gelse de, rüyalarda kedinin o anda ortaya çıkmasının nedenini görebilirsiniz.
kedinin bir borcu olabilir, bir miktar karma ödemesi yapması gerekiyor olabilir. o halde kediyi korkutmayın veya kaçırmayın zira
bu yükümlülüğü yerine getirmek için bir şekilde geri gelmek zorunda kalacaktır.
kediler bizi iyileştirir.
kediler sevimli yaratıklardır ve sahiplerini her şeyden çok severler, ancak farklı bir sevgi tarzları vardır.
aşkları gerçektir, bu yüzden şüphe etmeyin. onlar bizim büyük ve gerçek dostlarımız ve her şeyden önce iyi arkadaşlarımız.

kedilerde kusma

kediler zaman zaman kusarlar evet, sebebi eğer kıl topu atmak ise zaten tekrarı pek olmaz. anti hairball malt macun vererek kıl toplarının kusmadan kaka ile atılmasını sağlayabilirsiniz. her hangi bir marka olur, haftada 1 kez 1-2 cm yalatmanız yeterli. sık sık günde 2-3 kusma varsa o zaman alarm durumuna geçmek gerekir. ayrıca cam pencere açık, yazdan sonbahara geçiş dönemlerinde hava sirkülasyonuna maruz kalarak üşütme sebepli kusmalar da yaşanabiliyor. tavsiyem cereyan olmayacak şekilde evinizin hava akımı durumunu iyi ayarlayın.
  • /
  • 32

kediler neden mırıldanır

kediler söyleyecek bir şeyleri olduğu için mırıldanırlar, bunun kabaca tercümesi "lütfen hareket etmeyin ve bana dikkat edin" şeklindedir. yavru kediler annelerini onları emzirmeye devam etmeye ikna etmek için mırıldanırlar ve evcil kediler de okşanmak istediklerinde mırıldanırlar. mırıltıdan kaynaklanan titreşimlerin insanlar üzerinde kesinlikle sakinleştirici bir etkisi vardır. ancak hasta kediler de yardım çığlığı olarak mırıldanırlar. yani mırlamak her zaman "mutluyum" anlamına gelmez. bazı araştırmacılar, mırlamadan kaynaklanan titreşimlerin yaralı bir kedideki kemik hasarını iyileştirmeye yardımcı olabileceğini iddia etti.

kedi sahiplenmek

kedi sahiplenmek isteyenler mutlaka videoyu izleyin

tarihi olaylarda görev yapmış kediler

genellikle bağımsız ruhları ve kendi başlarına hareket etmeyi seven bu canlılar, sık sık başlarına buyruk ve eğitilmez küçük yaramazlar olarak tanımlanırlar. ancak kedi tarihi, sadece bu tür karakteristiklerle sınırlı değildir. kediler, tarih boyunca birçok önemli olayda yer almış, bazen cesaretleriyle, bazen ise vazgeçilmez yardımlarıyla insanların yanında olmuşlardır.

işte tarihi olaylarda görev yapmış ve cesaretleriyle tarihe damga vurmuş 7 özel kedinin hikayesi:https://thinpo.com/tarihi-olaylarda-gore...

konya hayvan barınağındaki köpek katliamı

sözlükteki tüm kedicilere sesleniyorum. kedici olmak demek sadece kedici olmak demek değildir! gelin hep beraber tepki verelim yakında yapılacak olan eylemde bir araya gelip katılalım katil can aksoy olayında nasıl toplandıysak şimdi de öyle! var mısınız

25 aralık 2022 büyük hayvan hakları mitingi

arkadaşlar bu büyük miting son şansımız hepimiz orada olmalıyız; ulaşım için pawgards 81 ilden otobüsler organize etmiş instagram hesabındaki linkten öğrenebilirsiniz ayrıca tüm izinleri alınmış bir miting yani hiç bir endişeniz olmasın sadece vicdanımızın sesini alıp orada olacagız haydi kediciler!

kediyi sokağa atmak

yeni bir trend olarak "eğlencelik", "sezonluk" kedi köpek sahiplenme de var. özellikle yaz sezonunun bitmesi ile ortalıkta "oyuncak" muamelesi görmüş ve sonrasında sokağa atılmış kediler ve köpekler bulunmaktadır. tatil beldelerinde, şehirlerde parklarda, ana caddelerde bolca bulunurlar. madem 2- 3 aylığına eğlenmek için yanına alıyorsun, onun yerine git oyuncak kedi, köpek al. bu nasıl bir bencilliktir? bunu yapanların hayatı nasıl berbat bir hayattır? bunları yapanların yaptıkları işten, yetiştirdikleri çocuktan vs. hayır gelir mi?

ayrıca çok özel bir nedenden dolayı bırakmak zorunda iseler bu canlıları sokağa bırakmak çözüm değil. bunun yerine hayvansever derneklerine ilan verilir veya barınaklara haber verilir. bunun dışında bakamayacak durumda olanların, sorumluluk alamayacak olanların kesinlikle herhangi bir canlıyı sahiplenmesini doğru bulmuyorum.

galatasaray üniversitesinde kedi beslenmesinin yasaklanması

"gsü sokak hayvanlarını koruma kulübü, galatasaray üniversitesi rektörlüğü'nün sahil kampüsteki kedilerin beslenmesinin yasaklandığını açıkladı."

allah akıl fikir versin bu yasağı koyanlara, ne diyeyim...

https://bianet.org/bianet/hayvan-haklari...

kedilerde kusma

kedilerin tüy yumaklarından dolayı kusması normaldir! önemli olan tüy yumağımı yoksa parazit mi kusuyor ! parazit ise acil vet gitmeli ancak tedavisi basittir düzgün işini bilen bir vet seçin! üşütmeye bağlı kusmalar da olabilir kedi kusmasında en önemli nokta gözlemdir!!

kedi sözlük dertleşecek kedici veritabanı

çay var içersen
dert var dinlersen
kedi var seversen...

kedinizin sona yaklaştığını bilmek

şu an bu satırları yazmak burada kedi sever insanlara hislerimi anlatmak iyi geliyor. evet başlığı o yüzden açtım. kedim çok kötü durumda. 2004'ten beri yanımızda olan kadifem artık bir deri bir kemik, serumlarla ayakta durur hale geldi. ne iştah var ne miyavlama. gözümüzün önünde eridi. 1 kilo ya var ya yok. ötenazi konuşuldu, istemedik. veteriner elinden geleni yapıyor. son iki ayda ağzından iki kere operasyon geçirdi. kan değerleri iyi çıksa da artık yaşı gereği dönüşü olmayan bir yola girdik. boğazım düğüm düğüm. her an bir telefon gelecek ve onu kaybedeceğiz diye düşünüyorum. bu beni bitiriyor. bir daha ona sarılamayacak olma düşüncesiyle yüzleşmek o kadar zor ki. hayvan sahiplenmenin en zor yanı onu kaybetme noktasına geldiğiniz anlar sanırım. çok üzgünüm. elimizden geleni yapıyoruz ama zamanı durduramıyoruz. şu an bunları yazarken bile ağlıyorum. nereye gitsem onunla anılarımızı düşünüyorum. ortaokul ikinci sınıfta evimize gelen o ufaklığı, birlikte büyümemizi... son 1 senedir aynı evde yaşamasak da sık sık onu ziyarete gittim. pandemi döneminde kameradan gördüm, fotoğraf istedim. içim çok acıyor sözlük ailesi. nasıl dayanacağım ben buna.

Toplam entry sayısı: 630

kedi sözlük gönüllü veteriner veritabanı

zor anımızda ulaşabileceğimiz, bilmediğimiz konularda danışabileceğimiz gönüllü veterinerlere ihtiyacımız var. sözlük üyeleri arasında veterinerler veya kendisine bilgi verilmek kaydıyla veteriner bilgisi sağlayacak üyelerimiz varsa lütfen bize ulaşın, bilgilerinizi sözlüğümüzde paylaşalım. belki bir telefon görüşmesiyle bir can kurtarırız.

iletişim mailimiz: info@kedisozluk.com

kedi sözlük birinci istanbul buluşması

kedicilerin sohbeti bitmez derler ya, buluşma aynen öyle oldu. ilk notum yer önerisi yapan yazarların zirveye katılmayışı. tüm yazarlar avrupa yakasından kadıköy'e gittik, anadolu yakasından bir yazar vardı. (düzeltme için teşekkürler) bu da bana ders oldu. bir sonraki zirve kesinlikle avrupa tarafında olacak kanaatindeyim.

önce makbiile ve nil ile buluştuk. nazım hikmet kültür merkezi'nde tek bir boş masa olmadığını görünce diğer katılacak arkaadaşlara uzak olmaması açısından aynı sokaktaki kibrit kutusu cafe'ye oturduk. gerçekten de kibrit kutusu kadar bir kafe. kafenin okuma odası çok eğlenceliydi. sigara ve içerideki masaların küçüklüğü sebebiyle dışarı oturduk, hemen akabinde jupican, calico ve arkadaşı (jacobo)da bize katıldılar. sözlük, kedi, köpek sohbetleri derken menevish geldi. 2 saat kadar sohbet ettik ki o kalktı yerine mücver geldi. yeni zirve planları yapıldı, havanın soğumasıyla üşümeye başladık ve 3 saatin sonunda yarım kalan sohbetlerimizi bir sonraki zirvede devam ettirmek adına ayrıldık. ilk zirvemiz 8 kişinin katılımıyla gayet eğlenceli geçti, katılan herkese çok teşekkür ediyorum.

bütün scottish fold kediler acı çekiyor yalanı

aylar önce bir makale yazıldı ve sosyal medyada paylaşıldı. bu tür konularda sosyal medyanın etkileşimi gerçekten çok güçlü. kimse araştırmadan hemen haberin doğru olduğuna inandı ve fold kedisi olanları telaşa düşürdü. makale sonrası tv ekranlarında ırkın adını bile doğru söyleyemeyen bir veteriner çıktı ve evet doğrudur dedi.

bu haber sonrasında iki fold kızımı da alıp sabah soluğu veteriner kliniğinde aldım. kızlarımın röntgenleri çekildi. haberde olduğu gibi bir durumla karşılaşmadık. tüm eklemleri gayet sağlıklı ve olması gerektiği gibiydi. bunun üzerine bu haberi yapanlar nasıl da vicdansızlarmış dedim içimden. sonra araştırmaya devam ettim. dünya üzerinde onlarca kedi federasyonu olduğunu gördüm. dünya kedi federasyonları ise scottish fold'ları sağlıklı ırk olarak kabul etmiş ve dünyanın her yerinde yetiştirilmesine onay veriyor. hımmm....

devamında bu makaleyi yazan kaynağa geri döndüm. baktım ki, british shorthair'ler için de, persian ve exotic kediler için de, munchkin'ler ve sphynx'ler için de benzer yazılar hazırlamışlar. sonra hızlarını alamayıp köpek ırklarına da benzer yazılar yazmışlar. fransız bulldog, english bulldog, pekingese, boxer, pug gibi köpek ırklarının da sağlıksız olduğunu iddia ettiler. sanırım bu arkadaş ankara ve van kedisi pazarlıyor ve işleri son dönemde iyi gitmiyor! çünkü yazılarının hiç birinde ankara ve van kedilerinin sağırlığından, görme yeteneklerinin iyi olmayışından ve farklı göz renklerinin aslında genetik bir bozukluktan kaynaklandığından hiç bahsetmemiş.

son olarak yıllardır mesleğine devam eden veteriner ablalarıma, abilerime de danıştım konuyu. her birinden de "eğer fold dik kulaklı bir diğer kediyle çiftleşiyorsa sorun olmayacağından" bahsettiler. sadece dikkat edilmesi gereken şey eş seçerken fold fold eşleşmesinin önüne geçmek. aramızda veteriner yazarlarımız varsa konuya buradan da açıklık getirmelerini diliyorum.

kedi sözlük birinci istanbul buluşması

jupican, nil, calico ve +1i (jacobo), makbiile, menevish, mücver ve ben koyu bir kedi sohbeti içindeyiz. zirve devam ediyor.

gelin kediciler bir olalım

konu bana getirildiği için kedmin olarak format dışı entry girmem gerekiyor. normalde üstteki entrye cevap niteliğinde entry girilmemeli.

anne altından yavru başlığına girdiğim entrylere baktım. ilk entrymde anne altından yavru'nun ne anlama geldiğini tanımlamışım. alıntılanan sitenin de nasıl bir oluşum olduğunu tanımlamışım. ikinci entrymde de yazarın yazılan tüm entrylere cevap vermemesi gerektiğini belirtmişim. yine öncesinde format dışı olmaması için tanım yapmışım. burada da yasal olan bir konunun üzerine gidilmesinin amacını sorgulamışım.

kedi sözlük'te saygı sınırlarını aşmadığınız sürece, kişilere hakaret, karalama, aşığılama şeklinde ifadeler kullanmadığınız sürece entrylerinizi girebiliyorsunuz. sadece yasal ve hukuken aykırı olmayan bir konunun yasal değilmiş gibi gösterilmesi kedi sözlük'te yetkisi olan biri tarafından yapılamaz. yapıldığında da yetkisi alınabilir. burada da bir kusur görmüyorum.

son olarak kedi ücretli sahiplenilmiş olsun, ücretsiz sahiplenilmiş olsun, cins kedi yetiştiricisi olsun veya olmasın, kimsenin kedi sevgisini sorgulayacak hakkım veya hakkınız olduğunu düşünmüyorum. sokaklara çıkıp hayvan hakları için etkinliklere de katıldım, elimden geldiğince de bu mücadelenin içinde oldum. elim yettiğince de sokaktaki canlar için mama ve tedavi yardımlarında bulunuyorum. iş yerime gelen sokak hayvanlarını da her gün besliyorum. bu portalı da kedi sevenlerin bir araya gelip bilgi paylaşımı yapabilmesi için hayata geçirdim. kedi yetiştiriciliği de yapıyorum, kedilerimi sahiplendirmeden önce sahiplenecek aile ile evimde toplantı yapıyorum. kedinin özelliklerini, nasıl yaklaşılması gerektiği, nasıl bakılması gerektiği, aşıları ve parazit tedavileri hakkında detaylı bilgi veriyorum, hangi mamaların ve kumların kullanılması konusunda tavsiyelerde bulunuyorum. tırnak kesiminden kulak temizliğine kadar bildiğim her şeyi aktarıyorum. aile eğer benim içime sinmez ise yavrumu teslim etmiyorum. teslim ettiklerimi de sık sık sorup kontrol ediyorum, fotoğraflar istiyorum. böylelikle yavruların iyi olduğundan emin olup rahatlıyorum. zaman zaman yaşadıkları küçük problemler veya sormaları gereken bir konu olduğunda bana ulaşıyorlar.

kedi yetiştiriciliğiyle ilgili tüm belgelerim var, yasa dışı hiçbir etkinliğim yok. derneklerin, kuruluşların, kültür merkezlerinin düzenlediği seminer ve eğitimlere katılmaya devam ediyorum. kedilerimi en iyi şekilde nasıl mutlu edebilirimin peşindeyim. petshoplarla ilgili de söyleyeceklerim var. devlet tarafından maddeler halinde yapılması gerekenlerin hepsini biliyorum, uygunsuz olan bir durum gözlemlediğimde cimer üzerinden orman ve su işleri bakanlığı'na şikayette bulunuyorum. çünkü bu konuda devlet denetimleri yeterli değil.

velhasıl elimden geldiğince sorumluluklarımı yerine getiriyorum. buradaki tartışmalardan ziyade bu portalın kedicilere nasıl faydası olurun peşinde olmamız hepimiz için daha faydalı olur düşüncesindeyim.

kedi sözlük birinci istanbul buluşması

kedicilerin sohbeti bitmez derler ya, buluşma aynen öyle oldu. ilk notum yer önerisi yapan yazarların zirveye katılmayışı. tüm yazarlar avrupa yakasından kadıköy'e gittik, anadolu yakasından bir yazar vardı. (düzeltme için teşekkürler) bu da bana ders oldu. bir sonraki zirve kesinlikle avrupa tarafında olacak kanaatindeyim.

önce makbiile ve nil ile buluştuk. nazım hikmet kültür merkezi'nde tek bir boş masa olmadığını görünce diğer katılacak arkaadaşlara uzak olmaması açısından aynı sokaktaki kibrit kutusu cafe'ye oturduk. gerçekten de kibrit kutusu kadar bir kafe. kafenin okuma odası çok eğlenceliydi. sigara ve içerideki masaların küçüklüğü sebebiyle dışarı oturduk, hemen akabinde jupican, calico ve arkadaşı (jacobo)da bize katıldılar. sözlük, kedi, köpek sohbetleri derken menevish geldi. 2 saat kadar sohbet ettik ki o kalktı yerine mücver geldi. yeni zirve planları yapıldı, havanın soğumasıyla üşümeye başladık ve 3 saatin sonunda yarım kalan sohbetlerimizi bir sonraki zirvede devam ettirmek adına ayrıldık. ilk zirvemiz 8 kişinin katılımıyla gayet eğlenceli geçti, katılan herkese çok teşekkür ediyorum.

kediyi özlemek

bu aslında karşılıklı. benim onları özlediğim kadar onlar da beni özlüyorlar.

kedi sözlük birinci istanbul buluşması

kedi sözlük yazarları olarak ilk buluşmamızı yapalım diyorum. 3 kasım 2018 cumartesi saat:18:00'de kadıköy'de buluşalım, tanışalım, sohbet edelim, sosyalleşelim istiyorum. kimler gelir? gelecek olan yazarlar bu başlıktan geleceklerini belirtirlerse sevinirim.

her yazarımız +1 kedici kişiyi (arkadaşını, sevgilisini, eşini, kardeşini vb.) buluşmaya getirebilir.

tarih: 3 kasım 2018
saat: 18:00
yer: kadıköy
mekan: kibrit kutusu cafe

katılanlar:

(bkz:pars)
(bkz:calico)
(bkz:menevish)
(bkz:jupican)
(bkz:nil)
(bkz:makbiile)
(bkz:jacobo)

gelin kediciler bir olalım

konu bana getirildiği için kedmin olarak format dışı entry girmem gerekiyor. normalde üstteki entrye cevap niteliğinde entry girilmemeli.

anne altından yavru başlığına girdiğim entrylere baktım. ilk entrymde anne altından yavru'nun ne anlama geldiğini tanımlamışım. alıntılanan sitenin de nasıl bir oluşum olduğunu tanımlamışım. ikinci entrymde de yazarın yazılan tüm entrylere cevap vermemesi gerektiğini belirtmişim. yine öncesinde format dışı olmaması için tanım yapmışım. burada da yasal olan bir konunun üzerine gidilmesinin amacını sorgulamışım.

kedi sözlük'te saygı sınırlarını aşmadığınız sürece, kişilere hakaret, karalama, aşığılama şeklinde ifadeler kullanmadığınız sürece entrylerinizi girebiliyorsunuz. sadece yasal ve hukuken aykırı olmayan bir konunun yasal değilmiş gibi gösterilmesi kedi sözlük'te yetkisi olan biri tarafından yapılamaz. yapıldığında da yetkisi alınabilir. burada da bir kusur görmüyorum.

son olarak kedi ücretli sahiplenilmiş olsun, ücretsiz sahiplenilmiş olsun, cins kedi yetiştiricisi olsun veya olmasın, kimsenin kedi sevgisini sorgulayacak hakkım veya hakkınız olduğunu düşünmüyorum. sokaklara çıkıp hayvan hakları için etkinliklere de katıldım, elimden geldiğince de bu mücadelenin içinde oldum. elim yettiğince de sokaktaki canlar için mama ve tedavi yardımlarında bulunuyorum. iş yerime gelen sokak hayvanlarını da her gün besliyorum. bu portalı da kedi sevenlerin bir araya gelip bilgi paylaşımı yapabilmesi için hayata geçirdim. kedi yetiştiriciliği de yapıyorum, kedilerimi sahiplendirmeden önce sahiplenecek aile ile evimde toplantı yapıyorum. kedinin özelliklerini, nasıl yaklaşılması gerektiği, nasıl bakılması gerektiği, aşıları ve parazit tedavileri hakkında detaylı bilgi veriyorum, hangi mamaların ve kumların kullanılması konusunda tavsiyelerde bulunuyorum. tırnak kesiminden kulak temizliğine kadar bildiğim her şeyi aktarıyorum. aile eğer benim içime sinmez ise yavrumu teslim etmiyorum. teslim ettiklerimi de sık sık sorup kontrol ediyorum, fotoğraflar istiyorum. böylelikle yavruların iyi olduğundan emin olup rahatlıyorum. zaman zaman yaşadıkları küçük problemler veya sormaları gereken bir konu olduğunda bana ulaşıyorlar.

kedi yetiştiriciliğiyle ilgili tüm belgelerim var, yasa dışı hiçbir etkinliğim yok. derneklerin, kuruluşların, kültür merkezlerinin düzenlediği seminer ve eğitimlere katılmaya devam ediyorum. kedilerimi en iyi şekilde nasıl mutlu edebilirimin peşindeyim. petshoplarla ilgili de söyleyeceklerim var. devlet tarafından maddeler halinde yapılması gerekenlerin hepsini biliyorum, uygunsuz olan bir durum gözlemlediğimde cimer üzerinden orman ve su işleri bakanlığı'na şikayette bulunuyorum. çünkü bu konuda devlet denetimleri yeterli değil.

velhasıl elimden geldiğince sorumluluklarımı yerine getiriyorum. buradaki tartışmalardan ziyade bu portalın kedicilere nasıl faydası olurun peşinde olmamız hepimiz için daha faydalı olur düşüncesindeyim.

favori ekleyene teşekkür etmeyen kedici

her fava teşekkür mü yazılır? yapmayın, entryler zaten oylanmıyor, böyle başlıklarla daha da oy vermez artık kimse.

(bkz:yok böyle bir şey)

parayla kedi almak

her güzelliğin bir bedeli var.

anne altından yavru

yavru dediğiniz şey anne altından olur, baba altından hiç görmedim şimdiye kadar. başlık başka, tartışma konusu başka. ilk entryde başlık açılırken başka konulara iğneleme yapınca başlığın içeriği de değişmiş. ısırmaya kalktığınız her an ısırılmaya da hazır olacaksınız.

açtığınız başlığa tekrar tekrar entry girme ihtiyacınızın doğma sebebi nedir? ilk entryde yaptığınız tanım yetersiz mi kaldı? ilk entrydeki ironilere sağlam zeminli kulp bulamamanızdan mı kaynaklanıyor? sizinkiler sitem değil, düpedüz yargılama! ücretli kedi sahiplenenler neden sizi bu kadar rahatsız ediyor? sizden mi aldılar parayı?

kısırlaştırma düşmanları

benim düşüncem hemen yapılmamalı. bir kaç kez anne baba olmaya hakları yok mu? doğurganlık ve çiftleşme yeteneğini çok acilmiş gibi hemen ellerinden almak bana da doğru gelmiyor. erkek kedilerin koku bırakma durumlarından dolayı anlayabiliyorum da dişilerin çok acil değil diye düşünüyorum. onlar da bebeklerini sevsin, emzirsin, onlarla oynasın, kızgınlığa girsin, çiftleşsin.

anne altından yavru

evcilkedim.com'da yuva aranıyor ilanlarına da yer veriliyor. fakat dikkat çeken ilk nokta yetiştiricilerin ilanları, site de zaten bilinçli yetiştiricileri destekleyen bir portal, mama indirimleri sağlıyorlar örneğin, ben de %20 oranında indirimli alıyorum mamalarımı. ayrıca yetiştiriciler petshop değiller, bu siteler vasıtayla bebeklerine yeni yuvalar buluyorlar. anne altından yavru, ev ortamında büyüyen ve petshop olmayan kedi yetiştiricilerinin sahiplendirdiği yavrular anlamına geliyor. annesinden 2-3 ay boyunca süt almayan yavruyu hiçbir yetiştirici başka birine sahiplendirmez merak etmeyin. tanıdığım tüm yetiştiriciler de kedilerine gözleri gibi bakıyorlar, çok net destekliyorum ırkları koruyan ve hakkını vererek sağlıklı bebekleri dünyaya getiren yetiştiricileri. kedi sahiplenmek isteyen birçok kişi kedinin anne babasını görmek istiyor, dünya federasyonlarına kayıtlı olup olmadıklarını soruyor, hangi federasyondan şecere belgesine sahip olduğu soruyor, 4 kuşak geriye doğru soy ağacını görmek istiyor. insanların seçimlerine, tercihlerine saygı duyduğumuz sürece sorun çıkmaz. karşı olanlar da ırk kedi aramak alma hevesi içine girmek yerine sokaktaki kedileri sahiplenebilirler elbette.

tanımadığınız birisinin kedici olduğunu anlama yolları

çevrelerine gülümseyerek bakmaları. hayvanseven insanlar hayata ve çevrelerine gülümseyerek bakıyorlar.