pars

Durum: 470 - 10 - 3 - 0 - 14.09.2019 02:33

Puan: 15884 - Kıdemli Kedici

1 yıl önce kayıt oldu. 1.Nesil Kedmin.

tam bir kedi aşığı
  • /
  • 24

pire alerjisi

kedilerde pirelerin ısırıkları sebebiyle ortaya çıkan ve genellikle kulak, kafa, göz, çene çevresinde açılan yaralar ile kendini gösteren rahatsızlık. çözüm olarak hem kediye fipronil damlalar (stronghold öneririm) uygulanarak em de çevrenin pirelerden arındırılmasını sağlayarak kurtulabilirsiniz. alerji için de veterinerinizin önerdiği kremleri yaralara sürerek (ben terramycin deri merhemi ve bepantol kullanıyorum) iyileşmesini sağlamanız gerekir.

kedi sahiplenenlerin sıklıkla yaptıkları hatalar

kediyi eve sokmadan koştur koştur veterinere gidip hemen iç dış parazit tedavilerini yaptırıp, aşılarını başlatmak. bi sakin olun veteriner için bu kadar aceleye gerek yok. önce size bir alışsın, yeni evine alışsın. sonrasında sakin sakin tüm tedavileri birer birer yapılacaktır. diğer türlü yavrucağa hepsi birden ağır geliyor ve çoğu bu hızlı tedavi başlangıcını kaldıramayıp hayatını kaybediyor. veterinere kalsa zaten komple 1 yıllık tedaviyi bi kerede yapar, para kazanacak çünkü. çok nadir rastlanıyor "şimdi yapmayalım, bi alışsın, 10 gün sonra getirin" diyenine.

kedi sahiplenenlerin sıklıkla yaptıkları hatalar

yavru kediyi sokaktan annesinin yanından alıp, "biraz büyüsün sonra yine salarım" demeleri. kedi 5-6 aylık olunca "artık büyüdü kendini kurtardı, sokağa salabilirim" demeleri. bu kedilere yapılan en büyük kötülük. sokak yaşantısını öğrenemedikleri için sokağa koyduğunuz an sudan çıkmış balık gibi oluyorlar. bir köpeği arkadaş sanıyorlar ama köpek parçalıyor. insanları arkadaş sanıyorlar ama tekme yiyorlar, otoyolları tehlikesiz sanıyorlar ama arabalar eziyor. yapmayın!

kedilerde hidrosefali

şuan bebeğe her gün antibiyotik ve serum veriliyor. ayrıca beyinde biriken sıvının çişle atılımını sağlayan bir çeşit ilaç. istanbul üniversitesi avcılar veteriner fakültesi dışında bu ameliyatı yapabilen bir yer keşfedemedik henüz. ameliyat bebek 8 haftalık olduktan sonra yapılabilecekmiş. yavru eskiye nazaran biraz daha iyi. rahat uyuyormuş. annesi emzirmediği için ağzına biberonla mama besliyorlar. şimdilik gelişmeler böyle.

kedilerde hidrosefali

beyinde sıvı birikmesi olarak tanımlanan, türkiye'de çok yazılı kaynağın bulunmadığı bir rahatsızlık. benim minnoş torunlarımdan birine de bu teşhis kondu. henüz 22 günlük olduğu için nasıl bir tedavi süreci yaşanacak bilmiyorum fakat aşağıdaki videoda videoyu yükleyen arkadaşımız başından geçenleri özetle anlatmış. bu arkadaşın kedisi istanbul üniversitesi avcılar veteriner fakültesi'nde ameliyatını olmuş, ameliyat sonrası gayet her kedi gibi sağlıklı bir yaşamının var olduğu söyleniyor. beyne bir şant takılmış, 5-6 günde bir pompasına basılarak biriken sıvının atılımı sağlanıyormuş.

miyav

şecere

şecere ne demektir,şecereli kedi ve kedilerde şecere belgesi nedir?
şecere kelime anlamı itibariyle "soy ağacı" demektir(kaynak: www.tdk.gov.tr). çoğu kediseverin yanlış bildiğinin aksine kelime s ile değil "ş" harfiyle başlar. çokça karıştırılan secere ise "suçlu, suç işleyeceği bilinen (kimse) (kaynak: www.tdk.gov.tr)" anlamına gelmekte ve "secereli kedi" tamlaması komik bir anlam arz etmektedir:). şecereli kedi demek soyu belli olan ve soyundaki ata bilgisi kimlik diyebileceğimiz bir belgeye kayıtlı olan kedi demektir. bir kedinin şeceresi varsa ırkı ve ataları belli demektir. şecerede anne ve baba bilgisiyle birlikte büyük anne ve büyük baba şecere kayıtları da yer almaktadır.

şecerede kaç kuşak atanın bilgisi vardır?
bir kedinin şecereli olması tüm atalarının kayıtlı olduğu anlamına gelmez. şecerede sadece o kediye ait bilgi yer alabileceği gibi eğer ataları şecereli ve federasyon sistemine kayıtlıysa anne baba, büyük anne-büyük baba gibi diğer kuşakların bilgisi de şecerede yer alabilir. şecerede kaç kuşak atanın bilgisinin olacağı kedinin hangi federasyona kayıtlı olduğuna, sıfır şecereli olup olmadığına göre değişmektedir. açacak olursak: sıfır şecereli kedi bir yarışmayla lisanslı hakemlerce ırk olduğu tespit edilip kayıt altına alınmış, anne ve baba bilgisi şeceresinde yazmayan kedidir. farklı federasyonlarda sıfır şecereli kediler için farklı tanımlamalar olup wcf'de rx olarak nitelendirilmektedir. çokça karşılaştığımız "full" ya da "lo" şecere dediğimiz şecerede ise en az 4 kuşak ata bilgisi yer almaktadır(wcf).

şeceredeki kuşak sayısı federasyonların uygulamalarına göre değişmekte olup dünyanın en saygın ve eski kedi birliklerinden/federasyonlarından olan cfa(cat fancier's association- http://cfa.org/) şeceredeki ata bilgisini 3 kuşak, 5 kuşak olarak yetiştiricinin tercihine göre farklı ücret uygulamalarıyla çıkarabilmektedir. nitekim farklı federasyonlarda farklı uygulamalar mevcuttur.

şecere bilgisini kim kayıt altına alır?
wcf'de şecereler dernekler tarafından çıkartılmakta olup wcf'de şecerenin doğruluğunu sorgulayabileceğiniz online bir sistem mevcut değildir. şecere kayıtları derneklerde tutulup tamamiyle dernek başkanlarının insiyatifindedir. dünyanın en geniş şecere kayıt sistemine sahip birlikleri/federasyonları cfa(the cat fancier's association- http://cfa.org/) ve tıca(the ınternational cat associaton- http://www.tica.org) ise tüm şecere kayıtlarını online olarak tek sistemde tutup şecereler tek bir merkezden gönderilmektedir. cfa ve tıca şecereli kedilerin kayıtları dünyanın her yerinden sorgulanabilmekte ve tek merkezde kayıt altına alınmaktadır. dünyada şecere kaydı yapan farklı birlikler/federasyonlar mevcut olup uluslararası tanınırlığı olan bu kuruluşlar dünya kedi kongresi'nde birleşmiş ve belli kurallar çerçevesinde ortak uygulamalar geliştirmiştir. dünya kedi kongresi 9 üye şemsiye kuruluşa ev sahipliği yapmakta ve internet sitesinden diğer üye kuruluş bilgilerine ulaşılabilmektedir( http://www.worldcatcongress.org/wp/org_mem.html).

kaynak: (bkz:felinoloji derneği)

secere

tdk'ye göre "suçlu, suç işleyeceği bilinen (kimse)." anlamındadır. şecere ile karıştırılmamalıdır.

kısırlaştırma

felinoloji derneği başkanı tica'nın kısırlaştırma konusuyla ilgili yayınladığı makaleyi çevirmiş. paylaşmak isterim;


kısırlaştırma hakikatleri

kısırlaştırma

günümüzde geçmişe oranla daha fazla insan kedilerini kısırlaştırmaktadır. peki neden? çünkü kedilerle yaşayan insanlar kedilerini kısırlaştırmanın çokça faydasını keşfetmektedir. bu makale bu faydaları özetlemekte ve kısırlaştırma hakkında yaygın olarak sorulan soruların cevaplamaktadır. diğer sorularınız için veterinerinize danışmanız gerekmektedir.

ev hayvanlarının nüfus artış fazlalığı problemini duydum. tam olarak problem nedir?
basitçe anlatmak gerekirse, ev hayvanlarına yuva olacak ev sayısından daha fazla ev hayvanı doğmaktadır. bu nedenle, amerika birleşik devletlerinde her yıl 10 milyondan fazla kedi ve köpek kimse onları istemediği için barınaklarda ötenaziyle öldürülmektedir. bu kedi ve köpeklerin çoğu genç, çekici, sağlıklı, arkadaş canlısı ve oyuncudur. bazılarıysa safkandır.ev hayvanlarının nüfus fazlalığı sorunu olduğu için ev hayvanlarının üremesini engellemek için tedbir alınmalıdır. çözümlerden biri de kedi veya köpeğinizi kısırlaştırmaktır.

kısırlaştırma nedir?
kısırlaştırma hayvanın üreme çoğalma kabiliyetini ortadan kaldırmaktır. dişi kedilerde kısırlaştırma rahim ve yumurtalıkların cerrahi yöntemle alınmasını içerir. erkek kedilerde kısırlaştırma testislerin cerrahi yöntemle alınmasını içermektedir. iki operasyonda genel anestezi altında yapılan güvenli, rutin ve nispeten acısızdır. tipik olarak kısırlaştırılan dişi ve ya erkek ameliyatının ilk günü içerisinde ayağa kalkmaktadır.

kısırlaştırmanın faydaları nelerdir?
kısırlaştırılan kediler cinsel içgüdüyle daha az dengesizleşir. aile üyelerine karşı daha duyarlı olabilirler. kısır kediler eş aramak için sokaklarda gezme ve kaybolup incinmeye daha az meyillidirler.(erkek kedi kızgınlıkta olan bir dişinin kokusunu çok uzak mesafelerden alabilir.)

kısırlaştırma pahalı değil mi?
çoğu veteriner kısırlaştırma ücretlerini makul tutmaktadır fakat ücretler değişebilmektedir. size kısırlaştırma ücretlerini soruşturmak için farklı klinikleri aramanızı tavsiye ederiz. şunu unutmayın ki tek seferlik kısırlaştırma ücreti gezerken veya kavga ederken yaralanan hayvanın veteriner tedavisine kıyasla çok cüzidir. ek olarak anne kedinin sezaryenla doğum ihtimalini de içeren düzgün sağlık giderleri, beslenmenin yanında yavruların anti-parazit uygulamaları ve aşıları fahiş veteriner faturalarına neden olabilir.

kısır kediler diğer kedilerle kavga etmeye daha az meyilli olmaları sebebiyle kendilerini acı çekmekten ve sahiplerini yüksek veteriner faturalarından korumuş olurlar.

kısırlaştırma operasyonu ne kadar sürer?
çoğu klinik ve veteriner hastaneleri kedinizi sabah saatlerinde kabul edecek ve ameliyat sonrası kedi aynı gün veya bir sonraki gün alınabilecektir.

kısırlaştırma kedimin kişiliğini değiştirir mi?
kedi sahiplerinin çoğu kedilerin kişiliğinde bir değişim görmemektedir. fark edilen bir değişiklik olursa o da: kedinin daha az gezmesi, hayvanlarla daha az kavga etmesi, daha az huzursuzluk ve saldırgan davranış sergilemesidir. karşılığında kediler daha sevecen hale gelmektedir.

kedim bahçemi asla terk etmez. niye onu kısırlaştırayım ki?
kısırlaştırmanın sağlık açısından faydalarını okudunuz. ilk kızgınlığından önce kısırlaştırılan dişi kedilerle diğerlerine göre meme kanseri görülme ihtimali 200 kat daha azdır. aynı zamanda sıkça karşılaşılan vakalardan biri de kızgınlıktaki bir kedinin sizin arka bahçenize girecek yolu bulmasıdır. unutmayın kısır kediler daha sakin, bakımı daha kolay ve size karşı daha özenlidir.

yaygın inanışın aksine kısırlaştırma kedinizi daha şişman ya da tembel yapmaz. bilakis kısırlaştırma sonrası kedinizin metabolizması değişir ve kedi daha az gıdaya ihtiyaç duyar.

kısır kedileri lisanslandırmak her zaman daha ucuzdur da!

dişi kedisi olanlar için kısırlaştırma yapmak için daha fazla sebep:
kısır dişilerin pyometra (rahim duvarlarının kalınlaşmasına bağlı olarak iltihaplanma) ve rahim kanserine yakalanma ihtimali daha düşüktür.

kızgınlıkta olan dişiler püskürtür ve halı, eşya gibi uygunsuz yerlere çiş/kaka yapar. ek olarak gürültücü, kavgacı ve can sıkıcı erkek kedileri çekerler. kısırlaştırma bu problemleri yok eder.

hamile dişiler hem hamilelikte hem de yavrular doğduğunda çok daha fazla yer. hamile kediler için sağlık hizmetleri pahalıdır.

yavruları büyütmek masraflıdır ve beslemek, anti-parazit uygulamaları, aşıları, onlara yeni yuva bulmak vakit alır.

erkek kedisi olanlar için kısırlaştırma yapmak için daha fazla sebep:
kısır erkek kediler üreme ve prostat bezi enfeksiyonu ve bozukluğundan acı çekmeye veya cinsel-idrar yolu sorunları yaşamaya daha az meyillidirler. bahsi geçen durumlar 5 yaş üstü erkek kediler en yaygın sorun olan böbrek hastalıklarına neden olabilir.

kısırlaştırılmayan erkek kediler tipik olarak bölgesini işaretlemek için evin içine ve dışına idrar püskürtür. erken yaşta kısırlaştırma normal olarak bu sorunları ortadan kaldırır.

kısırlaştırma efsaneleri!
batınımdaki(tek doğumdaki yavrular) her bir yavruya iyi bir yuva bulabilirim.

maalesef hayvan barınaklarındaki hayvanların çoğu onlara yuva bulamayan sahipleri tarafından oraya götürülüyor.

çocuklarım doğum mucizesine şahit olmalı.
televizyonlar ve kütüphaneler çocuklara hayvanların çoğalmasını öğretmek için oldukça ziyadesiyle öğretici kaynaklardır. bununla beraber “doğum mucizesi” milyonlarca kedi için pet nüfusunun aşırı artışından dolayı ötenaziyle öldürülmeyle neredeyse eşdeğerdir.

safkan kedimi üreterek para kazanabilirim.

safkan kedilerin profesyonelce üretilmesi arzu edilen ırk özelliklerini yıllarca çalışmayı içeren bir bilimdir. yeni başlayanlar için anne ve yavrular düzgün şekilde bakılıp beslendikten, antiparazit uygulamaları ve aşıları ve tanıtımı yapıldıktan sonra çok az para kalmaktadır.

kedim kısırlaştırma için çok yaşlı!
kediler her gün güvenli bir şekilde kısırlaştırılmaktadır. kedinizin sağlık problemi olmadığı sürece kısırlaştırma güvenli ve rutindir. veterineriniz veya düşük maliyetli kliniğiniz herhangi bir sağlık problemi var mı diye tespit etmek için kısırlaştırma öncesinde kedinizi muayene edecektir.

kaynak: the international cat association (tıca- http://www.tica.org) /uluslararası kedi birliği
çeviren: feyza nur çelik- felinoloji derneği yönetim kurulu başkanı (http://www.felinolojidernegi.org)

kedili filmler

doraemon

japon animesi. gelecekten gelen doraemon isimli kedi ise filmin ana karakteridir. bir dönem türkiye çizgi film kanallarında da yayınlanmış ve çocuklar tarafından oldukça sevilmiştir.

uluslararası kedi hekimliği kongresi

kedvet'in düzenlediği ve 6-8 ekim tarihleri arasında belek'te gerçekleşecek etkinlik. detaylara aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

http://www.kedvet2019.org/tr/

kedvet

bu yıl belek'te 6-8 ekim tarihleri arasında uluslararası kedi hekimliği kongresi düzenleniyor. tüm detaylara aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

http://www.kedvet2019.org/tr/

petsbook

güzel düşünülmüş, hem web sitesi hem de mobil cihaz uygulaması iyi tasarlanmış. kullanmaya başladım. sanırım çok kullanıcı yok. veya kullanıcısı çok ama paylaşımlar çok az.

https://www.petsbook.com/

gökçer korkmaz

hakkında asılsız bir sürü haber yapılmış. bugün görüştük kendisiyle, haberi yapanlar ve sosyal medyada, ekşi sözlükte bu tür asılsız kaynaksız ve hakaret içeren yazılara karşı manevi tazminat davası açacağını söyledi. 6 milyon tl vurgun yapmış gibi saçma sapan bir haber. cumhuriyet başsavcılığı konuyu araştırmış ve bu değerde mal varlığı olmadığı için araştırmayı sonlandırmış. çocuğun üzerinde mal varlığı falan yok, çöplükteki canlar onun en önemli varlığı. gökçer babaeski'de silahlı saldırıya uğradıktan sonra kırklareli'ye taşındı. halen çöplüğe yakın tek gözlü bir odada yaşıyor. bilinsin istedim.

kedilerin enfeksiyöz peritonitisi

feline infectious peritonitis

fip

bi dünya sevgi

iki haftadır yayınlanmıyor. tatil için ara verilmiştir diyerek tamamen yayından kaldırılmadığını umut ediyorum.

bi dünya sevgi

yeni bölümlerini paylaşmaya devam edeyim.

3. bölüm4. bölüm

  • /
  • 24

kedi sahiplenenlerin sıklıkla yaptıkları hatalar

bir de hastalık, vs gibi durumlarda evde tedavisi devam edebilecekken "ben dayanamam, onu öyle görmeye katlanamam" vb gibi gerekçelerle evladın o dönemi klinik kafeslerinde geçirmesine razı gelmektir. eğer klinikte kalması gerekmiyorsa olması gereken yer evi, sevdiği insanların yanıdır. bu zaruret hali dışında şartlar ne olursa olsun bırakmamaktır yapılması gereken.

kedi sahiplenenlerin sıklıkla yaptıkları hatalar

-ben yavru istiyordum.
-bu kedi 4, 5-5 aylık.
-ay çok büyük.
-siz ne kadarlık bir kedi arıyorsunuz.
-1aylık.
-neden 1 aylık?
-bana alışması için. yavruyken bana alışması daha kolay. büyüyünce zor oluyor aışması.

bu cümlelerden anladığımız yavru isteyenin kedi ile uzaktan yakından alakası yok. ama bir kedi istiyor. halbu ki 2 hafta geçmeden geri getirecekler.

hiç şaşmaz. böyle söyleyenlerin hepsi daha 1 yaşını görmeden başkasına everdiler.

kediler 6-8 aydan evvel sahiplendirilince asosyalleşiyorlar.

kedi sahiplendirenler mümkün olduğunca büyük yaşta sahiplendirmeli, sahiplendirme ićin acele etmemeli.

kedi sahiplenenlerin sıklıkla yaptıkları hatalar

kedilerle ilgili ve evcil hayvanlarla ilgili bilgi edinmeden, araştırmadan aceleyle sahiplenmek. sonrasında "mama, kum çok pahalıymış, veterinerler de ne çok para alıyorlar, tüyü de çok dökülüyor, evimdeki eşyalarıma zarar veriyor, onu günde iki kez nasıl çıkarayım ki zaten vaktim yok, sabahtan akşama kadar ötüyor hiç susmuyor" diyerek sokağa terk etmeleri. sokaklar, barınaklar cins köpeklerle dolu. bu sorumluluğu üstlenemeyecekseniz hiç bu işlere kalkışmayın.

kedici dergisi

artık internet üzerinden yayınlamaya karar vermiş dergidir. https://kedici.com.tr/ takip edebilirsiniz.
dergide yazmak isteyen sözlük yazarı arkadaşlar benimle dm den iletişime geçebilirsiniz..

mimar sinan üniversitesi kedileri

sokaktan bulunan aciz kedilerin getirildigi guzel sanatlar fakultesi sekreteri bas gönüllü turkan uzun tarafindan yemeyip yedirildigi, icmeyip icirildigi, sabah menuleri, aksam menuleri ayri ayri kaplarda özel olarak bizzat elleriyle hazirlanan, doktor randevulari yine okulun gönüllü hocalari tarafindan ayarlanan, yetenekli ögrenciler tarafindan bolca simartilip, rektörlük tarafindan her tür simarikliklarina göz yumulan pisi ordusu.

şecere

kedilerin soyunun yazılı olduğu çizelge, kütük, soy ağacı,

türkiye kedi nüfusu

tahminlerime göre evde ve sokakta yaşayan toplam 7.5 milyon kedimiz var

türkiye'de 5 milyon kedici olması

3.5 milyon kedi varsa 5 milyon da kedici olması gerekir den yola çıkılarak yapılan tahmin. neden hala kedi sözlükteki yazar sayısı 1000'i geçmedi? sorusunu ister istemez akla getiriyor...

türkiye'de sokaklarda yaşayan kedi sayısı

evlerde 3.5 milyon ise en az bir o kadar da sokaklarda yaşıyordur diye tahmin ediyorum. hatta biraz daha fazlası olabilir.. sonuç 4 milyon sokakta yaşayan kedi..

kedili çizgi filmler

Toplam entry sayısı: 470

kedi sözlük gönüllü veteriner veritabanı

zor anımızda ulaşabileceğimiz, bilmediğimiz konularda danışabileceğimiz gönüllü veterinerlere ihtiyacımız var. sözlük üyeleri arasında veterinerler veya kendisine bilgi verilmek kaydıyla veteriner bilgisi sağlayacak üyelerimiz varsa lütfen bize ulaşın, bilgilerinizi sözlüğümüzde paylaşalım. belki bir telefon görüşmesiyle bir can kurtarırız.

iletişim mailimiz: info@kedisozluk.com

kedi sözlük birinci istanbul buluşması

kedicilerin sohbeti bitmez derler ya, buluşma aynen öyle oldu. ilk notum yer önerisi yapan yazarların zirveye katılmayışı. tüm yazarlar avrupa yakasından kadıköy'e gittik, anadolu yakasından bir yazar vardı. (düzeltme için teşekkürler) bu da bana ders oldu. bir sonraki zirve kesinlikle avrupa tarafında olacak kanaatindeyim.

önce makbiile ve nil ile buluştuk. nazım hikmet kültür merkezi'nde tek bir boş masa olmadığını görünce diğer katılacak arkaadaşlara uzak olmaması açısından aynı sokaktaki kibrit kutusu cafe'ye oturduk. gerçekten de kibrit kutusu kadar bir kafe. kafenin okuma odası çok eğlenceliydi. sigara ve içerideki masaların küçüklüğü sebebiyle dışarı oturduk, hemen akabinde jupican, calico ve arkadaşı (jacobo)da bize katıldılar. sözlük, kedi, köpek sohbetleri derken menevish geldi. 2 saat kadar sohbet ettik ki o kalktı yerine mücver geldi. yeni zirve planları yapıldı, havanın soğumasıyla üşümeye başladık ve 3 saatin sonunda yarım kalan sohbetlerimizi bir sonraki zirvede devam ettirmek adına ayrıldık. ilk zirvemiz 8 kişinin katılımıyla gayet eğlenceli geçti, katılan herkese çok teşekkür ediyorum.

bütün scottish fold kediler acı çekiyor yalanı

aylar önce bir makale yazıldı ve sosyal medyada paylaşıldı. bu tür konularda sosyal medyanın etkileşimi gerçekten çok güçlü. kimse araştırmadan hemen haberin doğru olduğuna inandı ve fold kedisi olanları telaşa düşürdü. makale sonrası tv ekranlarında ırkın adını bile doğru söyleyemeyen bir veteriner çıktı ve evet doğrudur dedi.

bu haber sonrasında iki fold kızımı da alıp sabah soluğu veteriner kliniğinde aldım. kızlarımın röntgenleri çekildi. haberde olduğu gibi bir durumla karşılaşmadık. tüm eklemleri gayet sağlıklı ve olması gerektiği gibiydi. bunun üzerine bu haberi yapanlar nasıl da vicdansızlarmış dedim içimden. sonra araştırmaya devam ettim. dünya üzerinde onlarca kedi federasyonu olduğunu gördüm. dünya kedi federasyonları ise scottish fold'ları sağlıklı ırk olarak kabul etmiş ve dünyanın her yerinde yetiştirilmesine onay veriyor. hımmm....

devamında bu makaleyi yazan kaynağa geri döndüm. baktım ki, british shorthair'ler için de, persian ve exotic kediler için de, munchkin'ler ve sphynx'ler için de benzer yazılar hazırlamışlar. sonra hızlarını alamayıp köpek ırklarına da benzer yazılar yazmışlar. fransız bulldog, english bulldog, pekingese, boxer, pug gibi köpek ırklarının da sağlıksız olduğunu iddia ettiler. sanırım bu arkadaş ankara ve van kedisi pazarlıyor ve işleri son dönemde iyi gitmiyor! çünkü yazılarının hiç birinde ankara ve van kedilerinin sağırlığından, görme yeteneklerinin iyi olmayışından ve farklı göz renklerinin aslında genetik bir bozukluktan kaynaklandığından hiç bahsetmemiş.

son olarak yıllardır mesleğine devam eden veteriner ablalarıma, abilerime de danıştım konuyu. her birinden de "eğer fold dik kulaklı bir diğer kediyle çiftleşiyorsa sorun olmayacağından" bahsettiler. sadece dikkat edilmesi gereken şey eş seçerken fold fold eşleşmesinin önüne geçmek. aramızda veteriner yazarlarımız varsa konuya buradan da açıklık getirmelerini diliyorum.

gelin kediciler bir olalım

konu bana getirildiği için kedmin olarak format dışı entry girmem gerekiyor. normalde üstteki entrye cevap niteliğinde entry girilmemeli.

anne altından yavru başlığına girdiğim entrylere baktım. ilk entrymde anne altından yavru'nun ne anlama geldiğini tanımlamışım. alıntılanan sitenin de nasıl bir oluşum olduğunu tanımlamışım. ikinci entrymde de yazarın yazılan tüm entrylere cevap vermemesi gerektiğini belirtmişim. yine öncesinde format dışı olmaması için tanım yapmışım. burada da yasal olan bir konunun üzerine gidilmesinin amacını sorgulamışım.

kedi sözlük'te saygı sınırlarını aşmadığınız sürece, kişilere hakaret, karalama, aşığılama şeklinde ifadeler kullanmadığınız sürece entrylerinizi girebiliyorsunuz. sadece yasal ve hukuken aykırı olmayan bir konunun yasal değilmiş gibi gösterilmesi kedi sözlük'te yetkisi olan biri tarafından yapılamaz. yapıldığında da yetkisi alınabilir. burada da bir kusur görmüyorum.

son olarak kedi ücretli sahiplenilmiş olsun, ücretsiz sahiplenilmiş olsun, cins kedi yetiştiricisi olsun veya olmasın, kimsenin kedi sevgisini sorgulayacak hakkım veya hakkınız olduğunu düşünmüyorum. sokaklara çıkıp hayvan hakları için etkinliklere de katıldım, elimden geldiğince de bu mücadelenin içinde oldum. elim yettiğince de sokaktaki canlar için mama ve tedavi yardımlarında bulunuyorum. iş yerime gelen sokak hayvanlarını da her gün besliyorum. bu portalı da kedi sevenlerin bir araya gelip bilgi paylaşımı yapabilmesi için hayata geçirdim. kedi yetiştiriciliği de yapıyorum, kedilerimi sahiplendirmeden önce sahiplenecek aile ile evimde toplantı yapıyorum. kedinin özelliklerini, nasıl yaklaşılması gerektiği, nasıl bakılması gerektiği, aşıları ve parazit tedavileri hakkında detaylı bilgi veriyorum, hangi mamaların ve kumların kullanılması konusunda tavsiyelerde bulunuyorum. tırnak kesiminden kulak temizliğine kadar bildiğim her şeyi aktarıyorum. aile eğer benim içime sinmez ise yavrumu teslim etmiyorum. teslim ettiklerimi de sık sık sorup kontrol ediyorum, fotoğraflar istiyorum. böylelikle yavruların iyi olduğundan emin olup rahatlıyorum. zaman zaman yaşadıkları küçük problemler veya sormaları gereken bir konu olduğunda bana ulaşıyorlar.

kedi yetiştiriciliğiyle ilgili tüm belgelerim var, yasa dışı hiçbir etkinliğim yok. derneklerin, kuruluşların, kültür merkezlerinin düzenlediği seminer ve eğitimlere katılmaya devam ediyorum. kedilerimi en iyi şekilde nasıl mutlu edebilirimin peşindeyim. petshoplarla ilgili de söyleyeceklerim var. devlet tarafından maddeler halinde yapılması gerekenlerin hepsini biliyorum, uygunsuz olan bir durum gözlemlediğimde cimer üzerinden orman ve su işleri bakanlığı'na şikayette bulunuyorum. çünkü bu konuda devlet denetimleri yeterli değil.

velhasıl elimden geldiğince sorumluluklarımı yerine getiriyorum. buradaki tartışmalardan ziyade bu portalın kedicilere nasıl faydası olurun peşinde olmamız hepimiz için daha faydalı olur düşüncesindeyim.

kedili eve yeni bir kedi dahil etmek

yeni kedi diğer kedilerin olduğu eve kesinlikle direkt bırakılmamalı. öncelikle ayrı bir odaya alınıp yeni kedinin kokusunun diğer kediler tarafından algılanmasını sağlamak gerekiyor. yeni kedi minimum 1 hafta kadar ayrı odada kalmalı. sık sık odasını ziyaret ederek onu sevmeli, ilgilenmelisiniz. aynı kıyafetlerle ve ellerinizi yıkamadan diğer kedilerinizi de sevin. bu onların arasındaki koku bağını sizin üzerinizden alarak olumlayacaklardır.

1 hafta süreçten sonra tüm kedilerin birbirlerini uzaktan da olsa göreceği şekilde en sevdikleri mamaları verin. yemek yerken bir yandan da birbirlerini görecekler . tüm kedilerin biraz aç olmaları daha çok işimize yarar. lezzetli bir yiyeceği yerken birbirlerini görmeleri yine bu tanışmayı olumlayacaktır.

kediler için yaşam alanları çok mühimdir. hakim oldukları alanlara başka kedilerin gelişi onların hiç hoşuna gitmez. bu sebeple tüm bunları yapsanız bile aralarında mutlaka bir hakimiyet savaşı yaşanacak ve dominant olan aralarındaki tartışmalar sonrasında belirlenecektir. bu yaptıklarınız sadece bir nebze de olsa aralarında tartışmanın şiddetini azaltacaktır. tabi tamamen hiç sorun olmadan birbirlerine alışırlarsa ne mutlu ama genellikle sıkıntılar çıkıyor.

şöyle de iki kaynak sunayım;

https://www.hillspet.com.tr/cat-care/rou...
https://kedilibirhayat.com/2017/05/20/2-...

kedi sözlük birinci istanbul buluşması

kedicilerin sohbeti bitmez derler ya, buluşma aynen öyle oldu. ilk notum yer önerisi yapan yazarların zirveye katılmayışı. tüm yazarlar avrupa yakasından kadıköy'e gittik, anadolu yakasından bir yazar vardı. (düzeltme için teşekkürler) bu da bana ders oldu. bir sonraki zirve kesinlikle avrupa tarafında olacak kanaatindeyim.

önce makbiile ve nil ile buluştuk. nazım hikmet kültür merkezi'nde tek bir boş masa olmadığını görünce diğer katılacak arkaadaşlara uzak olmaması açısından aynı sokaktaki kibrit kutusu cafe'ye oturduk. gerçekten de kibrit kutusu kadar bir kafe. kafenin okuma odası çok eğlenceliydi. sigara ve içerideki masaların küçüklüğü sebebiyle dışarı oturduk, hemen akabinde jupican, calico ve arkadaşı (jacobo)da bize katıldılar. sözlük, kedi, köpek sohbetleri derken menevish geldi. 2 saat kadar sohbet ettik ki o kalktı yerine mücver geldi. yeni zirve planları yapıldı, havanın soğumasıyla üşümeye başladık ve 3 saatin sonunda yarım kalan sohbetlerimizi bir sonraki zirvede devam ettirmek adına ayrıldık. ilk zirvemiz 8 kişinin katılımıyla gayet eğlenceli geçti, katılan herkese çok teşekkür ediyorum.

gelin kediciler bir olalım

konu bana getirildiği için kedmin olarak format dışı entry girmem gerekiyor. normalde üstteki entrye cevap niteliğinde entry girilmemeli.

anne altından yavru başlığına girdiğim entrylere baktım. ilk entrymde anne altından yavru'nun ne anlama geldiğini tanımlamışım. alıntılanan sitenin de nasıl bir oluşum olduğunu tanımlamışım. ikinci entrymde de yazarın yazılan tüm entrylere cevap vermemesi gerektiğini belirtmişim. yine öncesinde format dışı olmaması için tanım yapmışım. burada da yasal olan bir konunun üzerine gidilmesinin amacını sorgulamışım.

kedi sözlük'te saygı sınırlarını aşmadığınız sürece, kişilere hakaret, karalama, aşığılama şeklinde ifadeler kullanmadığınız sürece entrylerinizi girebiliyorsunuz. sadece yasal ve hukuken aykırı olmayan bir konunun yasal değilmiş gibi gösterilmesi kedi sözlük'te yetkisi olan biri tarafından yapılamaz. yapıldığında da yetkisi alınabilir. burada da bir kusur görmüyorum.

son olarak kedi ücretli sahiplenilmiş olsun, ücretsiz sahiplenilmiş olsun, cins kedi yetiştiricisi olsun veya olmasın, kimsenin kedi sevgisini sorgulayacak hakkım veya hakkınız olduğunu düşünmüyorum. sokaklara çıkıp hayvan hakları için etkinliklere de katıldım, elimden geldiğince de bu mücadelenin içinde oldum. elim yettiğince de sokaktaki canlar için mama ve tedavi yardımlarında bulunuyorum. iş yerime gelen sokak hayvanlarını da her gün besliyorum. bu portalı da kedi sevenlerin bir araya gelip bilgi paylaşımı yapabilmesi için hayata geçirdim. kedi yetiştiriciliği de yapıyorum, kedilerimi sahiplendirmeden önce sahiplenecek aile ile evimde toplantı yapıyorum. kedinin özelliklerini, nasıl yaklaşılması gerektiği, nasıl bakılması gerektiği, aşıları ve parazit tedavileri hakkında detaylı bilgi veriyorum, hangi mamaların ve kumların kullanılması konusunda tavsiyelerde bulunuyorum. tırnak kesiminden kulak temizliğine kadar bildiğim her şeyi aktarıyorum. aile eğer benim içime sinmez ise yavrumu teslim etmiyorum. teslim ettiklerimi de sık sık sorup kontrol ediyorum, fotoğraflar istiyorum. böylelikle yavruların iyi olduğundan emin olup rahatlıyorum. zaman zaman yaşadıkları küçük problemler veya sormaları gereken bir konu olduğunda bana ulaşıyorlar.

kedi yetiştiriciliğiyle ilgili tüm belgelerim var, yasa dışı hiçbir etkinliğim yok. derneklerin, kuruluşların, kültür merkezlerinin düzenlediği seminer ve eğitimlere katılmaya devam ediyorum. kedilerimi en iyi şekilde nasıl mutlu edebilirimin peşindeyim. petshoplarla ilgili de söyleyeceklerim var. devlet tarafından maddeler halinde yapılması gerekenlerin hepsini biliyorum, uygunsuz olan bir durum gözlemlediğimde cimer üzerinden orman ve su işleri bakanlığı'na şikayette bulunuyorum. çünkü bu konuda devlet denetimleri yeterli değil.

velhasıl elimden geldiğince sorumluluklarımı yerine getiriyorum. buradaki tartışmalardan ziyade bu portalın kedicilere nasıl faydası olurun peşinde olmamız hepimiz için daha faydalı olur düşüncesindeyim.

kedi sözlük birinci istanbul buluşması

kedi sözlük yazarları olarak ilk buluşmamızı yapalım diyorum. 3 kasım 2018 cumartesi saat:18:00'de kadıköy'de buluşalım, tanışalım, sohbet edelim, sosyalleşelim istiyorum. kimler gelir? gelecek olan yazarlar bu başlıktan geleceklerini belirtirlerse sevinirim.

her yazarımız +1 kedici kişiyi (arkadaşını, sevgilisini, eşini, kardeşini vb.) buluşmaya getirebilir.

tarih: 3 kasım 2018
saat: 18:00
yer: kadıköy
mekan: kibrit kutusu cafe

katılanlar:

(bkz:pars)
(bkz:calico)
(bkz:menevish)
(bkz:jupican)
(bkz:nil)
(bkz:makbiile)
(bkz:jacobo)

kedili eve yeni bir kedi dahil etmek

yeni kedi diğer kedilerin olduğu eve kesinlikle direkt bırakılmamalı. öncelikle ayrı bir odaya alınıp yeni kedinin kokusunun diğer kediler tarafından algılanmasını sağlamak gerekiyor. yeni kedi minimum 1 hafta kadar ayrı odada kalmalı. sık sık odasını ziyaret ederek onu sevmeli, ilgilenmelisiniz. aynı kıyafetlerle ve ellerinizi yıkamadan diğer kedilerinizi de sevin. bu onların arasındaki koku bağını sizin üzerinizden alarak olumlayacaklardır.

1 hafta süreçten sonra tüm kedilerin birbirlerini uzaktan da olsa göreceği şekilde en sevdikleri mamaları verin. yemek yerken bir yandan da birbirlerini görecekler . tüm kedilerin biraz aç olmaları daha çok işimize yarar. lezzetli bir yiyeceği yerken birbirlerini görmeleri yine bu tanışmayı olumlayacaktır.

kediler için yaşam alanları çok mühimdir. hakim oldukları alanlara başka kedilerin gelişi onların hiç hoşuna gitmez. bu sebeple tüm bunları yapsanız bile aralarında mutlaka bir hakimiyet savaşı yaşanacak ve dominant olan aralarındaki tartışmalar sonrasında belirlenecektir. bu yaptıklarınız sadece bir nebze de olsa aralarında tartışmanın şiddetini azaltacaktır. tabi tamamen hiç sorun olmadan birbirlerine alışırlarsa ne mutlu ama genellikle sıkıntılar çıkıyor.

şöyle de iki kaynak sunayım;

https://www.hillspet.com.tr/cat-care/rou...
https://kedilibirhayat.com/2017/05/20/2-...

kedi sözlük birinci istanbul buluşması

jupican, nil, calico ve +1i (jacobo), makbiile, menevish, mücver ve ben koyu bir kedi sohbeti içindeyiz. zirve devam ediyor.

anne altından yavru

evcilkedim.com'da yuva aranıyor ilanlarına da yer veriliyor. fakat dikkat çeken ilk nokta yetiştiricilerin ilanları, site de zaten bilinçli yetiştiricileri destekleyen bir portal, mama indirimleri sağlıyorlar örneğin, ben de %20 oranında indirimli alıyorum mamalarımı. ayrıca yetiştiriciler petshop değiller, bu siteler vasıtayla bebeklerine yeni yuvalar buluyorlar. anne altından yavru, ev ortamında büyüyen ve petshop olmayan kedi yetiştiricilerinin sahiplendirdiği yavrular anlamına geliyor. annesinden 2-3 ay boyunca süt almayan yavruyu hiçbir yetiştirici başka birine sahiplendirmez merak etmeyin. tanıdığım tüm yetiştiriciler de kedilerine gözleri gibi bakıyorlar, çok net destekliyorum ırkları koruyan ve hakkını vererek sağlıklı bebekleri dünyaya getiren yetiştiricileri. kedi sahiplenmek isteyen birçok kişi kedinin anne babasını görmek istiyor, dünya federasyonlarına kayıtlı olup olmadıklarını soruyor, hangi federasyondan şecere belgesine sahip olduğu soruyor, 4 kuşak geriye doğru soy ağacını görmek istiyor. insanların seçimlerine, tercihlerine saygı duyduğumuz sürece sorun çıkmaz. karşı olanlar da ırk kedi aramak alma hevesi içine girmek yerine sokaktaki kedileri sahiplenebilirler elbette.

anne altından yavru

yavru dediğiniz şey anne altından olur, baba altından hiç görmedim şimdiye kadar. başlık başka, tartışma konusu başka. ilk entryde başlık açılırken başka konulara iğneleme yapınca başlığın içeriği de değişmiş. ısırmaya kalktığınız her an ısırılmaya da hazır olacaksınız.

açtığınız başlığa tekrar tekrar entry girme ihtiyacınızın doğma sebebi nedir? ilk entryde yaptığınız tanım yetersiz mi kaldı? ilk entrydeki ironilere sağlam zeminli kulp bulamamanızdan mı kaynaklanıyor? sizinkiler sitem değil, düpedüz yargılama! ücretli kedi sahiplenenler neden sizi bu kadar rahatsız ediyor? sizden mi aldılar parayı?

parayla kedi almak

her güzelliğin bir bedeli var.

tanımadığınız birisinin kedici olduğunu anlama yolları

çevrelerine gülümseyerek bakmaları. hayvanseven insanlar hayata ve çevrelerine gülümseyerek bakıyorlar.

pro plan

purina'nın türkiye'deki en popüler markası. çok da kalitelidir açıkçası.