pars

Durum: 622 - 0 - 0 - 0 - 26.09.2021 11:31

Puan: 19697 - Kıdemli Kedici

3 yıl önce kayıt oldu. 1.Nesil Kedmin.

tam bir kedi aşığı
  • /
  • 32

kedili diziler

cat people

6 bölümden oluşan 2021 yapımı netflix dizisi. belgesel tadında hazırlanan dizinin bölümleri şöyle;

kedi rapçisi
kedi gösterisi devam etmeli
kedi kopyaları
kedilerin hayrına
kedi barınağı
sörfçü kedi

feromon

kedi feromonu

kedilerin birbirleri ile iletişimi, birbirlerini anlamaları ve birbirlerini tanımaları noktasında çok iyi kullandıkları madde. bu madde sayesinde aralarında ya kavga çıkarıyor, ya çiftleşiyorlar ya da kanka oluyorlar. yüzleri, patileri, deri ve anal keselerindeki bezler aracılığı ile salgıladıkları bu feromonlar, her bölgeden farklı mesaj vermelerini sağlıyor. yüz bölgesi feromonlarının temel mesajı güven, dostluk, sevgi ve mutluluktur. anal keselerden ise çiftleşme mesajı verirler. patilerinden ise "buralar benim haberin olsun" mesajı verirler.

15 kg royal canin'in şaka maka 600 tl olması

sadece royal canin olarak bakmamak lazım, gerçekten tüm mama fiyatları aldı başını gitti. barf mama satışı yapan yeni mama üretici şirketler kurulmaya başlandı. acaba diyorum barf mamaya mı geçsem. önce deneyip sonra mı geçsem. hem fiyatları daha uygun hem de sanki daha sağlıklı gibi geliyor bana.

başakşehir'de kedi yavrusu katliamı

bu insanlarla aynı dünyada yaşamak, aynı havayı solumak o kadar zor ki.

antalya'da sokak kedilerinin öldürülüp pencereye asılması

bazı cinayetler var ki, söylenecek söz kalmıyor. hayvanlara yapılan bu vahşetin insanlara yapılması ile arasında hiçbir fark göremiyorum. dünyayı paylaşmak zorundayız, bu dünya sadece size ait değil. katiller!

kedilerin insanına hediyeleri

benim oğlan vitrinlerin üstüne çıkıyor, vitrinlerin üzerindeki yapay çiçeklerden koparıp bana getiriyor. baya aşkını ilan ediyor bana yakışıklı oğlum benim.

yazarların klinik önerileri

çorlu'daki (bkz:dünya veteriner kliniği)
muazzam iyi veterinerlere sahip.

vet expert vetomune

köpekler ve kedilerde bağışıklık sistemini desteklemek için kullanılan takviye gıda. kendi kedilerimde aslında kyani ürünlerini kullanıyorum. kilo sorunu olan bir yavru kedimde veteriner tavsiyesi ile denedim ve denedikten 5 gün sonraki farkı görünce inanamadım. artık tüm kedilerimde periyodik olarak kullanarak hepsini desteklemeye karar verdim. fiyatı biraz yüksek fakat bence hak ediyor.

çift yönlü immunstimülan etkiye sahip.
yavru kedi ve köpeklerde sütten kesildikten sonra bağışıklık açığını telafi etmek için kullanılır.
yüksek stres durumunda kullanılabilir.
yaşlı kedi ve köpeklerde kullanılır.
hastalıklardan sonra canlılık ve direnç eksikliği durumunda kullanılması tavsiye edilir.
iyileşmeyi hızlandırır.
viral ve bakteriyel enfeksiyon tedavilerine yardımcı olarak kullanılabilir.
kilo eksiği olan yavru kedi köpeklerde kullanılabilir.

eve yeni alınan perdeyi yırtan kedi

geçtiğimiz aylarda taşındık ve salon hariç tüm odalara kedilerden dolayı store aldık. salona da şöyle yaldızlı albenisi yüksek şık bir perde alalım dedik. salona büyük kedilerimizi koyarız, çocuk gibi perdelerle uğraşmazlar diye düşündük. maalesef ki perdeler 1 gün dayanmadı, içindeki yaldızından mıdır bilmiyorum, büyük kedilerim de yavru kediler gibi davrandılar perdelere. velasıl artık ilk fırsatta onları da store yapacağız.

covid-19

covid pozitif olup atlatmış olanlar ölümsüzlüğe ulaşmış gibi davranıyorlar nedense. bu virüsü ilkinde atlatmış olmanız ikinci kez pozitif olduğunuzda yine atlatacağınız anlamına gelmiyor. bakın aşılarda bile %90 koruma sağlıyor vb. ifadeler kullanılıyor. bu yüzdeyi biraz daha açalım, aşı olan her 100 kişiden 10'u aşı olduğu halde bu hastalığa yakalanacak ve bir kısmı yine de ölecek anlamına geliyor. yeni düzen dünyada artık ilk önemsememiz gereken konu bağışıklık sistemini güçlendirmek ve güçlü tutmak olacak.

ünlü kediciler

gli

instagram hesabında paylaştığı bu fotoğraf altında yazılan mesaj aslında kötü gidişatın habercisiydi. yaşlı kedilerin günün %80'inde dinlenmeleri gerekirken o ise muhtemelen günün çoğunu ayakta geçiriyordu. güle güle tatlı tosuncuk, seni unutmayacağız.

"sevgili arkadaşlar,
hepinize merhaba
gösterdiğiniz ilgi için teşekkür ederim ama ben 16 yaşında yaşlı bir kediyim .yani bu insan yaşıyla 81 yaşına denk geliyor. kalbim eskisi kadar kuvvetli değil.
beni gerçekten seviyor musun
1 flaşsız ve uzaktan fotoğraf çek
2 bana dışardan mama getı̇rme çünkü benı̇m mamam özel dı̇yet maması
3 bana getı̇rdı̇ğı̇n mamaları benı̇m ı̇çı̇n hayır yap sokak hayvanlarına bağışla
4 maskesı̇z bana yaklaşma
5 çok sev çok sevı̇l
ı̇mza gli

hepinize pati dolusu
sevgiler
@vdt.byrktr_
fotoğraflar için teşekkürler vedat"

https://www.instagram.com/p/CDG8jdZgxJN/

beyaz kedi yavrularının kafa üstündeki siyah tüyler

beyaz kedi yavrularının kafalarının üzerinde siyah tüyler gördüğünüzde bunun anlamı aslında sağır olmadıklarının göstergesidir. bu siyah tüyler 1 yaşına kadar yok oluyorlar ve kafa üzeri tamamen beyaz tüylerle kaplanıyor. bu durumu gördüğümde çok şaşırmıştım ve araştırdığımda bu bilgiye ulaştım. beyaz kedimi ben 2 yaşında sahiplendim, yavruyken onda da aynı şekilde siyah tüyleri olduğunu öğrendim, zamanla bu siyah tüyler yok olmuşlar.

kriptorşit

testislerden birinin veya her ikisinin scrotum denilen testis kesesine inmemesidir. bu gibi olaylarda inmeyen testis karın boşluğu veya inguinal kanalda (kasık bölgesi) kalabilir.

gizli testis olarak adlandırılan bu anomalinin giderilmesi amacıyla operasyon yapılır.

köpeklerde kedilere göre daha sık görülen bir durumdur.

yaklaşık 6-8 aylığa kadar normal kabul edilir, sonrası patolojiktir. içeride kalan testis gelişimini tamamlayamaz ve rudimenter (küçük) olur. genellikle klinik belirti görülmez.

ileri yaşlarda özelliklede karın boşluğunda kalan bu testis büyüyerek kistik bir yapı kazanabilir. bu nedenle teşhis edildiği zaman mutlaka alınması gerekir.

kısırlaştırma

8 aylık ve sonrasında kısırlaştırılabilirler. erkek kedilerin operasyonu çok basittir ve hemen iki üç gün içinde toparlarlar. dişilerde operasyon biraz daha detaylıdır ve bir hafta içinde kendilerini toparlarlar. erkeklerde 1 yaşına gelmeden kısırlaştırıldıklarında koku bırakma, işaretleme de yapmayı öğrenemeden bu sorunu çözmüş olursunuz. kedilerde kısırlaştırma operasyonu dostunuzun ömrünü uzatır. tabi ki son karar sizin.

kedilerin görevi

çoğu insan kedilerin hiçbir şey yapmadığını, tembel olduklarını ve yemek ve uyumaktan başka bir işe yaramadıklarını düşünür.
hiç de öyle değil!
bir kedinin görevinin ne olduğunu biliyor musunuz?
tüm kedilerin, her gün vücudumuzda biriken negatif enerjiyi yok etme gücü vardır. uykuya dalar dalmaz bu enerjiyi emerler. ailede sadece bir kedi varsa çok sayıda insandan enerji çekerek aşırı miktarda olumsuzluk biriktirebilir. kedinin vücudu uyurken bizden aldığı olumsuzluğu serbest bırakır.
eğer çok stresliysek, tüm bu negatif enerjiyi serbest bırakmak için yeterli zamanları olmayabilir ve bu nedenle yağ olarak birikir.
yani, şişmanlarlar ve siz bunun nedeninin verdiğiniz yiyecekler veya hareket eksikliği olduğunu düşünürsünüz. ne var ki gerçek neden bunlar değildir.
evde birden fazla kedi olması güzeldir, böylece ağırlık aralarında paylaşılır.
ayrıca geceleri de bizi korurlar, böylece biz uyurken evimize veya odamıza istenmeyen ruhlar giremez. bu yüzden yatağımızda uyumayı severler.
iyi olduğumuzu düşünürlerse bizimle yatmazlar.
çevremizde tuhaf bir şey varsa, yatağımıza atlarlar ve bizi korurlar.
kediler evimize gelen birinin bize zarar vermek için orada bulunduğunu veya kötü biri olduğunu hissederlerse, bizi korumak için etrafımızı sararlar.
kediniz yoksa, başıboş bir kedi evinize gelir ve orayı kendi evi olarak benimserse, bunun nedeni belirli bir zamanda bir kediye ihtiyacınız olmasıdır. yani başıboş kedi size yardım etmek için gönüllü olur.
bu iş için evinizi seçmesi nedeniyle kediye teşekkür edin.
başka kedileriniz varsa ve başıboş kediyi tutamıyorsanız, onun için bir yer bulun.
kedi, bizim için fiziksel düzeyde bilinemeyen bir nedenle gelse de, rüyalarda kedinin o anda ortaya çıkmasının nedenini görebilirsiniz.
kedinin bir borcu olabilir, bir miktar karma ödemesi yapması gerekiyor olabilir. o halde kediyi korkutmayın veya kaçırmayın zira
bu yükümlülüğü yerine getirmek için bir şekilde geri gelmek zorunda kalacaktır.
kediler bizi iyileştirir.
kediler sevimli yaratıklardır ve sahiplerini her şeyden çok severler, ancak farklı bir sevgi tarzları vardır.
aşkları gerçektir, bu yüzden şüphe etmeyin. onlar bizim büyük ve gerçek dostlarımız ve her şeyden önce iyi arkadaşlarımız.

kedilerde kusma

kediler zaman zaman kusarlar evet, sebebi eğer kıl topu atmak ise zaten tekrarı pek olmaz. anti hairball malt macun vererek kıl toplarının kusmadan kaka ile atılmasını sağlayabilirsiniz. her hangi bir marka olur, haftada 1 kez 1-2 cm yalatmanız yeterli. sık sık günde 2-3 kusma varsa o zaman alarm durumuna geçmek gerekir. ayrıca cam pencere açık, yazdan sonbahara geçiş dönemlerinde hava sirkülasyonuna maruz kalarak üşütme sebepli kusmalar da yaşanabiliyor. tavsiyem cereyan olmayacak şekilde evinizin hava akımı durumunu iyi ayarlayın.

kedi sözlük telegram grubu

24 üyesi olan grup. sürekli kedileriyle ilgili sıkıntıları yazıyorlar, birbirlerine önerilerde bulunuyorlar. kedi sözlük yazarları için açılmıştı grup fakat içeridekilerin çoğu sözlük yazarı değil sanırım.
  • /
  • 32

kedilerin çocuklarda alerji ihtimalini azaltması

2002 yılında yürütülen bir araştırma, kedi sahipliğinin alerjilere karşı faydalı olabileceğini gösteren ilk çalışmalardan biriydi. araştırmaya göre, kedi bulunan evlerde yaşayan bir yaşının altındaki bebeklerin 6 ve 7 yaşlarına geldiğinde alerjiye yakalanma sıklığı, kedi sahibi olmayan ailelere göre yüzde 66 daha az. test edilen alerjiler arasında kedi alerjisi, evcil hayvan alerjileri, toz alerjisi, çimen alerjisi gibi yaygın görülen alerji çeşitleri yer alıyor.

klinik ve deneysel alerjiler dergisi'nde yayımlanan bir diğer araştırma da benzer şekilde, hayatının ilk yıllarında kedi ile birlikte yaşayan gençlerin ileride evcil hayvan alerjisine yakalanma ihtimali azalıyor.

evcil hayvan düşmanı çocuk doktorları

fazlasıyla duymaya başladım. ailenin bebeği var 1 yıldır, 2 yıldır kedi ile yaşıyorlar. çocuklar bir şekilde hastalanıyorlar ve doktora gidiyorlar. doktor hiçbir alerji testi yapmadan bir kaç dakika içerisinde evde kedi köpek var mı? diye soruyor. evet var cevabını aldığında da çocuğun alerjisi var, evden uzaklaştırmanız lazım kedinizi/köpeğinizi diyorlar. dostum önce bir test falan yap, sen bilim insanı değil misin? alerjisi var yorumunu neye dayanarak yapıyorsun? çocuk evlatsa evimizdeki kedi köpek de evladımız. ailelerin doktor seçimi gerçekten çok önemli.

evinde kedi köpek olmayan veterinerin kliniğine gitmek

aklım almıyor, evinde kedisi köpeği vb evcili olmayan bir veterinere nasıl oluyor da evlatlarınızı emanet edebiliyorsunuz. doğru veteriner seçimi evcil dostlarımız için o kadar kritik ki.

(bkz:veterinerlere güvenmek)
(bkz:veteriner hatası sebebiyle kedinizin ölmesi)
(bkz:hatalı veterinerlerin kediniz fipten ölmüş bahanesi)

kedilerin kum kabının dışına tuvaletini yapması

music for cats

youtube üzerinde kanalı da var, müziklerine ulaşmak mümkün.

https://www.youtube.com/channel/UCH1E_NR...

music for cats

2015 yılında wisconsin üniversitesi, madison üniversitesi ve maryland üniversitesinden bilim insanları kediler üzerinde araştırma yaparak hangi müziklerden hoşlandıklarını tespit ettiler. araştırma, kediler insanların kendileri için değil de kediler için hazırladığı müziklerden hoşlandığını ortaya çıkardı. music for cats 'i ortaya çıkardılar. aşağıdaki linkten örneklerini dinleyebilir, dilerseniz satın da alabilirsiniz. ben denedim, 2 yavru kedim de hoparlörün yanına gelip bir süre sonra hoparlörün yanında uykuya geçtiler.

https://www.musicforcats.com/

(bkz:kedilerin sevdiği müzikler)
(bkz:kedilerin sevdiği şarkılar)

15 kg royal canin'in şaka maka 600 tl olması

evet canım sözlüğe geri döndüm. bundan sonra canlı tutacağım akışı. bu başlıkla döndüm çünkü nasıl 600 küsur lira olabilir çok sinirleniyorum. 300-350 tl olduğu dönemde bile zoruma gidiyordu. 4 kg sipariş verirdim hep 140 tlye. o bile uçmuş. vallahi bu ekonomiden de bu fiyatlardan da bıktım ben arkadaşlar. 3 kedi 1 köpek annesi olunca masraf bana ekstra fazla oluyor. isyan entrysidir teşekkürler

kedi oteli

önce kendi kedilerimiz için düşündük, projeyi çizdik, yaptırdık. artık çevremizde ihtiyacı olanlara da yardımcı olabileceğiz. veteriner kliniklerindeki kafeslerin 3 katı kadar daha büyük oldu. daha ferah bir ortamda misafir edelim istediğimiz için tek oda dışında çift odayı tercihe göre yan yana veya üst kat olarak kullanabiliyorlar. çorlu'dayız. aşağıdaki linkten detaylıca inceleyebilirsiniz.

https://wimpycathouse.com/corludaki-dort...başakşehir'de kedi yavrusu katliamı

ne yazacağımı, diyeceğimi bilemedim...

"istanbul başakşehir’de bir kedinin eşine saldırdığını iddia eden şahıs kedinin iki yavrusunu kürekle vurarak öldürdü. "

https://www.sabah.com.tr/gundem/2021/05/...

hayvan katliamları

Toplam entry sayısı: 622

kedi sözlük birinci istanbul buluşması

kedicilerin sohbeti bitmez derler ya, buluşma aynen öyle oldu. ilk notum yer önerisi yapan yazarların zirveye katılmayışı. tüm yazarlar avrupa yakasından kadıköy'e gittik, anadolu yakasından bir yazar vardı. (düzeltme için teşekkürler) bu da bana ders oldu. bir sonraki zirve kesinlikle avrupa tarafında olacak kanaatindeyim.

önce makbiile ve nil ile buluştuk. nazım hikmet kültür merkezi'nde tek bir boş masa olmadığını görünce diğer katılacak arkaadaşlara uzak olmaması açısından aynı sokaktaki kibrit kutusu cafe'ye oturduk. gerçekten de kibrit kutusu kadar bir kafe. kafenin okuma odası çok eğlenceliydi. sigara ve içerideki masaların küçüklüğü sebebiyle dışarı oturduk, hemen akabinde jupican, calico ve arkadaşı (jacobo)da bize katıldılar. sözlük, kedi, köpek sohbetleri derken menevish geldi. 2 saat kadar sohbet ettik ki o kalktı yerine mücver geldi. yeni zirve planları yapıldı, havanın soğumasıyla üşümeye başladık ve 3 saatin sonunda yarım kalan sohbetlerimizi bir sonraki zirvede devam ettirmek adına ayrıldık. ilk zirvemiz 8 kişinin katılımıyla gayet eğlenceli geçti, katılan herkese çok teşekkür ediyorum.

https://www.instagram.com/p/Bpuoc0CB-Rg/

kedi sözlük gönüllü veteriner veritabanı

zor anımızda ulaşabileceğimiz, bilmediğimiz konularda danışabileceğimiz gönüllü veterinerlere ihtiyacımız var. sözlük üyeleri arasında veterinerler veya kendisine bilgi verilmek kaydıyla veteriner bilgisi sağlayacak üyelerimiz varsa lütfen bize ulaşın, bilgilerinizi sözlüğümüzde paylaşalım. belki bir telefon görüşmesiyle bir can kurtarırız.

iletişim mailimiz: info@kedisozluk.com

bütün scottish fold kediler acı çekiyor yalanı

aylar önce bir makale yazıldı ve sosyal medyada paylaşıldı. bu tür konularda sosyal medyanın etkileşimi gerçekten çok güçlü. kimse araştırmadan hemen haberin doğru olduğuna inandı ve fold kedisi olanları telaşa düşürdü. makale sonrası tv ekranlarında ırkın adını bile doğru söyleyemeyen bir veteriner çıktı ve evet doğrudur dedi.

bu haber sonrasında iki fold kızımı da alıp sabah soluğu veteriner kliniğinde aldım. kızlarımın röntgenleri çekildi. haberde olduğu gibi bir durumla karşılaşmadık. tüm eklemleri gayet sağlıklı ve olması gerektiği gibiydi. bunun üzerine bu haberi yapanlar nasıl da vicdansızlarmış dedim içimden. sonra araştırmaya devam ettim. dünya üzerinde onlarca kedi federasyonu olduğunu gördüm. dünya kedi federasyonları ise scottish fold'ları sağlıklı ırk olarak kabul etmiş ve dünyanın her yerinde yetiştirilmesine onay veriyor. hımmm....

devamında bu makaleyi yazan kaynağa geri döndüm. baktım ki, british shorthair'ler için de, persian ve exotic kediler için de, munchkin'ler ve sphynx'ler için de benzer yazılar hazırlamışlar. sonra hızlarını alamayıp köpek ırklarına da benzer yazılar yazmışlar. fransız bulldog, english bulldog, pekingese, boxer, pug gibi köpek ırklarının da sağlıksız olduğunu iddia etmişler. sanırım bu arkadaş ankara ve van kedisi pazarlıyor ve işleri son dönemde iyi gitmiyor! çünkü yazılarının hiç birinde ankara ve van kedilerinin sağırlığından, görme problemlerinden ve farklı göz renklerinin aslında genetik bir bozukluktan kaynaklandığından hiç bahsetmemiş.

son olarak yıllardır mesleğine devam eden veteriner ablalarıma, abilerime de danıştım konuyu. her birinden de "eğer fold dik kulaklı bir diğer kediyle çiftleşiyorsa sorun olmayacağından" bahsettiler. sadece dikkat edilmesi gereken şey eş seçerken fold fold eşleşmesinin önüne geçmek. aramızda veteriner yazarlarımız varsa konuya buradan da açıklık getirmelerini diliyorum.

kedili eve yeni bir kedi dahil etmek

yeni kedi diğer kedilerin olduğu eve kesinlikle direkt bırakılmamalı. öncelikle ayrı bir odaya alınıp yeni kedinin kokusunun diğer kediler tarafından algılanmasını sağlamak gerekiyor. yeni kedi minimum 1 hafta kadar ayrı odada kalmalı. sık sık odasını ziyaret ederek onu sevmeli, ilgilenmelisiniz. aynı kıyafetlerle ve ellerinizi yıkamadan diğer kedilerinizi de sevin. bu onların arasındaki koku bağını sizin üzerinizden alarak olumlayacaklardır.

1 hafta süreçten sonra tüm kedilerin birbirlerini uzaktan da olsa göreceği şekilde en sevdikleri mamaları verin. yemek yerken bir yandan da birbirlerini görecekler . tüm kedilerin biraz aç olmaları daha çok işimize yarar. lezzetli bir yiyeceği yerken birbirlerini görmeleri yine bu tanışmayı olumlayacaktır.

kediler için yaşam alanları çok mühimdir. hakim oldukları alanlara başka kedilerin gelişi onların hiç hoşuna gitmez. bu sebeple tüm bunları yapsanız bile aralarında mutlaka bir hakimiyet savaşı yaşanacak ve dominant olan aralarındaki tartışmalar sonrasında belirlenecektir. bu yaptıklarınız sadece bir nebze de olsa aralarında tartışmanın şiddetini azaltacaktır. tabi tamamen hiç sorun olmadan birbirlerine alışırlarsa ne mutlu ama genellikle sıkıntılar çıkıyor.

şöyle de iki kaynak sunayım;

https://www.hillspet.com.tr/cat-care/rou...
https://kedilibirhayat.com/2017/05/20/2-...

gelin kediciler bir olalım

konu bana getirildiği için kedmin olarak format dışı entry girmem gerekiyor. normalde üstteki entrye cevap niteliğinde entry girilmemeli.

anne altından yavru başlığına girdiğim entrylere baktım. ilk entrymde anne altından yavru'nun ne anlama geldiğini tanımlamışım. alıntılanan sitenin de nasıl bir oluşum olduğunu tanımlamışım. ikinci entrymde de yazarın yazılan tüm entrylere cevap vermemesi gerektiğini belirtmişim. yine öncesinde format dışı olmaması için tanım yapmışım. burada da yasal olan bir konunun üzerine gidilmesinin amacını sorgulamışım.

kedi sözlük'te saygı sınırlarını aşmadığınız sürece, kişilere hakaret, karalama, aşığılama şeklinde ifadeler kullanmadığınız sürece entrylerinizi girebiliyorsunuz. sadece yasal ve hukuken aykırı olmayan bir konunun yasal değilmiş gibi gösterilmesi kedi sözlük'te yetkisi olan biri tarafından yapılamaz. yapıldığında da yetkisi alınabilir. burada da bir kusur görmüyorum.

son olarak kedi ücretli sahiplenilmiş olsun, ücretsiz sahiplenilmiş olsun, cins kedi yetiştiricisi olsun veya olmasın, kimsenin kedi sevgisini sorgulayacak hakkım veya hakkınız olduğunu düşünmüyorum. sokaklara çıkıp hayvan hakları için etkinliklere de katıldım, elimden geldiğince de bu mücadelenin içinde oldum. elim yettiğince de sokaktaki canlar için mama ve tedavi yardımlarında bulunuyorum. iş yerime gelen sokak hayvanlarını da her gün besliyorum. bu portalı da kedi sevenlerin bir araya gelip bilgi paylaşımı yapabilmesi için hayata geçirdim. kedi yetiştiriciliği de yapıyorum, kedilerimi sahiplendirmeden önce sahiplenecek aile ile evimde toplantı yapıyorum. kedinin özelliklerini, nasıl yaklaşılması gerektiği, nasıl bakılması gerektiği, aşıları ve parazit tedavileri hakkında detaylı bilgi veriyorum, hangi mamaların ve kumların kullanılması konusunda tavsiyelerde bulunuyorum. tırnak kesiminden kulak temizliğine kadar bildiğim her şeyi aktarıyorum. aile eğer benim içime sinmez ise yavrumu teslim etmiyorum. teslim ettiklerimi de sık sık sorup kontrol ediyorum, fotoğraflar istiyorum. böylelikle yavruların iyi olduğundan emin olup rahatlıyorum. zaman zaman yaşadıkları küçük problemler veya sormaları gereken bir konu olduğunda bana ulaşıyorlar.

kedi yetiştiriciliğiyle ilgili tüm belgelerim var, yasa dışı hiçbir etkinliğim yok. derneklerin, kuruluşların, kültür merkezlerinin düzenlediği seminer ve eğitimlere katılmaya devam ediyorum. kedilerimi en iyi şekilde nasıl mutlu edebilirimin peşindeyim. petshoplarla ilgili de söyleyeceklerim var. devlet tarafından maddeler halinde yapılması gerekenlerin hepsini biliyorum, uygunsuz olan bir durum gözlemlediğimde cimer üzerinden orman ve su işleri bakanlığı'na şikayette bulunuyorum. çünkü bu konuda devlet denetimleri yeterli değil.

velhasıl elimden geldiğince sorumluluklarımı yerine getiriyorum. buradaki tartışmalardan ziyade bu portalın kedicilere nasıl faydası olurun peşinde olmamız hepimiz için daha faydalı olur düşüncesindeyim.

kedi sözlük birinci istanbul buluşması

kedicilerin sohbeti bitmez derler ya, buluşma aynen öyle oldu. ilk notum yer önerisi yapan yazarların zirveye katılmayışı. tüm yazarlar avrupa yakasından kadıköy'e gittik, anadolu yakasından bir yazar vardı. (düzeltme için teşekkürler) bu da bana ders oldu. bir sonraki zirve kesinlikle avrupa tarafında olacak kanaatindeyim.

önce makbiile ve nil ile buluştuk. nazım hikmet kültür merkezi'nde tek bir boş masa olmadığını görünce diğer katılacak arkaadaşlara uzak olmaması açısından aynı sokaktaki kibrit kutusu cafe'ye oturduk. gerçekten de kibrit kutusu kadar bir kafe. kafenin okuma odası çok eğlenceliydi. sigara ve içerideki masaların küçüklüğü sebebiyle dışarı oturduk, hemen akabinde jupican, calico ve arkadaşı (jacobo)da bize katıldılar. sözlük, kedi, köpek sohbetleri derken menevish geldi. 2 saat kadar sohbet ettik ki o kalktı yerine mücver geldi. yeni zirve planları yapıldı, havanın soğumasıyla üşümeye başladık ve 3 saatin sonunda yarım kalan sohbetlerimizi bir sonraki zirvede devam ettirmek adına ayrıldık. ilk zirvemiz 8 kişinin katılımıyla gayet eğlenceli geçti, katılan herkese çok teşekkür ediyorum.

https://www.instagram.com/p/Bpuoc0CB-Rg/

gelin kediciler bir olalım

konu bana getirildiği için kedmin olarak format dışı entry girmem gerekiyor. normalde üstteki entrye cevap niteliğinde entry girilmemeli.

anne altından yavru başlığına girdiğim entrylere baktım. ilk entrymde anne altından yavru'nun ne anlama geldiğini tanımlamışım. alıntılanan sitenin de nasıl bir oluşum olduğunu tanımlamışım. ikinci entrymde de yazarın yazılan tüm entrylere cevap vermemesi gerektiğini belirtmişim. yine öncesinde format dışı olmaması için tanım yapmışım. burada da yasal olan bir konunun üzerine gidilmesinin amacını sorgulamışım.

kedi sözlük'te saygı sınırlarını aşmadığınız sürece, kişilere hakaret, karalama, aşığılama şeklinde ifadeler kullanmadığınız sürece entrylerinizi girebiliyorsunuz. sadece yasal ve hukuken aykırı olmayan bir konunun yasal değilmiş gibi gösterilmesi kedi sözlük'te yetkisi olan biri tarafından yapılamaz. yapıldığında da yetkisi alınabilir. burada da bir kusur görmüyorum.

son olarak kedi ücretli sahiplenilmiş olsun, ücretsiz sahiplenilmiş olsun, cins kedi yetiştiricisi olsun veya olmasın, kimsenin kedi sevgisini sorgulayacak hakkım veya hakkınız olduğunu düşünmüyorum. sokaklara çıkıp hayvan hakları için etkinliklere de katıldım, elimden geldiğince de bu mücadelenin içinde oldum. elim yettiğince de sokaktaki canlar için mama ve tedavi yardımlarında bulunuyorum. iş yerime gelen sokak hayvanlarını da her gün besliyorum. bu portalı da kedi sevenlerin bir araya gelip bilgi paylaşımı yapabilmesi için hayata geçirdim. kedi yetiştiriciliği de yapıyorum, kedilerimi sahiplendirmeden önce sahiplenecek aile ile evimde toplantı yapıyorum. kedinin özelliklerini, nasıl yaklaşılması gerektiği, nasıl bakılması gerektiği, aşıları ve parazit tedavileri hakkında detaylı bilgi veriyorum, hangi mamaların ve kumların kullanılması konusunda tavsiyelerde bulunuyorum. tırnak kesiminden kulak temizliğine kadar bildiğim her şeyi aktarıyorum. aile eğer benim içime sinmez ise yavrumu teslim etmiyorum. teslim ettiklerimi de sık sık sorup kontrol ediyorum, fotoğraflar istiyorum. böylelikle yavruların iyi olduğundan emin olup rahatlıyorum. zaman zaman yaşadıkları küçük problemler veya sormaları gereken bir konu olduğunda bana ulaşıyorlar.

kedi yetiştiriciliğiyle ilgili tüm belgelerim var, yasa dışı hiçbir etkinliğim yok. derneklerin, kuruluşların, kültür merkezlerinin düzenlediği seminer ve eğitimlere katılmaya devam ediyorum. kedilerimi en iyi şekilde nasıl mutlu edebilirimin peşindeyim. petshoplarla ilgili de söyleyeceklerim var. devlet tarafından maddeler halinde yapılması gerekenlerin hepsini biliyorum, uygunsuz olan bir durum gözlemlediğimde cimer üzerinden orman ve su işleri bakanlığı'na şikayette bulunuyorum. çünkü bu konuda devlet denetimleri yeterli değil.

velhasıl elimden geldiğince sorumluluklarımı yerine getiriyorum. buradaki tartışmalardan ziyade bu portalın kedicilere nasıl faydası olurun peşinde olmamız hepimiz için daha faydalı olur düşüncesindeyim.

kediyi özlemek

bu aslında karşılıklı. benim onları özlediğim kadar onlar da beni özlüyorlar.

kedi sözlük birinci istanbul buluşması

kedi sözlük yazarları olarak ilk buluşmamızı yapalım diyorum. 3 kasım 2018 cumartesi saat:18:00'de kadıköy'de buluşalım, tanışalım, sohbet edelim, sosyalleşelim istiyorum. kimler gelir? gelecek olan yazarlar bu başlıktan geleceklerini belirtirlerse sevinirim.

her yazarımız +1 kedici kişiyi (arkadaşını, sevgilisini, eşini, kardeşini vb.) buluşmaya getirebilir.

tarih: 3 kasım 2018
saat: 18:00
yer: kadıköy
mekan: kibrit kutusu cafe

katılanlar:

(bkz:pars)
(bkz:calico)
(bkz:menevish)
(bkz:jupican)
(bkz:nil)
(bkz:makbiile)
(bkz:jacobo)

favori ekleyene teşekkür etmeyen kedici

her fava teşekkür mü yazılır? yapmayın, entryler zaten oylanmıyor, böyle başlıklarla daha da oy vermez artık kimse.

(bkz:yok böyle bir şey)

parayla kedi almak

her güzelliğin bir bedeli var.

anne altından yavru

yavru dediğiniz şey anne altından olur, baba altından hiç görmedim şimdiye kadar. başlık başka, tartışma konusu başka. ilk entryde başlık açılırken başka konulara iğneleme yapınca başlığın içeriği de değişmiş. ısırmaya kalktığınız her an ısırılmaya da hazır olacaksınız.

açtığınız başlığa tekrar tekrar entry girme ihtiyacınızın doğma sebebi nedir? ilk entryde yaptığınız tanım yetersiz mi kaldı? ilk entrydeki ironilere sağlam zeminli kulp bulamamanızdan mı kaynaklanıyor? sizinkiler sitem değil, düpedüz yargılama! ücretli kedi sahiplenenler neden sizi bu kadar rahatsız ediyor? sizden mi aldılar parayı?

kısırlaştırma düşmanları

benim düşüncem hemen yapılmamalı. bir kaç kez anne baba olmaya hakları yok mu? doğurganlık ve çiftleşme yeteneğini çok acilmiş gibi hemen ellerinden almak bana da doğru gelmiyor. erkek kedilerin koku bırakma durumlarından dolayı anlayabiliyorum da dişilerin çok acil değil diye düşünüyorum. onlar da bebeklerini sevsin, emzirsin, onlarla oynasın, kızgınlığa girsin, çiftleşsin.

anne altından yavru

evcilkedim.com'da yuva aranıyor ilanlarına da yer veriliyor. fakat dikkat çeken ilk nokta yetiştiricilerin ilanları, site de zaten bilinçli yetiştiricileri destekleyen bir portal, mama indirimleri sağlıyorlar örneğin, ben de %20 oranında indirimli alıyorum mamalarımı. ayrıca yetiştiriciler petshop değiller, bu siteler vasıtayla bebeklerine yeni yuvalar buluyorlar. anne altından yavru, ev ortamında büyüyen ve petshop olmayan kedi yetiştiricilerinin sahiplendirdiği yavrular anlamına geliyor. annesinden 2-3 ay boyunca süt almayan yavruyu hiçbir yetiştirici başka birine sahiplendirmez merak etmeyin. tanıdığım tüm yetiştiriciler de kedilerine gözleri gibi bakıyorlar, çok net destekliyorum ırkları koruyan ve hakkını vererek sağlıklı bebekleri dünyaya getiren yetiştiricileri. kedi sahiplenmek isteyen birçok kişi kedinin anne babasını görmek istiyor, dünya federasyonlarına kayıtlı olup olmadıklarını soruyor, hangi federasyondan şecere belgesine sahip olduğu soruyor, 4 kuşak geriye doğru soy ağacını görmek istiyor. insanların seçimlerine, tercihlerine saygı duyduğumuz sürece sorun çıkmaz. karşı olanlar da ırk kedi aramak alma hevesi içine girmek yerine sokaktaki kedileri sahiplenebilirler elbette.

kedi yetiştiricileri veritabanı

sözlük içerisinde ücretli ilan vermek yasal mevzuat sebebiyle mümkün değil. bu sebeple bu başlıkta dünya kedi federasyonları ve türkiye'deki kedi dernekleri'nden cattery belgesine sahip yetiştiriciler kedievlerinin bilgilerini paylaşabilecekler. cattery olmayanlar da iletişim bilgisi paylaşabilir. iletişim telefonu, internet sitesi, sosyal medya sayfaları ve hesaplarının linklerini, hangi ırk kediler yetiştirdiklerini, hangi şehirde bulunduklarını paylaşabilecekler. ayrıca kendi catteryleri için başlık da açabilirler.