kuduz aşısı olan yazarlar

pet hayvan sahipleri kuduz aşısı olamıyorlar. ya veteriner, barınak görevlisi gibi mesleği olanlar, ya da hayvanlar tarafından saldırıya uğrayanlar acile sevk edilerek acilde aşı vurulabiliyor.

veteriner de ilaç deposundan aşı gelmiş, bir tane vurayım kendime... diyemiyor. hatta veterinerden o kadar rica ettim, 'karne çıkart bana' dedimse de yapmadı!

elim kolum çiziklerle dolu. merak ettim. evdeki kedilerim iyi çizdi kollarımı. ya sokaktaki kediler yapsaydı. sağlık ocağı acile yönlemdirdi. acilde de 'biz yapıyoruz, ama sevk gerekli. hayvan saldırırsa da yapıyoruz ama böyle üç beş çizikten kuduz bulaşmaz' dedi, öğrenmiş oldum.
aleyna kactigi gun komsu beyle tum gun yakalamaya çalıştık en son komsu bey elinde aleyna ile geliyordu ki kendisinden bir parca kopardi aleyna.. adam tabi şok bende ordan ay evde hic oyle degil inanir misiniz diye hala onu savuyorum.. neyse acile gittik tabi direk adamin eli morardi banada kuduz asisi var mi kedinin diye sordular var dedim karnesini gosterdim ama yinede kuduz asisi yaptılar kendisine
sokakta tanımadığım bi köpeği salamla beslemeye yeltenince elimi ısırmıştı, çevredekilerin telkini ile gidip kuduz aşısını yaptırdım. çünkü ben bu kafayla daha çok ısırılırım. *
şahsımdır. evime giderken bana arkasını dönmüş bir köpeğin yanında geçtim. hayvan herhalde korkmuş olacak ki -sesini, havlamasını duymadım- sessizce arkamdan yaklaştı ve sağ ayak bileğimden ısırdı.

oturduğum mahalle hayvansever bir mahalle. kedisi de köpeği de tam tekmil. "yine bir ihtimal" diyerek hastaneye gittim. doktor "köpeği bulabilir misiniz?" diye sordu. "hayır bulamam; veya bulamayabilirim" dedim. doktor öyleyse 5 doz kuduz aşısı yapılabileceğini söyledi. köpeği görüp bildirseydim 3 doz aşı olacakmışım. neyse; 5 doz aşıyı vurulduk. köpeği de aşı süresince görmedim. 5'inci dozun ertesi günü karşıma çıktı eşşerif*. arabanın camını açtım ve "hiç utanmadın değil mi" dedim. nasıl mahcup olduğunu anlatacak türkçem yok maalesef.
kuduz asisi takvimi vardir.sahipsiz hayvansa yapilir.sahipli ve asili hayvanin 10gun gozlemi yapilir.ve sadece tetanoz yapilir kisiye.
hasta olan yavru bir kediyi sevdiğim zaman beni tırmalamıştı. sonra epey bir hastaneye taşındığımı hatırlıyorum.

veteriner hekim hayvandan insana bulaşan kuduz vakası epeydir yok diye zamanı gelen kuduz aşısını yapmıyor ben de üstelemiyorum.
tekrarlanması gereken aşılar hakkında kafamda soru işareti var. aşı aynı antibiyotik gibi ömrü kısa bir ilaç değildir. bir kere vurulunca ömür boyu tekrar aşı olmaya gerek olmayabilir. en fazla ikinci defa vurulduğunda mutlaka aşı tutar.

(bkz:verem aşısı)
2008 de veteriner sağlık meslek lisesine girişte,2013 de aşıya gelen yarı evcil bir çoban köpeğinin ısırığı sonucu, 2016da kaçak bir maymun tarafından ısırılış sebebiyle 15 doz kuduz aşısı olmuş biri olarak yabani etçillerle ve şüpheli olan hayvanlarla birebir salya-yara temasınız olmadan yaptırmayın derim :)
hasta bir sokak çocuğunu veterinere götürme çabam, onun veterinere gidemeyişi benimse işgüzar aile hekimim tarafından ihbar listesine alınıp zorla kuduz aşısı vurulmamla sonuçlandı. mahallemin kedisi olduğunu, belediyenin bakımını düzenli yaptığını söyledimse de ikna edemedim... sonuç olarak üç enjeksiyon yedim, sonra il sağlık müdürlüğüne gidip "valla kudurmadım" belgelerini imzaladım. parmağımı paralayan piç kurusu da bir haftada toparlayıp turp gibi oldu,kanımı emmek iyi geldiyse demek ki!