calymath

Durum: 351 - 17 - 5 - 0 - 15.07.2019 07:25

Puan: 5710 - Yavru Kedici

6 ay önce kayıt oldu. 2.Nesil Keditör.

Calymath Bénin bir tiyatro senaristi, yazardır. Biyoloji mezunu ve patisaray istanbul üyesi bir cattery. Kendini daha çok sivil toplum insanı olarak görüyor. Uzmanlığı ile ilişkili sosyal sorumluluklarla uğraşmayı seviyor. Maalesef para kazanmıyor.
  • /
  • 18

mandalina

kedicilerin işlemek istediği suçlar

yani başlığa takılmamak lazım
çünkü kedicilerin hepsi masumdur. kedici bir kimseye karşı suç işleyemez. kanunları çiğniyorsa bilin ki kanunlar yanlış, insan haklarına aykırıdır o kanunlar.

aslında mecazi anlamda soruyorum.

mesela yalan söylemek kabul edilebilir. beyaz yalanlar tabii ki de masumanedir.

mesela benim küçük soygunlarım olmuştur. bundan bir kaç yıl evvel bir bankanın yemek hanesinden mandalina kabukları soymuştum.

kedicilerin işlemek istediği cinayetler

yani başlığa takılmamak lazım
çünkü kedicilerin hepsi masumdur. kedici bir kimse asla bir başkasına zeval vermez.

aslında mecazi anlamda soruyorum.

mesela ben ocakta soğan öldürmeyi çok istiyorum. hem de ocakta! caniliğe bakar mısın? ama yapamıyorum.ne zaman bir soğanı soysam, başına gelecekleri biliyorum ya; içim dayanmıyor, o haldeki soğana acıyıp ağlıyorum. o soğana asla kıyamıyorum.

kedicilerin gördüğü en garip rüya

dün akşam rüyamda erdal bakkal'ı gördüm. buz dolabı'nı satıyordu. sonra da süper markette raf dizerken gördüm, ağlıyordu.
o sitemkâr, dokunaklı, kendine mahsus ağlayışı vardı ya, hatırlar mısınız? öyleydi...

epey zaman izlemedim halbu ki.

hayvana yapılan eziyeti video kayda alan insan

iban numarası

madem bu başlığı açtık; destek arayanlar, besleme yapanlar, hayvanlar için para arayanlar iban numarasını yazsın bakalım ne olacak.

need for conservation to turkish cats your support: ıban tr23 0011 1000 0000 0043 7592 19

http://www.kayserikedievi.tk

gofundme.com

çok uzun zamandır bu sayfada kampanyalar başlatmayı istiyordym.
yurt dışına çıkan akrabalardan arkadaşlara, herkesten bir tane iban numarası istedim. ne hikmetse yoh çekildim. derken almanya'ya gitmeden bir banka hesabı açmayı başardım.

artık yola devam.

https://www.Gofundme.com/f/cattery-proje...
kampanya dün başlatıldı. yeni gelişmeler ve başarılarla kampanya sayfamıza yeni fotoğraf ve videolar yükleyeceğim.


benim kardeşim Gofundme.com isimli sayfayı bir tür post modern dilencilik sitesi olarak görse de; bir çok yardıma muhtaç insan ve hayvana umut vaad eden insani amaçlarla kurulmuş bir bağış sitesi.

kedi sahiplenmenin maliyeti

bilanço ve maaliyetler;eğer kediye bakmak bütçenizi aşarsa bilançosu çok ağır;
bence hiç kedi bakmadıysanız iki kere düşünün.

yuva aranıyor duyuruları

sözleşme örnekleri için;

(bkz:sahiplendirme sözleşmesi)
(bkz:#8805)


kayseri'de sahiplenme ve sahiplendirme sorunlarınız için bana mesaj atın, elimizden geleni yapalım.

sahiplendirme sözleşmesi

başlığı açmadan evvel hali hazırda hazır sahiplendirme sözleşmesi yayınlamamıştım. ama artık şu aşağıdaki linklerden indirebilirsiniz.

https://drive.google.com/open?id=1rOlhOg...

açıklamaya buradan ulaşabilirsiniz;

http://www.bilmecekutusu.tk/2019/05/sahi...

bir başka sahiplendirme sözleşmesi;

http://www.bilmecekutusu.tk/2018/07/kedi...


patisaray'ın hazırladığı sözleşme örneği bu şekilde;

https://patisaray.org/files/download/46/...

bahçeli evim olsaydı insanı

eskiden vardı. bir dönümlük bahçeli evlerin vardı. bir gün bir müteahit çıktı ve babanı kandırdı. bir dönüme 4 daire vereceğini söyleyip sana sorulmadan o bahçeli evi elinizden aldı. müteahit senin güzelim bahçeli evinin yerine apartman dikti.

yaşam alanın daraldı;
- eskiden bir dönüm bahçede hayvanlarla beraber yaşıyordun, şimdi her kata 4 aile sıkıştın kaldın.
-eskiden 250-300 metrekare gecekondusu vardı o bahçenin. şimdi150 metrekare daireli binaya lüks bina diyorsun.
- eskiden hepinizin bahçeli evi vardı ve komşuluk vardı. herhalde o algı trt1'in bizimkiler dizisi ile bozuldu. ondan sonra bir fulya başladı; apartman dairesi.

sevgili mi kedi mi

bağış

bağış

yerli kedilerle ilgili çalışmamız zaman zaman sekteye uğruyor.
geçtiğimiz ay kum ve mama sıkıntısı yaşadık. tekrarlanmaması için bağışa ihtiyacımız olacak.

ıban tr23 0011 1000 0000 0043 7592 19

http://www.kayserikedievi.tk

bağış

bağış kanalları bulamıyorum. ınsanlar nerelerden nasıl bağış topluyor?

kedilerde hamilelik ve doğum

kayseri'de yaşayan anadolu cinsi beyaz renki sarı gözlü bir kedimiz geçtiğimiz nisan ayında 50 günlükken doğum yaptı. 10 gün sonra tekrar doğum yaptı. son doğan kedi çok sağlıklı dünyaya geldi

kedi otu çeşitleri

kedilerin sevdiği ot çeşitleri hangileri
valeriana officinalis
nepeta cataria
catnip

ayrıntılı bilgi arıyorum.
kedi otu denilince googleda bir çok şey çıkıyor.
hangisi doğru hangisi yanlış.

(not:mümkünse latince isimlerini bana gönderirseniz çok sevinirim).

kedi kavgası ayırmak

eve gelip sokağa çıkan bir kedimiz vardı. komşuya sahiplendirmiştim. adı çiko. gözümüzün önünde olduğu için ben de ilgileniyordum. ama psikopattı. bir kavgaya girecekse önce bize bakardı. eğer biz yakındaysak hiç affı yok, o kavgaya girerdi. bir gün böyle bir kavgada çiko'nun sahibi eline taşı alıp diğer kediyi kovaladı. kedi duvardan atladı, kaçtı. çiko duvara çıktı ona bakıyor. o sırada sahibi 'çiko gel yavrum' dedi. dedi ya, ondan sonra adamı hastaneye kaldırdık.
- iki gün önce onun tırnaklarını kesmiştim. o yarayı nasıl yaptı, dedim.
adam bana tek bir şey söyleye bildi;
-allah razı olsun, iyi ki kesmişsin.
o günden sonra öğrendim ki, kedi kavgaları kız kavgaları gibi; taraflar asla ayrılmaz. mümkünse taraflar da dövülür. dayak yiyince taraflar rahatlıyor, köşelerine çekiliyor.

erkek kedinin eve idrar yapma sorunsalı

http://www.vedavet.com/urun_detay.php?gr...

vedavet tarafından üretilen kot bayoun'u öneririm. bu ürünü veterinerler mırın kırın edip getirtmeyi pek istemezler.onlar için kesip biçmek çok daha kolay. bu ürünü ısrarla isteyin.

https://www.atlantispet.com.tr/arama/cal...

oldu ya, veterineriniz mırın kırın dedi. kot bayoun'u veterinerinizden temin edemediniz. ya da veterineriniz sizi salladı.
o zaman maxcalm sakinleştirici tasmayı ve sprey losyonu internetten temin edebilirsiniz. ucuz bir ürün ürünü kullanmanızı öneririm.

kedi nanesi ve türevleri kedilerde anormal davranışları düzenliyor.

kuduz aşısı olan yazarlar

bu ay başımıza geldi.
komşuya yeni sahiplendirilen, 5199 h.k.k. usulüne göre karnesi çıkarılıp belediye veteriner defterinde kaydı bulunan, 6 aylık kuduz aşısı bulunan, sağlıklı ve uysal kedimiz yeni sahibin küçük kızını ısırdı.

acilde nasıl korkuttularsa kıza ikinci aşıyı vurdukları gün 'kediye biz bakamayacağız, alsanız olur mu?' diye kedi geri geldi. 'bakamayacaksanız niye aldınız o zaman?' diye altını eşeleyince ailenin iyi korkutulduğunu anlıyorum.

dün beni tekrar aradılar. 'tarım orman müdürlüğüne gitmen gerekiyor' dediler. dedim, 'bakanlık ne iş!? şikâyetçi mi oldunuz?'. aklıma ilk bu geldi. 'peki niye çağırıyorlar? siz aşısı yapılı, sağlıklı demediniz miydi?'

bu işin niye dallandığını tam anlamış değilim. halbuki bu kedi karnesi olan kontrollü bir hayvan.

şimdi tarım ve orman müdürlüğü'nden geldim. hayvan canlı ve sağlıklı diye imza verdim.

bir de uysal bir kedi yani, nasıl ısırttın? helal sana!
  • /
  • 18

kedi sahiplenmenin maliyeti

kedimi sahiplenmeden önce bazal bir liste çıkarıp temel ihtiyaçları eklemiştim. 500 tl :) daha kedim gelmeden yaptığım masraftı :) daha sonra 3 kez veterinere götürmem, taşıma çantası almam, kuru mamalarımızın çabuk bitmesi ve tekrar ve tekrar indirim kovalayıp mama almam :d bunları da eklersek 2 ayda 1000 tl harcadım minik leo'ma :) her ay bir ayakkabı, bir kıyafet eksik aldığımı düşünüyorum sorun olmuyor. insan canına harcadığı parayı düşünmüyor açıkçası . şimdi karma aşı vakti geldi bakalım bize yine veteriner yolları gözüktü :d

kedinin idrar bıraktığı yeri nasıl temizleriz

makinaya atıp yıkanabilecek şeylerse hiç sorun değil fakat makinaya atma şansınız yoksa cidden yok etmek imkansızlaşıyor.

bahçeli evim olsaydı insanı

1 - bahçeli ev yok kedi yok, elde var sıfır

2 - bahçeli ev yok kedi var, elde var bir

3 - bahçeli ev var kedi de var, yeme de yanında yat

yazarların kedilerinin isimleri

bağış

https://www.patifood.com
benim kullandigim bu. uye olup kumbara acmaniz gerek. bu sekilde girenler kumbaraniza mama yolluyorlar belli bir kiloya gelince paket evinize kadar geliyor. tabi sosyal hesaplarinizda aktifse reklamini yaparak insanlarin size ulasmasini saglayabilirsiniz

kedicilerin gördüğü en garip rüya

ıki dilegim vardi o ruyayi gorene kadar biri işimle ilgili biride sevdigim adamla ilgili ama tabi adamın benden haberi yok.. tam bir platonigim 2 yıldır bende twitterda ekli ama diger yerlerde eklemeye bile cesaret edemiyorum hic komusmamisiz. ayni zamanda işimin olmasi icin cok ugrasiyorum ama onumde cok fazla engel var..

ruyamda bir yerdeyim sahil kenari heryerde palmiyeler var atindan bir kumsal altin taneleri var heryerde tek basimayim ada gibi, yurumeye basladim eski bir ev buldum baya yıkık dökük iceri girdim icerisi altin.. esya yok sadece yerde altin bir sandik var sandiga gittim actim icinden bir zarf cikti. zarfta benim adim vardi birde dua, yazanda suydu; "en cok istediğin seyi dile ve bu duayi oku" bi an durdum iki dileğim var ama tek bir sey dilemeni istiyor salak gibi gittim askimi sectim.. duayi okudum ve uyandim ogun sevdigim adamla karsilastik konustuk ama ben sok oldum tabi benimle kendisi konusmak istedi heryerden ekledi ve ogun sabaha kadar mesajlastik sonrada 4 yil suren bir iliskimiz oldu ama sonunda bitti tabi.. bitmeden once ruyamda, odamda iki koyunu kesilmis vaziyette gordum ogun anladim aslinda bozuldugunu herseyin bayada kotu bitti zaten.

trafoya giren kedi

benimki sabahtan beri tutturdu gideyim gireyim birak beni diye evde zor tutuyorum suan kendisini. bugun herkes kedisine sahip çıksın arkadaslar ne olur ne olmaz hagsgs

gereksiz gördüğünüz bir aşı uygulaması var mı

dışarı çıkmayan, aşısız hayvanlarla temas etmeyen, seyahat etmesi gerekmeyen kediler için kuduz aşısını gereksiz demeyelim de çok gerekli görmüyorum. bu konuda vet. hekimler de farklı görüş bildirdiklerinden belki böyle arada kaldım.

2. olarak 3 yaştan sonra karma aşıların her yıl yapılmaması gerektiğini düşünüyorum artık. 4. yaş aşılamalarından sonra 2 kedim de günlerce hastalandı. internette karma aşı periyodları ile ilgili araştırma yaptım o zaman ve 3 yaş sonrasında bu aşıların bazı yan etkileri olduğunu okudum. ve artık karma aşılar yerine yıllık check up yaptırmaya karar verdim, öyle çok teferruatlı değil ama bir kaç tahlil şeklinde check uplar.

kedinin idrar bıraktığı yeri nasıl temizleriz

yataginiza bolca karbonat dokun, elinizi korkak alistirmayin.. iyice yedirin tum yataga, 2-3 saat bekletin.. sonra elektrikli süpürgeyle cekin tum karbonati.. arkasindan beyaz sirke ile guzelce silin yataginizi ve birakin havalanip kurusun.. bu bizde ise yaradi.. yattiginiz yerde farkli bir kimyasal kullanmak iyi degil tabiki ama kedi idrarini geciren spreyler gormustum internette, bir arastirin derim.. sivi gecirmez alezi her daim koruyucu olarak mutlaka kullanin..

royal canin fit32

hava değişimiydi tüy dökümüydü derken sonunda ege için de gümüş için de en doğru mamayı bulduğuma karar verdim. bir buçuk aydır kullanıyorum, tüyler çekince dahi gelmiyor. inanılmaz parlak ve sağlıklı şuan ikisinin de derisi ve tüyü. 4 kg kapalı paket olarak sipariş verdim, 170 liraya. 2 kedime tam 30 gün yetti. 2 günlük bir proline arası vermek zorunda kaldım kargo gelmediği için ama bugün yeni 4 kg elime ulaştı, aynen devam. önümüzdeki ay 15 kg olarak sipariş vermeyi planlıyorum.

Toplam entry sayısı: 351

kediyi tasmayla gezdirmek

kediler mekân değiştirince, sahibi değişince, ya da bir şey değişince daha önce yapmadığı şeyleri yaparlar. buna kaçma ve saldırma davranışı da dahil.

mecburi değişikliklere kedilerin kademeli olarak alıştırılması gerekir. mesela devamlı ev gezmelerine götürülen bir kedi, yeni mekân gördüğünde vahşileşip, kaçma eğilimine girmeyecektir.

bu alıştırmalar kademeli olarak yapılmalı, her değişiklikte bir faktör değişmeli. mesela köpeklerin, insanların gezdiği bir parka kedinizi direk götürmek yerine ilk gün önce kimsenin olmadığı bahçeye çıkartmak daha uygundur. daha sonraki günlerde az sayıda insanın olduğu bir yere götürebilirsiniz.

tasma beden tasması olmalı. beden tasması kontrolü kolaylaştırıyor. boyun tasmasını çıkartıyorlar.

koku bırakma

kediler her idrar yaptığında bunu kızgınlık emaresi sanırsınız, fakat bilinenin aksine her idrar vakası kızgınlık döneminin sebebi değildir. kedilerin koku bırakma huyu koku bırakma eğitimi ile disiplinize edilebilir.

https://bilmecekutusu.blogspot.com/2017/...
https://bilmecekutusu.blogspot.com/2017/...

bütün scottish fold kediler acı çekiyor yalanı

bu tarz makaleler hayvanseverist düşüncedeki kimselerin algı yönetimidir. maksatlı ve proje yayınıdır. ciddiye almıyorum.

'hayvanlar acı çekiyor' yalanı nereden türemiş, bunu kim uydurmuş, bu uydurukcuya hangi hayvan acı çektiğini nasıl söylemiş de o uydurukcu uydurmuş, aklım almıyor.

burası doğru yer

parayla kedi almak

parayla kedi almaya karşı değilim ama;

-parayla bebek bezi almaya karşıyım. çünkü ben bir bebek bezi severim.
-parayla oyuncak almaya karşıyım. çünkü ben bir oyuncak severim.
-parayla süt almaya, ekmek almaya karşıyım. çünkü ben bir baba severim.
-parayla reyonlarda kırmızı et satılmasına karşıyım. çünkü ben hayvan severim...
hayvan severim mi? nasıl ya... ters giden bir şey var... yanlış bir şey mi yazdım... dur bakayım...

merhum barış manço'nun bir parçası aklıma geldi. lahburger. sanki böyle bir kaos var hayatta. ama o kaos ne olursa olsun, sonunda hep bir lahburger bebek doğuyor.

bildiğim bir şey var. bir gün hayvan severler parayla kedi satılmasını yasalaştıracaklar. buraya yazıyorum. o zamana kadar iyi seyirler.

kediyi tasmayla gezdirmek

kediler mekân değiştirince, sahibi değişince, ya da bir şey değişince daha önce yapmadığı şeyleri yaparlar. buna kaçma ve saldırma davranışı da dahil.

mecburi değişikliklere kedilerin kademeli olarak alıştırılması gerekir. mesela devamlı ev gezmelerine götürülen bir kedi, yeni mekân gördüğünde vahşileşip, kaçma eğilimine girmeyecektir.

bu alıştırmalar kademeli olarak yapılmalı, her değişiklikte bir faktör değişmeli. mesela köpeklerin, insanların gezdiği bir parka kedinizi direk götürmek yerine ilk gün önce kimsenin olmadığı bahçeye çıkartmak daha uygundur. daha sonraki günlerde az sayıda insanın olduğu bir yere götürebilirsiniz.

tasma beden tasması olmalı. beden tasması kontrolü kolaylaştırıyor. boyun tasmasını çıkartıyorlar.

burası doğru yer

salvador dali

salvador domingo felipe jacinto dalí i domènech uzun adı.
katalan* sürrealist ressam. gerçeküstü eserlerindeki tuhaf ve çarpıcı imgelerle ünlenmiştir **.

doğum tarihi: 11 mayıs 1904, figueres, ispanya
ölüm tarihi ve yeri: 23 ocak 1989, figueres, ispanya
vikipedi

* wikiedia'da katalan olduğunu belirtmiş ama katalanlar henüz ispanyollardan bağımsız millet değildir.
** egzotik hayvanlar beslemesi nedeni ile entry'i girenin dikkatini çekti.

bütün scottish fold kediler acı çekiyor yalanı

bu tarz makaleler hayvanseverist düşüncedeki kimselerin algı yönetimidir. maksatlı ve proje yayınıdır. ciddiye almıyorum.

'hayvanlar acı çekiyor' yalanı nereden türemiş, bunu kim uydurmuş, bu uydurukcuya hangi hayvan acı çektiğini nasıl söylemiş de o uydurukcu uydurmuş, aklım almıyor.

parayla kedi almak

parayla kedi almaya karşı değilim ama;

-parayla bebek bezi almaya karşıyım. çünkü ben bir bebek bezi severim.
-parayla oyuncak almaya karşıyım. çünkü ben bir oyuncak severim.
-parayla süt almaya, ekmek almaya karşıyım. çünkü ben bir baba severim.
-parayla reyonlarda kırmızı et satılmasına karşıyım. çünkü ben hayvan severim...
hayvan severim mi? nasıl ya... ters giden bir şey var... yanlış bir şey mi yazdım... dur bakayım...

merhum barış manço'nun bir parçası aklıma geldi. lahburger. sanki böyle bir kaos var hayatta. ama o kaos ne olursa olsun, sonunda hep bir lahburger bebek doğuyor.

bildiğim bir şey var. bir gün hayvan severler parayla kedi satılmasını yasalaştıracaklar. buraya yazıyorum. o zamana kadar iyi seyirler.

ekşi sözlük'ün kedi sözlük'ten korkması

ekşisözlük'ün kovduğu yazarlar burada yüksek ünvanla yazar kedi olsun.

satınalmasahiplen

5199 sayılı kanunda yaşam alanlarından hayvanları alıkoymak yasaktır.

sokaklarsa bir yaşam alanıdır.

sahiplenmek güzeldir ama 'sokaktan sahiplen' sloganıyla insanlara kedileri sokaklardan toplatmaya teşfik etmek, buna zorlamak doğaya zarar vermeye ilişkin maddelerce yasak ve doğru değildir. hatta sokaktan toplamadıkları için insanlara 'hayvan sever değil' kimliklendirmesi yapmak, insanları hayvan severler ve hayvan düşmanları diye ayrım yapmak anayasaya da aykırıdır.

dikkat çekmeyen kedici

sizce kuğul muyum, değil miyim?
kuğul diyenler ^, yok değil diyenler diğerine tıklasın lütfen.

bu arada cool sözcüğünü türkçe'ye kuğul diye geçiyorum. bence tdk bunu sözlüğe eklemeli.

aramızda hain var

burası doğru yer.
neresi?
bence kedi sözlük.
ama birisi burası doğru yer başlığına girdiğim entry'e eksi oy vermiş!
kimse çıksın ortaya!

evde iç dış parazit uygulaması

iç dış parazit benim için korkulacak bir durum değil.
-dış parazit için eczanelerde bulunan pire tokaları kullandım.
-bit pire şampuanı ve ilaçları kullandım. yine eczaneden temin edilebilir.
-diyatom pudrası kullandım. pire tozu diye satılıyor.
-yeni keşfettim; diyatom pudrasının menbaanı buldum. bir şantiyeden 2 kilo diyatom kumu aldım, artık onu kullanacağım. kuma katsam da olur.
-iç parazit için de şuruplar var, bebekler için uygulanan dozu uyguluyorum.

iç dış paraziti yenmek, viral hastalıklardan daha kolay.