saldırgan ev kedisi

çok saldirgan bir oglumuz var asla sakinlesmiyor 1 yildir sahibine bile saldırıyor ki elinde büyüdü oyun amacli degil gayet ciddi.. su aralar daha bir agrasif hirçın aileyide korkutuyor bu durum tabi yara bere icinde sahibi ve çizikleri derin ama cok seviyorlar, ondan vazgecmekte istemiyorlar.. cozumlerinizi bekliyoruz
sahiplenilmeden önce yaşadığı psikolojik bir olay olabilir mi acaba? ya da evde hoşlanmadığı bir durum? ne oldu da bu kadar agresifleşti? hedef olmaktan kendinizi çıkartıp hedef olarak başka bir şeyi gösterip -örneğin çubuklu bir oyuncak- bununla oynatıp yorarsanız ve de ardından ödüllendirirseniz belki biraz da olsa rahatlar.. jackson galaxy'nin bir belgeselinde söyle bir şey izlemiştim: kediye özel bir oyun alanı oluşturup enerjisini atması için duvara raflar asmışlardı, tam bir parkur gibi ve bu alanda uzun uzun oynatıp arkasından sevdiği güzel yiyeceklerle ödüllendirmişlerdi.. tabi bu ilk seferde bir işe yaramıyor, zamanla oluyor.. belgeselin adı benim belalı kedim.. eğer bulabilirseniz mutlaka izleyin.. uzun zaman oldu izleyeli, aklıma gelen başka bir şey olursa editlerim. zor bir durum, kolaylıkla atlatılsın, kedicik huzur dolsun en kısa zamanda..
bir de şöyle bir link bırakayım: https://www.miyhav.com/kedi/agresif-kedi...
kedilerin davranışlarını düzenlemek için;
- beslenme alışkanlığını ve düzenini,
- evini
- sahibini,
- eşyalarını,
- yattığı yeri
bunlardan ya hepsini birden ya da birini değiştiriyorum. değişimi fark edince davranışları zamanla değişir. ama önce korku veya agresif bir tutum içine girebilir. bu çok doğal.
bir belalı çocuğum var öyle, bulunduğu odaya girerken bile besmele çekiyoruz...ne diğer kardeşlerini ne de bizi istemiyor evde, bu gidişle evi onun üzerine yapıp biz taşınacağız başka bir yere. (şaka tabiki, ölürüm de vazgeçmem, hem ne demişler her eve bir hunili lazım)
geçen ay ilk defa aşırı yumuşak huylu dişi kedim pışoda aşırı sinirli oldu.sadece 1 günlüğüne.
gece bunu sevesim geliyor.tırmalamalar tıslamalar ısırmalar abov!sonra bırakıyorum uyuyor sabaha birşeyi kalmıyor peh
başlık açmayım. buraya bir video ekleyim. umarım size faydası olur.