dr minnak

Durum: 143 - 0 - 0 - 0 - 25.08.2020 09:57

Puan: 5689 - Yavru Kedici

6 yıl önce kayıt oldu. 1.Nesil Kedmin.

0
  • /
  • 8

kedisi olmayan erkek

olmadığı gibi olma ihtimali de yoksa temkinli yaklaşılmalı. kedilerden nefret ediyorsa
mutlaka uzak durulması gereken kişi. son zamanlarda artan (ki aslında hep vardı...) kadına şiddet olaylarından sonra kadınların erkeklerde aradığı kriterlerden birisi de mutlaka hayvan sevgisi olmalı.
https://www.haberturk.com/yasam/haber/10...

kedileri çözdüm diyen kedici

ben değilim net ama yaklaştım sanki...

kedici dergisi

artık internet üzerinden yayınlamaya karar vermiş dergidir. https://kedici.com.tr/ takip edebilirsiniz.
dergide yazmak isteyen sözlük yazarı arkadaşlar benimle dm den iletişime geçebilirsiniz..

bir kedinin yıllık maliyeti

bir insanın maddi manevi, yıllık maliyetinin çok çok altındadır.

henüz hiç entry girmemiş kedi sözlük yazarları

ben artık şarkı dinlemek değil şarkı söylemek istiyorum...

ecosin efer tablet

sevgili kediliçe'nin yazdıklarına sonuna kadar katılıyorum. onlarca kedide benzer sonuçlar alındı, test edildi, onaylandı...

kedici dayanışması

küçük çapta, eş dost arasında mutlaka vardır ama hayalim, bir gün çok daha geniş kitlelere ulaşan, tüm memlekete yayılmış hatta dünya çapında bir kedici dayanışmasının olması...

ne istediğini bilmeyen kararsız kedi

sadece benim kedimin değil daha bir çok kedide sıklıkla yaşanan bir durum olduğunu düşünüyorum. şımarıklık mı? akıl karışıklığı mı? tam olarak çözemedim ancak karar veremediklerinde sinirle kuyruklarını salladıklarını gözlemliyorum.

türkiye kedi nüfusu

tahminlerime göre evde ve sokakta yaşayan toplam 7.5 milyon kedimiz var

türkiye'de sokaklarda yaşayan kedi sayısı

evlerde 3.5 milyon ise en az bir o kadar da sokaklarda yaşıyordur diye tahmin ediyorum. hatta biraz daha fazlası olabilir.. sonuç 4 milyon sokakta yaşayan kedi..

türkiye'de 5 milyon kedici olması

3.5 milyon kedi varsa 5 milyon da kedici olması gerekir den yola çıkılarak yapılan tahmin. neden hala kedi sözlükteki yazar sayısı 1000'i geçmedi? sorusunu ister istemez akla getiriyor...

türkiye'de evlerde yaşayan kedi nüfusu

statista verilerine göre evlerde 3.5 milyon kediye bakıyoruz. bu veriden yola çıkarak ülkemizde 5 milyon kedicinin olduğunu tahmin edebiliriz. doğruysa hiç de fena bir rakam değil
yıllara göre evkerdeki kedi nüfüsundaki artış:
2012 yılında 3 milyon 50 bin
2014 yılında 3 milyon 155 bin
2016 yılında 3 milyon 250 bin
2017 yılında 3 milyon 400 bin
yukarıdaki rakamlara sokakta yaşayan kediler dahil edilmemiştir...
https://www.statista.com/statistics/5160...

her istediğimi yap ama karşılık bekleme kedisi

bazen sinir bozucudur ama klasik özgüveni tavan yapmış kedidir kendileri..

kedilere insan ismi koymak

nerdeyse tüm kedilerime insan ismi koydum. kendi ismimin de bir kediye verilmesinden hep çok mutlu oldum..

kediler için zararlı yiyecekler

kalitesiz ucuz mamalar ve aşırı proteinli çok pahalı mamalar. nerdeyse her iki grupta aynı oranda zararlı olmaktadır..

kedi kumu lobisi

sağ üstteki kedi kumu fiyatı, sol üst kedi maması, alttakiler de köpek maması fiyatları. kum mu çok pahalı, mamalar mı çok ucuz bilemedim... yoksa gizemli bir kedi kumu lobisi mi var???

bazı kedilerin mis gibi kokması

evet benim minnak kedim bunlardan biri. bir kedi bu kadar mı güzel kokar. hastasıyım kendisinin. sonsuza kadar koklayabilirim...

bir kedinin zeki olduğunu anlama yöntemleri

tecrübelerime göre tv başına oturup belgesel seyreden, maçta topu takip eden hatta ekrana dalan, kapı açan ve konuşan kedi, zekidir. evet konuşan dedim. bazılarına garip gelsede kediler konuşur. papağan gibi olmasa da dertlerini bize anlatırlar. bazı kedilerin özellikle siyamların 20 den fazla farklı ses çıkararak konuştukları, sahiplerini eğittikleriyle ilgili bir çalışma okumuştum. bulursam paylaşırım

bir hayvana değer vermek

bir hayvana değer vermek, sevmek, saygı göstermek, korumak bir kültürdür. eğitim, öğretimle çok alakalı değildir. herkese nasip olmaz. yolu insan olmaktan geçer...

kedisi olmayan ünlüler

r.t.e. kedisi olaydı böyle olmazdı...
  • /
  • 8

kedi sözlük'te hangi tür başlıklar reyting alır

bilmiyorum, çünkü keyifli olduğunu düşündüğüm entry lerim bile oylanmıyor nedense. kediciler de tıpkı kedileri gibi kayıtsız kalma yönünde özellik geliştirmiş olmalıswh
yalnız bir not: tepki almayınca insan kendi kendine yazıyormuş hissine kapılıyor ve yazma şevki gitgide düşüyor

kedi sözlük'te hangi tür başlıklar reyting alır

kedi günlük başlığına severek yazıyorum, bir tür iç dökme ve paylaşım köşesi. katkıda bulunan, içeriği geliştiren tüm yazarlara teşekkür ederim.

kedi sözlükte kendini ifade etmenin dayanılmaz hafifliği

ben herkesi okuyorum ve hatta çoğunlukla artılıyorum. bence hakediyor. kendi kendine konuşan delileriz yahu, daha ne olsun.

kedi günlük

melabaa, epeydir yoktum. yeni sürüm kedilerimiz var, şantiye altüst, yaşam savaşları sürüyor. uzun tatillerde de bakıldılar neyse ki... herkese sevgiler.

kediyi öpmek

şevketmeapları lütfederse neden olmasın keza fazla sırnaşılmasından hoşlanmaz.

sevgili mi kedi mi

olası kedi sözleri

akşam eve gelince;
-geldi yine tipiniss..

eve yeni alınan perdeyi yırtan kedi

benimki perdeleri hiç yırtmıyor ama koltuk, kanepelerim oooof offf lime lime....lime lime....olsun ondan kıymetli değil sonuçta:)

mimar sinan üniversitesi kedileri

82 mezunu olarak sevindim bu güzel habere. o yıllarda pek kedi yoktu okulda. ismi de mimar sinan değil istanbul devlet güzel sanatlar akademisi idi. hey gidi günler.....bence o ismi değişmemeliydi. akademi niteliğinde bir okuldu çünkü....ülkenin en ünlü heykeltraşları, en ünlü ressamları, en ünlü mimarlarının yetiştiği nadide bir eğitim yuvasıydı...

kedilerin masaüstündeki her şeyi yere atması

bir de biz yapma dedikten sonra o bakışın muhtesem anlamı.. ne dedin sen? sen bana emir verebileceğini mi zannediyorsun? eminim alttan pis piste gülüyorlardir.

Toplam entry sayısı: 143

kedici olmak asla sadece kedi sevmek değildir

en sevdiğim mina urgan’ın efsanevi tarifi
"kedilere tutkuyla bağlananlar, öteki insanlardan bambaşka bir soydandır bana kalırsa. bu soy, gerçekten soylu bir soydur. belirli bir kültür düzeyi ve duyarlılık şarttır kedileri tutkuyla sevebilmek için.
bu soydan olanlar genellikle kültürlü, ince, sanat meraklısı insanlardır. kaba saba bir hödüğün kedi sevmesinin yolu yoktur.”

yeni doğan bebek kedi bakımı ve beslenmesi

maalesef insanlarda olduğu gibi kedilerde de yeni doğanlar çeşitli nedenlerle öksüz kalabiliyorlar. bu tatsız durumda çoğunlukla çocuk esirgeme kurumu misyonu, biz kedicilere düşüyor. bu sayıda sizlere bebek kedi ki, bundan sonra “minnak” olarak adlandıracağım kedilerin, bakımları ve beslenmeleri ile ilgili hayati bilgiler vermeye çalışacağım.

öncelikle bu minnaklar neden öksüz kalıyor? bu sorunun cevabını bulmaya çalışalım. en sık rastlanılan birinci neden anne hayatını kaybediyor. ikinci neden, isteksiz anne kedi, ki çoğunlukla daha bir yaşını doldurmamış oluyor ve kendi gelişimini tamamlamadığı için bebeklerine bakmıyor, bakamıyor. bazı anne kediler çok ilginç bir şekilde yeni doğurduğu yavrularını güvendikleri bir kedicinin evine, balkonuna, kapısının önüne (bir nevi cami avlusu) bırakabiliyorlar. sonuçta her nasıl ve ne nedenle olursa olsun her sene onbinlerce minnak öksüz kalıyor. unutmadan bunlara ek bir neden daha var ki bu çok daha vahim. biliyorsunuz bizde kedi olsun köpek olsun bir canlı sahiplenmek isteyenlerde ne kadar küçük olursa bana o kadar iyi alışır, sever diye (annesi gibi görür mantığı) çok ama çok yanlış bir inanış var. bu şekilde daha gözlerini açmadan annesinden koparılan minnaklarda, bence öksüz gurubuna giriyor. nihayet potansiyel kedicilerin bu alışkanlıklarını bilen bilinçsiz ve kötü niyetli pet shoplar da bu zincirin son halkasını oluşturuyorlar. yeri gelmişken açıklamakta fayda var 2 aydan önce annelerinden koparılmış yavrular sonrasında bir ömür süren bedensel ve ruhsal problemler yaşıyorlar. siz siz olun sakın bana daha iyi alışır diye bir yavruyu, annesinden 2 aylık olmadan ayrılmasına vesile olmayın.

yeni doğan minnakların bakım beslemesine üstlenmeden önce yapmamız gereken en önemli sey, minnakların kaç haftalık olduğunu bilmektir. çünkü bakım beslemeyi doğru formül ve uygun sıklıkta yapabilmek için minnağın kaç haftalık olduğunu gerçeğe yakın tahmin etmeliyiz.
“0 haftalık” yeni doğmuş bir minnağın vücudu 12-17 cm (kuyruk dahil) uzunluğunda ağırlığı ise 80-140 gr olmaktadır. doktora çalışmam sonucunda ankara minnaklarında bu değerler ortalama14cm/114gr olarak belirlenmiştir. gözler kapalı, kulaklar kıvrıktır. görme ve duyma yetenekleri olmadığı gibi harekette edemezler. ağızlarında hiç diş yoktur.
“1 haftalık” minnağın gözleri tam olmasa da hafif açılmıştır. gözler bu yaştan 3 aylık olana kadar tüm minnaklarda istisnasız gri-mavi renkli olur.
“2 haftalık” minnak hafiften hareket etmeye daha doğrusu emeklemeye başlar.
“3 haftalık” minnağın dişleri ki sonradan kalıcılarla yer değiştirecek olan süt dişleri hafiften belirme başlamıştır. hareket daha artmış emeklemeden yürümeye geçmiştir.
bu hafta önemli çünkü 3.hafta minnağın ilk katı yiyecekleri alabileceği haftadır.
“4 haftalık” minnak artık koşup yaramazlık yapmaya başlamıştır. tuvalet eğitimi (kuma alıştırma) bu hafta bitmeden verilmelidir.evet yardıma muhtaç on binlerce öksüz minnaktan şanslı olan birisi ile karşılaştınız. artık o can bundan sonra size emanet. uzun ve zorlu bir maraton sizi bekliyor.
öncelikle yapmanız gereken yukarıdaki bilgiler ışığında minnağın kaç haftalık olduğunu tahmin etmek. bundan sonra eksiksiz yapmanız gerekenleri 3 başlık altında anlatacağım. sıcak tutma, besleme, kaka ve çiş yaptırma. bu üçünden birini yanlış veya yetersiz yapmanız minnağın hayatına malolacaktır.

1- sıcak tutma : kediler biliyorsunuz sıcağı sever. minnaklar ise sıcağa muhtaçtır. bulunduğu ortam (ortam derken tüm odayı değil minnağı içine koyacağınız kutucuk) 30 c nin altına düşmemelidir. bunu sağlamak için sıcak su termosu, elektrikli battaniye, ısıtıcı lamba olduğu gibi bir şisenin içine sıcak su koyup, etrafını yakmasın diye sardıktan sonra yanına koymanız da yeterli olabilir. ama tercih sizin sevgi, şevkat dolu sıcacık koynunuzdur…

2- beslenme : evet önce kedimizi ısıttık şimdi işin en zor tarafı geldi. öncelikle dışarıdan edinmeniz gereken şeyler var. biberon ve mama. minnaklar için üretilmiş ve bir çok veteriner kliniği ve pet shoplarda bulabileceğiniz biberonlar olduğu gibi eczaneden temin edebileceğiniz damlalık veya enjektör (2 cc lik) işinizi pek ala görebilir. eczane demişken bir minnağın hayatını kurtarmak için ihtiyacınız olan şeyleri temin etmeniz için bulunduğunuz yerde kedi köpek veteriner kliniği olmasına gerek yok. bir eczane olsun yeter. konumuza dönecek olursak imkan varsa tercihiniz tabiî ki özel minnak biberonu olmalıdır. bu sayede hazırladığınız sütün minnağın ciğerlerine kaçmasına ve hava yutması gibi istenmeyen durumların önüne daha rahat geçilebilir.
mama olarak birinci tercihimiz yine minnaklar için hazırlanmış hazır süt tozlarıdır. ayrıca piyasaya yeni çıkan tetra pak kutu minnak sütleri de bu amaçla kullanılabilir. bu ürünleri teminde güçlük çekiyorsanız her eczanede bulabileceğiniz bebekler için hazırlanmış süt tozu şeklindeki bebek mamalarıdır. bu iki öneri dışında hiçbir şeyi kesinlikle kullanmayınız. inek sütüne su katma, pirinç suyu koyma, yok yumurta kırma ve bunun gibi bir çok yöntem artık çağdışı ve minnakların yaşam güçlerini olumsuz yönde etkiliyor. şimdi internetten baktım bu mamaların eczane fiyatları bir paket sigaradan biraz fazla. bunları niye yazıyorum minnak maması yapacağım, ucuza mal edeceğim diye uğraşmanıza gerek yok gidin eczaneye ve bir bebek maması alın. internette o kadar çok acayip formül ve tarif var ki hepsi birbirinden yaratıcı ama hiçbir işe yaramıyor, riskli hatta ölümcül. evet mamamızı ve biberonumuzu aldık şimdi mama hazırlama zamanı. minnak için olanı üzerindeki tarife göre, bebek için olanı ise üzerinde yazan sulandırma oranının yarısı kadar kaynamış suyla karıştırıyoruz. niye yarısı? çünkü kedi sütü içerik olarak insan sütüne göre daha yoğun ve zengindir. amacımız daha az su katarak minnağın ihtiyacını karşılayabilecek besin değeri yüksek yoğun bir süt elde etmek. hazırladığımız mamanın sıcaklığı bir diğer önemli ve hayati konu. ne çok sıcak ne de soğuk olmalıdır. ideal vücut sıcaklığında. mamanın sıcaklık testi çok basit, tüm anneler bilir: bileğin iç kısmına bir damla yöntemi. eğer minnakta emme refleksi varsa sorun yok biberondan hemen emmeye başlayacaktır. emme güçlüğü olanlarda ise damlalık veya enjektörle mamayı azar azar, damla damla yutkunmasını bekleyerek vermek daha doğru olacaktır. dikkat edilmesi gereken konulardan birisi de beslenme pozisyonudur. sırt üstü veya yatarak besleme sakıncalı olabilir. en uygun pozisyon için doğayı taklit yani annesini emen bir minnak resmine bakarak örnek alabilirsiniz.
beslenmede en önemli ve son kısma geldik, mamayı ne sıklıkta ve miktarda vereceksiniz? minnak 1 haftalık olana kadar 2 saatte bir en az 5 ml. evet bu uykusuz geceler demek ama korkmayın sadece 1 hafta sürecek. minnak 1 ile 2 haftalık yaşa gelince gündüz 2 saate bir gece 4 saatte bir en az 8 ml.mama veriyoruz. 2 ile 3 haftalık olunca gündüz yine 2 saate 1 ama gece artık siz yatmadan önce bir kez ve 8 saat sonra maraton tekrar başlıyor. miktar 10 ml. 3 haftalıktan sonra biliyorsunuz dişler belirmeye başlıyor ve artık katı gıdalara geçebilirsiniz. geçiş sürecinde sütü birden kesmeden katı mamayla karıştırarak vermelisiniz. katı mama olarak konserve minnak mamaları kullanılmalı, teminde güçlük varsa yağsız pişmiş kıyma veya light ton balığı verilebilir. bu mamayı küçük bir mama kabında, günde 4 kez ve kısıtlama olmaksızın yiyebildiği kadar verebilirsiniz.

3- kaka ve çiş yaptırma: normalde annelerinin yalayarak yaptıkları bu işlevi biz de onları taklit ederek yapacağız. beslenmeden hemen sonra karnına ve sırtına parmaklarınızla küçük küçük masaj yapınız. bu hareket gaz çıkarmasına ve sindirimine yardımcı olacaktır. daha sonra sıcak suyla temas ettirilmiş yumuşak bir bez, pamuk parçası veya en iyisi kulak pamuğunu poposuna hafifçe masaj yaparak sürünüz. aynı işlemi cinsel organına da yapınız. pamuk sararınca çişini yapmış demektir. kakayı zaten görürsünüz :)

eğer sizin minnak mamasını yemez, kusar veya kakasını yapamaz ise mutlaka veteriner hekiminize danışmalı ve ondan yardım almalısınız. ayrıca alacağınız tüm ürünlerin son kullanma tarihlerine bakmalısınız. tarihi geçmiş veya son kullanma tarihi olmayan mamaları kesinlikle almayınız.

son olarak süt annelik kurumunun kediler aleminde de var olduğunu belirtmeliyim. evet yanlış duymadınız kedileri tanımayan nankör ve bencil olduğunu düşünenlerin çok şaşıracağı bir şey ama yeni doğum yapmış anne bir kedi kendisiyle hiçbir kan bağı olmayan bir minnağı benimseyip onu emzirebilir. bazen yeni doğum yapmasına da gerek olmayabiliyor. annelik iç güdüsü çok yüksek olan bu kedilerin minnağı görmesi yeterli önce yalamaya başlıyor ve bir süre sonrada emziriyor.

minnakcı sevgi ve saygılarımla
dr.s.tarkan özçetin
kaynak: (bkz:kedici dergisi)

kediyle uyumak

kedisiyle uyumayan bizden değildir

tanımadığınız birisinin kedici olduğunu anlama yolları

sokakta kedi görünce mutlaka gel pisi pisi diyerek seven, üstünde mutlaka bir tane bile olsa tüy olan, dışarıda yemeğini kedilerle paylaşan...

parayla kedi almak

hangisini tercih ederseniz edin sonuçta kedici olacaksınız. sokaktan evlat edinmeniz sizi dünyanın en iyi kedicisi yapmadığı gibi satın almanız da kötü kedici yapmayacaktır.

kedici olmak asla sadece kedi sevmek değildir

en sevdiğim mina urgan’ın efsanevi tarifi
"kedilere tutkuyla bağlananlar, öteki insanlardan bambaşka bir soydandır bana kalırsa. bu soy, gerçekten soylu bir soydur. belirli bir kültür düzeyi ve duyarlılık şarttır kedileri tutkuyla sevebilmek için.
bu soydan olanlar genellikle kültürlü, ince, sanat meraklısı insanlardır. kaba saba bir hödüğün kedi sevmesinin yolu yoktur.”

tanımadığınız birisinin kedici olduğunu anlama yolları

sokakta kedi görünce mutlaka gel pisi pisi diyerek seven, üstünde mutlaka bir tane bile olsa tüy olan, dışarıda yemeğini kedilerle paylaşan...

satınalmasahiplen

satın al ma, sahiplen me,
evlat edin...

kediyle uyumak

kedisiyle uyumayan bizden değildir

kedicileri köpekseverlerden ayıran en temel özellik

kediciler köpek dahil tüm hayvanları sever. köpek severler ise çoğunlukla kedi sevmez. bir de kediciler, çok daha eğitimli ve entellektüellerdir...

kedi yetiştiricileri veritabanı başlığı var diye kedi sözlükten çıkmak

sözlük formatından bi haber ilginç bir yaklaşım. beğenmiyorsan basarsın eksiyi, yaparsın eleştirini, açarsın başlığını kendi fikirlerini savunursun. sonuna kadar, özgürce...

parayla kedi almak

hangisini tercih ederseniz edin sonuçta kedici olacaksınız. sokaktan evlat edinmeniz sizi dünyanın en iyi kedicisi yapmadığı gibi satın almanız da kötü kedici yapmayacaktır.

evde kedisi olmayan kedici

evet vardır böyle insanlar. kedi severdir ama kediyle yaşamaz. sağlık nedenleri dışında kabul edilemez. bizden değildir ama hiç yoktan iyidir...

kedi güzellik yarışmaları

bütün kediler güzeldir. sfenks kedisi dahil.
çirkin kedi yoktur, bakımsız kedi de yoktur...
az votkanın ise konuyla hiç alakası yoktur.

kedi sevmiş bir kimse için artık hiçbir şey eskisi gibi değildir