bir kedinin yıllık maliyeti

kedi sahiplenmenin maliyetini yani ilk ihtiyaç duyulan malzemeler alındıktan sonra yıllık kedi maliyeti kişiye göre değişkenlik gösteriyor. örneğin benim 5 kedim var. 10, 15 kg'lik profesyonel mamalardan almak 2 kg, 4 kg mamalardan daha uygun oluyor benim için. genellikle royal canin ve purina pro plan alıyorum. iç ve dış parazit tedavilerini 3 ay aralıklarla kendim yapıyorum. kendim yaptığım için de buradan oldukça tasarruf sağlamış oluyorum. lösemi aşısını her yıl yaptırmanın faydalı olmadığını düşündüğüm için 3 yılda 1 yaptırıyorum. kum olarak micho marka kullanıyorum. yaş mamayı haftada 2 kez veriyorum. genellikle felix kullanıyorum. anti hairball için trixie kullanıyorum. bu anlattıklarım ışığında ve kedilerimde herhangi bir sağlık problemi olmadığı sürece bana 1 kedinin yıllık maliyeti 1000 tl civarında oluyor. diğer yazar arkadaşların da böyle kabaca bir hesapları varsa paylaşmalarını çok isterim.
1 yıl oldu şuana kadar 5000 tl olmuş. nd mama , ever clean kum, multivitamin , malt , yaş mama gibi rutin masraflar+kedi evi, tırmalama tahtası,oyuncaklar.. vs + aşılar
kabaca 3 bin tl falan tutuyor o da temel şeyler sadece (mama+iç-dış parazit+kum) .onun dışında ara sıra haşlayarak verdiğim etlerin falan bir rutini olmadığı için ne kadar harcadığımı bilemiyorum. mamayı da bu zamana dek aylık olarak aldığım için bu kadar fazla tutuyor(doğru mamayı bulmak için her ay farklı mama alıyordum şimdiye dek).
bir insanın maddi manevi, yıllık maliyetinin çok çok altındadır.
benim hesaplarıma göre aylık 195 tl veteriner hariç. vitamin+ilaç/ev yemeği ( reçete acana ayarında)/kumu/aşı+iç parazit vb.
evdeki tüm kedilerimiz için aylık masrafım ortalama 500 tl'yi buluyor. toptan alıyorum.
veteriner masrafı ayrıca var.