satınalmasahiplen

tüm gerçek hayvanseverlerin mottosu. petshop gerçeğinin, hayvan ticaretinin, gümrüklerde yapılan kedi- köpek ihalelerinin ve de en önemlisi türkiye' deki sokak hayvanlarının durumunun farkında her insanın yapması gerekendir. satın almayın sahiplenin.
hayatımızdaki eş, dost, arkadaş, aile üyesi vs. için nasıl para ödemiyorsak, ailemizden bir parça olan bir can için de para ödememeliyiz bence. insan ticaretine nasıl karşıysam kedi, köpek, vs. ticaretine de karşıyım. cins hayvan dileyenlere barınakta ve dahi sokakta bile terk edilmiş cinsleri bulabileceklerini de hatırlatmak isterim. muhtaç bir cana umut olmak kadar güzel şey yoktur, o yüzden tabii ki #satınalmasahiplen
içindeki entrylerin neden seri eksilendiğini anlamadığım başlık. bu kadar mı düşmansınız sokaktan bir can bir nefes kurtarmaya?
satın al ma, sahiplen me,
evlat edin...
evet ne diyorduk, satın alma, sahiplen...kimsesize, muhtaca ana ol, baba ol, can yoldaşı, hayat arkadaşı ol.
sahiplenmek insanı iyi hissettiriyor ancak, sahiplendikten sonra da çok dikkatli olmak gerek. ister parayla ister gönüllü, bir hayvan bakıyorsak, büyük sorumluluk altına girdiğimizi bilmeliyiz. sevgilime hediye, yok efendim karne hediyesi, bunlar yanlış geliyor. elimle büyüttüğüm beş kedim var , sokak kedileri ama oyuncak olacaklarına ben bakarım daha iyi. hepsinin ruhu, kişiliği var, sen, kediyi alan veya sahiplenen arkadaş,önce bunu kabullen.
5199 sayılı kanunda yaşam alanlarından hayvanları alıkoymak yasaktır.

sokaklarsa bir yaşam alanıdır.

sahiplenmek güzeldir ama 'sokaktan sahiplen' sloganıyla insanlara kedileri sokaklardan toplatmaya teşfik etmek, buna zorlamak doğaya zarar vermeye ilişkin maddelerce yasak ve doğru değildir. hatta sokaktan toplamadıkları için insanlara 'hayvan sever değil' kimliklendirmesi yapmak, insanları hayvan severler ve hayvan düşmanları diye ayrım yapmak anayasaya da aykırıdır.
sahiplenen herkesin iyi bir anne-baba olmayacağı, ev içinde kediye veya başka bir hayvana da olabilir, şiddet gösterebileceği düşünüldüğünde aklımda soru işaretleri oluşturan mottodur ..... düşünün bir bütün kediler parayla evlat edinilebilseydi, en azından para bir filtre olurdu. sadece bir düşünün. sokakta her gün gördüğüm ve beslediğim kedinin bir anda ortadan kaybolması çok kötü bir his. insan bilemiyor başına ne geldi diye. sokaktan sahiplenecekseniz en azından konu komşuyu bilgilendirin, belki aralarında kedisever vardır diye..