kedicileri köpekseverlerden ayıran en temel özellik

kediciler köpek dahil tüm hayvanları sever. köpek severler ise çoğunlukla kedi sevmez. bir de kediciler, çok daha eğitimli ve entellektüellerdir...
"benim köpeğim çok güçlü" ve "benim köpeğim çok sadık" kafası var bir çoğunda. hiçbir kedicide benim kedim çok güçlü diye bir kafa yok. bir tarafta daha güç, sadakat ve hakimiyet, diğer tarafta da saf sevgi ve karşılıklı saygıyı görüyorum. sonuçta köpekler sahibinin kölesi gibi davranıyorlar fakat kedilerin tarzı özgürlük üzerine. bu da çok daha karizmatik bir durum. aynı durum kedicilere de yansıyor bence.
sanırım köpek insanı sahip olma duygusunu - güçlü, güzel bir yaratığa ve onun her koşulda sunduğu sınırsız sevgiye, sadakate- derinden yaşıyordur. kedi insanı ise huzurlu bir teslimiyeti yaşar ve iki tarafında birbirine tanıdığı kendi olma, yalnız kalabilme alanının varlığından faydalanır.
ben köpek sevmem diyen kediciye rastlamadım ama kedilerden nefret eden çok köpeksever var ne yazık ki. bir türlü anlamadığım ve kabullenemediğim bir durumdur bu. kediciler kedilerden bir karşılık beklemediği için daha özverili, köpekseverler ise daha bencil gibi gelir bana. sözüm meclisten dışarı.
kediciler kedilerine taparken köpekler, sahiplerine tapar...
ben şahsen ayrım yapmıyorum ( zaten veganım; ama olmadan da ayrım yapmazdım). kedici-köpekçi-kuşçu vs. çok tuhaf geliyor bana.. yani nasıl ayrı sevgi beslenebiliyor anlamıyorum. hatta birini severken diğerini kovmak falan da ilginç. her hayvana saygı duyup, seveceğimiz, yaşam haklarını savunacağımız günlere..
değiştirmeye çalışmamak!
kedi hür bir canlıdır ve kedici iyi bilir ki onunla inat yapılmaz...
kediciler, insanların kedi için yaratıldığına, köpekciler de genellikle köpeğin insan için yaratıldığına inanır. değiştirmeden kabul etmeyi ve kendinizi dönüştürmeyi bilirseniz siz kedicisinizdir !
bence kediciler emirle birşey yapılamayacağını ve aslında kedilerin gözünde onun evini paylaşan tedarikçiler olduklarını keşfetmiş kişilerdir...
kediciler köpekseverlere göre içerisinde daha çok "hayvansever" barındırıyor. bir kedisever köpeği koalayı ayırmadan evrensel bir sevgi duyuyor hayvanlara. çünkü kediyi sevmek demek karşılığında hizmet beklemeden yapılan bir şey. aksine onun çalışanı oluyorsunuz. köpek sevgisi kediye göre biraz çıkar barındırıyor. evi koru, terliğimi getir, komutlarımı dinle vb. gibi. kedide bunlar sökmediği için, özellikle kedilere ilgili bir hayvanseverin daha birleştirici ve hayvanı kendi doğasına saygı duyarak onu öyle kabul ederek sevmesi gibi bir + sı söz konusudur. bu da büyük ve fedakar bir gönül ister . naiflik, nobranlıktan uzak bir ruh ister genellikle. tabi bunu biz bizeyiz diye söylüyorum. yoksa dışarda bu şekilde hayvan severleri kategorize etmeye karşıyım. başka bir canla gönüllü hayatını paylaşıyorsa ve sokak hayvanlarına saygılıysa onları da koruyorsa yeterli herkes için
kedi sevenler karşılık beklemez. tırmık, pati, trip işlemez onlara, gene de severler. ama köpekler de safi sevgi, kıyamam onlara.
hem kedi severim hem kopek severim ikisininde gozumde bir farki yok ikisininde annesiyim ikiside benim kiziimm