kissaani

Durum: 7 - 0 - 0 - 0 - 07.11.2018 19:57

Puan: 364 - Çaylak Kedici

6 yıl önce kayıt oldu. 1.Nesil Yazarkedi.

Henüz bio girmemiş.

gelin kediciler bir olalım

yetkili olanlar sözlükte taraf olup tartışma yaratmayacaksa , sözlük adminlerinden pars bey de anne altından yavru başlığı altında parayla kedi alım ve satımı hakkında taraf olmasın o zaman. keza ben tartışma yaratmadım, fikrimi beyan ettim, yönetimce cezalandırıldım (bu ceza olayı da kendilerine göre, bana ne editör olmuşum olmamışım) , linç yedim. hiçbir hakaret içeren entry paylaşmadığım , kimseye saldırmadığım halde.aksi yönde bir girdim varsa, bana gösteriniz diyorum tekrarla. bu çifte standartlı durum adil olarak görülüyorsa buyrunuz devam ediniz, sizi engelleyen yok.

kedici hareket engellenemez

bence de engellenemez, o yüzden de burada yazmaya devam ediyorum, maruzatımı defalarca anlatmayacağım, ilgilenenler için (bkz:#5118)

gelin kediciler bir olalım

efendim selamlar, maruzatım var: bir yazar olarak kedilerin parayla alınıp satılmasına karşıyım, insan ticaretinden farkı yok benim için. farkındayım ki sözlükte kedi yetiştiricileri de var, para ile kedi satın alanlar da. onlar nasıl fikirlerini özgürce beyan edebiliyorlarsa, ben de beyan ettim, hakaret etmeden üslubunca hem de. bunun akabinde cins kedi düşmanı olmakla suçlandım, defalarca "cins ya da değil tüm kediler güzeldir, sevilmeye değerdir, hepsinin ömrü uzun olsun" dediğim halde. sadece satış karşıtı olan girdilerim değil, örneğin sokaklarda hayvanların nelerle karşılaştığını anlatan bir girdim de sırf kedi satışına karşıyım diye seri halde eksilendi, altlarına editler girdim bu girdilerin "yapmayın, etmeyin bu girdinin kedi satışıyla ilgisi yok" diye dinletemedim. yetmedi, sabah uyandığımda sözlük yönetiminin kendiliğinden bana verdiği keditör ünvanının geri alındığını gördüm, sebebini sorguladım, sözlük yönetiminden polemik, tartışma, karalama vb yarattığım cevabını aldım, oysa tartışmayı çıkaran ben değildim.

sözlükte tüm fikirler demokratikçe tartışılabilmelidir, bu fikirler sözlük yönetiminin fikirlerine aykırı da olsa. hakaret tabii ki asla kabul edilemez, bu girdiyi okuyan yazarlardan ricam bir zahmet vakitleri olduğunda benim kullanıcı adım altında girdilerimi incelesinler, kimseye hakaret etmiş miyim, cins kedi düşmanlığı yapmış mıyım görsünler.

kedi sözlük'teki cins kedi düşmanları

mesnetsiz iddiaları hiç üstüme alınamayacağım, dünya üstünde nefret edebileceğim hiçbir kedi yaratılmadı yaratılmayacaktır da keza. cins kedi nefretimi gösteren bir tane cümlemi bulursanız da lütfen gösterin. kediden niye nefret edeyim ki yahu, ruh hastası mıyım ben? ponçik ponçik sevilir kedi, nefret edilir mi hiç? kediyi parayla alıp satandan da nefret etmiyorum ama bu duruma karşıyım ve saygı duymuyorum. nefret kadar yıkıcı bir duyguya yer yok hayatımda.

satınalmasahiplen

hayatımızdaki eş, dost, arkadaş, aile üyesi vs. için nasıl para ödemiyorsak, ailemizden bir parça olan bir can için de para ödememeliyiz bence. insan ticaretine nasıl karşıysam kedi, köpek, vs. ticaretine de karşıyım. cins hayvan dileyenlere barınakta ve dahi sokakta bile terk edilmiş cinsleri bulabileceklerini de hatırlatmak isterim. muhtaç bir cana umut olmak kadar güzel şey yoktur, o yüzden tabii ki #satınalmasahiplen

sokaktaki kediyi alıp eve kapatmak

sokak düzenine alışmış olmak acaba bir kedi için en iyisi midir bilemiyorum. çünkü maalesef ülkemizde sokak düzeni dediğimiz şey aslında daha çok düzensizlik. keşke sürekli temiz suya ve yiyeceğe erişimleri olsa, sokaklarda manyaklar tarafından en iyi ihtimalle tekmelenme, kötü ihtimalle arabayla ezilme, tecavüze uğrama gibi dertleri olmasa, dişi olanları kısırlaştırılsa da minnak minnak yavrular ortada kalmasa vs. o zaman içimde sokakta gördüğüm minnoşları eve toplama arzusu doğmazdı herhalde.
daha istifçilik boyutuna geçemedim tabii, onu herhalde 60 yaşından sonra yapıcam*

edit: yav tamam parayla kedi satan/alan arkadaşlar girdilerimi seri eksiliyorsunuz onu anladım da bu girdinin eksilenecek neyi var, sokaklarda hayvanlar cennet gibi hayat sürüyor da biz mi aksini iddia ettik. gidin satın alma sahiplen girdilerimi eksileyin, bu girdiyi rahat bırakın bir zahmet*

anne altından yavru

bir an hayal ettim, kediler de bizden şu e-devlette yeni çıkan soyağacı zımbırtısını istiyorlarmış, “neee hiçbir tarafınız selanik’e, olmadı balkanlar’a dayanmıyor mu, yok tercih meselesi, ben sizle mutlu olamam” *
bu arada sokak kedisi ile ev kedisinin cinsine göre belirlendiğini, üniversitelerin ülkemize özgü ırkları korumaya yönelik yaptıkları araştırmalarla kedi satışından gelir elde eden yetiştiricilerin aynı kefeye konması gerektiğini de buradan öğrendim, bir yaşıma daha girdim.

parayla kedi almak

hiçbir zaman anlayamayacağım eylemdir. cümlelerimi sıraya nasıl koyabilirim onu da bilmiyorum. cins kedi sahiplerine elbette denk geldim hep içlerindeki o tanımlayamadığım eksikliğe sahipler hayvan sevgisi adına. sizi bilmiyorum ama benim gözümde tüm kediler hatta köpekler tüm canlılar birdir. işkence çeken herhangi bir hayvan videosu mesela denk gelmiş olsam kazara günlerce uyku uyuyamam. cins kedi yetiştiricisi deniyor satmak kelimesinin çirkinliğini bastırmak adına. bir arkadaşım var sürekli cins kedi alım satım bir şeyler yapıyor çok muhabbetine girmiyorum fakat ben ne zaman kedilerimden bahsetsem yeni sezon görsellerini koyuyor hemen gözümün önüne minik minik cins yavrular nasıl para alıyorsun bunun karşılığında diyorum onun maması ne kadar biliyor musun diyor yani ben bu düşünceyi anlayamıyorum gerçekten. peki diyorum spermin kalitesiyle oynayalım en mükemmel spermi seçelim senden dna’ya bir iki rötuş eşine enjekte edelim ve bunlar ikiz olsun öyle ayarlayalım sonra o mükemmel çocukları satalım ne dersin ?? ya da şöyle düşünmeni istiyorum yaşadığın şu dünyada cebindeki parayla neler alıyorsun ? kadına adama ya da bir anneye para verip duygusal ihtiyacını karşılıyor musun? ki eğer duygusal açıdan bir can istiyorsan yanına pekala bunu bir canı iyileştirip onu evlat edinerek de yapabilirsin. zira kaşı gözü düzgün diye bir kadın ya da bir erkekle evlenmekten farkı yok. demek istediğim şu ki cins kedi sevgisi yüzeyseldir arkadaşım, sen bir hayat kurtarmıyorsun sen kendi egonu tatmin ediyorsun. her kedi mükemmeldir her biri farklı karaktere sahiptir. satın alma sahiplen!

kediyi öpmek

öpmemek mümkün mü, kafayı zorla çene altına oradan dudağa seyirtiyor, öp beni sev beni diye, haydi öpme bakalım göreyimn, mırr mır mır mır mır der sonra hop ittirir kafayla öp şurdan, şurayı sev diye. mecbur seviceksin öpeceksin işin bu kedinin insanı olarak

anne altından yavru

ben bu platformu instagram da tarkan bey i takip ederken tanımıştım ve kedici dergisinden sonra bir de böyle bir proje çok hoşuma gitmişti. çünkü kedicilerin kediseverlerin hayvanseverlerin bir arada kendi deneyimlerini paylaşarak yazacağı harika bir index olur diye düşünüyordum. böylece kediseverler hem bir çok konuda bilgi edinir hem de piyasada boş yere veya olması gerekenden pahalı, gerekli gereksiz mamasından, aksesuarına, para ödedikleri bir çok ürünle ilgili biriinci ağızdan deneyimlemiş kişilerden bilgi alabilirdi. buna ek olarak sahiplendirme ile ilgili de bir başlık oluşturulabilir tıpkı gönüllü veterinerler listesi gibi çok yönlü işlevsel bir platform olur diye düşünüyordum. ancak şu başlık ve okuduklarımdan sonra şaşkınlık ve şok içerisindeyim. eğer bu platformu kedileri parayla alıp satmak amacıyla bir paravan bir reklam aracı olarak kullanıyorsanız gerçekten büyük ayıp etmişsiniz. insanların tamamen karşılıksız sevgilerini verdikleri canlarla ilgili gencinden yaşlısına paylaşım yaptığı şu ortamda ücretli hayvan alım satımını normalize etmek, hayvan severlere yapabileceğiniz en büyük kötülük olur, üstelik üç beş kuruş para kazanmak için.

ari kedi ırklarının korumasına her hayvansever gibi bende destek veriyorum. ancak bu durum farklı bir şey, parayla kedi satın almak farklı bir şey. bu durum sadece insanların bireysel özgürlüklerine ve tercihlerine indirgenemez çünkü kediler sokaklarda her gün ölüyorlar bir çoğu zor durumdalar. bir çok hayvan derneği köpek ağırlıklı çalışıyorlar, temel anlamda kediye yönelik faaliyet gösteren yerel ve küçük gruplar dışında hiç bir resmi dernek veya kurum yok. çünkü bu canlar göz önünde değiller, çöp kenarlarından, asfaltta ezilmiş ölülerinden başka daha yakından görme şansımız olmuyor. sadece annesinden olmuş muhtaç bir yavruyla karşılaştığımızda fark ediyoruz yaşadıkları zor hayatı. böylesine çok ve kontrolsüz ürerlerken ve böylesine yoğun bir şekilde insan eliyle her gün ölüyorlarken, vicdanlı hiç bir hayvan sever kedi satın almaz veya bunu normal görmez, göremez. kimse kimseye zorla bir şey yaptıramaz bireysel olarak kendine göre bir hayvanseverlik benimsemiştir parayla alır scottish ini bakar ancak bunu ticarethane mantığıyla yediden yetmişe tüm kediseverlerin buluştuğu platform adı altında normalleştirmeye çalışırsanız ben bunu kötü niyetli bulurum işin açığı budur. ticarethane mantığı ile kedi severlik uyumlu bir sonuç vermez, kedisever bunu giymez üstüne, köpek veya bir başka türden değil kedi gibi tamamen özgür ve bağımsız bir canlıdan bahsediyoruz. tüm söslyeceklerim bu kadar, teşekkür ediyorum.

anne altından yavru

dünya üzerindeki her canlının yaşamaya hakkı var. nasıl doğmuş, ırkı ne, bilemem. ben temel hakları bilirim. kedi gelecekse bir eve nasıl geldiği değil, nasıl bakıldığı önemlidir demem de yanlış olur. çünkü ana rahmine düştüğü andan itibaren hakkı bakidir. kedi satın almaya karşıyım, satanlara da. sizin çocuğunuz satılsın istemezsiniz değil mi, biri gelse, ben sarışın, mavi gözlü bebeğine şu kadar veriyorum dese, verir misiniz? peki, öbür tarafta cins diye nitelendirilen kediler var. bu da bir lanet gibi sanki. cinsse parayla satılmalı... neden efendim, neden? bunu anlamıyorum, özür dilerim. eğer kedi sözlük formatına uymuyorsam, gidebilirim de. saygılarımla

satınalmasahiplen

evet ne diyorduk, satın alma, sahiplen...kimsesize, muhtaca ana ol, baba ol, can yoldaşı, hayat arkadaşı ol.

kısırlaştırma düşmanları

yok hocam. bilmezler, anlamazlar ki, doğası derler, analığı, babalığı tatsın derler, doğursun, bebeklerin yuvaları hazır derler... aslında bu kişileri şöööle enselerinden yakalayıp, sokaklara, sahalara sokmak lazım ki görsünler, anlasınlar o garibanların kısacık ömürlerinde, şu dünyada çektiklerini...

parayla kedi almak

arkadaşlar emin olun cins kedi alan ve satan bir yığın insan var. yani bir kişi dahi yaptığı bu yanlışı fark edip dönse hayvanlar için kar olur. sahiplendirme platformlarına sorun bir, sokakta cins kedi bulunduğunda ne kadar zamanda sahipleniliyor kaç kişi istiyor, normal kediler için ihtiyaç olduğunda kaç kişi başvuruyor. cins kediler bir gün bile durmuyorlarmış. e bu nasıl hayvan severlik, bu resmen ayıptır, kime neyin şeklini yapıyorsun ki sen? hangi kedisever gördün kedin cins diye sana imrenen? böyle bir şey varsa acıyorum onlara. ben şunu beslemek istiyorum diye bir şey mi var siz hayvanseverliği nasıl anlıyorsunuz, böyle bir şey değil başka bir canı sevmek. bunun adı gösteriştir, ama kediyle kime gösteriş yapılabilir onu düşünüyorum bulamıyorum. ben cins kedisi var diye hiç bir arkadaşıma imrenmedim, bende mi bir sıkıntı var onu da bilmiyorum.

hangi türe bakarsanız bakın, iyi bakıldıktan sonra o kadar güzeller ki, sevgiyle bakılan her canın tüylerine, gözlerine, enerjisine yansıyor bambaşka bir şey oluyor.

kısacası durum şu, bu platformu öğrenip gelmiş bir kediseverin kedisiyle ilgili daha sağlıklı daha doğru bilgi sahibi olması tüm kedilerin hayrına olur. ve buradaki bir çok kedisever size satın almayın sahiplenin diyor, gerçek sevgi budur diyor, kedilerin mal gibi alınıp satıldığı kafeslerde ömrünü tükettiği sektörlere destek olmayın diyor. bunu dikkate alırsanız bir hayvansever daha kazanmış olur kediler camiası, almazsanız kendi bileceğiniz iş, ama kendinize hayvan sever demeyin, sokaklarda ölen, sahiplendirilemediği için barınaklarda hastalık içinde ölen her canda sizin de bir vebaliniz var

kedi sözlük'teki cins kedi düşmanları

aslında her şey net.

hangi cins olursa olsun kedi denen güzel yaratık ile ilgili sözlükte hiç bir yazar tek kötü kelime etmemişken, böyle bir ihtimal dahi yokken böyle bir başlık açmak başlı başına hastalıklı bir ruh halinin ilanı.

kedilerin üretilip satışa sunulduğu bir dünya site var internette, kimse o sitelere girip de niye satıyorsunuz kardeşim diye tartışmaya girmiyor. bu platform da en başından kedi üretici ve satıcılarının ortak buluşma noktası diye ilan edilseydi, bu işin meraklıları da bu konuda hassasiyet gösteren insanların itirazlarını okumazdı. o kadar görmek istemiyorsanız hayvan severleri, gerçek kedicileri , tamamen kendinize uygun, tamamen sizler gibi düşünen kişileri çağıran bir ortam olduğunu belirtseydiniz.

kediler aile kurmak, torun torba sahibi olmak, hazzını yaşamak için çiftleşip yavrulamıyor. bu onlar için iç güdü, sizde de kedilerin ille üremesine dair bir iç güdü mü mevcut ? doğurduğu yavrusunu 5 ay sonra tanımayan onu hayata hazırlayıp kendinden uzaklaştıran kedinin sen elli göbek seceresini bilmek istiyorsun, bunda kediye yarar sağlayacak ne var ?

bir çocuk da belki hayvan sevgisini cins bir evcil hayvanla başlayacak diyorsunuz, ben hiç " aa ne tatlı cinsi ne bunun " diye kedi seven çocuk görmedim. ama gördüğü her kedi köpeğe rengine, tüy yapısına vb. belirgin özelliklerine aldırmaksızın, fark etmeksizin koşar bütün çocuklar. çocukların hayvan sevgisini büyüklerin belirlediği biçimde öğrenmeye ihtiyacı yoktur. onlar zaten doğuştan bu sevgiye sahipler, büyükler çoğunlukla bunu yok ediyor maalesef.

siz de o kadar iyi biliyorsunuz ki evcil hayvan üretiminin hem üretilen hem de sokaklarda üreyen hayvanlar için çok acı sonuçlar getirdiğini, bu yüzden mazeretleriniz bu kadar temelsiz.


hiç bir evcil kedinin soyu tükenme tehlikesi ile karşı karşıya değil, bir bırakın ya, izin verin de barınaklarda sokaklarda ölümle burun buruna yaşamaktan, hastalıktan açlıktan gördükleri eziyetten kurtulsun bu hayvanlar. üretme, satma ne olacak yani? senin bencilliğine hizmetten başka hiç bir kediye de faydası yok bunun. 70 cm bir kafeste kendi gibi 2 düzine yavruyla birlikte minicik pençeleriyle kafesin tellerine tutunup " burdan çıkmak istiyorum " diye feryad eden o yavrunun bir yuvası olsun, kısırlaştırdıktan sonra doğum yapıp yapmamayı umursamayacak olan bir kediyi yavrulatmak yerine.

ya hepsi aynı, yok koltuk tırmalamaz biri yok diğeri işaretleme yapmaz bunlar gerçekten saçma. sanki biri eline süpürge alıp evi temizliyor da diğeri de evin içine ediyor gibi tarif ediyorsunuz.

biz sadece cins kediler doğurmasın demiyoruz, kedileri cins yada değil diye görmüyoruz bile zaten. sokaklarda perişan ve sahipsiz hayvanlar olmasın istiyoruz ama belediyeler toplayıp toplayıp akıbeti belirsiz bir şekilde yok etmesin, barınaklar da görevlerini yapsın sokak hayvanları da kısırlaştırılsın istiyoruz.


gerçekten bu kadar mı zor anlamak ?

kedi güzellik yarışmaları

bütün kediler güzeldir. sfenks kedisi dahil.
çirkin kedi yoktur, bakımsız kedi de yoktur...
az votkanın ise konuyla hiç alakası yoktur.

felçli engelli kediler

iki gözü kör bir kedinin dünyası oldun mu hiç...onun gözlerinden baktın mı hayata...evet bakıyorum, adı ışık, nurla dolsun ömrü...uzun ve mutlu olsun hayatı...

Toplam entry sayısı: 7

sokaktaki kediyi alıp eve kapatmak

sokak düzenine alışmış olmak acaba bir kedi için en iyisi midir bilemiyorum. çünkü maalesef ülkemizde sokak düzeni dediğimiz şey aslında daha çok düzensizlik. keşke sürekli temiz suya ve yiyeceğe erişimleri olsa, sokaklarda manyaklar tarafından en iyi ihtimalle tekmelenme, kötü ihtimalle arabayla ezilme, tecavüze uğrama gibi dertleri olmasa, dişi olanları kısırlaştırılsa da minnak minnak yavrular ortada kalmasa vs. o zaman içimde sokakta gördüğüm minnoşları eve toplama arzusu doğmazdı herhalde.
daha istifçilik boyutuna geçemedim tabii, onu herhalde 60 yaşından sonra yapıcam*

edit: yav tamam parayla kedi satan/alan arkadaşlar girdilerimi seri eksiliyorsunuz onu anladım da bu girdinin eksilenecek neyi var, sokaklarda hayvanlar cennet gibi hayat sürüyor da biz mi aksini iddia ettik. gidin satın alma sahiplen girdilerimi eksileyin, bu girdiyi rahat bırakın bir zahmet*

kedi sözlük'teki cins kedi düşmanları

mesnetsiz iddiaları hiç üstüme alınamayacağım, dünya üstünde nefret edebileceğim hiçbir kedi yaratılmadı yaratılmayacaktır da keza. cins kedi nefretimi gösteren bir tane cümlemi bulursanız da lütfen gösterin. kediden niye nefret edeyim ki yahu, ruh hastası mıyım ben? ponçik ponçik sevilir kedi, nefret edilir mi hiç? kediyi parayla alıp satandan da nefret etmiyorum ama bu duruma karşıyım ve saygı duymuyorum. nefret kadar yıkıcı bir duyguya yer yok hayatımda.

anne altından yavru

bir an hayal ettim, kediler de bizden şu e-devlette yeni çıkan soyağacı zımbırtısını istiyorlarmış, “neee hiçbir tarafınız selanik’e, olmadı balkanlar’a dayanmıyor mu, yok tercih meselesi, ben sizle mutlu olamam” *
bu arada sokak kedisi ile ev kedisinin cinsine göre belirlendiğini, üniversitelerin ülkemize özgü ırkları korumaya yönelik yaptıkları araştırmalarla kedi satışından gelir elde eden yetiştiricilerin aynı kefeye konması gerektiğini de buradan öğrendim, bir yaşıma daha girdim.

satınalmasahiplen

hayatımızdaki eş, dost, arkadaş, aile üyesi vs. için nasıl para ödemiyorsak, ailemizden bir parça olan bir can için de para ödememeliyiz bence. insan ticaretine nasıl karşıysam kedi, köpek, vs. ticaretine de karşıyım. cins hayvan dileyenlere barınakta ve dahi sokakta bile terk edilmiş cinsleri bulabileceklerini de hatırlatmak isterim. muhtaç bir cana umut olmak kadar güzel şey yoktur, o yüzden tabii ki #satınalmasahiplen

gelin kediciler bir olalım

efendim selamlar, maruzatım var: bir yazar olarak kedilerin parayla alınıp satılmasına karşıyım, insan ticaretinden farkı yok benim için. farkındayım ki sözlükte kedi yetiştiricileri de var, para ile kedi satın alanlar da. onlar nasıl fikirlerini özgürce beyan edebiliyorlarsa, ben de beyan ettim, hakaret etmeden üslubunca hem de. bunun akabinde cins kedi düşmanı olmakla suçlandım, defalarca "cins ya da değil tüm kediler güzeldir, sevilmeye değerdir, hepsinin ömrü uzun olsun" dediğim halde. sadece satış karşıtı olan girdilerim değil, örneğin sokaklarda hayvanların nelerle karşılaştığını anlatan bir girdim de sırf kedi satışına karşıyım diye seri halde eksilendi, altlarına editler girdim bu girdilerin "yapmayın, etmeyin bu girdinin kedi satışıyla ilgisi yok" diye dinletemedim. yetmedi, sabah uyandığımda sözlük yönetiminin kendiliğinden bana verdiği keditör ünvanının geri alındığını gördüm, sebebini sorguladım, sözlük yönetiminden polemik, tartışma, karalama vb yarattığım cevabını aldım, oysa tartışmayı çıkaran ben değildim.

sözlükte tüm fikirler demokratikçe tartışılabilmelidir, bu fikirler sözlük yönetiminin fikirlerine aykırı da olsa. hakaret tabii ki asla kabul edilemez, bu girdiyi okuyan yazarlardan ricam bir zahmet vakitleri olduğunda benim kullanıcı adım altında girdilerimi incelesinler, kimseye hakaret etmiş miyim, cins kedi düşmanlığı yapmış mıyım görsünler.

kedi sözlük'teki cins kedi düşmanları

mesnetsiz iddiaları hiç üstüme alınamayacağım, dünya üstünde nefret edebileceğim hiçbir kedi yaratılmadı yaratılmayacaktır da keza. cins kedi nefretimi gösteren bir tane cümlemi bulursanız da lütfen gösterin. kediden niye nefret edeyim ki yahu, ruh hastası mıyım ben? ponçik ponçik sevilir kedi, nefret edilir mi hiç? kediyi parayla alıp satandan da nefret etmiyorum ama bu duruma karşıyım ve saygı duymuyorum. nefret kadar yıkıcı bir duyguya yer yok hayatımda.

sokaktaki kediyi alıp eve kapatmak

sokak düzenine alışmış olmak acaba bir kedi için en iyisi midir bilemiyorum. çünkü maalesef ülkemizde sokak düzeni dediğimiz şey aslında daha çok düzensizlik. keşke sürekli temiz suya ve yiyeceğe erişimleri olsa, sokaklarda manyaklar tarafından en iyi ihtimalle tekmelenme, kötü ihtimalle arabayla ezilme, tecavüze uğrama gibi dertleri olmasa, dişi olanları kısırlaştırılsa da minnak minnak yavrular ortada kalmasa vs. o zaman içimde sokakta gördüğüm minnoşları eve toplama arzusu doğmazdı herhalde.
daha istifçilik boyutuna geçemedim tabii, onu herhalde 60 yaşından sonra yapıcam*

edit: yav tamam parayla kedi satan/alan arkadaşlar girdilerimi seri eksiliyorsunuz onu anladım da bu girdinin eksilenecek neyi var, sokaklarda hayvanlar cennet gibi hayat sürüyor da biz mi aksini iddia ettik. gidin satın alma sahiplen girdilerimi eksileyin, bu girdiyi rahat bırakın bir zahmet*

satınalmasahiplen

hayatımızdaki eş, dost, arkadaş, aile üyesi vs. için nasıl para ödemiyorsak, ailemizden bir parça olan bir can için de para ödememeliyiz bence. insan ticaretine nasıl karşıysam kedi, köpek, vs. ticaretine de karşıyım. cins hayvan dileyenlere barınakta ve dahi sokakta bile terk edilmiş cinsleri bulabileceklerini de hatırlatmak isterim. muhtaç bir cana umut olmak kadar güzel şey yoktur, o yüzden tabii ki #satınalmasahiplen

gelin kediciler bir olalım

efendim selamlar, maruzatım var: bir yazar olarak kedilerin parayla alınıp satılmasına karşıyım, insan ticaretinden farkı yok benim için. farkındayım ki sözlükte kedi yetiştiricileri de var, para ile kedi satın alanlar da. onlar nasıl fikirlerini özgürce beyan edebiliyorlarsa, ben de beyan ettim, hakaret etmeden üslubunca hem de. bunun akabinde cins kedi düşmanı olmakla suçlandım, defalarca "cins ya da değil tüm kediler güzeldir, sevilmeye değerdir, hepsinin ömrü uzun olsun" dediğim halde. sadece satış karşıtı olan girdilerim değil, örneğin sokaklarda hayvanların nelerle karşılaştığını anlatan bir girdim de sırf kedi satışına karşıyım diye seri halde eksilendi, altlarına editler girdim bu girdilerin "yapmayın, etmeyin bu girdinin kedi satışıyla ilgisi yok" diye dinletemedim. yetmedi, sabah uyandığımda sözlük yönetiminin kendiliğinden bana verdiği keditör ünvanının geri alındığını gördüm, sebebini sorguladım, sözlük yönetiminden polemik, tartışma, karalama vb yarattığım cevabını aldım, oysa tartışmayı çıkaran ben değildim.

sözlükte tüm fikirler demokratikçe tartışılabilmelidir, bu fikirler sözlük yönetiminin fikirlerine aykırı da olsa. hakaret tabii ki asla kabul edilemez, bu girdiyi okuyan yazarlardan ricam bir zahmet vakitleri olduğunda benim kullanıcı adım altında girdilerimi incelesinler, kimseye hakaret etmiş miyim, cins kedi düşmanlığı yapmış mıyım görsünler.

kedici hareket engellenemez

bence de engellenemez, o yüzden de burada yazmaya devam ediyorum, maruzatımı defalarca anlatmayacağım, ilgilenenler için (bkz:#5118)

sokaktaki kediyi alıp eve kapatmak

sokak düzenine alışmış olmak acaba bir kedi için en iyisi midir bilemiyorum. çünkü maalesef ülkemizde sokak düzeni dediğimiz şey aslında daha çok düzensizlik. keşke sürekli temiz suya ve yiyeceğe erişimleri olsa, sokaklarda manyaklar tarafından en iyi ihtimalle tekmelenme, kötü ihtimalle arabayla ezilme, tecavüze uğrama gibi dertleri olmasa, dişi olanları kısırlaştırılsa da minnak minnak yavrular ortada kalmasa vs. o zaman içimde sokakta gördüğüm minnoşları eve toplama arzusu doğmazdı herhalde.
daha istifçilik boyutuna geçemedim tabii, onu herhalde 60 yaşından sonra yapıcam*

edit: yav tamam parayla kedi satan/alan arkadaşlar girdilerimi seri eksiliyorsunuz onu anladım da bu girdinin eksilenecek neyi var, sokaklarda hayvanlar cennet gibi hayat sürüyor da biz mi aksini iddia ettik. gidin satın alma sahiplen girdilerimi eksileyin, bu girdiyi rahat bırakın bir zahmet*

satınalmasahiplen

hayatımızdaki eş, dost, arkadaş, aile üyesi vs. için nasıl para ödemiyorsak, ailemizden bir parça olan bir can için de para ödememeliyiz bence. insan ticaretine nasıl karşıysam kedi, köpek, vs. ticaretine de karşıyım. cins hayvan dileyenlere barınakta ve dahi sokakta bile terk edilmiş cinsleri bulabileceklerini de hatırlatmak isterim. muhtaç bir cana umut olmak kadar güzel şey yoktur, o yüzden tabii ki #satınalmasahiplen

gelin kediciler bir olalım

yetkili olanlar sözlükte taraf olup tartışma yaratmayacaksa , sözlük adminlerinden pars bey de anne altından yavru başlığı altında parayla kedi alım ve satımı hakkında taraf olmasın o zaman. keza ben tartışma yaratmadım, fikrimi beyan ettim, yönetimce cezalandırıldım (bu ceza olayı da kendilerine göre, bana ne editör olmuşum olmamışım) , linç yedim. hiçbir hakaret içeren entry paylaşmadığım , kimseye saldırmadığım halde.aksi yönde bir girdim varsa, bana gösteriniz diyorum tekrarla. bu çifte standartlı durum adil olarak görülüyorsa buyrunuz devam ediniz, sizi engelleyen yok.

anne altından yavru

bir an hayal ettim, kediler de bizden şu e-devlette yeni çıkan soyağacı zımbırtısını istiyorlarmış, “neee hiçbir tarafınız selanik’e, olmadı balkanlar’a dayanmıyor mu, yok tercih meselesi, ben sizle mutlu olamam” *
bu arada sokak kedisi ile ev kedisinin cinsine göre belirlendiğini, üniversitelerin ülkemize özgü ırkları korumaya yönelik yaptıkları araştırmalarla kedi satışından gelir elde eden yetiştiricilerin aynı kefeye konması gerektiğini de buradan öğrendim, bir yaşıma daha girdim.