kedilerde karma aşı

3 yaşını doldurmasına 5 ay olan kızıma dün karma aşı yaptırdım. dün aşıdan sonra olağanüstü keyifli ve enerjik olmasına rağmen bugün sabahtan beri çok keyifsiz, halsiz. sabah halıdan kalorifer peteğine zıplayacak hali yoktu. akşam bir tık daha iyi. en azından haşlanmış tavuk ve yaş mama yedi. aynı zamanda corona taşıyıcısı bu arada. evinde yatıyordu, çıkardım yatağa yanıma aldım. moralim ciddi manada bozuk. bu gece nasıl uyurum bilmiyorum. işin kötü yanı erzincandayız vr burda kızımı muayene edebilecek tek bir veteriner hekim dahi yok. spontane gelişen bir durumda hemen erzurum hayvan hastanesine götüreceğim gece. erzurumdaki veteriner hekimler karma aşıdan sonra bunun olabileceğini ve 2 güne kadar geçmezse getirmemi söylediler. bilmiyorum bu derece halsizlik normal mi? keyfim çok kaçık sözlük. bok gibiyim

edit : evet öğrendim ki bir veteriner hekim hatasına kurban oluyordu çocuğum. corona taşıyıcısı kediye canlı aşı vurulmazmış, daha çok zylexis gibi bağışıklık sistemini güçlendiren iğneler vurmak gerekiyormuş. 4 günün sonunda bugün daha iyi.
minnos da dun karma asi oldu. eve geldigimizde son derece enerjikti ama aksamuzeri birden durgunlasti hareketler agir cekime gecti. dokunmama izin vermiyor ve dolabin icinde oylece yatiyor.
özellikle yavru kedilerde aşı sonrası zorlayıcı bir süreç oluşuyor. eğer yavru kedinin bağışıklığı düşükse veya bir rahatsızlığı varken yapılırsa ölüme kadar gidebiliyor. aşı sonrası iştahsızlık, fazla uyuma, oyun oynamama, enerji düşüklüğü, aşı yerine dokunduğunda tepki gösterme gibi davranışlar oluyor. tavsiyem aşı öncesi multivitaminler ve bağışıklık sistemini güçlendirecek destek gıdalarla ürünlerle yavrunuzu aşıya hazırlayın. aşı sonrası da sevdiği iyi yaş mamalarla, maltlarla beslenmesini destekleyin. multivitamin ve bağışıklık sistemini desteklediğiniz ürünlere devam edin. aşı sonrası yine dinlenmesini sağlayacak ortam yaratın. küçük çocuklarınız varsa aşı sonrası 3-4 gün yavruyu sıkboğaz etmemeleri için uzat tutun.