gelin kediciler bir olalım

birbirini yemeyen, kavga etmeyen örnek bir sözlük olalım. anlayışlı olalım, fikirlere saygı duyalım, tartışalım ama birbirimizi kırmayalım.
alayınızı çok seviyorum...
efendim selamlar, maruzatım var: bir yazar olarak kedilerin parayla alınıp satılmasına karşıyım, insan ticaretinden farkı yok benim için. farkındayım ki sözlükte kedi yetiştiricileri de var, para ile kedi satın alanlar da. onlar nasıl fikirlerini özgürce beyan edebiliyorlarsa, ben de beyan ettim, hakaret etmeden üslubunca hem de. bunun akabinde cins kedi düşmanı olmakla suçlandım, defalarca "cins ya da değil tüm kediler güzeldir, sevilmeye değerdir, hepsinin ömrü uzun olsun" dediğim halde. sadece satış karşıtı olan girdilerim değil, örneğin sokaklarda hayvanların nelerle karşılaştığını anlatan bir girdim de sırf kedi satışına karşıyım diye seri halde eksilendi, altlarına editler girdim bu girdilerin "yapmayın, etmeyin bu girdinin kedi satışıyla ilgisi yok" diye dinletemedim. yetmedi, sabah uyandığımda sözlük yönetiminin kendiliğinden bana verdiği keditör ünvanının geri alındığını gördüm, sebebini sorguladım, sözlük yönetiminden polemik, tartışma, karalama vb yarattığım cevabını aldım, oysa tartışmayı çıkaran ben değildim.

sözlükte tüm fikirler demokratikçe tartışılabilmelidir, bu fikirler sözlük yönetiminin fikirlerine aykırı da olsa. hakaret tabii ki asla kabul edilemez, bu girdiyi okuyan yazarlardan ricam bir zahmet vakitleri olduğunda benim kullanıcı adım altında girdilerimi incelesinler, kimseye hakaret etmiş miyim, cins kedi düşmanlığı yapmış mıyım görsünler.
sözlükteki cins kedi düşmanları başlığını ben açtım. entrimde kimsenin nickini de kullanmadım ama belli ki üzerine alınanlar var. (bkz:#5098) de denmiş ki kedi sözlükte yetkili olanlar bu konularda taraf olup tartışma yaratmamalı. yazar olarak zaten istediğinizi yazıyorsunuz, "yetiştiren, alan gözümde tecavüzcüyle birdir" yazılan entry de duruyor hala. (bkz:#3640) kedi yetiştiricilerinin ve ücretle kedi alanların da kedi sevgisine sahip olmadığını savunan zilyon entry var örneğin. bakın dilediğiniz gibi insanları karalıyor, yargılıyorsunuz. insanlara saldırıp sonrasında da yetkim alındı diye ağlamayın. her defasında söylüyorum, istersem scottish bakarım, istersem british bakarım, istersem tekir. ister ücretli sahiplenirim istersem sokaktan alırım. istersem kısırlaştırırım istersem kedime eş ararım. bu kimseyi ilgilendirmez.
yetkili olanlar sözlükte taraf olup tartışma yaratmayacaksa , sözlük adminlerinden pars bey de anne altından yavru başlığı altında parayla kedi alım ve satımı hakkında taraf olmasın o zaman. keza ben tartışma yaratmadım, fikrimi beyan ettim, yönetimce cezalandırıldım (bu ceza olayı da kendilerine göre, bana ne editör olmuşum olmamışım) , linç yedim. hiçbir hakaret içeren entry paylaşmadığım , kimseye saldırmadığım halde.aksi yönde bir girdim varsa, bana gösteriniz diyorum tekrarla. bu çifte standartlı durum adil olarak görülüyorsa buyrunuz devam ediniz, sizi engelleyen yok.
konu bana getirildiği için kedmin olarak format dışı entry girmem gerekiyor. normalde üstteki entrye cevap niteliğinde entry girilmemeli.

anne altından yavru başlığına girdiğim entrylere baktım. ilk entrymde anne altından yavru'nun ne anlama geldiğini tanımlamışım. alıntılanan sitenin de nasıl bir oluşum olduğunu tanımlamışım. ikinci entrymde de yazarın yazılan tüm entrylere cevap vermemesi gerektiğini belirtmişim. yine öncesinde format dışı olmaması için tanım yapmışım. burada da yasal olan bir konunun üzerine gidilmesinin amacını sorgulamışım.

kedi sözlük'te saygı sınırlarını aşmadığınız sürece, kişilere hakaret, karalama, aşığılama şeklinde ifadeler kullanmadığınız sürece entrylerinizi girebiliyorsunuz. sadece yasal ve hukuken aykırı olmayan bir konunun yasal değilmiş gibi gösterilmesi kedi sözlük'te yetkisi olan biri tarafından yapılamaz. yapıldığında da yetkisi alınabilir. burada da bir kusur görmüyorum.

son olarak kedi ücretli sahiplenilmiş olsun, ücretsiz sahiplenilmiş olsun, cins kedi yetiştiricisi olsun veya olmasın, kimsenin kedi sevgisini sorgulayacak hakkım veya hakkınız olduğunu düşünmüyorum. sokaklara çıkıp hayvan hakları için etkinliklere de katıldım, elimden geldiğince de bu mücadelenin içinde oldum. elim yettiğince de sokaktaki canlar için mama ve tedavi yardımlarında bulunuyorum. iş yerime gelen sokak hayvanlarını da her gün besliyorum. bu portalı da kedi sevenlerin bir araya gelip bilgi paylaşımı yapabilmesi için hayata geçirdim. kedi yetiştiriciliği de yapıyorum, kedilerimi sahiplendirmeden önce sahiplenecek aile ile evimde toplantı yapıyorum. kedinin özelliklerini, nasıl yaklaşılması gerektiği, nasıl bakılması gerektiği, aşıları ve parazit tedavileri hakkında detaylı bilgi veriyorum, hangi mamaların ve kumların kullanılması konusunda tavsiyelerde bulunuyorum. tırnak kesiminden kulak temizliğine kadar bildiğim her şeyi aktarıyorum. aile eğer benim içime sinmez ise yavrumu teslim etmiyorum. teslim ettiklerimi de sık sık sorup kontrol ediyorum, fotoğraflar istiyorum. böylelikle yavruların iyi olduğundan emin olup rahatlıyorum. zaman zaman yaşadıkları küçük problemler veya sormaları gereken bir konu olduğunda bana ulaşıyorlar.

kedi yetiştiriciliğiyle ilgili tüm belgelerim var, yasa dışı hiçbir etkinliğim yok. derneklerin, kuruluşların, kültür merkezlerinin düzenlediği seminer ve eğitimlere katılmaya devam ediyorum. kedilerimi en iyi şekilde nasıl mutlu edebilirimin peşindeyim. petshoplarla ilgili de söyleyeceklerim var. devlet tarafından maddeler halinde yapılması gerekenlerin hepsini biliyorum, uygunsuz olan bir durum gözlemlediğimde cimer üzerinden orman ve su işleri bakanlığı'na şikayette bulunuyorum. çünkü bu konuda devlet denetimleri yeterli değil.

velhasıl elimden geldiğince sorumluluklarımı yerine getiriyorum. buradaki tartışmalardan ziyade bu portalın kedicilere nasıl faydası olurun peşinde olmamız hepimiz için daha faydalı olur düşüncesindeyim.
haydi olalım, ama kedici diye sınırlamayıp hayvanların gözünden bakalım ülkemize ve geçtiğimiz dönem kadük olan ve şuan tüm hayvanlarımızın hayatını kapsayan yasa tasarısı için ankara da pazar günü saat iki de ulus heykeli önünde hep beraber, birlik olalım mesela...diğer illerde eş zamanlı yapılacak bu basın açıklamalarına kendi yaşadıkları illerden destek versinler mesela... çünkü hayat bir ve bütün ve yaşadığımız bu dünyayı güzelleştiren en masum canlılar onlar.