anadolu kedisi

sokaklarda bolca görünen, zamanın vahşisi olsalar da şimdinin şehir hayatına alışmış kedileridir. genellikle alacalı, 2-3 renkli kürke sahiptirler. nadir de olsa tek renk olanlarını görebilmek mümkündür.
en sevdiğim.. hepsi ayrı ayrı renkte, yapıda ama hepi de mi sevimli, siz çirkin sokak kedisi gördünüz mü allasen.
türkiye'ye endemik, dünya'nın başka yerinde bulunmayan biyotik cevherlerimiz.
halk dilinde tekir, sarman, simokin vs diyorlar fakat yanlış bir ifadedir çünkü tekir, sarman, simokin ırk değil tüy desenidir.
sokak kedi olarak tabir edilselerde hayatın zorluğunda yaşamaya alışık kedilerdir, saygı duyulması gerekir. ürkek ve sevdirici olabilirler muhitine göre değişir, ne yaşadılar kim bilir...
glorious tekir master race. cins kedilerde maalesef sağlık, tüy dökme sorunları had safhada oluyor. tekirler ise güçlü, deyim yerindeyse tank gibi kediler. cins kedi alıp sonra "çok tüy döküyor", "ilaçlarına para yetişmiyor" gibi bahanelerle kedileri sokağa atan, marka çanta alır gibi kedi alan ve bir canın sorumluluğunu taşımaktan aciz çok tip var. benim kedim cins (ayrıca 5 yıldır sokakta onlarca kedi besledim bu arada) ve müthiş bir tüy dökme sorunu var. çözümü de bulunamadı maalesef. fakat o tüyleri her gün sebatla tararım, toplarım, süpürürüm, örtüleri birkaç günde bir silkelerim. çünkü sevgi ve sorumluluk duygusu bunu gerektirir. fakat eskiden daha bilinçli olsam mutlaka bir tekir sahiplenirdim. satın alma, sahiplen.