yazarların kedi maması tercihleri

  • /
  • 8
muhittin mama markasını kendi seçiyor bence. bir çok mama denedik ve royal canin dışında hiçbirini yemedi eşşek.
oğlumun mama tercihi royal canin :)
bonacibo adult cat tavuklu (hamsi ve pirinçli) yetişkin kedi maması ve bonacibo ezme sardalya ve ton balıklı yaş kedi maması. yaş mamayı arada veriyorum.
proplan kısırlaştırılmış kedi maması veriyoruz. hiç mama reddi olmadı çok seviyor ancak başka önerilere de açığız.
17aylık kedim için önce royal canin mother and baby başladım. sonra royal canin kittens a geçtim şuan kittens ile nd narlı tavukluyu karıştırarak veriyorum. zira çok mama ayırıyor. verdiğim yaş mamaların hiç birini yemediği için açıkcası nd yi de yemeyecek diye çok korkmuştum. neyse ki karıştırınca yedi. bir süre böyle vereceğim kittens bitince bi süre sadece nd vermeyi düşünüyorum. sonra tekrar kittens sonra kittens+sanabelle sonra sadece sanabelle filan. elimde birkaç paket 1.5kiloluk kittens stoğu var böyle başka mamalarla karıştırıp dönüşümlü gitmeyi düşünüyorum.
royal canin'in bu kadar çok övülen bir mama oluşunu anlamıyorum hiç güvendiğim bir mama değil. http://catfooddb.com/ mamaların puanlandırıldığı şu sitede göreceğiniz üzere puanları 10 üzerinden 3. hills de 4-5 civarı. bence içerik ve besleyicilik açısından top 4: instinct, orijen, acana, n&d. imkanı olan, kedisine de iyi geliyorsa bu dörtlüden şaşmasın derim. özellikle instinct'ten çok bahsedilmemesi şaşırtıcı çünkü yüksek derecede et içeren ve tahılsız çeşitleri var, başarılı buluyorum. bunlar pahalı mamalar oldukları için her bütçeye uymuyor tabii. ben o kadar para veremediğimde çok içime sinmeyerek proplan kullanıyorum ama bu ara arayıştayım. fiyatı proplan civarı, içeriği görece düzgün, tüy dökmeyecek mama önerilerinizi beklerim.
pro plan kısırlaştırılmış kedi maması 10 kiloluk alıyorum, 8-9 ay süreyle gidiyor.
https://www.petihtiyac.com/pro-plan-ster...
5 gün sonra 6 aylık olacak. en sevdiği mama royal canin. şuan kitten yiyor. bi ara nd tavuklu narlı verdim. royal canin le karıştırarak verdim 1 hafta filan sonra sadece nd vermeye başladım ama paketi bitirttiremedim. 100-150gr kaldı. yemiyor. apartmanın önündeki kedilere vereceğim. 2 gün önce de true instinct aldım içeriği çok güzelmiş ama maalesef hiç sevmedi. nd yi en azından ilk günler yiyordu bunu hiç ama hiç sevmedi. yine royal caninle karıştırıp vermeye çalışıyorum ama çok uğraşıcaz gibi. allahtan 300grlık paket almıştım. biber yaş mamaların hiç birini yemiyor. kuru mamayı da elimden geldiğince değiştire değiştire vermek istiyorum. birkaç sağlıklı mama seçip dönüşümlü olarak bi onu bi diğerini vermek istiyorum ama bizimki royal canin müptelası.
royal canin renal ~böbrek rahatsızlığı nedeniyle mecburen
ben sokaktan kedilerimi sahiplendiğimde çok çok araştırma yaptım. en iyisi tabi ki acana ve orijen ama dolar sebebiyle o kadar pahalı ki 3 kedi olunca gücüm yetmezdi ama üçüncü onlara yakın en iyi marka n&d olduğu için onu kullanıyorum. kedilerin tahıllara ihtiyacı yok bu sebeple tahılsız tercihimdir. pahalı geldiğinde düşük tahıllı alıp mix yapıyorum. hem tüyleri hem dışkıları(ki bu çok önemli) çok iyi maşallah:)
balık,ciğer,yumurta,yoğurt,sosis,tavuk,tavuk suyu,enjoy kedi maması,ozzy gourmet vs..
advance ve proplan somonlu kedi mamaları. bizimkinin mantarı çıktığı için tavuklu yemiyoruz. en uygun kaliteli olarak bunları dönüyorum. bir ara acana kullandım bir kaç ay . aşırı güzel bir üründü ancak zamlar engel oldu devam etmemize.
kafamı patlatmıştım kedi mamalarını araştırırken.
şuanda naturea somonlu kullanıyorum. yaş mama olarak gimcat ve naturea kullanıyorum.
(bkz:n11) üzerinden 15 kg lık mamadan sipariş geçiyorum. link bırakmak isterdim ama aynı mamayı indirimde satan mağazalar mutlaka olduğu için ihtiyaç zamanında hangi mağaza indirimdeyse oradan sipariş geçiyorum. pandemiyle birlikte biraz geç geliyoı kediciklerim kızgın yok yok önceden sipariş verdiğim için yavrular farketmiyor bile.
üç ay önce yaklaşık beş aylıkken bizimle yaşamayı seçen ve kendisine asya diye hitap etmeyi uygun gördüğümüz canavar için çok araştırma yaptık, sonucunda da n&d kitten tavuklu ve narlı mamada karar kıldık. namussuz afiyetle götürüyor, veteriner hekimi de sağlığının ve keyfinin gayet yerinde olduğunu söylüyor. içeriğini değiştirsek de bu markada kalacağız gibi görünüyor.
hill's sterilized chicken. memnunuz. son 8 aydır bu mamadan devam ediyorum. değiştirsem mi diye sorduğumda veterinerim devam etsin dedi. severek yiyor bebeğim. yaş mama vermiyorum artık onun yerine çok arada ton balığı veriyorum. normal balık veriyorum yaptığımda onu bile seçerek bazen yiyor. her balığı da sevmiyor. bebekken annesinden direkt bana gelmişti minnoşum, insan yemeğine alıștırmadım hiç. ben yemek yerken de hiçbir yediğimi istemiyor sadece ton balığı o da bazen.

ps: 3 yaşına girecek yakında.
birçok mama denedik fakat marka seviyor sanırım royal canin i daha severek yiyiyor.
proplan tavuklu kısır kedi maması. yaş mamamız da proplan. gercek et oranı %20 kuru mamanın. gönül isterdi acana kullanayim bebeğime ama malum fiyatlar. eşdeğer fiyatlarda en çok et içereni bu. n&d de cok iyi diyolar %32 et oranı var ama şimdilik seviyo proplanı ve değiştirmeye cesaret edemedim.
  • /
  • 8