bütün scottish fold kediler acı çekiyor yalanı

aylar önce bir makale yazıldı ve sosyal medyada paylaşıldı. bu tür konularda sosyal medyanın etkileşimi gerçekten çok güçlü. kimse araştırmadan hemen haberin doğru olduğuna inandı ve fold kedisi olanları telaşa düşürdü. makale sonrası tv ekranlarında ırkın adını bile doğru söyleyemeyen bir veteriner çıktı ve evet doğrudur dedi.

bu haber sonrasında iki fold kızımı da alıp sabah soluğu veteriner kliniğinde aldım. kızlarımın röntgenleri çekildi. haberde olduğu gibi bir durumla karşılaşmadık. tüm eklemleri gayet sağlıklı ve olması gerektiği gibiydi. bunun üzerine bu haberi yapanlar nasıl da vicdansızlarmış dedim içimden. sonra araştırmaya devam ettim. dünya üzerinde onlarca kedi federasyonu olduğunu gördüm. dünya kedi federasyonları ise scottish fold'ları sağlıklı ırk olarak kabul etmiş ve dünyanın her yerinde yetiştirilmesine onay veriyor. hımmm....

devamında bu makaleyi yazan kaynağa geri döndüm. baktım ki, british shorthair'ler için de, persian ve exotic kediler için de, munchkin'ler ve sphynx'ler için de benzer yazılar hazırlamışlar. sonra hızlarını alamayıp köpek ırklarına da benzer yazılar yazmışlar. fransız bulldog, english bulldog, pekingese, boxer, pug gibi köpek ırklarının da sağlıksız olduğunu iddia ettiler. sanırım bu arkadaş ankara ve van kedisi pazarlıyor ve işleri son dönemde iyi gitmiyor! çünkü yazılarının hiç birinde ankara ve van kedilerinin sağırlığından, görme yeteneklerinin iyi olmayışından ve farklı göz renklerinin aslında genetik bir bozukluktan kaynaklandığından hiç bahsetmemiş.

son olarak yıllardır mesleğine devam eden veteriner ablalarıma, abilerime de danıştım konuyu. her birinden de "eğer fold dik kulaklı bir diğer kediyle çiftleşiyorsa sorun olmayacağından" bahsettiler. sadece dikkat edilmesi gereken şey eş seçerken fold fold eşleşmesinin önüne geçmek. aramızda veteriner yazarlarımız varsa konuya buradan da açıklık getirmelerini diliyorum.
bu konu beni de vakti ile çok üzdü ve endişelendirdi . ama ben benim scottish fold'umun annesinin scottish fold babasının british ( düz kulak) longhair oldugunu biliyorum ondan biraz daha içim rahat. aynı şekilde bende muayene ettirdim , gayet sağlıklı oldugunu söylediler. tüm scottish fold kediler acı cekiyor gibi bir iddia ortaya atıp tum hali hazırdaki scottish fold bakanları korkutmak pek hoş olmadı tabi. o zaman beraberinde ne yapabiliriz scottish fold'larımız için ? önerilerini de soylemeliler
yalan olup olmadığı değerli catmin tarkan bey tarafından açıklandığında emin olunacak görecedir.
dünya üzerindeki kedi organizasyonları bu ırkın sağlığına onay veriyorsa ve üretilmesinde bir sakınca görmüyorsa kıytırıktan bir makale neden bu kadar önemsendi anlam veremedim.
scottish falan bilemem, aklım ermez fakat şu inandığım bir gerçek,
ki ailemizde de olmasına rağmen, bütün cins kediler yani cins diye tabir ettiğimiz ırklar hep sorunlu oluyor,
yavrucakların hastalıklarını öngöremiyoruz, görebildiklerimize de fazlaca müdahale edemiyoruz.
başlıktan sapmış gibi olmazsam şayet, siyam ve iran kedileri en çok sorun yaşadığımız, böğüre böğüre çare aradığımız ırklar oldu şimdiye kadar.
maalesef ve maalesef.
aklım çıkıyor birşey çıkacak diye,
kimyager, kasap ve biyolog olma eşiğine geldik nerdeyse, özellikle beslenmeleri konusunda; yatkın oldukları hastalıkları araştıra araştıra önlem alabilmek adına,
özellikle barf belimizi büktü maddi ve zihinsel olarak.
özel ırkların yatkın olduğu böbrek sorunlarıyla karşılaşmamak adına, miligram, gram hesaplarıyla kemik, sakatat, löp et oranları; aminoasitler derken bazen "eeeaah yeter ama yahu at önüne balığı kemirsin sıpa" diye ağladığım zamanları biliyorum.

başlık sahibinden af dilerim, konudan saptığım için nasıl dolmuşsam kimbilir.
bir zamanlar anadolukedisi denen bir sayfanın kuyuya taş atmasıyla başladı herşey..
scottish fold lar british shorthair kedilerinin osteocondro displazi yani kıkırdak bozukluğu genine sahip olan bir ırktır. wcf de ise ırk tanımına uyduğu için ayrı bir ırk olarak soru işaretleri dahilinde kabul edilmiştir. fakat british shorthair kedileriyle eşlendiğinde ortaya çıkan dik kulaklı kendine has özelliklere sahip kedileri de scottish straight olarak tanımlamışlardır.yani dik kulaklı olan her kedi british shorthair değildir. iki ırkın da ayırıcı tanıları vardır. aynı anomalili geni taşıyan iki eşey fold lar eşleştirildiği takdirde meydana gelen yavrular asıl anomali ye sahiptir ve çekinik genler baskın hale gelir o da kalça displazisi, eklem rahatsızlıkları, boru kuyruk olarak tabir edilen kuyruk omurlarının birbirine kaynaşma hali, ayak parmak anomalileri, cücelik, tabiri caiz ise acı çekme durumu görülebilir fakat doğru yetiştirilmiş bir scottish fold hiçbir şekilde acı çekmez doğru olan bir eşleştirme ise scottish fold kedilerinin scottish straight ile eşleştirilmesidir, yakın akraba olan iki straight ın eşleştirilmesi de anomalili yavrular oluşumuna sebep olabilir lafın kısası doğru ve uygun metotlarla dünyaya gelen hiçbir scottısh fold acı çekmez, yetiştirici ve üretici arkadaşlar bu konuda dikkatli olduğu takdirde bu tür propaganda ve medya cambazlıklarına sebep olunmaz... kliniğe gelen her scottish fold sahipleri bu konuda sorular soruyor ve anlatmaktan dilimizde tüy bitiyor ... ama türk insanının en büyük özelliklerinden biri ise delinin biri kuyuya taş atar bunlar da kuyuyu doldurmaya çalışır yermek için söylemedim ama çoğunluk bu şekilde maalesef.. bu konu uzman kişiler tarafından dinlenilmeli.. evet o haberde konuşmacı hekimler hatta akademik kadro mensubu hocalar da var fakat sorsanız wcf nedir ırk nedir doğru eşleştirme nedir diye apışıp kalacaklar .. kuyuyu doldurmadan önce uzman kişiler ile iletişime geçmenizi ve doğru kaynaklardan araştırmanızı tavsiye ederim ...
benim kızım sagır. duymadığı halde acılarımızı anlayabilecek bir ılıskım iz var. ağrısı olsa hıssedecegımden eminim. onun beni hissettiği gıbı..
kanımca makale yanlış bilgi vermiyor zira forum sayfalarında benzer hastalıkların bir kısmını veya tümünü taşıyan çok sayıda scottish fold kedi sahipleri vet. hekimlere sorular sorup yardım istemiş. çektikleri ağrılar yüzünden ötanazi önerilerinde bile bulunulmuş. fakat makalede eksik bilgi verildiğini söyleyebiliriz, o da uzman kişilerin bahsettiği doğru eşleştirme sanırım.

demek ki bu ırka sahip insanlar bilinçsizce eşleştirmeler yapmış yada pervasızca davranmışlar.

sanırım cins kedi sahipleri kedilerinin maddi değerleri olduğu için ille de doğum yapmalarını veya babalık hakkı bir kaç yavru almayı istiyorlar.

forumlardan buna bir örnek : " merhama benim 2 aylık scottish fold aynı özelliklerde kedim var teşhisi koyuldu eklem rahatszlığından haberim var. doğum yapması mümkün müdür acaba ? "


ayrıca gözleri sürekli akan, damlalar ile düzenli temizlenmesi bakım yapılması gereken, solunum yolu problemleri yaşayan kedilere sağlıklı ırk diyebilir miyiz? veya tüyleri olmadığı için soğuktan ve sıcaktan korunamayan kedilere çok sağlıklı diyebilir miyiz gerçekten ?
scottish fold kedilerde maalesef ki ilerleyen dönemlerde ciddi sağlık sorunları yaşanabiliyor. cinsin düşük kulaklarına sahip olmasını sağlayan genin, vücudunun başka yerlerinde de kıkırdaklarda gelişim bozukluklarına neden olduğu ve birçok bireyde genç sayılabilecek yaşlarda eklemlerinde ciddi ağrılar çekmeye başlamakta olduğu ifade ediliyor.
bu tarz makaleler hayvanseverist düşüncedeki kimselerin algı yönetimidir. maksatlı ve proje yayınıdır. ciddiye almıyorum.

'hayvanlar acı çekiyor' yalanı nereden türemiş, bunu kim uydurmuş, bu uydurukcuya hangi hayvan acı çektiğini nasıl söylemiş de o uydurukcu uydurmuş, aklım almıyor.
2 buçuk yaşındaki kızımız için eklem güçlendirici vitaminler kullanıyoruz. bol bol hareket etmesine özen gösteriyoruz. buna rağmen arka patilerden birinde kemikleşmiş bir yapı oluştu. ancak acı çekmiyor (simdilik), ileride ne olur bilemem.. kısacası biraz özen ve bakım ile kaliteli bir yasam sağlanabilir. acı çekiyorlar kısmına katılmıyorum.
"sürekli acı çekiyorlar" diye düşünenlerin, hayatında daha önce sürekli acılar içerisinde olan bir kedi görmediğini tahmin ediyorum.