eve yeni kedi geldiğindeki kıskançlık sorunlarını aşma yöntemleri

şu an tek ihtiyacım olan bilgi.
on yaşında bir kedim var, ikinciyi almaya cesaret edemiyorum , ben de takipteyim.
zamanla alışırlar. yeni geleni eskisinin yanında cok sevmemeye dikkat edilirse aşılabileceğini düşünüyorum. başlarda mama kapları ayrılabilir ama muhtemelen kıskançlık yapıp birbirinin mama kaplarından yiyeceklerdir. erkek kediyse koku bırakma sorunu olabilir. tabi kediye göre de değişir çok agresif değilse denenebilir.
kedilerin huyu suyu çok önemli ama daha önemlisi cinsiyetleri ve yaşları. 2. gelen kedi yavru ise endişelenecek hiç bir şey yok. ilk kedi onu tehdit olarak görmeyecek daha çok ona bir süre oyuncağı yada hizaya sokulması gereken küçük bir sorun olarak bakacak, öyle davranacaktır. yavruyu biraz itip kakar ama bir hafta içinde onu yalayıp temizlemeye başlar böylece aralarında bağ kurulur. fakat 2. kedi ilk kedi gibi yetişkinse bazı sorunlar olacaktır. ama zamanla aşacaklardır. en kötü senaryo bana göre şu ilk kedi yetişkin erkek ikinci gelen kedi de yetişkin erkekse işte belaya bulaştığınızın resmi.


şurada iki kedinin tanıştırtılması hakkında detaylı bir yazı var, okunması önerilir

https://kedilibirhayat.com/2017/05/20/2-...
o sorun aşılmıyor. evin gedikli kedisine ekstra alaka, sevgi, yalakalık ve bol ıslak mama vermek sadece dayak yemenizi engelliyor.
cok da guzel asiliyor.. ama ne beklediginiz onemli olan.. mesela bahceye cikinca kedilere teror estiren kedim cakil, bahceden aldigim kedim cicisi artik kabullendi.. hic de bisey yapmadim ilk 1-2 gun yanlarindaydim sadece o kadar.. hos hala arada bir tisliyor cakil ama gece ha dedin mi sirt sirta uyuyorlar benim yanimda.. cakil gibi bi kedi bile bu kadar kisa surede bu kadar yol kat ettiyse olmayacak sey degil, sadece sabir ve onlari biraz kendi hallerine birakmak ve eger bahceye vs cikan kediler degilse tirnaklarini cok fazla uzatmamak ki oynasirlarken birbirlerine zarar vermesinler..
biz şu şekilde yapmıştık. biri evde dolaşırken diğerini odaya kapattık. aynı şeyi sırayla ikisine de uyguladık . birbirlerini görmediler fakat ikisi de evde başka bir canlı olduğunu bildiler. bunu bir süre devam ettirdik. sonrasında bizim kontrolümüzde ufak ufak karşılaştırmaya başladık oğlanları. zamanı geldiğini düşündüğümüzde, ki bu bizim için iki haftaydı, ikisini de serbest bıraktık. çok şükür kavga kıyamet kopmadan bu günlere geldik. şimdi gayet iyi anlaşıyorlar
çare zaman. başlangıçta mama ve kumları ayrı tutmak ve sadece gözlem altında tutmak ve tabii ki sabırlı olmak yeterli. onlar anlaşmanın bi yolunu buluyorlar. 3 kedimin hepsi de ayrı zamanlarda geldi, hiçbiri birbirini yalamaz, beraber yatmazlar ama sorun da çıkarmazlar. arada kovalamaca oyunlar falan esnasında özellıkle biri, sıkıştırıp dikleniyo ama hiç incitmiyorlar birbirlerini. ama tabii başta birkaç hafta alışma süresi oldu. tıslamalar, fıhlamalar eksik olmadı evden ama çözdüler genşler aralarında..
yetişkin 2 erkek kedim varken bir yetiskin erkek daha eve dahil ettik.. durum icler acisi.. benim iki oglan geleni kabul etmedi. biri surekli dövüyor digeri ise evi terk ediyor aksamdan aksama geliyor artik cok üzülüyorum suan 3 hafta oldu. yeni gelen kedi cok dayak yemis dışarıda oyuzden benim oglanlari her gördüğünde ciglik atiyor onuda zorlayamiyorum bakalim görecegiz.. tavsiyeler bekliyorum..