anne kedi tekrar hamile kalır mı

bir sorum olacak benim.
şimdi abimin kedisi 12 nisan'da doğum yapmış. iki bebeği oldu. ama anne balkondan ağaca atlayıp sık sık sokağa kaçıyormuş. şimdi bu tekrar hamile kalır mı? kalmazsa ne zaman kısırlaştırmak uygun olur? zaten iki kedisi var. bir de bu durumla beş kedisi oldu toplamda.
anne kedinin kizginlikta olup olmadigini gozlemleyin, kizginlikta olmayan kedi yanina erkek kedi yaklastirmiyor genelde.. ama eger ki bir tereddutunuz varsa mutlaka veterinerinize danisin.. balkona cikmasini mutlaka engelleyin, disarda basina bisey gelirse - allah korusun tabiki- bebekler de annesiz kalir, cok zorlanirsiniz.. bebekler sutten kesilmeden (ki bu en erken 2,5ayda oluyor, ne kadar emzirirse o kadar iyi) operasyon yapilmaz. anne kizginlikta degilken veterinerinizin yonlendirmesiyle kisirlastirabilirsiniz.. en iyi bilgi her zaman veterinerlerdedir..
sezeryan ameliyatla doğum yapan kızım operasyondan 20 gün sonra kızgınlığa girmişti. o ameliyatlı haliyle yavrusuna bakmaya çalışırken bir yandan da kızgınlığa girişi bana çok enteresan gelmişti. erkek kedim ayrı olmasa belki de çiftleşip yeniden hamile kalacaktı. tabi ameliyat sonrası veterinerimden en az 1 yıl gebe kalmaması gerektiğini öğrenince 1 yıl boyunca erkek kedimle bir araya getirmedim. şimdi tabi 14 ay geçti, ikinci kez anne oldu.
marvellious ve pars : cevaplarınıza çok teşekkür ediyorum.
kedi benim kedim olmadığından ancak telefonla "abi çıkmasın sokağa diyorum" ama beni ne kadar dinler bilemiyorum. inşallah başına bir iş gelmez. en iyisi veteriner hekime sorayım.
ama hamile kalır mı?
benim de merak ettiğim konu.
istisna olur mu, mesela hamileyken çiftleşip, doğumdan bir ay sonra tekrar doğum olur mu?
örneği görülürse ben de bilmek istiyorum.
ay inşallah olmaz yaaa...:( zaten 5 kedisi oldu. :( allah korusun olmasın..
dişi kediler doğumdan sonra ortalama 8 ila 10. haftada tekrar kızgınlık dönemine girebiliyorlar ve özellikle mevsim geçişi, bahar ayları dönemiyse bu süre daha da kısalabiliyor, fakat her çiftleşme hamilelikle sonuçlanmıyor ve ne olursa olsun yavruları olan ve emzirmeye devam eden bir kediyi, sütten kesilmeden ve biraz güçlenmeden kısırlaştırmak doğru değil.doğumdan bir ay sonra tekrar doğum gibi bir durum da söz konusu değil ki, zaten hamilelik süresi de 55 ila 65 gün kadar sürüyor.
yok yok zaten asla daha yavruları emzirirken böyle bir şey aklımızdan geçmez.
korkum 3 ay içinde yine hamile kalırsa, 3 ay sonra kısırlaştırılırken karnında yavru olmasın kıyamayız yavrulara...:(