luna

Durum: 35 - 0 - 0 - 0 - 11.02.2019 16:41

Puan: 812 - Çaylak Kedici

6 yıl önce kayıt oldu. 1.Nesil Yazarkedi.

0
  • /
  • 2

saklambaç

kızımın usta olduğu oyun. biz kaçar saklanırız, o kesin bulur bizi anında. yine saklanırız, yine bulur gurrlaya bırrlaya.

kediciler partisi

o parti içinde de kutuplaşmalar olur zamanla ve asıl amacımızdan minik patililerimizin iyiliğini düşünmekten uzaklaşırız zamanla diye düşünüyorum. siyaset biz kedicilere göre değil.

kediye kıyafet giydirmek

kedi kendini yalayamadığında strese girmiyor mu mutsuz olmuyor mu

kediler de çocuktur

hem de hiç büyümeyecek minik tatlı çocuklar

mart ayı efsanesi günlüğü

bizim kız martı beklemeden ilk kızgınlığını yaşamaya başladı. bugün 3. gün. bakalım kaç gün sürecek. uykusuz kaldığımız hiç gözümüzde değil ama o acı çeker gibi kıvranışı miyavlaması çok üzüyor.

kedilerin yediği enteresan yiyecekler

zilli kedi tasması

evin içindeki kediye tasma takılmasına karşıyım bir de bunun zillisi daha fena diye düşünüyorum . hiçbir yüksek sesi gürültüyü sevmeyen hatta korkan irkilen kedicikler her hareket ettiğinde zil sesine maruz kalıyor. bu onları mutsuz ediyor bence. niye tasma niye zil niye kıyafet? buna anlam veremiyorum. onlar bizim oyuncak bebeklerimiz değiller ki süslüyoruz kafamıza göre, sırf evin içinde aramak zorunda kalmayalım diye zil takıyoruz, özgürlüğüne en düşkün canlılardan birine dışarda gezmediği halde tasma takıyoruz. onlar zaten çok çok güzeller oldukları halde.

kedi dövmeleri

miniğimin portresi ve patileri süslüyor vücudumu. nasıl uğraştırdı beni patisinin izini alırken. hamur yoğurduk beraber olmadı, yoğurdu parmak boya gibi kullandık olmadı. en sonunda fotokopisini çektik patilerinin ve ortaya çok güzel bir dövme çıktı. artık ölene kadar benimle.

karşıdan karşıya geçen kedi köpek görünce tedirgin olmak

geçen gün sokaktaki minik köpecik yolun karşısından beni görüp yanıma koşmaya başladı. sağdan soldan her iki yandan da araba geliyor. ben o 2 sn’lik kısacık sürede öldüm öldüm dirildim. zavallımın tek derdi bol bol sevilmek okşanmak.

kedi patisi

huylu kızım bir izin verse de yalasam yutsam öpsem koklasam minik patilerinden ama nerdee dokunduğum anda kaçırıyor benden

royal canin

kızımız evimize ilk geldiğinde proplan ve royal canin’i tattırdık. royal canin açık ara farkla birinci geldi. ilk andan itibaren tam bir royal caninci. yaş mamada da kuru mamada da tercihimiz. british ırkına özel mamasının olması da ayrı bir güzellik bizim için.

kedinizin uyumayı sevdiği yerler

vestiyerin kapağını açık bulduğu anda orda karanlıkta uyumaya gidiyor 3-4 saat keyif yapıyor bensiz

bir kediciye verilebilecek en güzel hediye

litter-robot otomatik kedi tuvaleti

yazarlardan mama önerileri

sokaktaki kediciklere hangi mamayı veriyorsunuz? biz işyerindeki kedimize temizmama’dan aldığımız bonacibo marka mamayı verdik karnında şişlik oluştu ve gaz çıkarmaya başladı. içeriği daha iyi olan mama öneriniz var mı?

evde iç dış parazit uygulaması

biz son aşısını evde yaptık. veterinere uzaklığımız 1 saat olduğu için yolda çok strese giriyor. o yüzden kıyamadık kızımıza. broadline aldık, enseye damla şeklinde uyguladık. kutusunda 3 adet var, her biri tek kullanımlık. oldukça pratik bence. sadece damla için strese sokmaya gerek yok diye düşünüyorum.

kedilerin balkondan düşmesi sorunsalı

tüm pencerelerimizde sineklik var ona rağmen tırmandığını görünce kilit şeklindeki korumalardan taktık. pencere kafasının sığmayacağı kadar açılıyor. balkona çıkarmayı denemem bile çünkü her uçan şeyi kovalamaya çalışıyor. pencerede veya balkonda kontrollü duracağını sanmıyorum çünkü gözü dönüyor bir şeyleri kovalarken. bir kuşun peşinden giderken aman burası yüksekmiş dikkatli olayım diye düşüneceğini sanmıyorum o an. veterinerler balkondan düşen kedilerle karşılaşıyor sürekli. birazcık fedakarlık ile canlarımızın başına kötü şeyler gelmesini önleyebiliriz diye düşünüyorum. önlem almak, kedi teli veya sineklik veya korumalık taktırmak, ille balkona çıkaracaksanız da tasma ile çıkarmak gerektiğini düşünüyorum. yeter ki onların başına kötü şeyler gelmesin.

iç parazit hapını yutmayan kedi

biz broadline iç-dış parazit damla kullanıyoruz. veterinere de gitmemize gerek kalmadı evde yapıyoruz. araştırmalarımıza göre yeterli oluyormuş.

kediyi öpmek

kedi seviyorum ama asla öpemem diyen insanlara inat alırım kızımı koklaya koklaya içime çeke çeke öperim. ben öperken yüzlerindeki o iğrenen ifadeyi görünce alır bir daha öperim. gıcıklar sizi. kurban olun yavrumun tüyüne.

kedilerde tüy sorunsalı

her gün tarıyorum böylece minimale indiriyorum etraftaki tüyleri. kedinin türüne göre tarak bulmak da çok önemli. bir de tüy toplama ruloları sağolsun siyahlar içinde oldukça rahatız.

online petshop önerileri

zooplus’tan sipariş veriyorum her türlü ihtiyacına
  • /
  • 2

kedi günlük

sevgili günlük,
hamileligimin 59.gunundeyim.. artik eli kulaginda, geliyor bebelerim... annemler heyecanla bekliyor.. patliycam artik ama, hadiiii sağlıkla gelin...

pet forum sitelerindeki ilginçlikler

bana en ağır gelen şu ki; "8 aylık kedimi sokağa bıraktım. aklım onda hala, sizce sokakta yaşar mı?" kedisini baya baya terk etmiş, foruma gelmiş yediği haltı gayet normal bir davranışmış gibi yazıp, duygu sömürüsü yapıyor. hiç masum değilsin canım. hayvanlardan uzak dur lütfen!

kedi aurası

kedilerin şifacı olması da buradan gelir. davranışları ve çevreye yaydıkları pozitif etki, negatif enerjiyi yok eder. kediler dünyaya armağan edilen en güzel şeylerden biridir. iyileştirme yeteneklerinin yanı sıra kediyi basitçe okşamak bile insana iyi gelir, kişinin zihinsel ve duygusal stresini alır. seviniz, beraber yaşayınız. birbirinize iyi geleceğiniz kesin.

amerika'da sokaklar çok temiz çünkü hiç hayvan yok diyen insan türü

sokakların temiz olmasını hayvanların olmamasına bağlayıp bir de çok iyi birşeymiş gibi anlatan insanlar var bu hayatta.bu dünyayı en çok kirletenin insan olduğunu anlayamaz anlatmak istersin anlayamaz.ilginç bir türdür

anadolujet kedi taşıma prosedürü

aynı kafeste birbiriyle anlaşabilen ve kafesle beraber ağırlığı 8 kiloyu geçmeyen iki kediyi kabin içinde taşımak mümkün. kedimizin biletini alabilmek için, aşılarının tam olduğunu veteriner hekim imza ve kaşesiyle gösteren bir aşı karnesi ve yine veteriner hekim tarafından verilen, kedinin x tarihinde yolculuk yapmasında sağlıkla ilgili bir problem olmadığını belirten onayı istiyorlar. 8 kiloyu kutuyla beraber geçmeyen bir kedi için bilet fiyatı 70 türk lirası. 8 haftadan küçük veya anne sütünden kesilmemiş yavru kedi/köpek ve emziren anneler ile 8 haftadan büyük, 12 haftadan küçük kediler veteriner onayı olmadan taşınamıyor. kargo kompartımanında aynı kafes içinde bir anneden doğmuş, 8-24 haftalık, en fazla üç hayvan taşınabilmekte. hamile kedi taşımak zaten doğal olarak yasak. uçuştan en geç 6 saat önceye kadar rezervasyon yapmak gerekiyor. daha sonra kabul edilmiyor. zaten en mantıklısı bileti alır almaz rezervasyonu yaptırmak çünkü her uçuş için belli bir evcil hayvan kotası var. genelde dolmuyor ama işi garantiye almak gerek. kedimizin veye kedilerimizin check in ve kilo ölçü ile bilet işlemleri check in kontuarlarında yolcu ile birlikte yapılıyor. sadece ücretin ödendiği yer havalimanı içinde farklı. eğer evcil hayvanla seyahat ediyorsanız, 1 saat önce alana gidiyorsanız 2 saat önce gitmeniz en mantıklısı. işlemler her zaman tıkır tıkır yürümüyor. ayrıca x ray cihazından kedinizi çıkarıp kutuyu bir kere boş olarak geçirmeniz isteniyor güvenlik açısından. bu yüzden eğer takabiliyorsanız en mantıklısı bir vücut tasması takmak suretiyle yola çıkıp kendimizi garantiye almak. çünkü gürültü, kokular, insanlar kedimizi strese sokabiliyor. taşıma kafesi konusuna gelecek olursak, pet shoplarda 30-40 liraya satılan bildiğimiz plastik taşıma kutularının ölçüleri uçak yolculuğu için uygun. ama bir büyük boyunu, farklı modelin bir tık büyüğünü almak gibi bir hata sakın yapmayın. çünkü koltuk arasına asla sığmıyor. o yüzden ben kedili uçak yolculuklarımda kutuyu koltuk arasında tam sıfır sığdırıp ayaklarımı da kutunun üzerine koyuyorum. o ölçüler ve bahsettiğim kutular sıfıra sıfır düşünülerek yapılmış bence, dışına çıkmayın. yolculuktan en azından 1 saat önce mamayı suyu kaldırın önünden ki yolculuk esnasında strese girip kusma ihtimali olmasın. bunun dışında da önemli bir husus yok zaten, rahat rahat gidiliyor.

flehmen tepkisi

flehmen tepkisi ya da flehmen reaksiyonu bir hayvanın üst dudaklarını yukarıya doğru kıvırarak ön dişlerini göstermesi ve bu esnada genellikle burun delikleri kapalı olarak nefes almasından oluşan ve birkaç saniye süren bir davranıştır diye açıklıyor vikipedi bize. kendi tanımımızla açıklamak istersek, hani bazen bir şeyi kokladığında ağzı açık şekilde 4-5 saniye kalır öyle şok olmuş gibi. heh işte bu durumun adı flehmen tepkisi. bu durum, kedimizin ilginç ve yoğun bir koku alması ve bu kokuyu daha da derin şekilde koklamak istemesinden kaynaklı. ağızlarının üst kısmında bulunan jacobson organı sayesinde de bu amaçlarına ulaşıyorlar. o an oluşan tepkiye de flehmen tepkisi deniliyor.

anne altından yavru

ben bu platformu instagram da tarkan bey i takip ederken tanımıştım ve kedici dergisinden sonra bir de böyle bir proje çok hoşuma gitmişti. çünkü kedicilerin kediseverlerin hayvanseverlerin bir arada kendi deneyimlerini paylaşarak yazacağı harika bir index olur diye düşünüyordum. böylece kediseverler hem bir çok konuda bilgi edinir hem de piyasada boş yere veya olması gerekenden pahalı, gerekli gereksiz mamasından, aksesuarına, para ödedikleri bir çok ürünle ilgili biriinci ağızdan deneyimlemiş kişilerden bilgi alabilirdi. buna ek olarak sahiplendirme ile ilgili de bir başlık oluşturulabilir tıpkı gönüllü veterinerler listesi gibi çok yönlü işlevsel bir platform olur diye düşünüyordum. ancak şu başlık ve okuduklarımdan sonra şaşkınlık ve şok içerisindeyim. eğer bu platformu kedileri parayla alıp satmak amacıyla bir paravan bir reklam aracı olarak kullanıyorsanız gerçekten büyük ayıp etmişsiniz. insanların tamamen karşılıksız sevgilerini verdikleri canlarla ilgili gencinden yaşlısına paylaşım yaptığı şu ortamda ücretli hayvan alım satımını normalize etmek, hayvan severlere yapabileceğiniz en büyük kötülük olur, üstelik üç beş kuruş para kazanmak için.

ari kedi ırklarının korumasına her hayvansever gibi bende destek veriyorum. ancak bu durum farklı bir şey, parayla kedi satın almak farklı bir şey. bu durum sadece insanların bireysel özgürlüklerine ve tercihlerine indirgenemez çünkü kediler sokaklarda her gün ölüyorlar bir çoğu zor durumdalar. bir çok hayvan derneği köpek ağırlıklı çalışıyorlar, temel anlamda kediye yönelik faaliyet gösteren yerel ve küçük gruplar dışında hiç bir resmi dernek veya kurum yok. çünkü bu canlar göz önünde değiller, çöp kenarlarından, asfaltta ezilmiş ölülerinden başka daha yakından görme şansımız olmuyor. sadece annesinden olmuş muhtaç bir yavruyla karşılaştığımızda fark ediyoruz yaşadıkları zor hayatı. böylesine çok ve kontrolsüz ürerlerken ve böylesine yoğun bir şekilde insan eliyle her gün ölüyorlarken, vicdanlı hiç bir hayvan sever kedi satın almaz veya bunu normal görmez, göremez. kimse kimseye zorla bir şey yaptıramaz bireysel olarak kendine göre bir hayvanseverlik benimsemiştir parayla alır scottish ini bakar ancak bunu ticarethane mantığıyla yediden yetmişe tüm kediseverlerin buluştuğu platform adı altında normalleştirmeye çalışırsanız ben bunu kötü niyetli bulurum işin açığı budur. ticarethane mantığı ile kedi severlik uyumlu bir sonuç vermez, kedisever bunu giymez üstüne, köpek veya bir başka türden değil kedi gibi tamamen özgür ve bağımsız bir canlıdan bahsediyoruz. tüm söslyeceklerim bu kadar, teşekkür ediyorum.

gelin kediciler bir olalım

konu bana getirildiği için kedmin olarak format dışı entry girmem gerekiyor. normalde üstteki entrye cevap niteliğinde entry girilmemeli.

anne altından yavru başlığına girdiğim entrylere baktım. ilk entrymde anne altından yavru'nun ne anlama geldiğini tanımlamışım. alıntılanan sitenin de nasıl bir oluşum olduğunu tanımlamışım. ikinci entrymde de yazarın yazılan tüm entrylere cevap vermemesi gerektiğini belirtmişim. yine öncesinde format dışı olmaması için tanım yapmışım. burada da yasal olan bir konunun üzerine gidilmesinin amacını sorgulamışım.

kedi sözlük'te saygı sınırlarını aşmadığınız sürece, kişilere hakaret, karalama, aşığılama şeklinde ifadeler kullanmadığınız sürece entrylerinizi girebiliyorsunuz. sadece yasal ve hukuken aykırı olmayan bir konunun yasal değilmiş gibi gösterilmesi kedi sözlük'te yetkisi olan biri tarafından yapılamaz. yapıldığında da yetkisi alınabilir. burada da bir kusur görmüyorum.

son olarak kedi ücretli sahiplenilmiş olsun, ücretsiz sahiplenilmiş olsun, cins kedi yetiştiricisi olsun veya olmasın, kimsenin kedi sevgisini sorgulayacak hakkım veya hakkınız olduğunu düşünmüyorum. sokaklara çıkıp hayvan hakları için etkinliklere de katıldım, elimden geldiğince de bu mücadelenin içinde oldum. elim yettiğince de sokaktaki canlar için mama ve tedavi yardımlarında bulunuyorum. iş yerime gelen sokak hayvanlarını da her gün besliyorum. bu portalı da kedi sevenlerin bir araya gelip bilgi paylaşımı yapabilmesi için hayata geçirdim. kedi yetiştiriciliği de yapıyorum, kedilerimi sahiplendirmeden önce sahiplenecek aile ile evimde toplantı yapıyorum. kedinin özelliklerini, nasıl yaklaşılması gerektiği, nasıl bakılması gerektiği, aşıları ve parazit tedavileri hakkında detaylı bilgi veriyorum, hangi mamaların ve kumların kullanılması konusunda tavsiyelerde bulunuyorum. tırnak kesiminden kulak temizliğine kadar bildiğim her şeyi aktarıyorum. aile eğer benim içime sinmez ise yavrumu teslim etmiyorum. teslim ettiklerimi de sık sık sorup kontrol ediyorum, fotoğraflar istiyorum. böylelikle yavruların iyi olduğundan emin olup rahatlıyorum. zaman zaman yaşadıkları küçük problemler veya sormaları gereken bir konu olduğunda bana ulaşıyorlar.

kedi yetiştiriciliğiyle ilgili tüm belgelerim var, yasa dışı hiçbir etkinliğim yok. derneklerin, kuruluşların, kültür merkezlerinin düzenlediği seminer ve eğitimlere katılmaya devam ediyorum. kedilerimi en iyi şekilde nasıl mutlu edebilirimin peşindeyim. petshoplarla ilgili de söyleyeceklerim var. devlet tarafından maddeler halinde yapılması gerekenlerin hepsini biliyorum, uygunsuz olan bir durum gözlemlediğimde cimer üzerinden orman ve su işleri bakanlığı'na şikayette bulunuyorum. çünkü bu konuda devlet denetimleri yeterli değil.

velhasıl elimden geldiğince sorumluluklarımı yerine getiriyorum. buradaki tartışmalardan ziyade bu portalın kedicilere nasıl faydası olurun peşinde olmamız hepimiz için daha faydalı olur düşüncesindeyim.

kedisiz ev

etrafımda kedilerin dolaşmasına öyle alışmışım ki kedi yoksa o ev bana ruhsuz geliyor. evim kedili diye bana artık ziyarete gelmeyen aile fertlerim ve arkadaşlarım da var, ben de onların kedisiz evlerine gitmiyorum artık. pişman değilim.

sokaktaki kediyi alıp eve kapatmak

sokak düzenine alışmış olmak acaba bir kedi için en iyisi midir bilemiyorum. çünkü maalesef ülkemizde sokak düzeni dediğimiz şey aslında daha çok düzensizlik. keşke sürekli temiz suya ve yiyeceğe erişimleri olsa, sokaklarda manyaklar tarafından en iyi ihtimalle tekmelenme, kötü ihtimalle arabayla ezilme, tecavüze uğrama gibi dertleri olmasa, dişi olanları kısırlaştırılsa da minnak minnak yavrular ortada kalmasa vs. o zaman içimde sokakta gördüğüm minnoşları eve toplama arzusu doğmazdı herhalde.
daha istifçilik boyutuna geçemedim tabii, onu herhalde 60 yaşından sonra yapıcam*

edit: yav tamam parayla kedi satan/alan arkadaşlar girdilerimi seri eksiliyorsunuz onu anladım da bu girdinin eksilenecek neyi var, sokaklarda hayvanlar cennet gibi hayat sürüyor da biz mi aksini iddia ettik. gidin satın alma sahiplen girdilerimi eksileyin, bu girdiyi rahat bırakın bir zahmet*

Toplam entry sayısı: 35

kedilerin balkondan düşmesi sorunsalı

tüm pencerelerimizde sineklik var ona rağmen tırmandığını görünce kilit şeklindeki korumalardan taktık. pencere kafasının sığmayacağı kadar açılıyor. balkona çıkarmayı denemem bile çünkü her uçan şeyi kovalamaya çalışıyor. pencerede veya balkonda kontrollü duracağını sanmıyorum çünkü gözü dönüyor bir şeyleri kovalarken. bir kuşun peşinden giderken aman burası yüksekmiş dikkatli olayım diye düşüneceğini sanmıyorum o an. veterinerler balkondan düşen kedilerle karşılaşıyor sürekli. birazcık fedakarlık ile canlarımızın başına kötü şeyler gelmesini önleyebiliriz diye düşünüyorum. önlem almak, kedi teli veya sineklik veya korumalık taktırmak, ille balkona çıkaracaksanız da tasma ile çıkarmak gerektiğini düşünüyorum. yeter ki onların başına kötü şeyler gelmesin.

kedileri mutsuz eden şeyler

evde yalnız kalması.
tırnaklarını kesmek.
evdeki kuşun odasına girememesi.
araba ile yolculuk.

karşıdan karşıya geçen kedi köpek görünce tedirgin olmak

geçen gün sokaktaki minik köpecik yolun karşısından beni görüp yanıma koşmaya başladı. sağdan soldan her iki yandan da araba geliyor. ben o 2 sn’lik kısacık sürede öldüm öldüm dirildim. zavallımın tek derdi bol bol sevilmek okşanmak.

online petshop önerileri

zooplus’tan sipariş veriyorum her türlü ihtiyacına

kediler de çocuktur

hem de hiç büyümeyecek minik tatlı çocuklar

kedi günlük

sevgili sözlük,
miniğim bugün bir süt dişini daha düşürdü. bir diş partisini haketti sanırım. benim çocuğumun diğerlerinden neyi eksik partiyse parti diş buğdayıysa alası feda olsun yavruma.

kedilerin balkondan düşmesi sorunsalı

tüm pencerelerimizde sineklik var ona rağmen tırmandığını görünce kilit şeklindeki korumalardan taktık. pencere kafasının sığmayacağı kadar açılıyor. balkona çıkarmayı denemem bile çünkü her uçan şeyi kovalamaya çalışıyor. pencerede veya balkonda kontrollü duracağını sanmıyorum çünkü gözü dönüyor bir şeyleri kovalarken. bir kuşun peşinden giderken aman burası yüksekmiş dikkatli olayım diye düşüneceğini sanmıyorum o an. veterinerler balkondan düşen kedilerle karşılaşıyor sürekli. birazcık fedakarlık ile canlarımızın başına kötü şeyler gelmesini önleyebiliriz diye düşünüyorum. önlem almak, kedi teli veya sineklik veya korumalık taktırmak, ille balkona çıkaracaksanız da tasma ile çıkarmak gerektiğini düşünüyorum. yeter ki onların başına kötü şeyler gelmesin.

kedileri mutsuz eden şeyler

evde yalnız kalması.
tırnaklarını kesmek.
evdeki kuşun odasına girememesi.
araba ile yolculuk.

kediyi öpmek

kedi seviyorum ama asla öpemem diyen insanlara inat alırım kızımı koklaya koklaya içime çeke çeke öperim. ben öperken yüzlerindeki o iğrenen ifadeyi görünce alır bir daha öperim. gıcıklar sizi. kurban olun yavrumun tüyüne.

karşıdan karşıya geçen kedi köpek görünce tedirgin olmak

geçen gün sokaktaki minik köpecik yolun karşısından beni görüp yanıma koşmaya başladı. sağdan soldan her iki yandan da araba geliyor. ben o 2 sn’lik kısacık sürede öldüm öldüm dirildim. zavallımın tek derdi bol bol sevilmek okşanmak.
Henüz takip ettiği biri yok.
Henüz takip eden biri yok.