kedilerde tüy sorunsalı

tıraş etmek dışında çözüm bulan var mıdır? tıraşa karşıyım. siyah renk kıyafet giyemez oldum. evde zaten halı yok. aile büyükleri fakir muamelesi yapıyor.
her gün tarıyorum böylece minimale indiriyorum etraftaki tüyleri. kedinin türüne göre tarak bulmak da çok önemli. bir de tüy toplama ruloları sağolsun siyahlar içinde oldukça rahatız.
kedi tüyü ile barışık olmak şart. tüy dökmeyi önleyen diye başlayan ürünlerden uzak durun. hepsi ticari amaçla çıkan ve işe yaramayan şeylerdir. kedinizi stresten uzak tutmaya çalışın, kaliteli besleyin. tüylerindeki değişimi fark edeceksiniz.
kedinizin tüylerini parlatır, cacanlı dökülmeyen tüyleri olur, tüy dökülmesini enggeller vs vs gibi vitamin takviye gıdaya bir dolu para vermiş olan biri olarak söylüyorum ki hiç ama hiç bir halta yaramıyor. belki belki balık yağı bir derece iyileştirme sağlıyor ama onuda likit halde içirebileni tebrik ederim.

bunun dışında basit bir çözüm bulmuş olabilirim daha doğrusu ben bulmadım bir yerlerde okuyup uyguladım, şu an gayet iyi gidiyor gözlemlediğim kadarıyla ama henüz 4 hafta oldu uygulamaya başlayalı. emin olmak için 4 hafta daha devam edeceğim. sonrasında çok objektif bir şekilde değerlendirip sonuçları ve uygulamayı buradan yazarım.
güzelce tarıyorum, vitaminler veriyorum ama yine de dökülmesini azaltamıyorum. evde öyle tüy yunanları oluşmuyor ama üstümüze yapışıyorsorun mu? pek de değil, yapışkan rulolarla üstünü temizleyip çıkıyorum evden..
kediyi seven tüyüne ve tırnağına katlanır. traş kesinlikke çözüm değil. bu arada tüyler de zararlı değil. aşılar düzenli yapılırsa sorun yok. küçüklükten fırçalamaya alıştırmak en iyisi. çok tüy takıntısı varsa uzun tüylü kediler kesinlikle sizin için değil.
kaliteli cinsine uygun mama, bol tarama ve elektrik süpürgesiyle haşir nesir olma... geri kalanın faydası yok.. insan kendi kabulleniyor bir şekilde çaresini buluyor ama eşin dostun ağzına garip şekiller vererek tikler içinde söylenmesi ömür törpüsü.. onları da günde 60-100 atası sac ,bir o kadar tüy ve birsürü deri döktüğünü bilip bilmediklerini sorarak savuşturmayı öğrendim . şükür şimdiye kadar "yooo benim.saclarim.hic dökülmez "diyen cikmadi..her bir tüylerini sevdiğim..
yazın traş ve tarama ile idare ediyoruz, kışın salıyoruz, tekir bir kaplan modunda yaşıyor. çok yalandığı için, kışın daha çok kusuyor. kapıları kapatıyoruz, açık renk takımlarımızı korumak için, diğer yerleri siliyoruz efendim.
yıllardır her yaz kestirsek mi diye düsünüp bir türlü cesaret edemediğimdir.itinayla temizlenir. elektrikli süpürgeme zeval gelmesin.
kedilerinizi traş ettirmeyiniz, yıkamayınız. onun için yapabileceğiniz en iyi şey, kaliteli bir tarak alarak haftada iki, üç tüylerini taramak, hımmm bunu yapıyorsunuz ve tüyleri dökülmeye devam mı ediyor, edecek tabiki bizlerinde tüm vücut kılları dökülmeye devam ediyor, unutmayınız.
kedilerin tüt dökümü kesin olarak önlenemez..bu fizyolojisine aykırıdır fakat pratik olarak ev kedilerinin rahatsız edecek şekilde öbek öbek dağılan tüy dökülmelerini kısmen seyreltebiliriz.düzenli taranma ile derisi hava alır ,deri kılcalları uyarılır ve daha sağlıklı köklere sahip tüylerin uzaması sağlanır,dökülen ayrılan tüyler toplanmış olur,aynı şekilde furminatör tarak ile de 15günde 1 taranarak cansız tüyler tamamen toplanmış olur,kaliteli mama kullanılmalı,gereken durumlarda ilave biotin taurin tabletleri-maltları kullanılabilir traş ettirmek kısmen deriyi havalandırıp sağlıklı tüy gelişimini desteklese de doğru zamanda doğru yerde bilindik ve güvenilir bir pet kuaförü hizmeti dahilinde yaptırmanız gerekir.
kedide tüylerin dökülmesini engelleyemedim. tüy toplama rulosu, daha az halı, biraz daha temizlik mesaisi gerektirse de tüyleriyle seviyoruz kendilerini.
bizim de saçlarımız dökülüyor ne var bunda.
başlıkta geçen "tüy sorunsalı"ndan kasıt; allah korusun mantar, deri hastalıkları vs. değil de sürekli tüy dökülmesi ise, özellikle benim gibi uzun tüylü cinsler * ile haşır neşir olan pet sahipleri için maalesef ki çözümsüz olan durum.

hem tüyleri düğümlenmesin, hem de dökülen tüyleri savrulmasın diye her gün istisnasız 20-25 dk. kadar tarıyor, hafta sonları da furminatör yardımıyla tüylerini kısaltıyorum. kısmen bu şekilde çözüm buluyoruz.

not: başlık içerisinde, özellikle siyah kıyafetlere yapışan tüylerden dem vuran yazarlar var. biz de eşimle birlikte bu problemleri çok yaşayıp sonunda çözümlendirdik. tavsiyem; çamaşır kurutma makinesi satın almaları. hepsiburada, n11, gittigidiyor vs. gibi sitelerde uygun fiyatlı modeller var. beko tavsiye ederim. geçen yıl 800 lira civarında bir rakama almıştık. emin olun, inanamayacağınız kadar işe yarıyor. özellikle bebek, küçük çocuk, kedi&köpek sahipleri için vazgeçilmez bir ürün. hazır kış geliyorken, çamaşır makinasından çıkan çamaşırların 15 dk sonra kurumuş olması da ekstra avantaj.
sıcak havalarda ve özellikle tuvaletini yaparken huzursuz görünümlü ve de dışkısını tüy topağı dolu olarak gördüysem, kendim traş ediyorum kızımı. (traşlı olarak, kendini aynada gördüğünde, gözleri yaşarsa da!) havalar soğuduğunda ya da dışkısında tüy görünmediğinde, kucak üstünde, tarama faslına geçiyoruz.
ve de tabii ki tüyleri hala dökülüyor. iyi tarafından bakmak gerekirse de; kızım yanımda değilken üzerimde kalan tüyü bulup, ‘ah benim canparem, annemmm çok özledim, kokusuna kurban olduğum!’ diye hasret gideriyorum.
koyu renklerden, kadifelerden, ağzı açık bırakılan tabak çanaklardan vazgeçirten sorunsaldır.
eve gelecek misafiri önceden uyarmak da mecburidir, "aman diyeyim koyu renk ve kadife türevleri giyip gelme" şeklinde.
olsun, candır o tüyler.
severiz.
royal canin ve hills dışında mama kullanmadım henüz.
tüy problemini azalttığı iddaa edilen vmp tableti sürekli kullanıyorum.
veterinerimin önerdiği bir tarakla sabah ve akşam düzenli olarak tarıyorum.
her ağustos ayı bir defa traş oluyoruz ve kızımın fazlasıyla rahatladığını düşünüyorum. evet bu durumdan etkilenen dostlarımız oluyor ama ben caniko ile hiç problem yaşamadım. ayrıca traş sonrası çıkan tüylerin gözle görülür şekilde sağlıklı çıktığınıda söyleyebilirim.
fakat sonuç olarak bir süre sonra yine dökülüyor. gül ile diken arasında bulunan ilişkiye sahibiz.
tüm bunlarla beraber artık iyi bir elektrikli süpürgeye sahibim ve siyah giysilerim yok denecek kadar azaldı artık.
kıyafetlerle ilgili sorunlar yaşayanlar için kurutucu makinası kullanmayı öneririm. yıkama sonrası giysiler üzerinde kalan kedi tüylerini tamamen temizliyor.
bizim kedi biraz huysuz veterinerler kediden korkuyo o derece yani. kedimi traş ettirmek isterdim ama izin vermez asla. önerisi olan varsa alırım yoksa da tüylerle yaşamaya devam
sorun olmayan bir sorun bence disarda da bir cok tuy uçuyor hatta evde beslemesem disaridakileri kucaga aliyorum bu olur gayet normal bizimde saclarimiz dökülüyor hem gülü seven dikenine katlanir
  • /
  • 2