zilli kedi tasması

evin içinde çınlaması hoşuma gitse de endişeliyim, gerçi çıkmasın diye sağlamlastırdim ama....
evin içindeki kediye tasma takılmasına karşıyım bir de bunun zillisi daha fena diye düşünüyorum . hiçbir yüksek sesi gürültüyü sevmeyen hatta korkan irkilen kedicikler her hareket ettiğinde zil sesine maruz kalıyor. bu onları mutsuz ediyor bence. niye tasma niye zil niye kıyafet? buna anlam veremiyorum. onlar bizim oyuncak bebeklerimiz değiller ki süslüyoruz kafamıza göre, sırf evin içinde aramak zorunda kalmayalım diye zil takıyoruz, özgürlüğüne en düşkün canlılardan birine dışarda gezmediği halde tasma takıyoruz. onlar zaten çok çok güzeller oldukları halde.
kucuklukten alismissa sikinti olacagini dusunmuyorum, deli cakilim bile rahatsiz olmuyor hatta ara sira degistirecegim zaman cikardigimda takmam icin bekliyor.. bu arada disari da cikiyor kendisi.. bence evde ezilmelere, kaybolmalara karsi bir onlem..
aslında yavru kediler geri beyinli oldukları sürece gözler üzerindeyse kontrol altındaysa kullanılabilir eve 2 hafta gelmeyecekseniz kesinlikle gereksiz . kedi büyüyünce karakteri oturacağından çıkarılabilir zira onları da rahatsız ediyor. bütün sesleri bizden daha çok duydukları için.
zararını bilmem. ilk takmayı taktığımızda hiç sevmedi. ertesi gün geldik, ağzı tasmaya takılmış, salyalar akmış, perişan, kesip aldık boynundan, o oldu.
tanıma elverişli olmayan başlık. neyse
işte şu ağzı tasmaya takılmış salyaları akıyor perişan halde ben de buldum kedimi, neyse ki beş dakika içinde.
bu nedenle tasma kuzulara çok yakışsa da nadiren bayramda seyranda misafir gelince takıyoruz her zaman takmayı gereksiz buluyorum rahat edemiyorlar.
ziller bir şekilde kopup, yutulmaya sebebiyet verirse tabii ki tehlikelidir.
fakat zilden ziyade tasmalar tehlikeli, çünkü kedigillerin kemikleri oldukça esnek olduğu için o tasmayı çıkarmakla uğraşırken patisiyle kafası kilitlenmiş şekilde bulabilirsiniz, sokağa çıkan bir kediyse, köpekten ya da başka bir şeyden kaçarken bir ağaca, bir demire uzantıya takılıp kalabilir, etc

yani tasma illa takılacaksa muhakkak gözünüzün üstünde olması lazım, yavrucağın.
kedimiz 2 aylıkken geldi ve sürekli evde kayboluyordu. evinde 2 kedisi olan bir arkadaşımın tavsiyesiyle bu zilli tasmalardan aldık. bulmak kolaydı artık ancak 5 aylık olduğunda gözümün önünden ayrıldığı bir 10 dakikada tasma ağzına takılmıştı. zil ya da çıkarmaya uğraşırken tırnakları da ağzını kesmiş. gördüğümde yüzü kan içindeydi. hemen veterinere gittik ve ağız kenarına dikiş atıldı. günlerce yakalıkla gezdi. beslenmesi bozuldu. o gün bugündür kullanmıyoruz. artık 3 yaşında kocaman bir aslan yavrusu gibi olmasına rağmen evde kaybolmayı becerebiliyor. artık onun da özel bir alana, insansız sahaya ihtiyacı var herhalde deyip aramaktan vazgeçtik. canı çekince salına salına çıkıp geliyor saklandığı yerden.
ben tasma kullanmıyorum, köpeğim olsa zorunluluk kullanırdım ama kedilerimin boynuna böyle şeyler takma taraftarı değilim. doğal kalsınlar, tasma nedir yani boynunda kulübeye mi bağlıyorsun bu çocuğu sen.. atlıyor zıplıyor boynunda çın çın ötenleri var birde, hayvan rahatsız olacak. hatta onu daha az hareket etmeye bile zorlayabilir o çıkan gıcık ses. elbise olayına da ayar oluyorum aynı şekilde. yahu şu canları insanlaştırmadan doğalarına saygı duyarak sevin, gözüne şirin görünsün diye çocuklara neler yapıyorsunuz. ayıp
sözlük formatının dışında, daha çok forum tarzı bir başlık olmuş. (bkz:kedi tasması zili) şeklinde başlık açılmalı. soru, cümle şeklinde olan başlıklar format dışı oluyor. neyse, konuya gelecek olursak, zararlı olduğuna inanmıyorum. iki kedimin de boynunda tasma zili ve benim telefon numaramın yazılı olduğu kedi künyesi var. rahatsızlık ya da zarar belirtisi hiçbir durumla karşılaşmadım bugüne kadar. tasma takılırken gayet sakin dururlar, kızım yardımcı bile olur hatta. kaldı ki takmak içimi rahatlatıyor. benim için bir nevi bebek telsizi görevi görüyor bu ziller. uyuduklarını, oynadıklarını, hangi odada olduklarını görmeden de takip edebiliyorum. zaten ikisine de nerdeyse 2 aylıktan beri tasma takıldığı için ne yadırgıyorlar ne sıkıntı yaşatıyorlar.
bir dönem kedilerim bebekken kullanmak istedim. çünkü ayak altında dolaşıyorlardı ve en azından ayağımızın dibinde olduklarını bilip dikkat ederiz, basmayız vs diye düşünmüştüm. taktım ama öyle rahatsız oldular ki, sürekli çıkarmaya çalıştılar, tırnaklarıyla boyun derilerine hasar vermeye başladılar. ben de vazgeçtim, kullanmadım. alıştırabilenler varsa ne mutlu fakat bir yere takılır, boğazına sarılır, zilini bir şekilde yutabilir gibi sorular da aklıma gelmiyor değil.
eziyettir. eğer kediniz sizi çok seviyorsa tasmaya gerek kalmayacaktır. kediye normal tasmayı da uygun görmem.
hayat kurtarır.kiler gibi kullanılan odanın bir bölümü dolap yapılmıştır.buraya yorganlar yastıklar konuluyordur.sebebini bilmesemde kıymetlimiz pışo sürekli buraya girmek ister.dolabın bir kapısı önünde yastık yoksa hafif aralık durur ve kıymetlimiz patisiyle bunu açabilir.
bir gün o orda ben yan odadaykrn bu oraya girmiş ta arka taraflara.evdekiler zil sesini duyup beni çağırıyor ve kıymetlimizi çıkarıyoruz.
ev iki odalıdan büyükse, günaşırı lazım olur. sürekli takmak çok yanlış.
üç kedim de 2 yaşında ve onlar 4 aylıkken takmaya başladım o kadar alışkınlar ki hem zile hem tasmaya hem isimliğe. hiçbir sıkıntı yaşamadım şükür. evim bahçe katı bir anlık bir dikkatsizlikle evden kaçsa zilini duyarım gören arar tabii allah yaşatmasın ama bazı şeyler zorunluluktur kimlik gibi. böyle şeylerin süs olduğunu düşünmüyorum sadece doğru tasma kullanmak ve alıştırmak gerekir.
2 aylık kedime alıştıramadığım tasma.
kesinlikle kedinize zilli tasma takmayın hatta tasma takmayın. kedilerin kulakları aşırı hassastır. çok minik sesleri bile rahatlıkla duyarlar. kulağının dibindeki yüksek sesli çınlamayla yaşamak onlar için işkence. tasmaya gelince.. çok uç bi örnek olabilir, tasmanın altını yalamaya çalışan bi kedi, (siz evde yokken) çenesi tasmanın altına girer ve çıkaramazsa ne yemek yiyebilir ne su içebilir. bu şekilde tasmayla evde bırakıp tatile giden bir kişi döndüğünde kedisini ölü bulmuştur. ayrıca biz insanlar bile kolyemizi vs çıkarıp rahatlamak istiyoruz bazen, tamam ara sıra sevimli oluyorlar diye takabiliriz ama üniforma gibi hiç çıkarmadan takmayalım lütfen