iç parazit hapını yutmayan kedi

5 kedimden 3'üne rahatça yutturabiliyorum fakat 2 tane inatçı keçime bir türlü yutturamıyorum. direkt dil arkasına bile bıraksam illaki çıkarıyor, üstüne bir de kusuyorlar. hatta geçen sefer ağız içinde kanama ya sebep oldum. şimdi ikisine de broadline iç dış ortak parazit damlası yaptım fakat hap gibi etkili olur mu bilemiyorum. bir de iç parazit için kas içi veya deri altına iğneler varmış. bilgisi olanlar paylaşırlarsa çok sevinirim.
çare iç parazit damlası. 3 ayda bir, enseye damlatılır, dertler çözülür.

http://batipet.blogspot.com/2014/05/en-p...
biz broadline iç-dış parazit damla kullanıyoruz. veterinere de gitmemize gerek kalmadı evde yapıyoruz. araştırmalarımıza göre yeterli oluyormuş.
parça etli değil de, ezme yaş mamaların içine saklayarak yutmaları sağlanabilir. ben genellikle kıyılmış purina gourmet gold veya chef's choice marka yaş mamaları tercih ediyorum hap yutturmak istediğimde.
enjeksiyon tercih edilebilir fakat hitap ettiği parazit kesimi tablete oranla daha seyrek .. iç parazit ense damlaları mevcut fakat tablet içinde farklı 2 3 etken madde var bunun için tablet yutturma aparatları mevcut .. en inatçı kediye dahi tek harekette yutturuluyor tabi tercih ve beceri meselesi
bugün bir yerde okudum, yamulmuyorsam önce hapı dilin gerisine yani oldukça geriye hızlı hareketlerle koyup, aynı şekilde hızlıca küçük iğnesiz şırıngayla su vermek idi yöntem.
garanti olsun diye de 4,5 defa şırıngayla su verilmiş.
tabii hızlı davranmak adına hayvanı da boğmamak lazım allah esirgesin.
ıc dis parazit damlalari gayet etkili ve uygulmasi cok kolay.. biraz daha pahali ama, evde bilincsiz yutturmalar sirasinda olusabilecek travmalar ya da psikolojik sikintilardan cok daha iyi.. zamaninda cakil a yas mama icinde yutturmaya calistim yutmadi, yas mamasina karistirdim yemedi ve artik yas mamadan tiksiniyor, asla yemiyor.. uzun zamandir stronghold damla kullaniyoruz ustelik tek damla, hem ic hem de dis parazit icin..
ense damlasıyla sorun çözülüyor . bence çocuk hap yutmak istemiyorsa zorlamadan ensesine damla damlatmak en iyisi
bizim kızımız yutmaz hatta o kül de yutmaz.
ımkansiz yutmasi savasir ve benden kacar onun benden korkmasi en istemedigim sey oyuzden hic zorlamam. genelde hap ile verilecek ilaçları suda eritirim ve siringayla agzina sıkarım. hem daha kolay hem uğraştırmiyor. o korkmus buyuk gozleride olmuyor boylece
benim erkekler yutmaz, gerekli durumlarda başka hapları yutmada sorun çıkarmıyorlar. belli ki tadı kötü.
kahveden adam çağırtan kedi
üç farklı şekilde parazit hapı yutturdum.

1- uygun dozu bir havanda ezip, bir öğünlük mamasıyla karıştırarak.
2- buster hap yutturma enjektörü kullanarak.
3- miyavlamak için ağzını açtığında dişleri arasına kredi kartı yerleştirerek. (bu biraz meşakkatli bir metot. eğer ensesinden tutup kedinizi döşünüzde sıkıca tutarsanız kımıldayamaz. bu esnada kredi kartı ile uygun dozdaki parazit hapını tek elle tutmanız gerekiyor. kedi ağzını açtığında kredi kartını dişleri arasına yerleştiriyorsunuz. kedi ağzını kapatmak istediğinde kredi kartı engel olduğu için bu mümkün olmayacak. son olarak hap kredi kartının üzerinden bırakılır ve kedinin hapı yutması bu şekilde sağlanır).
benim kızım da asla yutmuyor hapı, anca veteriner çok uğraşırsa belki zorla da olsa yutuyor ama sonraki bir gün boyunca ağzından ve sağdan soldan hep köpüklü salya temizliyorum. bu yüzden aşı yaptırıyorum ama ne hikmetse iç parazit sorunundan da kurtulamıyorum.daha yeni tekrar kurt dökmeye başladı,veterinere götürdüm tenidur ve bir tane daha ilaç enjekte etti (onun ne olduğu yazmıyor karnede).yarın bi daha götürücem,bu seferde düzelmezse artık veterinere falan para bayılamıycam,stronghold şerit kurtlara etki etmiyormuş,ama broadline tüm iç parazitleri öldürüyormuş,kullananların tavsiyelerini bekliyorum.
en güzeli 1 çay kaşığı imunex ile ya da bir parça sulu ciğerle birlikte tüm hapı yedirmek. hiç sorun olmadı...
kendinize yutturamayacağınıza eminseniz, aşı veya damla yoluyla çözün meseleyi.
kedinin neler yediğine dikkat ederseniz, şarküteri ürünleri vermezseniz, hele de bahçeye, sokağa gitmiyor ise, zaten damla yeter de artar bile.

hapları ezmek ya da çiğnettirmek konusunda veteriner arkadaşlar bizi aydınlatırsa harika olur.
yaklaşık 20 dakikadır boğuşuyoruz resmen minik yavrumla. içim kan ağlıyor resmen onu böyle zorlarken. veterinerim sevdiği bir şeye karıştır demişti imkansız yemez demiştim. şimdi ton balığını elime aldım yuvarladım içine koydum fark etmeden yuttu yavrucum. çok mutluyum çok