4 ekim hayvanları koruma günü

ülkemizde bunca vahşet yaşanırken, bu günün bir anlam ve önemi var mı gerçekten. (kesilen kediler, zehirlenen köpekler vs.)
bizler istesek de istemesek de, türlerin yaşam hakkına saygı duymayı ve doğal yaşam alanı bırakmadığımız gibi, hiçbir yere sığdıramadığımız bu canlılarla beraber, insanca yaşamayı öğrenmek durumundayız.
buradan ve sesimin duyulduğu her yerden ifade etmek isterim ki, tüm yerel yönetimler, etkili ve yetkili tüm kurum ve kuruluşlar...
mevcut yasada gerekli düzenlemeler acilen yapılmalı, hayvanlar mal değil can olarak görülmeli ve tck kapsamına alınarak alt sınırı üç yıldan başlayan hapis cezası verilmeli, ayrıca belediyelerin de ceza kapsamına alınarak orman su müdürlüklerinin belediyeler üzerinde yaptırımı olmalıdır.
unutmayalım ki hayvanla başlayan bu eziyetler ve sapık zihniyetlerin zulümleri, sonrasında çocuk ve kadına uzanmaktalar ve talep ettiğimiz bu yaptırımlarla da aslında yine hayvanların haşam haklarına saygı duyanlar olarak, insan hayatının korunmasını talep ediyoruz.
kötülüğü, zulmü yapanın, yanına kar kaldı devrini kapatalım artık.
kutlu olsun 4 ekim.
medyatik ağırlıkta bir takım gönüllüler eşliğinde kutlanacaktır elbet ... fakat diğer yandan işkence edilen,eziyet edilen,hakettiği değeri göremeyen,karşılıksız sevip de vazgeçemeyen,ayakları bağlanmış acı çekerek çığlık atan bir canın sesini duymayan duyarsızlar 4 ekimden bir haber olacakken .... yine de bir umut ile hayvanların 1 gün değil her gün özelmiş gibi korunması dileğiyle ...
kutlu olsun diyeceğim ama bu ülkede hayvan olmak zor zanaat.yine de hepsinin, özellikle kedilerin patilerinden, kulaklarından ve gözlerinden öpüyorum.
akpli belediye başkanları, gençlik kolları, kadın kolları, ıvır ıvır kolları lüks arabaları fiyakalı takımlarıyla barınak ziyaretleri yaparak bu günü kutlamışlar. sosyal medya hesaplarında bol bol fotoğraflar paylaşmışlar. nasıl da samimiyetsiz görüntüler. bari şu konuyu siyaset malzemesi yapmayın. herkes sizden mecliste bekleyen yeni hayvan hakları yasasını yürürlüğe geçirmenizi bekliyor.
sadece 4 ekim günüyle sınırlamamalı canların yaşam haklarını savunmak,onlara verilmesi gereken değeri ilgi ve alakayı anlatmak,kamuoyu farkındalığı yaratmak amaclı etkinlikler düzenlemek.yil boyu yıllar boyu bunun mücadelesini vermek asıl olandır.
canları koruma adına, hiç bir ceza yaptırımı ve denetleme ye tabii olmayan yerel yönetimlerin acilen yasa değişikliği ile ceza ve denetim altına alınması ile yaptıkları katliam ve vahşetlerin önüne geçilebilir.
mama, kum, aşı vs fiyatlarının uçtuğu bu yıllarda 1 haftayla sınırlı sözde indirimlerle ceplerini dolduran şirketler tarafından şaşalı reklamlarla geçiştirilen gün. fırsatçıların en çok nemalandığı alanlardan biri de hayvan ürünleri. çekin ellerinizi üzerimizden.