pickwick

Durum: 85 - 0 - 0 - 0 - 07.11.2020 21:08

Puan: 1660 - Çaylak Kedici

5 yıl önce kayıt oldu. 3.Nesil Yazarkedi.

hımbıl, obur, uykucu ve de şişko.
  • /
  • 5

gli

gli

kediyi sokağa atmak

yeni bir trend olarak "eğlencelik", "sezonluk" kedi köpek sahiplenme de var. özellikle yaz sezonunun bitmesi ile ortalıkta "oyuncak" muamelesi görmüş ve sonrasında sokağa atılmış kediler ve köpekler bulunmaktadır. tatil beldelerinde, şehirlerde parklarda, ana caddelerde bolca bulunurlar. madem 2- 3 aylığına eğlenmek için yanına alıyorsun, onun yerine git oyuncak kedi, köpek al. bu nasıl bir bencilliktir? bunu yapanların hayatı nasıl berbat bir hayattır? bunları yapanların yaptıkları işten, yetiştirdikleri çocuktan vs. hayır gelir mi?

ayrıca çok özel bir nedenden dolayı bırakmak zorunda iseler bu canlıları sokağa bırakmak çözüm değil. bunun yerine hayvansever derneklerine ilan verilir veya barınaklara haber verilir. bunun dışında bakamayacak durumda olanların, sorumluluk alamayacak olanların kesinlikle herhangi bir canlıyı sahiplenmesini doğru bulmuyorum.

gli

tombik hastalanmış. acil şifalar diliyorum sevimli minnoşa.

https://www.gazeteduvar.com.tr/gundem/20...

buhayder

açık adı bursa hayvanlarla yaşam derneği olan kuruluş. bursa'da sahipsiz yavrular, sakat veya hasta hayvanları bulursanız buraya da bildirebilirsiniz.

facebook: https://www.facebook.com/bursahayvanlarl...

bursa'daki hayvan barınakları

abartıyor muyuz kediciler

"ispanya'da 100 metrekarelik bir dairede 120 kedi bulundu."

abartma durumu bu olsa gerek.

https://www.gazeteduvar.com.tr/dunya/202...

galatasaray üniversitesinde kedi beslenmesinin yasaklanması

"gsü sokak hayvanlarını koruma kulübü, galatasaray üniversitesi rektörlüğü'nün sahil kampüsteki kedilerin beslenmesinin yasaklandığını açıkladı."

allah akıl fikir versin bu yasağı koyanlara, ne diyeyim...

https://bianet.org/bianet/hayvan-haklari...

gli

ayasofyanın müzeden camiye çevrilmesi ile yine gündem hep gündem bu tombik. son dönemde biraz fazla ilgi gösterilmesinden rahatsız olduğu yazılıyor. 16 yaşında imiş. umarım yetkililer meraklı ve düşüncesiz insanları biraz uzak tutar bu sevimli kediden.

https://kedici.com.tr/post.php?pId=323&a...

https://www.hurriyet.com.tr/video/ayasof...

https://tr.sputniknews.com/turkiye/20200...

kedilerde su tüketimi

kedi günlük

sevgili günlük, bu akşam günlük yürüyüşümü yaparken her zamanki gibi yanıma mama aldım. sokakta öncelikle en zayıf görünen kedilere dağıtırım hep bu mamalardan. bazıları artık beni tanıyor ve kaçmıyor. zayıf olanlar, sürekli dayak yiyenler ve yavrular dışında fazla dağıtamıyorum mamaları. bir de etrafta restoran vs. bolca varsa orada pek de umursamıyorum açıkası. ama bu akşam farklı bir şey oldu. bembeyaz pamuk gibi bir kedi bu restoranlara yakın yerde karşıma çıktı. çelimsiz değildi ve benden kaçmadı. fakat bir işi varmış gibiydi. bir baktım kaldırım kenarınada park etmiş arabanın yanında bir sarman kediye doğru gitti. ilgiyle izledim ikisini. yüzlerini birbirlerine sürdüler. sanırım sevgililerdi. ikisi de sağlıklı görünüyorlardı. onlara yaklaşınca kaçmadılar. mamayı açtım ve bolca döktüm kenara. normalde iki kedi mamaları paylaşmaz. bunlar oldukça nazik bir şekilde paylaştılar uzaktan bi kere daha baktım. o anda ikisi de muzipçe bana baktılar ve mamaları mideye indirmeye devam ettiler.

kedilerin salatalıktan korkması

izlerken güldürse de insan kıyamaz yahu bu şakayı bu tombiklere yapmaya.

sokak kedisi bob

kedili filmler

marlon brando'nun kedici olduğu biliniyor. bir de onun don corleone karakterini canlandırdığı meşhur "baba" filminde kucağında kedisini sevdiği filmin açılış sahnesi vardır. o sahnede kızına kötülük edilmiş bir kişi don corleone'nin ayağına gider ve adaleti sağlamasını ister. don corleone ise benden önce polise gitmişsin, bu kadar zaman bana "baba" demedin, bunca süre benim yanıma gelmedin şeklinde naz yapmaya başlar. sonunda adam don corleone'nin elini "baba" diyerek öper ve anlaşırlar.

bu sahnenin "kedi" temalı bir versiyonu vardır. seslendirmeler uydurma olmakla birlikte tam kediciler için olmuş dedirtir. bu versiyonda don corloene'nin ayağına giden şahıs onun kucağında oturan, daha önce kendisinin bıraktığı kedisini geri ister. don corleone de ona cevaben bana saygı göstermiyorsun, bunca zaman yanıma gelmedin, kediyi istemedin, mafya ayaklarında çıkageldin, burası onun evi, ona yıllarca kendi evladım gibi baktım der. bak ne güzel mıncırıyorum onu, hatta iki elimle tutuyorum, sen de istersen tutabilirsin ve sevebilirsin, belki de sadece onu tutmak istiyorsundur diye de ekler. adam ise sen onu sevdikten sonra olmaz diye diklenir. ve adaleti istiyorum, kediyi istiyorum, o buraya ait değil, evde onun sepeti bile hazır diye inat edince, don corleone benim de mutfağımda kedi kapısı var, hem benden adalet bekliyorsun hem de kediyi sevmek istemiyorsun, bana baba demiyorsun, senin gibi adamlar mafyanın adını kötüye çıkartıyor, kedimi rahat bırakacaksın diyerek onu çok sert bir ifadeyle tehdit eder. adam da bu tehdit üzerine inadını kesip özür dilerim ama onu çok özledim der ver "baba" diyerek don corleone'nin elini öper. don corleone de sen bana saygı göstererek benim kedi seven elimi öptün diyerek yumuşar ve arada sırada gelip onu yürüyüşe çıkartabilirsin ve hatta ona mama verebilirsin ve diyerek adamı yollar.

kedili video klipler

kedi sözlük yazarlarının şu an dinlediği şarkılar

kaçan kedi geri gelir mi

@turuncuukedii umarım bir an önce geri gelir ve ona kavuşursunuz.

karantina günlerinde sokak hayvanları

sokağa çıkma yasağı öncesi iki gün için yeterli olacak veya dayanmalarını sağlayacak kadar mama ve su bırakmaya devam ediyorum. sayıları giderek azalıyor ve kalanların önemli bir kısmı da çelimsizleşmeye başlamış. azıcık mama verdiğimde bile hemen silip süpürüyorlar.

hayvan mezarlığı

bu filmin bir de 1989 versiyonu vardır.

fragman *


ölen kedilerinin geri döndüğü sahne

kedi videoları

- hmm aşağıda ne var? inip bakacağım ama merdivenden korkuyorum. bana destek olup, yardım edersin değil mi?
- evet, elbette. bana güvenebilirsin *....çattt

  • /
  • 5

gli

instagram hesabında paylaştığı bu fotoğraf altında yazılan mesaj aslında kötü gidişatın habercisiydi. yaşlı kedilerin günün %80'inde dinlenmeleri gerekirken o ise muhtemelen günün çoğunu ayakta geçiriyordu. güle güle tatlı tosuncuk, seni unutmayacağız.

"sevgili arkadaşlar,
hepinize merhaba
gösterdiğiniz ilgi için teşekkür ederim ama ben 16 yaşında yaşlı bir kediyim .yani bu insan yaşıyla 81 yaşına denk geliyor. kalbim eskisi kadar kuvvetli değil.
beni gerçekten seviyor musun
1 flaşsız ve uzaktan fotoğraf çek
2 bana dışardan mama getı̇rme çünkü benı̇m mamam özel dı̇yet maması
3 bana getı̇rdı̇ğı̇n mamaları benı̇m ı̇çı̇n hayır yap sokak hayvanlarına bağışla
4 maskesı̇z bana yaklaşma
5 çok sev çok sevı̇l
ı̇mza gli

hepinize pati dolusu
sevgiler
@vdt.byrktr_
fotoğraflar için teşekkürler vedat"

https://www.instagram.com/p/CDG8jdZgxJN/

kedilerde su tüketimi

su kabını mamadan uzak bir noktaya yerleştirdiğiniz zaman su tüketimleri artıyor. yeter ki su içsinler diye evin her köşesine bir kap ekledim. tüyler pırıl pırıl deriler esnek

kedilerde su tüketimi

benimkiler vileda kovasından içiyor. hem de kolay içsinler diye tencere ile su koyuyorum yanlarına. ama gidip kovaya tırmanıp öyle içiyorlar

erkek kedi terörü

mahalleyi bolgesi bellemiş, koğuş ağası gibi takilan haraç kesen kedi tipidir. ondan izinsiz mahalle de kimse kus yakalayamaz yakalarsa gelir o alır. ondan baska mahallede erkek kedi olamaz. erkek kedileri yalnizca mart ayinda görebilirsiniz fakat sonrasında onlardan yaşam belirtisi alamazsiniz.

bir çözüm bulmak istesiniz kedileriniz surekli ondan dayak yiyordur fakat o da kedi olduğu için birsey yapmaya kiyamazsiniz. sevmek ister hastanelik olursunuz tam bir kargasadir.

öksüz yavru kedi bakımı

vücut sıcaklığını korumak ve yer için;

- sıcak suyu pet şişelere doldurun. herbir pet şişeyi ayrı ayrı t shirt gibi şeylerin içerisine koyun.
- ortam olarak ayakkabı kutusu gibi bir alan hazırlayıp tabanına bez veya minder serin.
- yavruyu ve t shirt ile sarılmış pet şişeleri kutunun içerisine koyun.
- kutu, yavru kedinin sıcaktan bunaldığında daha az sıcaklığı olan bölgeye gidebileği kadar büyük olmalı.
- kutu cereyansız ve ılık bir bölgede olmalı.

besleme;

- insan yavrusu gibi sırtüstü değil, karınüstü tutulup 45 derece açı ile öğünler yedirilmeli.
- yedirilecek karışım vücut sıcaklığında olmalı.
- yiyeceği öğünün bitiminde karnı genişlemeli ama çok gergin olmamalıdır.
- biberon, enjektör veya eldivenin ucu ile doğru büyüklükte delinerek yedirilebilinir. (plastik eldivenin iç ve dış kısmını iyice yıkarız. bir parmağının ucunu ne az ne de çok süt gelmeyecek şekilde keseriz.)
- veteriner kliniklerinden süt ikame yemleri alabilirsiniz.
- ya da kendiniz evde karışım hazırlayabilirsiniz. (yedireceğiniz kadar alıp kalanı buzdolabından saklayın.);
- karışım: 90 ml süt, 90 ml su, 120 ml yağsız yoğurt, 3 tane büyük yumurtanın sarısı.

!!!!! beslemede en önemli kural: yiyeceği öğünün bitiminde karnı genişlemeli ama çok gergin olmamalıdır. !!!!!!!!!!!!!!!

0-1 hafta: iki saatte bir: 2-6 ml
1-2 hafta: iki üç saatte bir: 6-10 ml
2-3 hafta: üç dört saatte bir: 10-14 ml
3-4 hafta: dört beş saatte bir: 14-18 ml
4-5 hafta:18-22 ml (bu haftadan itibaren yavru kedi kuru mamalarını sütle yumuşatıp vermeye başlayabilirsiniz.)

idrar ve dışkılama

0-4 hafta

her öğün sonrası
ıslak bir pamuk ile anüs ve çevresine* masaj yapılabilir.
karnına baş kısmından popo kısmına doğru masaj yapılabilir.
dışkı macun kıvamında olmalı.
cıvık cıvık veya sulu ise hemen veteriner hekime gitmelisiniz.

not: aklıma geldikçe editlerim.

kaçan kedi geri gelir mi

ınci kaybolduğu gun (2. kedim) aleyna günlerce onu pencerede beklemişti inci gelmemişti. simdi ayni aleyna gibi onun durduğu pencerede aleynami bekliyorum bugun 10. gun hala gelmedi. ben beklemeye aramaya devam edecegim ama sanırım gelmeyecek

kaçan kedi geri gelir mi

https://m.facebook.com/notes/kedici-derg...

tarkan bey de gelir diyor..
5 gun oldu kapida bekliyorum gelmezse o bilim adamlarini tek tek beddualayacagim..

bir kedi kısırlaştırılmasına rağmen neden hala evden kaçar

hayvanları sevmeyenlerin temel sorunu

hayatlari boyunca sevgi kelimesinden bir haber olmalari. sevmeden sevilmeden ölüp gidecekler yazık

bazı kedilerin mis gibi kokması

yazik benim kizi hep sirkeyle sildigim icin sirke kokuyor yavrum hahah

Toplam entry sayısı: 85

karantina sonrası yapılacaklar

yürüyüş, yüzmek, şehrin tarihi merkezinde bulunan yemek ve tatlılarına hücum, özlediğim dostlarla karşılıklı sohbet ve şu anda kapalı olan parklarda yürürken bana eşlik eden köpek ve kedilere, eğer halen oradalarsa, özel mamalar alıp onları iyice şımartacak bir ziyaret şimdilik aklıma gelenler.

caturday

bir nevi kedi günü yerine kullanılan ve bir dönem sosyal medyada popüler olmuş bir sözcük. aslında saturday (cumartesi) yerine caturday denerek cumartesileri sosyal medyada kediler ile ilgili paylaşım çılgınlığına yol açmış olmakla birlikte, bir kesim için her gün kedi günüdür mottosuyla gündelik paylaşımlara da neden olmuştur. kedilerle ilgili espriler, komik videolar, memler* bolca yer almıştır.

ayrıca (bkz:lolcat) , (bkz:catvertising)

sokak hayvanları

sokak hayvanlarının yemek için ilk baktıkları yer çöp kutuları. bu da kimi zaman onların hayatlarına mal olan durumlara neden oluyor. kimi zaman çöp kamyonunda hayatlarını kaybedebiliyorlar, kimi zaman ise kesici aletler (atılan bıçaklar, kırık cam vs.) yiyeceklerle karışınca yaralanabiliyorlar. alınabilecek basit önlemlerle bu tip sorunların önemli bir kısmının önüne geçilebilir.

1- çöplerimizi dökerken, bozuk olmayan artan yemekleri çöpe dökmek yerine bir kaba koyup uygun bir yere bırakabiliriz. bu sayede kendileri için tehlike oluşturabilecek çöplerden olabildiğince uzak tutulabilirler.

güzel bir gelişme olarak çöp konteynerlerine girdikten sonra çıkamayan sokak hayvanlarını tespit edebilen bir cihaz yapılmış. https://www.aa.com.tr/tr/turkiye/cop-kon...

2- geri dönüşüme uygun olan ve atılan jilet, bıçak gibi kesici aletler, kafalarını içine sokabilecekleri alüminyum, metal kapları, kırık olsun olmasın cam ürünlerini vs. çöplerden ayrı bir poşet içerisinde atabiliriz. bu sayede sadece sokak hayvanlarına değil, çöp toplayarak geçimini sağlayanlara da yardımcı olmuş oluruz.

gli

ayasofya'nın koruyucusu olarak kabul gören tombik, tatlı ve de şaşı gözlü biricik tekir kedidir. eski abd başkanı barack obama ile kankadır. takipçileri, özel ziyaretçileri, bloglar, onun için yazılan yazılar bulunmaktadır.

instagram: https://www.instagram.com/hagiasophiacat...

isminin kökeni, az kalsın yemek oluşu gibi detaylar ile ilgili haber için:
https://www.yenisafak.com/hayat/ayasofya...videolar:
totoro

kedilere ait trenlerin, tren istasyonlarının, kafelerin olduğu japonya'nın efsanevi animasyon ustası hayao miyazaki'nin unutulmaz çizgi filmine adını veren karakterdir. filmin tam adı komşum totoro'dur. ormanların ruhu olan ana karakter totoro, kedi ve ayı karışımı, arada sırada uçarak rüzgarları oluşturan, ağaçları ve çocukları çok seven bir yaratıktır. filmde ayrıca totoro'nun arkadaşı olan, yardım için çağrıldığında oldukça rahat bir otobüs olarak hizmet veren, bir kedi otobüsü karakteri de yer almaktadır.

kedi otobüsü hakkında:
https://www.johnnytimes.com/totoro-cat-b...

(bkz:kedili filmler), (bkz:kedili çizgi filmler)

https://www.imdb.com/title/tt0096283/?re...

fragman

sokak hayvanları

sokak hayvanlarının yemek için ilk baktıkları yer çöp kutuları. bu da kimi zaman onların hayatlarına mal olan durumlara neden oluyor. kimi zaman çöp kamyonunda hayatlarını kaybedebiliyorlar, kimi zaman ise kesici aletler (atılan bıçaklar, kırık cam vs.) yiyeceklerle karışınca yaralanabiliyorlar. alınabilecek basit önlemlerle bu tip sorunların önemli bir kısmının önüne geçilebilir.

1- çöplerimizi dökerken, bozuk olmayan artan yemekleri çöpe dökmek yerine bir kaba koyup uygun bir yere bırakabiliriz. bu sayede kendileri için tehlike oluşturabilecek çöplerden olabildiğince uzak tutulabilirler.

güzel bir gelişme olarak çöp konteynerlerine girdikten sonra çıkamayan sokak hayvanlarını tespit edebilen bir cihaz yapılmış. https://www.aa.com.tr/tr/turkiye/cop-kon...

2- geri dönüşüme uygun olan ve atılan jilet, bıçak gibi kesici aletler, kafalarını içine sokabilecekleri alüminyum, metal kapları, kırık olsun olmasın cam ürünlerini vs. çöplerden ayrı bir poşet içerisinde atabiliriz. bu sayede sadece sokak hayvanlarına değil, çöp toplayarak geçimini sağlayanlara da yardımcı olmuş oluruz.

zahrad

zahrad (ermenice: Զահրատ, 1924 -2007, istanbul), çağdaş ermeni şiirinin en önemli isimlerinden biri olarak kabul edilir. asıl adı zareh yıldızcıyan’dır. şiirleri 25 dile çevrilmiştir. kedilere ithaf ettiği şiirleri ile sevenlerinin arasında ayrı bir yeri vardır. kediler isimli şiir kitabı 2017 yılında türkçe çevirileri ile birlikte yayınlanmıştır.

"yazmaya koyulduğumda
önce “ışık” sözcüğü düşer aklıma
sonra “kedi” -
düşünürüm
- nasıl bir ilişki var ikisi arasında? -
ve yazarım
- kedi ışığı yedi -
- oda kaldı karanlıkta -
..."

hakkında çıkan yazılar ve şiirleri için:
https://www.evrensel.net/haber/255646/za...

http://acikradyo.com.tr/arsiv-icerigi/za...

http://ermenikulturu.com/zahrad-dogum-gu...

https://www.arasyayincilik.com/tr/basind...

https://www.antoloji.com/zahrad/

http://www.siirparki.com/z_yaldizciyan.h...

(bkz:kedili kitaplar)
(bkz:kedili şiirler)
(bkz:ünlü kediciler)

caturday

bir nevi kedi günü yerine kullanılan ve bir dönem sosyal medyada popüler olmuş bir sözcük. aslında saturday (cumartesi) yerine caturday denerek cumartesileri sosyal medyada kediler ile ilgili paylaşım çılgınlığına yol açmış olmakla birlikte, bir kesim için her gün kedi günüdür mottosuyla gündelik paylaşımlara da neden olmuştur. kedilerle ilgili espriler, komik videolar, memler* bolca yer almıştır.

ayrıca (bkz:lolcat) , (bkz:catvertising)

gli

ayasofya'nın koruyucusu olarak kabul gören tombik, tatlı ve de şaşı gözlü biricik tekir kedidir. eski abd başkanı barack obama ile kankadır. takipçileri, özel ziyaretçileri, bloglar, onun için yazılan yazılar bulunmaktadır.

instagram: https://www.instagram.com/hagiasophiacat...

isminin kökeni, az kalsın yemek oluşu gibi detaylar ile ilgili haber için:
https://www.yenisafak.com/hayat/ayasofya...videolar:
ünlü kediler