stubbs

"stubbs, 20 yıl 3 ay yaşadı. gün boyu yemek için ya da yatakta onunla oturmamız için miyavlar, biz uyurken sokulmak ve mırlamak isterdi."

1997 yılında dünyaya gelmiş bu sevimli kedi, aslında bir araba parkına bırakılmış kutudaki yavrulardan biridir. kuyruksuz olması nedeniyle gövde anlamına gelen stubbs* ismini almıştır. doğumundan 4-5 ay sonra tam 20 yıl boyunca amerika birleşik devletleri'nin alaska eyaletine bağı talkeetna kasabasının fahri belediye başkanlığını yapmıştır. yasa gereği kasabanın belediye başkanı olmaması nedeni ile bu eğlenceli durum ortaya çıkmıştır. 2014 yılındaki abd senato seçimlerinde, demokrat ve cumhuriyetçi adayları protesto eden bir kısım seçmen tarafından oy pusulasına stubbs'ın isminin yazılması bile teklif edilmiştir. stubbs, 800 küsurluk nüfusa sahip küçük bir kasabaya, böylesine önemli siyasi bir figür olması nedeniyle de her gün ortalama 30 ila 40 turist çekerek, kasabanın ekonomisine de katkıda bulunmuştur.

2013 yılında sokaklarda gezinirken bir köpek tarafından saldırıya uğramış ve ağır yaralanmıştır ama veterinerlerin müdahalesi sonucu sağlığına kavuşmuştur. bu olaydan sonra stubbs'ın sokaklarda gezinmesine olabildiğince engel olunmuştur. ayrıca çocuklar tarafından kullanılan havalı silahların hedefi olmuş, bir keresinde kapalı ve soğuk olan bir fritöze düşmüş, ayrıca bir çöp kamyonuna girmesi sonucu kilometrelerce uzağa "gizlice" seyahat etmiştir. 2017 yılında hayata gözlerini yummuştur.


https://www.hurriyet.com.tr/dunya/beledi...

(bkz:ünlü kediler)