kedilerin salatalıktan korkması

aslında durumun salatalıkla alakası yoktur. kediler son derece keskin refleksli ve atik hayvanlar, bu özelliklerini onları tehlikeden bir an önce uzaklaştırmak için kullanırlar. normalde salatalık veya muzu karşı cepheden gören kediler bunlardan korkmayacaklardır. ancak göz ucuyla gördükleri ve birden farkettikleri bu tip nesnelere karşı korkmaları, bu nesneleri kendilerine tehdit oluşturabilecek hayvanlar (yılan vb.) olarak görmelerindendir. çünkü yaradılış olarak kediler genlerinde yılan vb. gibi yırtıcı hayvanlara karşı irkilme ve refleks duyuları barındırırlar. bu sebepten ötürü muz, kabak ve salatalık gibi sivri ve doğanın renklerini barındıran nesnelere karşı duyarlıdırlar.

bir diğer sebebi ise kedilerin çok dikkatli yaratıklar olmaları. yaradılışları gereği kediler, insan duyu organlarının hissedemediği birçok sesi ve hareketli cismi rahatlıkla fark edebilirler.

çevrelerinde olan bitenlere son derece hassastırlar ve değişikleri hemen fark edebilirler. videoların çoğunda da olduğu gibi salatalık kediler yemek vs. yerken farkettirilmeden konuyor. kedi yemek yemeden önce çevresinde öyle bir nesnenin var olmadığını bildiği için, yanına yaklaşmış olan bu nesnenin hareketli ve kendisine zarar verebilecek nitelikte bir yaratık olacağı hissine kapılıyor.
http://www.nationalgeographic.com.tr//ma...

belgesele göre yılana benzettiği için. kediler hemen her şeyden korkan şeyler aslında ama salatalık daha entresan.

bana kalırsa:
salatalıktan korkma eğilimi muhtemelen evrimsel süreçle alakalı olmalı.
kedigiller ailesi, kokarca sansar ya da porsukgillerle akraba.
belki yılanlarla etkileşimi kedilerin genetik kodlarına kaydolmuş olmalı.
-yılandan korkmayan porsuk olarak kalmış,
-yılandan korkan kedi olmuş.
bu yüzden de kedi salatalığı yılana benzetiyor. aynı tepkiyi yılanı görünce de yapması gerekir.
izlerken güldürse de insan kıyamaz yahu bu şakayı bu tombiklere yapmaya.