kedi sözlük'ün ömrü

kedi sözlük açıldı ve tüm kediseverleri bir araya getirmeyi hedefledi, kedilerle ilgili birçok konuda bilgi, birikim, tecrübelerin aktarıldığı bir platform olma yolunda güzel ilerliyor. kedi sözlük gönüllü veteriner veritabanı da çok güzel düşünülmüş. veterinere ulaşamayanlar için kafalarına takılanları sormak için uzman kişilere ulaşmak bir telefon kadar yakın. daha bir sürü değerli paylaşım görüyorum site üzerinde. emek verenlerin, düşünenlerin, yapanların edenlerin ellerine sağlık.

şimdi interaktif sözlüklerin ömürleriyle ilgili konuya geleyim. interaktif sözlükler yazarlarının aktif olmasıyla, entryler girmesiyle, yeni başlıklar açmasıyla, yazarların yeni yazarları sözlüğe katmasıyla ayakta kalabilen sitelerdir. sosyal medyada daha birçok kişiye ulaşmak için yazarların da paylaşımlar yapması gerekir. açıkçası sözlüğe sahip çıkmak gerekir. birçok sözlük açılır, bir süre sonra entry girilmediği için yok olup gider.

dün açılan bir başlık var, yazarların kedi resimleri kedi sözlük sosyal medya hesaplarından paylaşılıyor. harika kedicikler var, hepsine bayıldım. katılım da harika gerçekten. peki biz kedilerimizi paylaşmak için verdiğimiz emek kadar sözlükte entry girmeye, başlık açmaya, dolayısıyla sözlüğün ömrünü uzun yıllara yayacak neler yapıyoruz? ilk kez kediseverler için açılan bir platformu ayakta tutacak neler yapıyoruz? sitede yazar sayısı çok fazla fakat yeni entryler girilmiyor, yeni başlıklar açılmıyor. açıkçası ben bu sözlüğün diğer sözlükler gibi yok olup gitmesini istemiyorum. bu başlığı da bu yüzden açmış bulunuyorum. herkesten de destek bekliyorum, kedi sözlük yoluna yükselerek devam etsin istiyorum. hadi bakalım pamuk eller klavyelere. hergün bir süre ayırıp sözlüğün daha iyi yerlere gelmesini hep birlikte sağlayalım.
aslına bakılırsa 650 kişinin üzerinde kayıtlı yazar var. buna rağmen bu kadar az yazı girilmesi üzücü. ben bi kedisever olarak elimden geldiğince yazmaya devam edeceğim.
ben çok sevdim kedi sözlüğü, ömrü çok uzun olsun inşallah, kedimin resmini koyacaktım, melek olan kedimi de ama beceremedim.
eli kalem tutan, parmakları klavyeye basan kediciler, eee hadi o zaman...
buluşma ve etkinlikler de düzenleyerek bu siteyi kullanan kedicilerin büyük bir aile olmasını da sağlayacağımıza inanıyorum. bu böyle yarım kalmayacak. herkesi bekleriz. arkadaşlarınızı da alın alın gelin, yazın, çizin.
kediler disinda seylerden konusmamiz lazim. bu kadar kedi asigu bidaha boyle bi ortamda bir araya gelmez
sevgili arkadaşım gökçer korkmaz'ın paylaşımından görüp üye oldum, umarım uzun ömürlü bir sosyal paylaşım ağı olur. tüm hayvanları seven herkes üye olur umarım. ayrımcılık yapmadan.
bir çaylak olarak uzun ömürlü olmasını dilerim.
bitmez kedi sözlüğün ömrü, telaşa gerek yok, çünkü ilerleyen zamanlarda tüm canlıların yaşam hakkını savunan bir bilgi hazinesine dönüşecek... eminim...
ciddi ciddi ayakta kalmasını ve giderek yükselmesini istediğim canım sözlüğümüzün ömrü uzun olsun diye her gün sözlüğe girip mutlaka bir şeyler yazmaya çalışıyorum. ilk defa tüm kedicileri bir platforma bu şekilde buluşturan bi ortam çünkü burası. sözlüğümüzün ömrünün uzun olmasını istiyorsak, ciddi ciddi bilgisayarımızı alıp vakit ayıracak ve yazacağız. zaten yazacak şeyin tükenmesi ihtimali sıfır nerdeyse. kediler bu kadar gidik hayvanlarken ne onlarda malzeme biter ne bizde. yazalım yazdıralım.
kedi günlük sayfasını çok seviyorum, okumak ve ekleme yapmak çok eğlenceli.
uzun olmasını dilediğim...
kabul edelim, bir kedi sahibini, ancak bir başka kedi sahibi anlar. diğer sözlük platformlarında, on kişi kedi severse, dört tane nefret eden bulmak mümkün. oysa böyle platformlar, ortak amaçlarla, ortak ilerlemelerle ayakta kalır cat wins'in de dediği gibi.

yaklaşık on yıllık bir ekşi sözlük yazarı olarak, okumak çok güzel ama tüm yazarların taşın altına elini koyması, sürekli yeni bilgi, tanım paylaşması ve platformu boş bırakmaması gerektiğine inanıyorum.
neden böyle bir endişe var anlamadım. şimdi baktım kısa zamanda 679 yazar 4380 entry gibi rakamlara ulaşmış, benzer formatlardaki sitelerde hızlıca 13. sıraya yerleşmiş bir sözlük için gereksiz bir kaygı bence...
bir kisiyle nolur ki demedim, dememek lazim, ciddi bir emek var bana dusen de kedisozluk’u duzenli takip edip, arada entry girmek, gorevimi yerine getirmeye geldim. kediciklerim icin sozluk acilmis, daha ne isterim ki a dostlar.
severek takip ediyoruz. uzun yıllar birlikte oluruz inşallah
dar bir alana hakim olduğu için konu ile lgilenen kişilerin katılımları hiç kuşkusuz ki devam edecektir ancak bu tarz kategorilerde çok fazla hareketlilik beklemekte çok doğru değil. az ama öz paylaşımlar ile dolu bir platform.
uzun olsun temennisinden sonra bunun için önerim;
sadece kedi bir yerden sonra tıkanabilir düşüncesiyle fazla eksenden kaymadan bir halka genişletmeli başlıkları
bilemiyorum, kurucu arkadaşlara hostu domain i kaç senelik almışlar sormak lazım bunun için, senelik almış bile olsalar yenilenebiliyor her sene, yani host domain ücreti ödendikten sonra ömrü uzun olur. peki bizde öyle mi, bizde ömür de böyle olsa, birisi host domain ücretimizi ödese sürekli yaşasak değil mi, olmuyor işte öyle.
ilk geldiğimiz an sevinsek de düşünen, düzenleyen, yapan, eden, yöneten vs. başlıklarındaki kişilerin hergün sayfanın kontrolünü yapmadığına,mesajların kontrol edilmediğine şahit olduk. (kediliçe etti sağolsun) gündelik işlerden vakit ayrılamayabilir düşüncesiyle durumu gözlemliyoruz şu an. bir de kedisi olan arkadaşlarımı da üye ettirmiştim. sayfanın iyileştirilmesi için sayfanın liderleri sayfayı dinamik tutmazsa uzun ömürlü olmayacağı kanaatindeyim. bi süre bekleyip görelim bakalım. kendi kendine eriyip gitmez inşallah. dr minnak, pars, alice, jupican, betty boop, dombilicat, paydogdu, kedi sözlük
  • /
  • 2