kedilerde iç ve dış parazit tedavisi

veterinerler genellikle 2 ay aralıklarla yapmak gerekli diyorlar fakat ben 3 ay periyodlarla yapıyorum. iç parazit için aniprazol ve caniverm, dış parazit için ise broadline, fiprex ve stronghold kullandım şimdiye kadar.
broadline iç parazit önlemde yeterli midir enjeksiyon yapılması daha mı koruyucudur merak ediyorum.
bizim kedilerimiz sokağa çıkmıyor ancak biz onlara dışarıdan parazit taşıyabiliriz ihtimali ile düzenli olarak ic-dis parazit yaptırıyoruz.
veteriner gençlik aşısı diyor, sözde bu aşılar yapılmazsa kedi fazla yaşamazmış.
merhabalar, bir veteriner hekim olarak iç dış parazitlerin 3 ayda bir yapılmasını tavsiye ediyorum. hiç sokağa çıkmasa dahi sizin dışardan eve taşıma ihtimaliniz var. 8. katta oturan kedi de pirelenebiliyor balkondaki kuştan veya sahibinin üzerinde taşıdığı pireden. iç parazite gelirsek, bazı iç parazitlere ,dış parazitler de ara konak oluyor, bunu düşünürsek dış paraziti olan bir kedinin iç parazit olma ihtimali çok fazla. sizin evden verdiğiniz ek gıda var ise gıdadan geçme olasılığı ( iyi pişmemiş et, yeşillik .. ) var. fırınlanmamış(?) kuru mamalardan parazit geçme olasılığı aynı şekilde. dışarda yürüdüğümüz ayakkabılarla hayvanın temas etmesi vb...bir çok neden söyleyebilirim. yani parazit uygulamaları ve aşı uygulamaları için ‘kedim dışarı çıkmıyor yaptırmaya gerek yok’ demek yanlış olur. tedbir almak her zaman iyidir. iyi günler dilerim.
bizimkinin dış parazitini aksatmış bulundum geçenlerde. dışarı çıkmıyordu sonuçta hem de havalar soğudu bir sorun olmaz diye düşündüm. vee buuumm pirelendik. veterinerimize koştuk, iç dış paraziti yapıldı. 3 ayda 1 yapılması yeterli imiş. yaz aylarında gerekirse 2 aylık periyotlar gerekebilirmiş. dersimizi aldık.
nasıl olsa evden çıkmıyorlar diye biz de aksattık biraz, şimdi de acı gerçeklerle yüzleşiyorum ilk defa... allahım psikolojik olarak düşündükçe kaşınıyorum zaten. gece yatakta minik bir şey farketmemle başladı kabus, çok korkuyorum evi istila edecekler diye sözlük.
edit: dün veterinerimizle telefonda konuştuk, duman hamile olduğu için acil durumlar haricinde iç-dış önermiyor ve mevcut yavruyu hala hunharca yaladığı için diğerlerine de dış parazit yapamayacakmışız. zira dış paraziti yalaması, kendisine uygulanmasından daha zararlıymış. beyazlı* ve pamuk*) için kilolarına göre iç parazit ilacı göndertti sağolsun. şimdi de ben bunları nasıl yutturacağım derdindeyim. o uzun kalem gibi ilaç içirme aparatından yok çünkü. bu konuda deneyimi olan varsa paylaşsın lüffen..
2,5 aylıkken sahiplendiğim yavrucuma 1 er hafta arayla 3 kez yaptırdığım aşıdır. yavrumun karın şişkinliği inmediği için gittiğim 3 farklı veteriner hekim de 3 farklı aşı yaptı. en sonuncuda bu son artık herhalde dedik. şimdi göbüşü kalmamış, boy atıp incecik olmuş oğluşumun karma aşılarına başlayacağız
pirelerle mücadelede stronghold markasını tek geçiyorum. kediniz pirelendiyse hemen kullanın ve sonuçları izleyin.
broadline damlalar işe yarıyorsa neden hayvancağızlara enjeksiyonlarla işkence ediyoruz, anlamadığım bi konudur.kedim hamile olana kadar bu broadline damlalardan bahsetmemişti veterinerimiz. zaten çok da içime sinmiyo mavi tüpteki damlalar, bilgili bi kedi velisi açıklasın lütfen.