kedilerde iç ve dış parazit tedavisi

veterinerler genellikle 2 ay aralıklarla yapmak gerekli diyorlar fakat ben 3 ay periyodlarla yapıyorum. iç parazit için aniprazol ve caniverm, dış parazit için ise broadline, fiprex ve stronghold kullandım şimdiye kadar.
broadline iç parazit önlemde yeterli midir enjeksiyon yapılması daha mı koruyucudur merak ediyorum.
bizim kedilerimiz sokağa çıkmıyor ancak biz onlara dışarıdan parazit taşıyabiliriz ihtimali ile düzenli olarak ic-dis parazit yaptırıyoruz.
veteriner gençlik aşısı diyor, sözde bu aşılar yapılmazsa kedi fazla yaşamazmış.
merhabalar, bir veteriner hekim olarak iç dış parazitlerin 3 ayda bir yapılmasını tavsiye ediyorum. hiç sokağa çıkmasa dahi sizin dışardan eve taşıma ihtimaliniz var. 8. katta oturan kedi de pirelenebiliyor balkondaki kuştan veya sahibinin üzerinde taşıdığı pireden. iç parazite gelirsek, bazı iç parazitlere ,dış parazitler de ara konak oluyor, bunu düşünürsek dış paraziti olan bir kedinin iç parazit olma ihtimali çok fazla. sizin evden verdiğiniz ek gıda var ise gıdadan geçme olasılığı ( iyi pişmemiş et, yeşillik .. ) var. fırınlanmamış(?) kuru mamalardan parazit geçme olasılığı aynı şekilde. dışarda yürüdüğümüz ayakkabılarla hayvanın temas etmesi vb...bir çok neden söyleyebilirim. yani parazit uygulamaları ve aşı uygulamaları için ‘kedim dışarı çıkmıyor yaptırmaya gerek yok’ demek yanlış olur. tedbir almak her zaman iyidir. iyi günler dilerim.
bizimkinin dış parazitini aksatmış bulundum geçenlerde. dışarı çıkmıyordu sonuçta hem de havalar soğudu bir sorun olmaz diye düşündüm. vee buuumm pirelendik. veterinerimize koştuk, iç dış paraziti yapıldı. 3 ayda 1 yapılması yeterli imiş. yaz aylarında gerekirse 2 aylık periyotlar gerekebilirmiş. dersimizi aldık.