tuvalet kabından dışarıya dağılan kum

belki her kedi sahibinin müzdarip olduğu konu budur. ne yaptıysam çözüm bulamadım. kum tuvalet kapının içinde olması gerekirken evin her köşesine yayılıyor bir şekilde. tuvalet kabınıda dağılmaz diye gittim catit jumbo aldım (bkz:catit jumbo). yinede bana mısın demedi, her yer kum. buna çözüm bulan arkadaşlarımız vardır belki, yararlı bir başlık olur umarım.
patilerine takılan kumun tuvalet çıkışı her yere dağılması durumu. ben de bir çözüm bulamadım. en son siyah plastik paspas aldım, şu arabaların paspasları gibi, paspası tuvaletin önüne koydum, patilerdeki kumlar daha çok paspasın üzerinde kalıyor, sonrasında paspası alıp üzerinde biriken kumları tekrar kum kabına kolayca dökebiliyorum.
6 litrelik kuma 90 lira vermeme sebep olan durum. yine de çözülmedi.
21. yüzyılın en önemli sorunlarından biri, pratik ve uygun maliyetli çözüm üreten zengin olur.
kedi paspasınıda denedim, yok yahu o kum bir şekilde dağılıyor. bugün bir düşündüm, acaba halıfleks mi sersem? böylece kum sadece çıkış noktasında kalıp diğer odalara dağılmaz belki? uygulayan varsa beni aydınlatması için bekliyorum buraya.
kesinlikle kapalı kedi tuvaleti ( önü kapaklı )kullanılmalı , çok ince kum kullanılmamalı ve mutlaka kedinin tuvaletinin onune paticiklerini temizlemesi icin kedi paspası koyulmalı , bizde hic sorun oluyor bu şekilde .
evdeki küçük tuvaleti ya da camı olan küçük bir odayı feda edip kedi kumunu oraya koyuyorsunuz. sonra kapısına bir kedi kapısı yapıyorsunuz, arkasına da bir kedi paspası koyuyorsunuz. elektrikçiden küçük bir tahliye fanı ve hareket sensörü alıyorsunuz. camcıyı cağırıp camı bu fana göre kestiriyorsunuz ve elektrik bilginiz varsa kendiniz yoksa elektrikçinize bunların montajını yaptırıyorsunuz. odadaki ışığı da bağlatmayı unutmuyorsunuz.

kediniz kedi kapısından girdiği zaman hem ışığınız yanacak, hem odadaki fan çalışmaya başlayacak. bu durumda ne etrafta kedi kumu ne de kum kokusu olacak. bana da teşekkür edeceksiniz.
kapaklı tuvalet + 3 tarafı çevrili paspas. sonuç = heeer yer kum. dağıtması azaldı ama oynamayı sevdiği için illaki etrafa sıçrıyor
bizim için de tam bir kabustu bu durum açık tuvalet almıştık ilk başta kapalıya çevirdik sadece kapısının önü azıcık kum oluyor buna da şükür demiştik ama bu paspas fikrini deneyeceğim.
kesin bir çaresi olmayandır, zannımca.
lakin, haddim olmayarak şunu belirtmek isterim naçizane;
basık burunlu kedi, tozutan kum ve kapalı kedi tuvaleti kullanan sahiplerimiz dikkat etmeliler,
zira zaten basık burunlu bebekler kolayca nefes alamadıkları için, kapalı tuvaletlerinde geçirdikleri kısacık anlarda diyafram ve nefes zorlukları yaşayabilirler.
anlatabildim mi emin olamadım ama, demem o ki basık burunlu bebeleri kapalı tuvaletlerin içindeki bentonit kumların tozları ekstra rahatsız edebilir.
dikkat derim, naçizane.
yaşadıklarımdan bildirdim,
tüyleri kadar sağlıkları olsun her hayvanatın.
ince kum kalın kum ayrımının da çok bir şey değiştirmediğini düşünüyorum. everclean de kullandım sonra tigerino diye bir markaya geçtim sonuçlar çok farklı değil. kedimin tuvaleti kapalı (gerçi kapağını kapatmıyoruz, küçükken ürkmesin diye kapatmadık sonra da öyle alıştı) ve önünde paspası da var (paspas bir nebze de olsa işe yarıyor ama işe yaradığını ancak alıp silkeleyince içinden düşen kumları gördüğünüz zaman algılıyorsunuz).
evin bir odası feda oluyor orası kesin..
kabın içi de dahil olmak üzere evin her köşesinde bulunan, ayağa yapışınca anlık telaş sebebi olup, sonrasında “aman aman minnoş kızlarım tuvaletlerini mi yapmııışşş?” diyerek cevapsız sorularla evde süpürge aradığım zamanlar.
kedi seven etrafa dağılan kuma katlanır,evet maalesef ben de bir çözüm bulamadım, ama kaliteli bir kum ve peluş paspas ile bir nebze azaldı.
ince kum kullanılmazsa, kapaklı kedi kapısı ve paspas kullanıldığında ortadan kalkacak sorundur.
her seferinde süpürürüm, hele bir süpürme, kaynanam kılıklı tepemde miyav miyav bağırır. kaç kum değişti, benim çile değişmedi.
kum kabının önündekileri faraşla süpürüp kaba geri döküyorum. bir de koltukların çukurlarında birikenler var, onlara da bakıp hayatı sorguluyorum.
sinir olunandır,çözümü bulanamayandır,itinayla süpürülür
tuvalet kabımız kapalı balkonumuzda. balkonsa bir oda kadar. kabın önüne paraya kıyıp uzunca bir kıvırcık kaydırmaz halı aldım ve çözüme kavuştuk.
patisini yediğim sağolsun her yere götürüyor kumu peşinden. paspas ve şarjlı el süpürgesi süper ikili
  • /
  • 3