cleryaa

Durum: 26 - 0 - 0 - 0 - 23.09.2018 02:22

Puan: 480 - Çaylak Kedici

2 yıl önce kayıt oldu. 1.Nesil Yazarkedi.

Paris - Hilton Savunmasız evlatlarım. Ve dışarıda birçok evladım.. Yaşama karşı güçsüz kalanlarınız, huzurlu uyuyun..
  • /
  • 2

tuvalet kabından dışarıya dağılan kum

tuvalet kabımız kapalı balkonumuzda. balkonsa bir oda kadar. kabın önüne paraya kıyıp uzunca bir kıvırcık kaydırmaz halı aldım ve çözüme kavuştuk.

kara kedi

asildir, kedilerin şahıdır. gözleri yeşil hatta mavi olmayadursun. seni sevmeyen ölsün kara kedi..

kedili şarkılar

nasılsın kızım anlat bana hikayeni kimler üzdü gözlerini
nasılsın kızım söyle bana kendini neler kırdı kalbini
o taze saçlarda kimlerin eli yaşlanmış dumanlı nefesleri
hoyratça itişleri, görgüsüz asaletsiz üzüşleri
sen neler neler çektin ben biliyorum
dokunsam ağlarsın hissediyorum
hüzün zamanı geçti onlar eskidendi bitti hepsi geçti
kirli beyaz kedi yıkan gözyaşımla
kurtul anılardan, sarıl yarınlara
kirli beyaz kedi yıkan gözyaşımla
kurtul anılardan sarıl yarınlara
nasılsın kızım anlat bana hikayeni kimler üzdü gözlerini
nasılsın kızım söyle bana kendini neler kırdı kalbini
o taze saçlarda kimlerin eli yaşlanmış dumanlı nefesleri
hoyratça itişleri görgüsüz asaletsiz üzüşleri
sen neler neler çektin ben biliyorum
dokunsam ağlarsın hissediyorum
hüzün zamanı geçti onlar eskidendi bitti hepsi geçti
kirli beyaz kedi yıkan gözyaşımla
kurtul anılardan sarıl yarınlara
kirli beyaz kedi yıkan gözyaşımla
kurtul anılardan sarıl yarınlara

yalnız bu kedili şarkılardan en en en etkilendiğim ve her dinleyişimde hüzünlendiğim pilli bebek- kedi şarkısıdır.. (bkz:#400)

sokak hayvanları

onlar candır can.. ömürleri ortalama 2-3 yıl olsa da koca bir yaşantı sığdırırlar o kısacık zamana. kimisi kurnaz, kimisi çılgın, kimisi üzgün.. aynı durum köpekler içinde geçerli. dışarıdaki canlar kıymetlidir benim için. her zaman derim, sokaktan sahiplenilen bir kedi ile evden alınan cins kedi asla bir olmaz. profil resmimin dışında sokaktan sahiplendiğim bir kedim de var, 3 yaşında. o kadar sadık, o kadar sevgi dolu ki 'kediler nankördür' inancına ket vuruyor. ayrıca paris ile hilton'a da huy olarak bin basıyor desem hiç yalan olmaz. :)

eğitimli kediler

yaşam alanı içerisinde eğitimim şu şekilde;
yasak odalara girmemesi.örneğin; mutfak,banyo. yanlışlıkla (!) girdiğinde 'dışarı' dediğimde çıkıyor olması. 'yerine' dediğimde köşküne gitmesi gibi.

kediye her istediği yedirilir mi

mutfağa girme yasağı var paris ve hiltonun. o nedenle bu durum benim için sıkıntı oluşturmuyor. sadece mutfaktan bir et ürünü kokusu burunlarına geldiğinde kapıda bekçi kesiliyorlar :)

yazarların kedisi çeşme suyu mu damacana suyu mu içiyor

damacana suyu veriyorum. kendim çeşmeden içmiyorsam onlarada içirmem açıkcası.

silika bentonit kum yiyen kedi

'biz seni aç mı bıraktık?' tepkisi alan kedidir. kedi neden kum yer? sorusuna genelde yanıt vitamin ve mineral eksikliği denir. bu durumu yaşayan ve çözüme kavuşturan kedi sever dostlarımızı konuya bekliyorum.

kedi sözlük yazarlarının yaşadıkları şehirler

tuvalet kabından dışarıya dağılan kum

kedi paspasınıda denedim, yok yahu o kum bir şekilde dağılıyor. bugün bir düşündüm, acaba halıfleks mi sersem? böylece kum sadece çıkış noktasında kalıp diğer odalara dağılmaz belki? uygulayan varsa beni aydınlatması için bekliyorum buraya.

kedi tüyünün kist yaptığı yalanı

millete anlat anlat tükenmediğim ama milletin anlamak için hiçbir çaba göstermediği konudur kendileri. hayır yani anlamamak için direniyorsun neyin inadı bu? yok yok kedinin-köpeğin tüyünden oluyormuş o.. he ablacım he..

cleryaa

hoşbuldum. faydalı bilgiler sunarım umarım.

tuvalet kabından dışarıya dağılan kum

belki her kedi sahibinin müzdarip olduğu konu budur. ne yaptıysam çözüm bulamadım. kum tuvalet kapının içinde olması gerekirken evin her köşesine yayılıyor bir şekilde. tuvalet kabınıda dağılmaz diye gittim catit jumbo aldım (bkz:catit jumbo). yinede bana mısın demedi, her yer kum. buna çözüm bulan arkadaşlarımız vardır belki, yararlı bir başlık olur umarım.

yazarların kedi kumu tercihleri

proline, sanycat, van cat, temizmama.com kalın taneli kullandım. birkaç haftadır lilly cat beyaz sabun kokulu kullanıyorum. çok iyi performans ve fiyat. üstelik paris ve hilton'a kum dayanmaz normalde. topaklanma ve su tutma kapasitesi çok güzel. dağılmada yaşamıyorum, tavsiye ederim.

kedili eve yeni bir kedi dahil etmek

nasıl alıştırırsan alıştır, evdeki asıl kedinin sürekli cebinde kullanmaya hazır bir kıskançlık silahı oluyor. sonra gelsin tripler, tavırlar. hiçbir zaman dengeyi bulamayacak sanırım.

kediyle uyumak

çoğu kedi sahibinin istediği ama kedisinin uygulamadığı bir durumdur. neyse ki benim paris ve hilton'um bu konuda açık ara önde. uzanıp kollarımı açmamla birlikte sağ kol üstüne kafayı koyan bir paris, tam olarak böğrüme çıkıp yatan bir hilton ile huzurlu bir uyku.

kedi sözlük'te sadece kedileri konuşmak

sadece kedilerin konuşulması taraftarıyım. diğer herşeyi bir şekilde bir yerlerde bulabiliyorken kedili şeyleri heryerden zorlanarak buluyoruz. tamamı kedi olan bu sözlüğü neden heryere çevirelim?

yazarların kedi maması tercihleri

yavruluktan itibaren royal canin kitten kullanıyordum. fakat aşırı kiloya neden oldu. hatta henüz 6 aylık olan dişi kedimin karnı hamile dahi değilken yere değiyordu. çevremdeki birkaç arkadaşım ise kristalleşme sorunu yaşadı. bende bırakıp proplana geçtim. proplana geçince yağlar gitti yerine fit vücut ve kas geldi. şimdi gayet mutluyuz proplan ile.

kıskanç kedi

eve ikinci kedi (hilton) geldiğinden beri paris'in içinde bulunduğu durum. bir kedi nasıl köpek gibi kıskanç olabilir? sorusunun yanıtıdır paris. ayrıca bir yandan paris'in gözünün bebeğidir, biriciğidir de hilton. işte bu yüzden hiç anlayamayacağım paris'i.

kedili kitaplar

kedi gibi düşünmek ve davranmak - stephane garnier
bob'un dünyası - james bowen
edit: kedinizi nasıl bilirsiniz? - desmond morris
  • /
  • 2

kedili şarkılar

dinle beni küçük kedim
bakışların kararmadan
tırnakların körelmeden
ve hiç bir zaman denemeden
anlayamazsın

benim sevgimi almadan
şarabımdan tatmadan
hüzünlenip dalmadan
ve hiç bir zaman yaşamadan
anlayamazsın

gülümsemen olmadan
ve sana dokunmadan
gözlerine bakmadan
anlayamazdım

ellerini uzatmadan
gözlerime bakmadan
yeni ateşler yakmadan
ve içinde yanmadan
anlayamazsın

gülümsemen olmadan
ve sana dokunmadan
gözlerine bakmadan
anlayamazdım

kedilerde hamilelik ve doğum

kedilerde gebelik, dişi kedilerde 58-68 (ortalama 63) gün sürer... ortalama yavru sayısı dört tür. kedimin gebe olduğunu nasıl anlarım sorusunun cevabı ise; veteriner hekiminizin gebeliğin kesin teşhisini koyması için kedinin gebe kalışından itibaren 16-21 gün geçmesi gerekir. teşhis için ultrason kullanılabilir, karın duvarından yavruların hissedilmesi yöntemi de kullanılabilir. kedide karın bölgesindeki hacim artışı 1. ayın sonundan önce belli olmaz. bu arada kedinin iştahı dikkat çekici şekilde artar. kediyi bu dönemde normalin altında beslemeyiniz. bazı kedilerde meme bezlerinde büyüme ve pembe renk oluşumu hamileliğin erken dönemlerinde, 22 günlükten itibaren görülebilir.

birçok kedi doğuma 12-24 saat kala doğum için hazırlanır. bazıları yuva hazırlamaya 3-5 gün önceden bile başlayabilir. anne kedide süt üretimi doğum başlamadan 24-48 saat öncesinde başlar. doğum yaklaştığında meme uçlarında koyu krem renkli bir sıvı gözlemlenebilir. anne bu sütü yalayarak temizleyebilir. temizlemez ise meme üzerinde kuruyarak kabuklaşabilir. doğum yapacak kedinize ıssız bir köşede bir sepet hazırlamak çok önemlidir. çünkü kediler meraklı bakışlardan uzak durmayı severler. doğumdan sonraki günlerde yine sepetini loş bir yere bırakınız. kedinize gebeliği sırasında yüksek kaliteli yavru maması verdiyseniz doğum sırasında fazla sorun yaşamazsınız.

kedinin normal vücut sıcaklığı 38.5 c olduğu halde, doğum yaklaşırken bu 1 derece kadar düşer. doğum sancıları başladıktan sonra ilk yavrunun gelmesi 4 saati bulabilir. yavrular doğarken önce baş kısmı da gelebilir, kuyruk kısmı da. her yavrunun doğumu arasında ortalama 30-60 dakika geçebilirken bu süre 2 saate kadar da uzayabilir. bu andan itibaren kedi sepetinden ayrılmaz. bu durum yavrularını doğuruncaya ve onları ilk kez emzirinceye kadar sürer. kedi yana yatarak doğurur. her yavrunun ve plasentanın çıkarılışı iki üç kontraksiyon sonrasında hemen olur. iki doğum arasında yavrunun döl yatağındaki pozisyonuna göre, 10 dakikadan 1 saate kadar süre farkları olabilir. her yavrunun doğumunda anne onun her türlü ihtiyacı ile ilgilenir. göbek kordonunu çiğner ve koparır. plasentayı yer. plasenta içinde bulunan bazı hormonlar sütün artmasına yardım eder. daha sonra anne yavruyu yalayarak kurutur. bütün bu işlemler sırasında kediye müdahale etmeyiniz. bir köşede göz ucu ile kendinizi belli etmeden onu izleyiniz. sepete ancak sizi çağırdığı zaman yaklaşınız. anne yavruları ile ilgili tüm işlemler bittiği zaman size göstermek isteyecek ve çağıracaktır. eğer anormal şekilde miyavladığını görürseniz ve yavru suları akmış ise veya kontraksiyonlar yetersiz ise, kısaca anormal bazı noktalar görürseniz, beklemeden kedinizi veteriner hekime götürünüz.

eğer doğan kedilerin babası aynı evde ise çok dikkatli olunuz. erkek kedi ileri derecedeki iç güdüsü ile dişinin yavruları emzirme döneminden evvel kızgınlık göstermeyeceğini anlar. bu durum onun canını sıkar. bunun için dişi kedinin bir an evvel kızgınlık göstermesi amacıyla yeni doğan yavruları öldürmeye karar verebilir. anne kedi bunu bilir. onun için kendi soyundan gelen tüm erkeklerin sepete yaklaşmalarına engel olur. fakat yinede doğal gereksinimlerini karşılamak için bazen sepetin yanından ayrılabilir. bu durumda sepetin ve annenin bulunduğu odanın kapısının kapalı olmasına dikkat ediniz.

anne kedi yalnız yavruları beslemekle kalmaz onlara kendi bildiği her şeyi öğretir. kedi yavruları kör ve sağır doğarlar. yavruların 8. günden itibaren gözleri açılmaya başlar ve 12. günde ise gürültülere karşı reaksiyon gösterirler. 15. günden itibaren tam anlamı ile görür ve duyarlar.

kaynak: http://mihav.com

tuvalet kabından dışarıya dağılan kum

kesin bir çaresi olmayandır, zannımca.
lakin, haddim olmayarak şunu belirtmek isterim naçizane;
basık burunlu kedi, tozutan kum ve kapalı kedi tuvaleti kullanan sahiplerimiz dikkat etmeliler,
zira zaten basık burunlu bebekler kolayca nefes alamadıkları için, kapalı tuvaletlerinde geçirdikleri kısacık anlarda diyafram ve nefes zorlukları yaşayabilirler.
anlatabildim mi emin olamadım ama, demem o ki basık burunlu bebeleri kapalı tuvaletlerin içindeki bentonit kumların tozları ekstra rahatsız edebilir.
dikkat derim, naçizane.
yaşadıklarımdan bildirdim,
tüyleri kadar sağlıkları olsun her hayvanatın.

cleryaa

yeni sözlük yazarımız. hoş geldiniz.

kedili eve yeni bir kedi dahil etmek

3 sene olacak neredeyse büyük olan küçüğü hala kabullenmedi. ne inat varmış onda da arkadaş! küçüğe de eziyet etti bir süre bize de. şimdi çözümü onu yok saymakta buldu sanırım. küçüğü görmüyor ve muhatap almıyor.

Toplam entry sayısı: 26

kedi sözlük

çok güzel düşünülmüş sözlük. kedici olarak gururla buradayım.

cleryaa

hoşbuldum. faydalı bilgiler sunarım umarım.

yuva aranıyor duyuruları

bandırmada 2.5 aylık yavru kediye yuva arıyoruz..

kediye her istediği yedirilir mi

mutfağa girme yasağı var paris ve hiltonun. o nedenle bu durum benim için sıkıntı oluşturmuyor. sadece mutfaktan bir et ürünü kokusu burunlarına geldiğinde kapıda bekçi kesiliyorlar :)

kedili eve yeni bir kedi dahil etmek

nasıl alıştırırsan alıştır, evdeki asıl kedinin sürekli cebinde kullanmaya hazır bir kıskançlık silahı oluyor. sonra gelsin tripler, tavırlar. hiçbir zaman dengeyi bulamayacak sanırım.

kedi sözlük

çok güzel düşünülmüş sözlük. kedici olarak gururla buradayım.

kedi sözlük'te sadece kedileri konuşmak

sadece kedilerin konuşulması taraftarıyım. diğer herşeyi bir şekilde bir yerlerde bulabiliyorken kedili şeyleri heryerden zorlanarak buluyoruz. tamamı kedi olan bu sözlüğü neden heryere çevirelim?

cleryaa

hoşbuldum. faydalı bilgiler sunarım umarım.

kara kedi

geçmişten günümüze uğursuz diye nitelendirilmiştir. fakat çok asil, bir o kadarda gizemlidir.

yuva aranıyor duyuruları

bandırmada 2.5 aylık yavru kediye yuva arıyoruz..
Henüz takip eden biri yok.