tuvalet kabından dışarıya dağılan kum

çözümü kablosuz şarjlı el süpürgesinde buldum. piyasadaki en kaliteli kumları tek tek denedim yine de dağılıyor. kediniz yavru ya da uzun tüylü ise kesinlikle en az dağılan ever clean less trail kullanmanızı öneririm. kapalı tuvalette kullansanız yine de dağılıyor. paspas koydum eve dağılımı bir miktar azaldı.
hergun supursen biile yetmez, ennn ssevmedigim mevzu, caresi de yok malesef..supur babam supur...

edit: sahane bir yontem gelistirdim ve minimum kum tasması ile ugrasıyorum artık, ben kedi tuvaleti degil bildiginiz seffaf bauhaslarda koctaslarda satılan kapların en buyuklerinden kullanıyordum, bu kapalı kedi tuvaletlerinden esinlenerek, aynı en ve boydaki ama daha derin olan kap aldım ve uzerine kapadım, onune kapı actım,yanlardan vidaladım, koskocaman kapalı ama onu acık tuvalet odası oldu, onlar da mutlu bende..
şu önlemelerle minimuma indirilebilecek sorun

1. eğer kedişiniz izin veriyorsa pati tüylerini kısaltabilirsiniz, böylece patilerde daha az kum kalıyor.

2. kum kutusu önüne paspas. hatta bir tane tam kum kutusunun önüne ve bir tane de bir metre kadar uzağına, yine kum kutusu yolu üzerinde olsun. normal paspas yerine pelüş, shaggy, kürk tarzı bir şey olursa kumun patilerden paspasa dökülmesine daha çok olanak sağlar.

3- ön kapağı mümkünse tamamen açık, genişçe bir kapalı kum kutusu, böylece idrarını dışkısını gömerken etrafa fazla kum sıçramaz ve dağılan kumlar içeriye taşınmaz.


4- iri taneli kum kullanmak.

5- süpürme rutinini 2 katına çıkarmak.
çözümü olmayan durum
evet bu bizim kedi için bir sorunsaldir.kedim 16 yaşında olmasına mütevellit ,düzenli olarak kabin dışına kum saçma ve temizleme sorunsalı yaşamaktayız.
kedi seven kumuna katlanır..şaşılmaması gereken durumdur..topaklanan ince kumdan asla vazgeçmem, her gün süpürürüm
evin küçük tuvaletini onlara tahsis ettik, kapısına kedi kapısı taktık, kapının dışına paspas koyduk, yetmedi içeri kapalı kum kutusu koyduk ama yine de beyaz topçuklar her yerde! çünkü bizim sahipler patilerini koridora çıktıktan sonra silkelemekten hoşlanıyor :)
ikea'da satılan bir çim halı var. bunu kum kabının önüne koyun. patilerindeki kumları direk alıyor. temizlik sıklığınıza göre bu çim halının üstündeki kumları da rahat rahat süpürüp keyfinize bakabilirsiniz. ürünün linkini de aşağıya bırakıyorum.

https://www.ikea.com.tr/urun-katalogu/ev...

bu ürün yumuşak dokulu olduğu için patilere zarar vermeyeceğini düşünüyorum. daha sert dokulu olanlar vardı ama tercih meselesi tabi.
dışarıya mı? tuvaletleri arka balkonda (kapalı) bulunmasına rağmen hain kumlar salonda görülmektedir.
kum kabım camlı balkonda..ama kumlar salonda, yatağın içinde, mutfakta, tüm odalarda....:( üç günde bir üç oda, koridor süpürüyorum elektrikliyle....bittim :(
kabın dışına işeyince ancak öyle örtebiliyorum kokumu, kusura bakmayın.
cok şımarık bir oglumuz var tabi benide biliyor ne yapsa birsey diyemiyorum sirf keyfine kaba giriyor eseleyip kumlari disari atiyor hergun temizledigim icin temiz kum ama bakıyorum birsey yapmamis ve kaptaki kumlar etrafta.. bende kapakli bir kap aldım yeni cozumum bu. isini bitirince kapagini kapatıyorum ama bu sebepten bana baya kızgın
klozete yapıyor benim kedilerim. sorunu bu şekilde çözdük.
ev süpürme ritüellerini iki hatta üç kayına çıkaran durum. ister istemez dökülüyor o kum. bazen kaka bile sürülüyor yerlere. ama olsun. anneyiz. bunun için varız.
kedileri klozete alıştırmakla çözüm bulunacak sorundur. alıştırma kısmı baya çişli boklu ama değer.
kum kabımızı günde enaz 2 kez, bazen 3 kez temizliyorum. ama mesela koridordaki yolluğu 4 gün elektriklemedim akşam baktım boydan boya beyaz beyaz minik minik kumlarla dolu. evet 2 - 3 günde bir elektrik süpürgesiyle tüm ev süpürülecek....bittim ama şikayet etmiyorum. gülü seven dikenine katlanır.
evdeki kedi sayisi 2ye cikinca kapali tuvalet kaplarindan aldik ama biri kutuya giriyor digeri girmiyor.. dolayisiyla acik birakiyorum giris kapisini, ve dışarı cikan kum orani oncesine gore sadece %10 azaldi.. el mahkum, gonul gardiyan.. ya gormiycez ya da kabin yanina kolayca temizlemek icin kucuk faras-supurge ya da elektrikli süpürge koyacagiz.. tek cozumsuz derdimiz bu olsun..
evde yürürken ayağıma çat çat batar,yatağımın her yerine yapışırlar
günde 3 kez ev süpürürüm,, kapanış.
çam peleti diyorlar !!! kullanan var mı ?
  • /
  • 3