kısırlaştırma

iç güdüsel olarak sürekli çiftleşip doğum yapabilecek ve her 2 ayda 1, 2 ay süreyle yavrularını korumaya, doyurmaya, temizlemeye çalışacak olduğu düşünüldüğünde hayvanı rahatlatacak eylemdir.

büyüklerimiz şaşırıyor, benim bildiğim, kediler yılda bir sefer doğurur diyor. bu köyler için geçerli, şehirlerde fazlasıyla erkek kedi olduğu ve dolaşım alanları dar ve sürekli çakışmasından dolayı bir dişi kedi 1 yılda 3 sefer doğurabiliyor, o da yavruları öldürülmez ya da erkenden kendisinden alınmazsa. erkek kedilerin yavruları öldürme ihtiyacı da buradan kaynaklanıyor, dişi yavrusuz kalınca çiftleşmeye hazır hale geliyor. bu şekilde 3 seferi bile geçebilir, bu durum da hayvanın ömrünü kısaltıyor, yaşam şartlarını kötü hale getiriyor.

sahipli kediler için ise diyebileceğim tek şey, olay tamamen iç güdüsel, hormonlar yönetiyor. anne olmak, yavrularını sevip büyütmek isteğinden kaynaklı değil. bu durumdan dolayı da içimiz rahat olmalı :)
7 aylık erkek kedim için beni ilk günden beri düşündüren durum. doğru zaman ne zaman? ne yapmalıyım? nasıl olacak? canı acıyacak mı? yaptırmasam mı? koku bırakacak mı? yıldım tüm bu sorulardan ve çok fazla çıkmazdayım.
8 aylık ve sonrasında kısırlaştırılabilirler. erkek kedilerin operasyonu çok basittir ve hemen iki üç gün içinde toparlarlar. dişilerde operasyon biraz daha detaylıdır ve bir hafta içinde kendilerini toparlarlar. erkeklerde 1 yaşına gelmeden kısırlaştırıldıklarında koku bırakma, işaretleme de yapmayı öğrenemeden bu sorunu çözmüş olursunuz. kedilerde kısırlaştırma operasyonu dostunuzun ömrünü uzatır. tabi ki son karar sizin.
kedilerin iyiliği için yapılıyor fakat bazen insanların onun doğası öyle, anne olmak onun da hakkı gibi tuhaf düşünceleri oluyor. anne olup 4-5 yavruyla sokakta sefil olacağına kısır ve mutlu bir kedi olsa daha iyi değil mi?
hayat kurtarır. hem evde hem de sokakta yaşayan hayvanlar için gereklidir. ozellikle sokakta yasayan kedi kopek icin yasam kalitelerini fazlasiyla arttirir. kizginlik sureclerinde yasanabilecek yaralanma ezilme hastalik kapma durumlarini azaltir. kisirlastirin yasatin arkadaslar
sokakta bulduğum minik kedilerimi ben başka şehirde okurken kısırlaştırmış annemler. belediye veterineri olduğu için hem biraz endişelenmişler hem de annem kedileri götürürlerken çok üzüldüğünü söylemişti -ki kendisi klasik 'ben evde kedi istemem' anne tipidir-. yine de çok sorunsuz geçti ameliyat. sağ salim teslim ettiler zaten küçük bir kasaba olduğundan sıkıntı çıkmadı. bulduğumda bir yaşından küçüklerdi biz de bir yaşına yakın bir dönemde kısırlaştırdık çiftleşme dönemi geliyor diye. yaramaz, hareketli kedilerim kısırlaştırmadan sonra duruldu biraz. tabii olgunlaşmanın etkisi de olabilir :)
bugünlerde kedilerini kısırlaştırmamak konusunda ısrarcı olan kedi ebeveynleri görüyorum. yahu haydi hayvana acımıyorsunuz, kendinize de mi saygınız yok? kedileri kısırlaştırmamanın sağlıklı bir tarafı da yok yani.
ister ev kedisi olsun, ister sokakta yaşıyor olsun kısırlaşması taraftarıyım. olayı dramatize edip 'anneliği tatsın bu onun hakkı' diyen aklını peynir ekmekle yemiş insanlar görüyorum. sütten kesildikten ve yavrusu erişkin olduktan sonra yavrusuyla çiftleşiyor bu canlar. üstelik sağlıkları açısından da kısırlaştırmanın faydası çok büyük. özellikle dişi kediler bence doğum ve doğum sonrası süreçte bir hayli yıpranıyor ve bağışıklıkları zayıflıyor. yapmayın, kısırlaştırın..
bu duruma karşı olan insanların kafaları nasıl çalışıyor anlamıyorum. onların anne olma hakkı elinden alınmıyor çünkü onlar bunu sadece içgüdüsel olarak yapıyor. yani öyle bir bilince sahip değiller.
dişilerde biraz daha pahalı olan... erkeklerde yine daha az maliyetli oluyor.
erkek kedimi 10.ayında kısırlaştırdık. ilginç olan hala arada kolumuza falan bir yelteniyor, içgüdü heralde..

950 tl'ye mal oldu, lokasyon: istanbul/bakırköy
kedilerin ömrünü uzattığı kanıtlanmış yegane şey evet doğalarına aykırı ama maalesef şu zamanda ne doğal ki. sokaklar da onların doğası değil evler de.o yüzden onunda rahat etmesi için bizim de rahat etmemiz için gerekli. sonrası dişi kedilerde zor malumunuz.ben yakalık yerine winpet yara korsesi kullanmıştım kıyafet gibi ama nefes alıyor kediler çıldırıyor yakalık takınca. içim el vermemişti çıkarıp atmıştım sonra o korseyi buldum. biraz geç iyileşti dikişleri hava alsaydı daha çabuk iyileşirdi.hava alıyor diye geçiyor ama açık kalmasından tabii ki daha az hava alıyor.yine de yakalıktan iyidir çünkü kedim onunla yemek yiyemiyordu ben yediriyordum. dişi kedilerde bir hafta dayanın gerisi kolay.
ben minnosumu kısırlaştıralı 6 ay oldu. dişi kediler için süreç biraz daha zor olsa da sandığımdan daha kolay geçti diyebilirim. çok endişelendim, çok ağladım, çok tedirgin oldum, 10 gün boyunca uyku uyumadım desem yeridir ama en nihayetinde kızımın sağlığı için oldukça önemli bir şey yaptım. kızımın ömrüne ömür katılmıştır inşallah.
biz sabahtan kliniğe gittik ve bıraktık minnosumu. bu kısmı cok zordu cunku onu bıraktıgımda cok miyavlamaya başladı ve ben dayanamayıp ağladım :')
sabah 10 civarı bıraktık, öğlen 12-1 gibi operasyonun başarılı geçtiği haberi geldi ve akşam üstü 5'e doğru da kliniğe gittik. anestezinin etkisi geçmişti ve evdeki süreç daha iyi geçti. kusma gibi şeyler de yaşamadık hiç. ilk 4 gün yakalığı taktık ama sonra kızım yakalığı çıkardı. biz de hekimden onay aldık ve bir daha takmadık. dikiş kısmına dikkat ettik. ben evde kristalin bulundurdum, kum tanesi vs yapışırsa kristalin ile temizledim o bölgeyi. zaten her gün kliniğe gidip antibiyotiğimizi olduk. 10 günün sonunda da hiç operasyon olmamış gibiydi zaten minnosum.
ben kızımı sahiplendiğim gün onun sağlığı için elimden gelen her şeyi yapacağıma dair bir sorumluluk aldım. bu yüzden kısırlaştırmamak gibi bir seçeneği değerlendirmedim bile.
  • /
  • 2