kısırlaştırma

iç güdüsel olarak sürekli çiftleşip doğum yapabilecek ve her 2 ayda 1, 2 ay süreyle yavrularını korumaya, doyurmaya, temizlemeye çalışacak olduğu düşünüldüğünde hayvanı rahatlatacak eylemdir.

büyüklerimiz şaşırıyor, benim bildiğim, kediler yılda bir sefer doğurur diyor. bu köyler için geçerli, şehirlerde fazlasıyla erkek kedi olduğu ve dolaşım alanları dar ve sürekli çakışmasından dolayı bir dişi kedi 1 yılda 3 sefer doğurabiliyor, o da yavruları öldürülmez ya da erkenden kendisinden alınmazsa. erkek kedilerin yavruları öldürme ihtiyacı da buradan kaynaklanıyor, dişi yavrusuz kalınca çiftleşmeye hazır hale geliyor. bu şekilde 3 seferi bile geçebilir, bu durum da hayvanın ömrünü kısaltıyor, yaşam şartlarını kötü hale getiriyor.

sahipli kediler için ise diyebileceğim tek şey, olay tamamen iç güdüsel, hormonlar yönetiyor. anne olmak, yavrularını sevip büyütmek isteğinden kaynaklı değil. bu durumdan dolayı da içimiz rahat olmalı :)
7 aylık erkek kedim için beni ilk günden beri düşündüren durum. doğru zaman ne zaman? ne yapmalıyım? nasıl olacak? canı acıyacak mı? yaptırmasam mı? koku bırakacak mı? yıldım tüm bu sorulardan ve çok fazla çıkmazdayım.
8 aylık ve sonrasında kısırlaştırılabilirler. erkek kedilerin operasyonu çok basittir ve hemen iki üç gün içinde toparlarlar. dişilerde operasyon biraz daha detaylıdır ve bir hafta içinde kendilerini toparlarlar. erkeklerde 1 yaşına gelmeden kısırlaştırıldıklarında koku bırakma, işaretleme de yapmayı öğrenemeden bu sorunu çözmüş olursunuz. kedilerde kısırlaştırma operasyonu dostunuzun ömrünü uzatır. tabi ki son karar sizin.
  • /
  • 2