kısırlaştırma

kar tanem 5.5 aylık dişi. veteriner 6 aydan sonra kısırlaştırabiliriz ama 10 aydan sonra daha iyi olur dedi. kararsız kaldım. ikimiz de çalışıyoruz, apartmanda oturuyoruz kızgınlık dönemi geçirmeden kısırlaştırmak istiyorum. tavsiyelere tecrübelere açığız.
neden acele ediyorsunuz pek anlam veremedim. erkek kedi olsa tamam koku bırakır, ortalığı batırır falan da dişi kedi en fazla biraz ses çıkarıp erkek kediyi çağırma girişimizde bulunur. onun dışında başka bir zararı olmaz. 1 yaşına gelmeden kısırlaştırma tavsiye edilmiyor. acele etmeyin derim.

(bkz:bir kedi kısırlaştırılmasına rağmen neden hala evden kaçar)
(bkz:neden kedileri kısırlaştırıyoruz)
(bkz:kısırlaştırma düşmanları)
(bkz:kısırlaştırma alternatifleri)
teşekkür ederiz yorumunuz için. neden acele ediyoruz şöyle ; okuduğum makalelerde kızgınlık dönemini geçirme sayısı arttıkça rahim kanseri ve göğüs kanseri riski artıyormuş öncelikli endişem bu. ikincisi sürekli bağırması. günün çoğunda yalnız bu zamanlarda ilgilenemeyiz. apartmanda oturuyoruz komşulara da sıkıntı verir diye korkuyorum. dünden beri ufak ufak belirti vermeye başladı. biraz bağırıyor oyuncakla , yaş mamayla falan dikkatini dağıtıyoruz. biz yokken ne yapacak bilemiyorum.
bu konuyla ilgili kesin kararımı verdim. kısırlaştırmayı desteklemiyorum. kedimizin memnun olup olmadığını bilme imkanımız olmayan ve onun için yaşamın 3 ana fonksiyonundan biri olan bir şeyi elinden almak bana bencilce geliyor. tabi ki kasıt sürekli doğurtalım değil. ama çok kontrollü ve sağlıklı üreme imkanını ona sunarak kısırlaştırmamak benim için kedim adına yapacağım en mantıklı hareket.
karşı olduğum bir kavram.
her veterinerin görüşü neden farklı ben de onu merak ediyorum. kimi 4-5 aydan itibaren kısırlaştırılabilir derken kimi de 1 yaş üzerinde operasyon yapılır diyor. yabancı kaynaklarda 4-5 ay sonrası için uygun olduğu dışında aksi bir şey okumadım.
başka bir tür üzerinde tahakküm mü yoksa zaten yaşam alanlarını daralttığımız/zorlaştırdığımız bir türün plansız çoğalmasıyla ilgili gerekli bir adım mı ben de kişisel olarak ikilemde kalıyorum. kısırlaştırmamanın dişi kedilerde rahim kanserine ya da çeşitli tümörlere neden olacağına dair çok fazla yazı var bir de.

sanırım buradaki çizgi “çoğalmasına izin verilen kedilerde kaç nesil kısırlaştırmadan bakabilirim ya da kaç kediye kadar aynı fikirde kalırım” gibi soruların cevabını bulunca çiziliyor. ya da eve, yanımıza almamalı da dışarıda insan müdahalesi olmadan dilediklerince çoğalmalılar mı?

benim merak ettiğim aslında şu, yalnızca üreme maksadıyla kızgınlığa girdiği söylenen kedilerin hakkı/doğası/deneyimi konusunda hak sahibi miyiz, değil miyiz? yiyeceği mamaya kadar biz seçerken (ki beslenme de hak) bu konuda karar vermekte neden zorlanıyoruz?

kafalar karışık, bizim de şu an önümüzdeki en temel mesele bu. çıkardığı sesler vs hiç önemli değil ama girdiği stresi bitkisel yollarla engellemeye çalıştık ilk seferinde, kısa sürdü ama nasıl etkilendi, bir sonrakinde nasıl olacak gibi sorular var kafamızda.

tüm aşıları tamamlandıktan sonra operasyon önerdi veterinerimiz. bakalım işin içinden çıkabilirsek bir yol çizeceğiz mecburen.
kısırlşatırma konusunda netiz. çünkü sokaklar ölü yavrularla dolu. yavruların da yavruları olacak. bir kedi kısa sürede oluyor 1000 kedi. 1000 kediye bakamam. sahiplendirirsiniz derseniz sokakta sahiplenecek bir sürü yavru var onlar sahiplenilsin, en azından şansları artsın. benim öğrenmek istediğim ne zaman ve nasıl? araştırırken yandan ve alttan olmak üzere iki farklı yöntem olduğunı gördüm. bu konuda da bilgi ve tecrübelerinize açığız.
kediniz ilk kızgınlık dönemini geçirdikten sonra kısa aralıklarla bu süreç devam edecektir ve o halleri de pek sevimlidir. eğer evde çiftleşebileceği bir erkek kedi yoksa yedi sekiz ayını doldurana kadar beklemenizi öneririm (erkek kedilerde ise bir yaşını doldurması öneriliyor) ses yahut çıkardığı gürültü yasal anlamda bir sorun teşkil edemez, içiniz rahat olsun ve eğer sağlığında yahut gelişiminde bir problem yoksa yedi sekiz ayını doldurunca kısırlaştırma operasyonunu yaptırabilirsiniz gönül rahatlığıyla.
ayrıca özel kliniklerin tamamı ön karın bölgesinden yapıyorlar ameliyatı. yandan açılarak yapılan yöntem sadece belediyelerde sokak canlarını kısırlaştırmada uygulanıyor olsa da halen, ön karın bölgesi ameliyatı daha sağlıklı bir yöntem olarak görülüyor.
teşekkür ederim yorumunuz için. bizim veterinimiz yandan yapıyormuş fotoğraflarda gördüm, gidip sormadım. yandan ameliyatta daha az dikiş oluyormuş ama kasları kestiği için sıkıntılıymış. ayrıca yandan ameliyatta diğer taraftaki yumurtalık tam temizlenemeyebiliyormuş. veterinerimiziden de memnunuz ama başka veteriner arayacağız galiba :/ bir de öğretmenlik yapıyoruz şubat tatilinde 6 aylıkken yaptırsam mı diye düşünüyordum yoksa temmuza kadar kalacak. hafta sonu yaptırsam toparlamaz 2 güne benim de içim el vermez bırakıp gitmeye. oyçok zor. :/ :)
operasyon sonrası en az bir hafta başında nöbetleşe sabahlanması gerek, hem kendi kendine yetemediği yerlerde yardımcı olmak hem de ardıl etkileri zamanında gözlemleyebilmek için. tecrübeyle sabittir. işin psikolojisine hiç girmiyorum, çıkılır bir hâl değil çünkü.
başlık slogan gibi ama;

kısırlaştırma! bırakın yapamadığınızı yapsın.

gerçekten slogan oluyor.
bilmiyorum ya , inanın bilmiyorum. yani yanımızda yaşamasalar doğaları gereği yapabilecekleri bir şeyi , sırf farklı sebeplerle ellerinden almak gibi geliyor. onlar için iyi olduğunu söyleyen de var olmadığını söyleyen de. ama onlara sorup işin gerçeğini öğrenemiyoruz , onlarla konuşup doğrusu nedir öğrenemiyoruz. ben de empati yapmaya çalışıyorum bu yüzden. onlar benim çocuğum gibi. annem babam da ben çocukken belirli sebepler ile benim bu doğal davranışımı kısıtlasalar kendimi eksik hissederdim. o yüzden iki arada bir deredeyim.