kedilerin kapalı kapılardan rahatsız olması

dış kapı hariç bütün kapılar açık durmak zorunda evde. banyo falan doluysa da fark etmez ona içeridekinin işi bitene kadar nöbet tutuyor kapının önünde. kapı bir süre açılmazsa miyavlamaya başlıyor.
sebebini bilmiyorum ama ben, benim evimde hiçbir yasağı olmamasına bağlıyorum. istediği her şeyi yapabilir. belki sorun bundan kaynaklanıyor olabilir. evin hakimiyeti onda ne de olsa.
elinden gelse giriş kapısını bile devamlı açık tutturacak... ne demek banyo kapısının kapanması, zinhar düşünülemez..
kustuğu zaman salon yasak ona, diğer zamanlarda her yere girer.
yatak odaları yasak. bir kaç kez uyardıktan sonra kapı açıkken bile girmiyor artık. içine köpek kaçmış.
kapının ne tarafında olduğu hiç farketmiyor. her türlü tepkiliyiz kapalı kapılara. dışarıda miyavlamasın diye onu da içeri alıp kapatıyorum banyo kapısını. bu sefer de çıkmak için miyavlıyor. çıkmasına izin verip tekrar kapıyı kapattığımda girmek için miyavlıyor. sonsuz bir döngü. zaten evde kapısını kapalı tuttuğum tek bir oda var. * onu da engelleyemiyorum. uykuda olsun, mama yerken olsun, nerede olursa olsun kapının açıldığını nasıl anlıyor bilmiyorum, benden önce içeri girip çiçeklere saldırıyor. kısacası kapalı kapılar en büyük düşmanımız bizim.
doğru tespit. 5 kedimde de bu huy var. hangi kapı kapalıysa onun önünde beklemeler, yatmalar hatta kapıları çalmalar falan. valla hiç özelimiz kalmadı, banyoyu bile beraber yapar olduk. olsun mutluyuz biz böyle.
nedenini çözemediğim sorunsal, lakin dış kapıya ses etmiyorlar. ilginç...
bir kap kapalıysa o evde şapşik yok demektir. şpaşik oradaysa önce miyavlanır sonra tekmelenip mutlaka o kapı açtırılır. banyo veya tuvalette olmanız fark etmez kapı kapamak suçtur ve şapşik bunu kesin cezalandırır. :)
niye var bu huy bizim salonumuz evin tek derli toplu teri olarak kapalı duruyor ama acı acı miyavliyor sirkeli kapıya gidip
instagrama da yazdım,bazen eşek gibi anırarak miyavlıyor, diyorum, kuzucum, bu ses nerenden çıkıyor?
salonun iki kapisi var biri hic acilmaz digeri ise hic kapanmaz acik olandan cikabilecekken hep o acilamayan kapinin onune gelir ve saatlerce açalım diye miyavlar.. 1 yil oldu hala böyle
kapali kapinin arkasinda olmam onemli degil, sevmiyor arkadas evin ic kapilari kapali olsun.. her yer ona ait olacak, her yer..
kesinlikle rahatsız oluyorlar illa tüm kapılar açık olacak.
rahmetli kedim prenses, sıçrayıp, kapı kolunun üstüne atlamak suretiyle kapalı kapıları açabiliyordu! şimdiki kedim 9 yıl oldu öyle bir şey yapmadı, kapı açarken görmedim ama yine de korkumdan kullanmadığımız küçük tuvaleti kilitli tutuyoruz.
yaz döneminde sivrisineklerden kaçmak için yatak odamın kapısını kapalı tutuyordum. kedim de kapının önünde ‘kapıyı aç’ nöbetinde. gecede 20 kere falan kapıyı açtırıp dışarı çıkar, sonra tekrar açtırıp içeri girerdi. uyku haram tabi. ertesi yıl sinek teli yaptırıp tüm kapıları açmış ve geceleri uyuyabilmiştik.
çok ilginç bir eğilim bu. nedenini çok merak ediyorum ben. kedilerin bir çok şeyi içgüdüsel doğada öğrenip hayatına dahil ettiğini düşünürsek, kapalı kapı kaçışın kapanması anlamına geliyor olabilir onlar için. her an her dakika kaçmaya uzaklaşmaya hazır olmaları mı gerekiyor, o yüzden mi kapalı kapı onları stres ediyor acaba.
kapalı kapılar bizim aile için sanki fobi. asla tahammülleri yok. sokak kapısını kilitlemesem onu bile açıyorlar. sonra evde kedi sayımı...
dış kapı hariç kapalı kapı fobisi var resmen. kapı kapalı olduğu zaman hemen tırmalamaya ve miyavlamaya başlıyor.
çok doğru bir tespit. ama kapıyı aç diye miyavlamak yerine kendisi açmayı tercih ediyor.
kapalı kapı kediler için bir cazibe merkezi gibi. ardında yaş mamalar, kedi ödül mamaları, oyun parkları var diye bir hayal dünyası içindeler bence. asla tahammül edemiyorlar
kapilardan nefret ederler cunku kedi evriminin tarihinde kapiya yer yoktur.. kapi, gezme faaliyetini engeller ve onlari kendileri icin guvenli alani bulmaktan alikoyar.. kapali kapilar ev kedilerinde gozle görülür huzursuzluklara yol acar.. kendi bolgesini denetlemek icin yaptigi gezintiler azalmakta olan kokusunu cogaltmak icindir.. tekrarladigi ziyaretlerden sonra cok daha rahat ve sakinlemis olduğunu goreceksiniz..