kedilerin kapalı kapılardan rahatsız olması

dış kapı hariç bütün kapılar açık durmak zorunda evde. banyo falan doluysa da fark etmez ona içeridekinin işi bitene kadar nöbet tutuyor kapının önünde. kapı bir süre açılmazsa miyavlamaya başlıyor.
sebebini bilmiyorum ama ben, benim evimde hiçbir yasağı olmamasına bağlıyorum. istediği her şeyi yapabilir. belki sorun bundan kaynaklanıyor olabilir. evin hakimiyeti onda ne de olsa.
elinden gelse giriş kapısını bile devamlı açık tutturacak... ne demek banyo kapısının kapanması, zinhar düşünülemez..
kustuğu zaman salon yasak ona, diğer zamanlarda her yere girer.
yatak odaları yasak. bir kaç kez uyardıktan sonra kapı açıkken bile girmiyor artık. içine köpek kaçmış.
kapının ne tarafında olduğu hiç farketmiyor. her türlü tepkiliyiz kapalı kapılara. dışarıda miyavlamasın diye onu da içeri alıp kapatıyorum banyo kapısını. bu sefer de çıkmak için miyavlıyor. çıkmasına izin verip tekrar kapıyı kapattığımda girmek için miyavlıyor. sonsuz bir döngü. zaten evde kapısını kapalı tuttuğum tek bir oda var. * onu da engelleyemiyorum. uykuda olsun, mama yerken olsun, nerede olursa olsun kapının açıldığını nasıl anlıyor bilmiyorum, benden önce içeri girip çiçeklere saldırıyor. kısacası kapalı kapılar en büyük düşmanımız bizim.
doğru tespit. 5 kedimde de bu huy var. hangi kapı kapalıysa onun önünde beklemeler, yatmalar hatta kapıları çalmalar falan. valla hiç özelimiz kalmadı, banyoyu bile beraber yapar olduk. olsun mutluyuz biz böyle.
nedenini çözemediğim sorunsal, lakin dış kapıya ses etmiyorlar. ilginç...
becerikli olanlar kapıyı açmayı başarırken, bir kısmı tırmalama ile sorunu çözebiliyorlar. uyku sorunları nedeniyle kedisiz yatması gereken ama kapıyı açan kedi yüzünden, kendisini yatak odasına kitleyen kedici bile gördüm.
bir kap kapalıysa o evde şapşik yok demektir. şpaşik oradaysa önce miyavlanır sonra tekmelenip mutlaka o kapı açtırılır. banyo veya tuvalette olmanız fark etmez kapı kapamak suçtur ve şapşik bunu kesin cezalandırır. :)
niye var bu huy bizim salonumuz evin tek derli toplu teri olarak kapalı duruyor ama acı acı miyavliyor sirkeli kapıya gidip
instagrama da yazdım,bazen eşek gibi anırarak miyavlıyor, diyorum, kuzucum, bu ses nerenden çıkıyor?
salonun iki kapisi var biri hic acilmaz digeri ise hic kapanmaz acik olandan cikabilecekken hep o acilamayan kapinin onune gelir ve saatlerce açalım diye miyavlar.. 1 yil oldu hala böyle