eğitimli kediler

eğitimli kedilere birçok şeyi yaptırabilirsiniz, gerçek örneklerine daha çok yetenek programlarında rastlayabiliriz amerikanın yetenek yarışmasından bir parça kediler;

yaa onlara bari bu eziyeti yapmayalım. onların ruhu özgür ve onların asıl amacı bizi eğitmek, bizi insan etmek ve bizim insani duygularımızı açığa çıkartmak. onlar görevini yapsın. biz onlara ilişmeyelim. ne o öyle sirk hayvanı gibi!!!@ sinirlendim yine.
yaşam alanı içerisinde eğitimim şu şekilde;
yasak odalara girmemesi.örneğin; mutfak,banyo. yanlışlıkla (!) girdiğinde 'dışarı' dediğimde çıkıyor olması. 'yerine' dediğimde köşküne gitmesi gibi.
kedileri egitmeyin, gerek yok özgür ruhlarını bozmayalım , onlar oldukları gibi başına buyruk halleri ile daha güzeller..
eğitme fikri bile çok korkunç, konulan videoyu izleyemedim, içim almadı.
dünyanın en gereksiz hareketi
kedileri bizler eğitemeyiz sevgili dostlar, tam tersi kediler biz insanoğlunu eğitir, en tatlı uykunda, kalk bana yatak odasının kapısını aç der (gecenin üçü) açarsın, bu su pis, içmem der değiştirirsin, mamasını beğenmez (ben şimdi bunu mu yiyeceğim diye, başlar mama kabını örtmeye) tazelersin, uykunun en tatlı anında, onun avlanma vakti gelir, sağ kalabilmek için yorganın en içine gizlenirsin, kumunda ufacık bir pislik varsa, seni yatağının üzerine işemekle tehdit eder, temizlersin...
en önemlisi ise o sana yaklaşıp kendini sevdirmek istemiyorsa kii, sıkıysa sev bakalım (herbiyerin tırmık, çizik) sevemezsin, çünkü sorar ertesi gün tüm eş dost arkadaşların,neden böyle elin kolun, yoksa sen mazoşist falan mısın diye.
kısacası ben onların eğitilemeyeceğini ve bizlerin o dehşetengiz minnakların kölesi olduğumuzu yıllarrr, yıllar öncesinden öğrenmiş bulunmaktayım.
kediler iyi bir eğitmendir fakat eğitilebilirlik düzeyi düşüktür.belli başlı komutları algılar fakat her zaman tepki vermeyebilir.örneğin klozete alıştırma aparatları vardır .bu bir eğitim değildir içgüdüsel bir davranış olan kuma ihtiyaç giderip üzerini örtme isteğini farklı bir nesne üzerinde devam ettirmektir.sevdiği gıdalarla her seferinde adını söyleyip istediğiniz anda gelmesini sağlamak için ödüllendirmeniz gerekir.şartlı refleksi geliştirmek için de inatla devam edilmelidir.bu onun içgüdüsel diğer davranışlarını etkilemez.günümüz evcil kedileri ev ortamına adapte olmayı kısmen de olsa başarmıştır.eğer evde sizden biriyse karşılıklı anlaşmanın ortak bir yolunu bulmanız gerekir.genelde kediler sahiplerine kölelik yaptırır gibi gözükse de atalarını evcilleştirme sürecinde biz insanoğlu onlardan fayda sağlamışız..
kedileri eğitemezsiniz, onlar bizi eğitir.biz hala toplum olarak tuvalet eğitimini tamamlayamamışken neyi eğitmek, kimi eğitmek?