first cady

Durum: 19 - 0 - 0 - 0 - 16.11.2018 08:11

Puan: 639 - Çaylak Kedici

6 yıl önce kayıt oldu. 1.Nesil Yazarkedi.

yavru kedi psikolojisi

ortalama bir kedi yavrusu 5 yaşındaki çocuktan daha fazla soru sorar. (carl van vechten)

yavru kedi psikolojisi

yavru kedinin düşünme tarzını ve bu şekilde davranmasının nedenini anlamak için çaba göstermeye değer. bu şekilde, onunla daha da yakın bir bağ kurabileceksiniz. ayrıca bu çaba, ona zararlı davranışlardan uzak durma eğitimi vermenize yardımcı olacak, dolayısıyla onu evinizi paylaşmayı sevdiğiniz bir kedi haline getirecektir.

■yavru kediniz nasıl akıllı bir kedi haline gelir?

yavru kediler deneyerek öğrenir; mutluluk verici bir deneyimse, yavru kediniz bunu tekrarlamak isteyecektir. tatsız bir deneyimse, bundan kaçınmaya çalışacaktır. yavru kedinizin eğitimi söz konusu olduğunda, ödüllerin başarı sağladığı,unutmamanız gereken en önemli noktadır.bağırmak kesinlikle sonuç vermez; bu yalnızca onu korkutacaktır.

yavru kedinizi yapmasını istemediğiniz bir şeyden vazgeçirmek için, onun yapmasına izin verilen şeylerin çevresinde olumlu bir ortam oluşturun. örneğin mobilyalarınızı tırmalamasını önlemek için, bunun yerine tırmalama tahtası kullanmaya teşvik edin. heyecanlanmasını sağlayan bir aktivite merkezi yapmayı deneyin; çevresine oyuncaklarını yerleştirin, biraz kedi nanesi koyun ve aktivite merkezini kullandığında onu övün.

kedinizle olan ilişkiniz eğlenceye ve oyuna dayanıyorsa ve ona vakit ayırıyorsanız, ayrıca onu meşgul etmek için çok sayıda harekete geçiren oyuncak sağlıyorsanız, kötü davranmak aklından bile geçmeyecektir. kötü davranış çoğu kez yalnızca can sıkıntısının bir sonucudur.

■ne diye bunu yapıyor ki?

normal bir davranış için bu kadarı fazla. ancak bazen yavru kedinizin biraz garip görünen şeyler yaptığını fark edeceksiniz. işte bazı açıklamalar.

■yavru kedim niçin bir şeyleri emiyor?

bazen yavru kedinizin bir battaniyeyi ya da bir oyuncağı emdiğini fark edebilirsiniz; bazı kişiler, uyandıklarında yavru kedilerini kendi kulaklarını emerken bile bulmuştur! bunun net bir açıklaması yoktur; ancak muhtemelen, sütten daha erken kesilen yavru kedilerin, huzur bulmak için bir şeyleri emme olasılığı daha yüksektir. belki de can sıkıntısından kaynaklanıyor olabilir; kedinizin dikkatini oyuncaklara çekmeye ve bu ilgiyi korumaya çalışın.

kedilerin besin olmayan şeyleri yemesi pika olarak adlandırılmaktadır. kediler kumaş ya da ip gibi sindirimi bloke edebilen şeyler yiyorsa, pika tehlikeli olabilir. ayrıca bazı saksı bitkileri de kediler için toksik olabilir. çimen yemek kediler için normaldir, bu konuda endişelenmeyin. nadir durumlarda pika bazı hastalıklarla bağlantılı olabilmektedir; bu nedenle endişelenmeniz halinde, duraksamadan veteriner hekiminizle iletişim kurun.

■yavru kedim niçin çok fazla uyuyor?

kedilerin çoğu günde 13 ila 18 saat uyur; ancak bu süre onların kişiliğine ve yaşına bağlıdır. yavru kedi muhtemelen daha fazla uyur. gerçekten de, ilk doğduklarında, yavru kediler zamanın çoğunu uyuyarak geçirir. bu, annelerinin yakınında kalmalarını, tek başlarına dolaşmamalarını ve kendilerini tehlikeye sokmamalarını sağlar.

kediler geceyi seven hayvanlardır; bu nedenle, gün boyunca uyumaktan ve geceleri daha aktif olmaktan hoşlanırlar. özellikle gün içinde yavru kedinizle oyun oynamak isteyen küçük çocuklarınız varsa ya da yavru kediniz 'gece çılgınlığına eğilimliyse, bu durum karmaşık olabilmektedir. gün içinde ve özellikle yatma zamanından önce yavru kedinizle oyun oynarsanız, gece uykusunu sürdürme şansınız daha yüksektir.

kaynak: https://www.hillspet.com.tr/cat-care/beh...

kedi sözlük yazarlarının şu an dinlediği şarkılar

kedi sözlük yazarlarının meslekleri

eğitimli kediler

eğitimli kedilere birçok şeyi yaptırabilirsiniz, gerçek örneklerine daha çok yetenek programlarında rastlayabiliriz amerikanın yetenek yarışmasından bir parça kediler;

kedi patisi hakkında büyüleyici gerçekler

titreşim ve yerçekimi

bir kedinin patisi inanılmaz derecede hassastır. eğer sıkmayı denerseniz ya size pençe atarlar, ya da hızlıca kaçarlar. patilerinde yüksek oranda sinir reseptörleri olması bunun sebebidir.

bu reseptörler, kedinizin dengede durmasını, titreşimleri ve yerçekimini hissetmesini sağlar. bu şekilde avlarına daha iyi yaklaşırlar.

sessizlik

o yumuşak patiler aslında sizin sevmeniz için değil, kedinizin ses çıkarmadan avına yaklaşıp onu yakalayabilmesi için. mutlaka fark etmişsinizdir, çoğu zaman kedi size yaklaştığında ya da odaya girdiğinde görmediğiniz takdirde asla hissetmezsiniz.

sağ ve sol patiler

tıpkı insanlar gibi, kedilerin de daha iyi kullandığı patileri var. zor işleri yaparken erkek kediler sağ patisini, dişiler ise sol patisini kullanır.

paraşüt görevi

muhtemelen bunu biliyorsunuz ama kedi patileri, düşmelere karşı dayanıklıdır ve hasarı emer. bu şekilde sert alanlara bile rahatça iniş yapabilirler.

klima görevi

patileri, kediler için bir nevi klima görevi görür. özellikle sıcak günlerde ya da stres altına girdiğinde, kediler terlerini bu patiler üzerinden atarlar.

kedilerin bu yüzden asla terlemediğini biliyor muydunuz?

iletişim

küçük ama zeki dostlarımız, patileriyle iletişime geçerler ve nesneleri tırmalayarak bölgelerini belirler. bu şekilde diğer hayvanları ve kedileri de kendileri hakkında uyarmış olurlar.

kaynak: https://kedikutusu.com/kedi-patisi-hakki...

yeni kedi sahipleneceklere tavsiyeler

■ yeni kedi nasıl alıştırılır?

kediler yeni bir eve geldiklerinde afallarlar ve kimi zaman saklanıp güvende hissedecekleri yerler ararlar. bu yüzden evinizde mümkünse bir odayı ona ayırın ve o istemedikçe rahatsız etmeyin. buranın ses almayan, ferah bir yer olduğundan emin olun.

diğer yandan pek çok insan kedilerini ameliyat ettiriyor ve tırnaklarını yok ediyor. bu kesinlikle tavsiye etmediğimiz, zalimce bir yöntem. bir kediyi tırnaksız bıraktığınızda, insanın parmaklarını kestiğinizi düşünebilirsiniz. bunun yerine tırmalama tahtaları alarak onu alıştırmayı deneyin.

kısırlaştırmayı ise herkese öneriyoruz çünkü bu şekilde pek çok hastalık ihtimali ortadan kalkıyor, kedinin ömrü kayda değer bir süre uzuyor ve evden kaçma riski de ortadan kalkıyor. kısırlaştırılmayan kedi, kzıgınlık döneminde hem kendi acı çeker, hem de size acı çektirir.

eğer evinizde farklı bir kedi veya köpek varsa, ona alıştırırken de dikkatli olun. özellikle yavru bir kedi aldıysanız, ürkmemesi ve yavaş yavaş alıştırılması önemli. eğer bu konuda zorluk çekerseniz veterinerinize danışabilirsiniz. aynı zamanda eğer evde çocuğunuz varsa, onlara da kedilere nazikçe davranmaları gerektiğini öğretin. küçük çocukları, bebekleri asla bir yavru kediyle başında siz olmadan yalnız bırakmayın.

kaynak: https://kedikutusu.com/yeni-kedi-sahiple...

kedi sahibi olmak niçin faydalıdır

kediler ruhsal sağlığa iyi gelir

pek çok araştırmanın ortaya koyduğu üzere, kedi besleyen insanlar köpek besleyenlere oranla daha yüksek ıq’ye sahip. 

tabii aynı zamanda kedilerimiz ruh halimizi de düzeltiyor ve onları birkaç dakika okşamak dahi beynimizde serotonin hormonları salgılanmasını sağlıyor.

kediler fiziksel sağlığa iyi gelir

kan basıncınızı düşürmek mi istiyorsunuz? kedinizi okşayarak ve mırlamasını dinleyerek birkaç dakika geçirmeniz yeterli olacaktır.

amerikan sağlık organizasyonu’nun araştırmalarına göre kediler kardiyovasküler hastalık risklerini azaltıyor. kediler kan basıncını dengeliyor, kolesterol seviyesini düşürüyor ve obeziteden koruyor. ayrıca yine başka bir araştırmaya göre, kedi sahiplerinin kalp krizi riski yüzde 40 azalıyor.

bize sabırlı olmayı öğretirler

kediler doğuştan inatçı ve vahşi hayvanlardır. dolayısıyla bazı davranışları bizi sabretmeye iter. şu bir gerçek ki, bir kediye sabredebilen insan bazen her şeye sabırla yaklaşabilir.

empati yeteneğimiz artar

kedilerin bencillik ve ‘ben merkezli’ olma konusunda kötü bir şöhretleri var. aslında tam aksine son derece empati sahibi, sadık yaratıklardır.

üzgün olduğunuzda, hasta olduğunuzda çok defa kedinizi yanınızda bulacaksınız ve sizi rahatlattıklarını göreceksiniz. hatta yine araştırmalara göre, kedi besleyen çocuklar empati kurmayı daha iyi öğreniyorlar, sorumluluk sahibi insanlar hâline geliyorlar.

kaynak: https://kedikutusu.com/kedi-sahibi-olmak...

meow

kedilerin çıkardığı sesin bir ifaesi olarak görülen miyav'ın ingilizce karşılığı
adına bir çok remix, mix ve şarkı yapılıyor birkaç tanesini aşağıda belirtiyorum bakabilirsiniz.kedi mırıltısının faydaları

▪kediler 20-140 hz aralığında mırlama titreşimleri yayarlar. bilimsel araştırmalar göstermiştir ki, bu frekansta titreşen sesler, birçok hastalığın tedavisinde etkili olmaktadır.

▪mırlayan bir kediyi sevmek sakinleştirir ve stresi azaltır.

▪kedi sahibi olan insanların 40% daha az kalp krizi riskleri vardır.

▪mırlama titreşimleri tendon ve kas sakatlanmalarını rahatlatmaktadır.

▪kedi mırlamaları yaraların enfeksiyon ve şişlik riskini azaltmaktadır.

▪mırlamalar solunum güçlüğü semptomlarını azaltmaktadır.

▪mırlamanın titreştiği frekans aralığı, birçok hastalığa iyi gelen ses frekansı aralıklarına denk düşmektedir.

▪kediyi sevmek ve mırlamasını dinlemek kan basıncını düşürür.

kaynak: http://klasikyoga.com/kedi-mirlamasinin-...

kediler hakkında ilginç bilgiler

▪dişi kediler sağ patilerini daha iyi kullanırken, erkek kediler çoğunlukla sol patide iyidirler.

▪kedi sahiplerinin yüzde 17’sinden fazlası üniversite mezunudur.

▪kediler yemeklerde tatlıyı ayırt edemezler.

▪bir kedinin beyin yapısı insanınkine çok benzer. duyguları üreten kısımları aynıdır.

▪kedilerin ıq seviyeleri köpeklere göre daha düşüktür ama karmaşık problemlerin çözümünde köpeklerden daha iyilerdir.

▪kedilerin genellikle laktoza karşı tolerans seviyeleri düşüktür. yani onlara sürekli süt vermek zararlı olabilir.

▪yaygın kanının aksine kedilere çiğ balık vermek onlar için iyi değildir.

▪kedi gurultusunun iyileştirici özelliği vardır. öte yandan kedinin sinirli veya hoşnut olduğunun da göstergesi olabilir.

▪kediler hayatlarının yüzde 70’ini uyuyarak geçirir.

▪kediler ortalama 100 çeşit ses çıkarır. köpeklerde bu sayı 10’dur.

▪dünyanın en büyük kedisi 1.23 metre boyundadır.

▪kedilerin kulakları çevresinde 20 tane kas vardır. bu nedenle kulaklarını gayet rahat oynatırlar.

▪bugün dünyada 500 milyondan fazla ev kedisi yaşıyor.

▪youtube’a kediyle ilgili yüklenen en eski tarihli video, 1894 yılına aittir.

▪kedi sahiplerinin üçte biri, kedilerinin akıl okuduğunu düşünüyor.

▪420 yavruyla en çok doğum yapan kedi unvanına sahip kedinin adı dusty’dir.

▪yetişkin kedilerin 30 dişi vardır.

▪1997 yılında alaska’daki talkeetna şehrinin fahri belediye başkanı, 15 yıllığına stubbs isimli bir kedi olmuştur.

▪2013’te bir başka kedi ise meksika’da belediye başkanlığına aday olmuştur.

▪abraham lincoln’un, beyaz saray’da dört kedi beslediği bilinir.

▪sinderella çizgi filminin orijinali olan italyan versiyonunda sindirella’nın vaftiz annesi bir kedidir.

▪hayatı boyunca yaklaşık 30 bin fare yakalayan iskoç kedi towser’ın adına bir heykel yapılmıştır.

▪kadıköy'de kaldırım taşında verdiği pozla fenomen olan, 1 ağustos 2016'da hayatını kaybeden tombili’nin heykeli 4 ekim hayvanları koruma günü'nde açılmıştır.

▪dünyada pek çok ülkede siyah kedinin uğursuzluk getirdiğine inanılırken, ingiltere’de ve avustralya’da tam tersi söz konusu. yani siyah kedilerin uğur getirdiği düşünülür.

▪kedilerin burunlarının yüzeyi, insanların parmak izi gibi eşsizdir.

▪kediler sahiplerini protesto etmek için kakalarının üzerini örtmeme yöntemini kullanırlar.

▪kedilerin ön patilerinde beş, arka patilerinde dört parmak vardır. tabii polidaktili (bir elinde beşten fazla parmağı olan) değillerse.

▪eski mısır’da evcil bir kedi öldüğünde tüm ev halkı kaşlarını tıraş yaparak yas tutarmış.

▪kediler küçük bir yere girip giremeyeceklerine bıyıkları sayesinde karar verirler.

▪kediler patilerinin altından terlerler.

▪herhangi bir ev kedisi bile usain bolt’tan daha hızlı koşabilir.

▪kediler yüzleri yere bakarken ağaçtan aşağı inemezler. çünkü tırnakları buna uygun değildir. ancak geri geri inebilirler.

▪kedilerin gözleri insanlara göre bir bakımdan daha iyi, bir bakımdan da daha kötü görür. yani karanlıkta bizden iyi görmekle birlikte renk körüdürler.

▪kayıtlara göre bir kerede en fazla yavru doğuran kedi, 19 yavru doğurmuştur ve bunlardan 15’i hayatta kalmıştır.

▪230 metre yüksekten düşüp hayatta kalan kediler vardır.

▪kedilerin beyinleri bir ipad’den daha fazla bilgi saklayabilir.

kaynak: https://www.google.com.tr/amp/s/www.iyih...

kedilerin zekası

kedilerin zekası, 2-3 yaşındaki bir çocuğun zekasıyla eşdeğerdir.

eğer bizler zekayı “bilgi edinme, bilgiyi saklama, sorunları çözmek için bunları kullanma becerisi” olarak tanımlarsak; kediler, diğer tüm evcil hayvanlar içerisinde açık ara kazanan taraf olurlar.

yetişkin bir kediyi daha önce hiç bulunmadığı ve görmediği bir odaya koymayı deneyin ve içgüdüsel olarak odanın her köşesini dikkatle incelemesine şahit olun. “temel araştırma” yapmak için bu gerekir. birçok davranış bilimcileri, bunun kediye çevresi hakkında değerli, hatta hayat kurtaran bilgiler sağladığını savunur.

aslında merak, hiçbir kediyi öldürmez; aksine ona “9 canlı”ünvanını kazandırır.

yazının tamamı için ;
https://www.petlican.com/kediler/kedile...

sokak hayvanları için otomatik su kabı

otomatik su kabı;
belediyelerin uyguladığı güzel bir yöntem
fakat...

ülke ülke kedilere sesleniş şekilleri

1. romanya – pis pis pis

2. litvanya – kiss kiss kiss

3. avustralya – puss puss puss

4. japonya – neko chan oide

5. polonya – kitschi kitschi kitschi

6. çin – miao miao miao

7. hollanda – poes poes poes

8. almanya – miez miez miez

9. ukrayna – keets keets keets

10. rusya – kis kis kis

11. arjantin – mis mis mis

12. amerika – kitty kitty kitty

13. tunus – besh besh besh

14. macaristan – tsits tsits tsits

15. ingiltere – chh chh chh

16. letonya – minka minka

17. hindistan – meow meow meow

18. italya – michio michio

19. fransa – minou minou minou

20. sırbistan – mats mats mats

21. çek cumhuriyeti – chh chh chh

22. meksika – bishito bishito

23. azerbaycan – pish pish pish

24. israil – ps ps ps

25. gürcistan – pis pis pis

26. danimarka – mis mis mis

27. türkiye – pisi pisi pisi

interaktif sözlükler ağustos 2018 sıralaması

kedi sözlük yazarlarının yaşadıkları şehirler

kedili atasözü ve deyimler

ar: كُلُّ مَرَّةٍ تَسْلَمُ الْجَرَّةُ
tr: her defasında dört ayak üzerine düşer
eng: ıt's gonna be ok every time

kedili şiirler

sayıklama

kedim, ayak ucuma büzülmüş, uyumakta;

iplik iplik sarıyor sükûtu bir yumakta,
hırıl hırıl,
hırıl hırıl…

bir göz gibi süzüyor beni camlardan gece,
dönüyor etrafımda bir sürü kambur cüce,
fırıl fırıl,
fırıl fırıl…

söndürün lâmbaları, uzaklara gideyim;
nurdan bir şehir gibi ruhumu seyredeyim,
pırıl pırıl,
pırıl pırıl…

sussun, sussun, uzakta ölümüme ağlayan;
gencim, ölmem, arzular kanımda bir çağlayan,
şırıl şırıl,
şırıl şırıl…

ne olurdu, bir kadın, elleri avucumda,
bahsetse yaşamanın tadından başucumda,
mırıl mırıl,
mırıl mırıl…

necip fazıl kısakürek

gel pisi pisi

türklerin kedileri çağırmak için sıkça kullandıkları söz kalıbı
Henüz bir favori entry yok.

Toplam entry sayısı: 19

kedi patisi hakkında büyüleyici gerçekler

titreşim ve yerçekimi

bir kedinin patisi inanılmaz derecede hassastır. eğer sıkmayı denerseniz ya size pençe atarlar, ya da hızlıca kaçarlar. patilerinde yüksek oranda sinir reseptörleri olması bunun sebebidir.

bu reseptörler, kedinizin dengede durmasını, titreşimleri ve yerçekimini hissetmesini sağlar. bu şekilde avlarına daha iyi yaklaşırlar.

sessizlik

o yumuşak patiler aslında sizin sevmeniz için değil, kedinizin ses çıkarmadan avına yaklaşıp onu yakalayabilmesi için. mutlaka fark etmişsinizdir, çoğu zaman kedi size yaklaştığında ya da odaya girdiğinde görmediğiniz takdirde asla hissetmezsiniz.

sağ ve sol patiler

tıpkı insanlar gibi, kedilerin de daha iyi kullandığı patileri var. zor işleri yaparken erkek kediler sağ patisini, dişiler ise sol patisini kullanır.

paraşüt görevi

muhtemelen bunu biliyorsunuz ama kedi patileri, düşmelere karşı dayanıklıdır ve hasarı emer. bu şekilde sert alanlara bile rahatça iniş yapabilirler.

klima görevi

patileri, kediler için bir nevi klima görevi görür. özellikle sıcak günlerde ya da stres altına girdiğinde, kediler terlerini bu patiler üzerinden atarlar.

kedilerin bu yüzden asla terlemediğini biliyor muydunuz?

iletişim

küçük ama zeki dostlarımız, patileriyle iletişime geçerler ve nesneleri tırmalayarak bölgelerini belirler. bu şekilde diğer hayvanları ve kedileri de kendileri hakkında uyarmış olurlar.

kaynak: https://kedikutusu.com/kedi-patisi-hakki...

kediler hakkında ilginç bilgiler

▪dişi kediler sağ patilerini daha iyi kullanırken, erkek kediler çoğunlukla sol patide iyidirler.

▪kedi sahiplerinin yüzde 17’sinden fazlası üniversite mezunudur.

▪kediler yemeklerde tatlıyı ayırt edemezler.

▪bir kedinin beyin yapısı insanınkine çok benzer. duyguları üreten kısımları aynıdır.

▪kedilerin ıq seviyeleri köpeklere göre daha düşüktür ama karmaşık problemlerin çözümünde köpeklerden daha iyilerdir.

▪kedilerin genellikle laktoza karşı tolerans seviyeleri düşüktür. yani onlara sürekli süt vermek zararlı olabilir.

▪yaygın kanının aksine kedilere çiğ balık vermek onlar için iyi değildir.

▪kedi gurultusunun iyileştirici özelliği vardır. öte yandan kedinin sinirli veya hoşnut olduğunun da göstergesi olabilir.

▪kediler hayatlarının yüzde 70’ini uyuyarak geçirir.

▪kediler ortalama 100 çeşit ses çıkarır. köpeklerde bu sayı 10’dur.

▪dünyanın en büyük kedisi 1.23 metre boyundadır.

▪kedilerin kulakları çevresinde 20 tane kas vardır. bu nedenle kulaklarını gayet rahat oynatırlar.

▪bugün dünyada 500 milyondan fazla ev kedisi yaşıyor.

▪youtube’a kediyle ilgili yüklenen en eski tarihli video, 1894 yılına aittir.

▪kedi sahiplerinin üçte biri, kedilerinin akıl okuduğunu düşünüyor.

▪420 yavruyla en çok doğum yapan kedi unvanına sahip kedinin adı dusty’dir.

▪yetişkin kedilerin 30 dişi vardır.

▪1997 yılında alaska’daki talkeetna şehrinin fahri belediye başkanı, 15 yıllığına stubbs isimli bir kedi olmuştur.

▪2013’te bir başka kedi ise meksika’da belediye başkanlığına aday olmuştur.

▪abraham lincoln’un, beyaz saray’da dört kedi beslediği bilinir.

▪sinderella çizgi filminin orijinali olan italyan versiyonunda sindirella’nın vaftiz annesi bir kedidir.

▪hayatı boyunca yaklaşık 30 bin fare yakalayan iskoç kedi towser’ın adına bir heykel yapılmıştır.

▪kadıköy'de kaldırım taşında verdiği pozla fenomen olan, 1 ağustos 2016'da hayatını kaybeden tombili’nin heykeli 4 ekim hayvanları koruma günü'nde açılmıştır.

▪dünyada pek çok ülkede siyah kedinin uğursuzluk getirdiğine inanılırken, ingiltere’de ve avustralya’da tam tersi söz konusu. yani siyah kedilerin uğur getirdiği düşünülür.

▪kedilerin burunlarının yüzeyi, insanların parmak izi gibi eşsizdir.

▪kediler sahiplerini protesto etmek için kakalarının üzerini örtmeme yöntemini kullanırlar.

▪kedilerin ön patilerinde beş, arka patilerinde dört parmak vardır. tabii polidaktili (bir elinde beşten fazla parmağı olan) değillerse.

▪eski mısır’da evcil bir kedi öldüğünde tüm ev halkı kaşlarını tıraş yaparak yas tutarmış.

▪kediler küçük bir yere girip giremeyeceklerine bıyıkları sayesinde karar verirler.

▪kediler patilerinin altından terlerler.

▪herhangi bir ev kedisi bile usain bolt’tan daha hızlı koşabilir.

▪kediler yüzleri yere bakarken ağaçtan aşağı inemezler. çünkü tırnakları buna uygun değildir. ancak geri geri inebilirler.

▪kedilerin gözleri insanlara göre bir bakımdan daha iyi, bir bakımdan da daha kötü görür. yani karanlıkta bizden iyi görmekle birlikte renk körüdürler.

▪kayıtlara göre bir kerede en fazla yavru doğuran kedi, 19 yavru doğurmuştur ve bunlardan 15’i hayatta kalmıştır.

▪230 metre yüksekten düşüp hayatta kalan kediler vardır.

▪kedilerin beyinleri bir ipad’den daha fazla bilgi saklayabilir.

kaynak: https://www.google.com.tr/amp/s/www.iyih...

yavru kedi psikolojisi

ortalama bir kedi yavrusu 5 yaşındaki çocuktan daha fazla soru sorar. (carl van vechten)

sokak hayvanları için otomatik su kabı

otomatik su kabı;
belediyelerin uyguladığı güzel bir yöntem
fakat...

kedi sahibi olmak niçin faydalıdır

kediler ruhsal sağlığa iyi gelir

pek çok araştırmanın ortaya koyduğu üzere, kedi besleyen insanlar köpek besleyenlere oranla daha yüksek ıq’ye sahip. 

tabii aynı zamanda kedilerimiz ruh halimizi de düzeltiyor ve onları birkaç dakika okşamak dahi beynimizde serotonin hormonları salgılanmasını sağlıyor.

kediler fiziksel sağlığa iyi gelir

kan basıncınızı düşürmek mi istiyorsunuz? kedinizi okşayarak ve mırlamasını dinleyerek birkaç dakika geçirmeniz yeterli olacaktır.

amerikan sağlık organizasyonu’nun araştırmalarına göre kediler kardiyovasküler hastalık risklerini azaltıyor. kediler kan basıncını dengeliyor, kolesterol seviyesini düşürüyor ve obeziteden koruyor. ayrıca yine başka bir araştırmaya göre, kedi sahiplerinin kalp krizi riski yüzde 40 azalıyor.

bize sabırlı olmayı öğretirler

kediler doğuştan inatçı ve vahşi hayvanlardır. dolayısıyla bazı davranışları bizi sabretmeye iter. şu bir gerçek ki, bir kediye sabredebilen insan bazen her şeye sabırla yaklaşabilir.

empati yeteneğimiz artar

kedilerin bencillik ve ‘ben merkezli’ olma konusunda kötü bir şöhretleri var. aslında tam aksine son derece empati sahibi, sadık yaratıklardır.

üzgün olduğunuzda, hasta olduğunuzda çok defa kedinizi yanınızda bulacaksınız ve sizi rahatlattıklarını göreceksiniz. hatta yine araştırmalara göre, kedi besleyen çocuklar empati kurmayı daha iyi öğreniyorlar, sorumluluk sahibi insanlar hâline geliyorlar.

kaynak: https://kedikutusu.com/kedi-sahibi-olmak...

kediler hakkında ilginç bilgiler

▪dişi kediler sağ patilerini daha iyi kullanırken, erkek kediler çoğunlukla sol patide iyidirler.

▪kedi sahiplerinin yüzde 17’sinden fazlası üniversite mezunudur.

▪kediler yemeklerde tatlıyı ayırt edemezler.

▪bir kedinin beyin yapısı insanınkine çok benzer. duyguları üreten kısımları aynıdır.

▪kedilerin ıq seviyeleri köpeklere göre daha düşüktür ama karmaşık problemlerin çözümünde köpeklerden daha iyilerdir.

▪kedilerin genellikle laktoza karşı tolerans seviyeleri düşüktür. yani onlara sürekli süt vermek zararlı olabilir.

▪yaygın kanının aksine kedilere çiğ balık vermek onlar için iyi değildir.

▪kedi gurultusunun iyileştirici özelliği vardır. öte yandan kedinin sinirli veya hoşnut olduğunun da göstergesi olabilir.

▪kediler hayatlarının yüzde 70’ini uyuyarak geçirir.

▪kediler ortalama 100 çeşit ses çıkarır. köpeklerde bu sayı 10’dur.

▪dünyanın en büyük kedisi 1.23 metre boyundadır.

▪kedilerin kulakları çevresinde 20 tane kas vardır. bu nedenle kulaklarını gayet rahat oynatırlar.

▪bugün dünyada 500 milyondan fazla ev kedisi yaşıyor.

▪youtube’a kediyle ilgili yüklenen en eski tarihli video, 1894 yılına aittir.

▪kedi sahiplerinin üçte biri, kedilerinin akıl okuduğunu düşünüyor.

▪420 yavruyla en çok doğum yapan kedi unvanına sahip kedinin adı dusty’dir.

▪yetişkin kedilerin 30 dişi vardır.

▪1997 yılında alaska’daki talkeetna şehrinin fahri belediye başkanı, 15 yıllığına stubbs isimli bir kedi olmuştur.

▪2013’te bir başka kedi ise meksika’da belediye başkanlığına aday olmuştur.

▪abraham lincoln’un, beyaz saray’da dört kedi beslediği bilinir.

▪sinderella çizgi filminin orijinali olan italyan versiyonunda sindirella’nın vaftiz annesi bir kedidir.

▪hayatı boyunca yaklaşık 30 bin fare yakalayan iskoç kedi towser’ın adına bir heykel yapılmıştır.

▪kadıköy'de kaldırım taşında verdiği pozla fenomen olan, 1 ağustos 2016'da hayatını kaybeden tombili’nin heykeli 4 ekim hayvanları koruma günü'nde açılmıştır.

▪dünyada pek çok ülkede siyah kedinin uğursuzluk getirdiğine inanılırken, ingiltere’de ve avustralya’da tam tersi söz konusu. yani siyah kedilerin uğur getirdiği düşünülür.

▪kedilerin burunlarının yüzeyi, insanların parmak izi gibi eşsizdir.

▪kediler sahiplerini protesto etmek için kakalarının üzerini örtmeme yöntemini kullanırlar.

▪kedilerin ön patilerinde beş, arka patilerinde dört parmak vardır. tabii polidaktili (bir elinde beşten fazla parmağı olan) değillerse.

▪eski mısır’da evcil bir kedi öldüğünde tüm ev halkı kaşlarını tıraş yaparak yas tutarmış.

▪kediler küçük bir yere girip giremeyeceklerine bıyıkları sayesinde karar verirler.

▪kediler patilerinin altından terlerler.

▪herhangi bir ev kedisi bile usain bolt’tan daha hızlı koşabilir.

▪kediler yüzleri yere bakarken ağaçtan aşağı inemezler. çünkü tırnakları buna uygun değildir. ancak geri geri inebilirler.

▪kedilerin gözleri insanlara göre bir bakımdan daha iyi, bir bakımdan da daha kötü görür. yani karanlıkta bizden iyi görmekle birlikte renk körüdürler.

▪kayıtlara göre bir kerede en fazla yavru doğuran kedi, 19 yavru doğurmuştur ve bunlardan 15’i hayatta kalmıştır.

▪230 metre yüksekten düşüp hayatta kalan kediler vardır.

▪kedilerin beyinleri bir ipad’den daha fazla bilgi saklayabilir.

kaynak: https://www.google.com.tr/amp/s/www.iyih...

sokak hayvanları için otomatik su kabı

otomatik su kabı;
belediyelerin uyguladığı güzel bir yöntem
fakat...

kedi sahibi olmak niçin faydalıdır

kediler ruhsal sağlığa iyi gelir

pek çok araştırmanın ortaya koyduğu üzere, kedi besleyen insanlar köpek besleyenlere oranla daha yüksek ıq’ye sahip. 

tabii aynı zamanda kedilerimiz ruh halimizi de düzeltiyor ve onları birkaç dakika okşamak dahi beynimizde serotonin hormonları salgılanmasını sağlıyor.

kediler fiziksel sağlığa iyi gelir

kan basıncınızı düşürmek mi istiyorsunuz? kedinizi okşayarak ve mırlamasını dinleyerek birkaç dakika geçirmeniz yeterli olacaktır.

amerikan sağlık organizasyonu’nun araştırmalarına göre kediler kardiyovasküler hastalık risklerini azaltıyor. kediler kan basıncını dengeliyor, kolesterol seviyesini düşürüyor ve obeziteden koruyor. ayrıca yine başka bir araştırmaya göre, kedi sahiplerinin kalp krizi riski yüzde 40 azalıyor.

bize sabırlı olmayı öğretirler

kediler doğuştan inatçı ve vahşi hayvanlardır. dolayısıyla bazı davranışları bizi sabretmeye iter. şu bir gerçek ki, bir kediye sabredebilen insan bazen her şeye sabırla yaklaşabilir.

empati yeteneğimiz artar

kedilerin bencillik ve ‘ben merkezli’ olma konusunda kötü bir şöhretleri var. aslında tam aksine son derece empati sahibi, sadık yaratıklardır.

üzgün olduğunuzda, hasta olduğunuzda çok defa kedinizi yanınızda bulacaksınız ve sizi rahatlattıklarını göreceksiniz. hatta yine araştırmalara göre, kedi besleyen çocuklar empati kurmayı daha iyi öğreniyorlar, sorumluluk sahibi insanlar hâline geliyorlar.

kaynak: https://kedikutusu.com/kedi-sahibi-olmak...

kedi patisi hakkında büyüleyici gerçekler

titreşim ve yerçekimi

bir kedinin patisi inanılmaz derecede hassastır. eğer sıkmayı denerseniz ya size pençe atarlar, ya da hızlıca kaçarlar. patilerinde yüksek oranda sinir reseptörleri olması bunun sebebidir.

bu reseptörler, kedinizin dengede durmasını, titreşimleri ve yerçekimini hissetmesini sağlar. bu şekilde avlarına daha iyi yaklaşırlar.

sessizlik

o yumuşak patiler aslında sizin sevmeniz için değil, kedinizin ses çıkarmadan avına yaklaşıp onu yakalayabilmesi için. mutlaka fark etmişsinizdir, çoğu zaman kedi size yaklaştığında ya da odaya girdiğinde görmediğiniz takdirde asla hissetmezsiniz.

sağ ve sol patiler

tıpkı insanlar gibi, kedilerin de daha iyi kullandığı patileri var. zor işleri yaparken erkek kediler sağ patisini, dişiler ise sol patisini kullanır.

paraşüt görevi

muhtemelen bunu biliyorsunuz ama kedi patileri, düşmelere karşı dayanıklıdır ve hasarı emer. bu şekilde sert alanlara bile rahatça iniş yapabilirler.

klima görevi

patileri, kediler için bir nevi klima görevi görür. özellikle sıcak günlerde ya da stres altına girdiğinde, kediler terlerini bu patiler üzerinden atarlar.

kedilerin bu yüzden asla terlemediğini biliyor muydunuz?

iletişim

küçük ama zeki dostlarımız, patileriyle iletişime geçerler ve nesneleri tırmalayarak bölgelerini belirler. bu şekilde diğer hayvanları ve kedileri de kendileri hakkında uyarmış olurlar.

kaynak: https://kedikutusu.com/kedi-patisi-hakki...

yavru kedi psikolojisi

ortalama bir kedi yavrusu 5 yaşındaki çocuktan daha fazla soru sorar. (carl van vechten)

kedilerin zekası

kedilerin zekası, 2-3 yaşındaki bir çocuğun zekasıyla eşdeğerdir.

eğer bizler zekayı “bilgi edinme, bilgiyi saklama, sorunları çözmek için bunları kullanma becerisi” olarak tanımlarsak; kediler, diğer tüm evcil hayvanlar içerisinde açık ara kazanan taraf olurlar.

yetişkin bir kediyi daha önce hiç bulunmadığı ve görmediği bir odaya koymayı deneyin ve içgüdüsel olarak odanın her köşesini dikkatle incelemesine şahit olun. “temel araştırma” yapmak için bu gerekir. birçok davranış bilimcileri, bunun kediye çevresi hakkında değerli, hatta hayat kurtaran bilgiler sağladığını savunur.

aslında merak, hiçbir kediyi öldürmez; aksine ona “9 canlı”ünvanını kazandırır.

yazının tamamı için ;
https://www.petlican.com/kediler/kedile...