kediniz sizi ne olarak görüyor olabilir

kediler ilginç canlılar.
bazıları pek düşünmediklerini pek cok seyin tesadüf oldugunu israr etse de kaplan ırkından gelen bir canlinin düsünerek davranmamasi imkansiz gibi geliyor bana...
medi ilk kedim, umudum. beni kesinlikle aşkı olarak görüyor eminim. onun bakışlarından bu hissi anlamamak imkansız benim için. ya o insan ya ben kedi onun için ben sevgiliyim.
ali rıza ; elim kadardı ve kendi kendine yetebilene kadar koynumdan çıkmadı. parmaklarımı emdi ninni dinledi.
ali rıza hala aynı. ben onun annesiyim bunu çok belli ediyor.
behlül; o bahçe kedisiydi ve sonuc evimize 3.kedi olarak geldi. o başına buyruk... özgür ruhlu... serseri... köpek mi kedi mi tartısılır. sanirim biri bana el kaldirsa saldirabilir.degisik bi koruyucu yapisi var. o en iyi arkadasim sanirim ve ben de onun.
cavidan mı? beni hicbir seyi olarak görmüyor. sadece kicini temizleyen ve istemedigi halde poposunu yikayan gicik kadinim onun gözünde... ama yine de eve geldigimde önce sevilmek sonra mama ister... demek ki belli etmese de bir bağımız var.. ben ona kızım desem de o beni lise arkadasi gibi görecek besbelli.
hiç bilmiyorum açıkçası, ben kendi gruplarından bir birey gibi gördüklerini düşünüyorum. yaklaşık iki senedir mamalarıyla tuvaletleriyle valide ilgilendiği halde yine de benim dibimden ayrılmıyorlar, oyunlarına illa dahil olmam lazım, düzenli sevmem lazım, sevmezsem bağırmalar, kızmalar, yüzüme bak, okşa beni diye yakınmalar. yani işin mamayı veren ve bakımı yapan el olduğuna ben inanmıyorum. ilk sahiplendiğimde ben bakmıştım sanırım o dönemde oluşan bir bağ mevcut aramızda. şimdi valide bakıyor dahi olsa benim odamdan çıkmıyorlar valide de bozulup bana yakınıyor, ben ilgileniyorum bunlar sana geliyor diye.
mama su tedarikçisi artı kum temizleyici kişisi.
‘çekilebilirsin sebastian! haaa bu arada mama ver, göbeğimi okşa, kumumu temizle! hayır sadece ben istediğimde yap bunları!’ olarak gördüğüne eminim. bir de havalar soğuduğunda soba olarak görüyor beni.
nazarım değecek kedilerime... seninkiler cok sevdiriyo seninkiler ne kadar uysal... yahu benimkiler mi boyle guzel anlamli bakiyor sadece? ya cok sansliyim ya da ben delirdim.
sevdirmek için sadece bana gelir.. kimsenin kucağına gitmez. ne oluyorum sizce?
öyle sanıyorum ki, milo beni eşiti olarak görüyor. - dost, ortak vb.- diya beni annesi olarak görüyor. duman ise koruyucusu olarak görüyor.
"elindeki terlikle totişime dokunan, çok hızlı koşmama rağmen isabeti yüzdeyüz olan, evdeki herkesin annesi, kölesi,vs... "diye gördüğünü düşünüyorum. ama belli de olmaz.benden hiç korkmuyor, sadece, ben varsam kimseye zarar vermiyor. dünyanın en hanım kedisi oluyor.üçkağıtçı.
"salak ama çalışıyor" muamelesi yapıyor bana.
a bir yerde okuduğuma göre büyük kedi olarak görüyormuş ama sanki hizmetçi evin sebastian i oh mis yan gel yat sen çalışırsın akşam eve gelirsin kiz neredeydin bu saate kadar çabuk mamamizimi ver yok önce iki koşup oynasakmi yok yok vazgeçtik surda tuvalet olarak belirlediğimiz bir yer var bakalım kakamizi cisimizi iyi temizleyebiliyormusun dedikleri uşak ama yinede seviyoruz demi evin kral ve kraliçeleri onlar ne yapalım bizede hürmet etmek düşer gına geldi bunların kaprislerinden gerçi neyseeee seviyoruz ailecek
ikisi de beni oyun arkadaşları olarak görüyor bence. birbirleriyle oynamak yerine ikisi de evin değişik bölgelerinde aynı anda oynamak istiyor. evin içinde koşturmaktan yorgun düşüyorum. yok mu bunun bir çaresi
net cocugu olarak goruyor ne zaman yemek yese bir parcada benim yatagima getirir koyar bende yiyeyim diye.. getirene kadarda kediler yavrusuna nasil seslenirse ayni sekilde bana seslenir.
aşağıdaki yazı evrim ağacı sitesinden;

bristol üniversitesi veterinerlik bilimi bölümü antrozooloji profesörlerinden olan ve geride bıraktığımız 30 senesini kedi davranışlarını anlamaya harcayan dr. john bradshaw da, yeni kitabı "kedi mantığı"nda, evcil kedilerin köpeklerin aksine halen vahşi hayvanlar olduğunu ve sahiplerini, kendilerini baskılayan birer "büyük kedi" olarak gördüklerini açıkladı.

dr. bradshaw'un açıkladığına göre, kucağınıza zıplayan bir kedi, size eşlik etmek istediği için değil, annesinin kucağına kıvrıldığında süt alabileceğini bildiği için bunu yapar. benzer şekilde bir kedi dik bir kuyrukla sizi karşıladığında, aslında sizi sahibi olarak değil, kendisine zarar vermeyeceğini bildiği bir diğer kediyi karşılarken yaptığı davranışı sergiler. benzer şekilde, bacaklarınıza sürtünüp size yanaşması da, bizi kedi olarak gördüklerinin bir diğer ispatıdır. eğer ki birden fazla kediye sahipseniz, bu davranışın kediler arası iletişimin önemli bir parçası olduğunu görürsünüz.

benzer şekilde, kedilerde sıklıkla görülen bir davranış olarak, size ölü ya da yarı-ölü bir kemirgen getirdiğinde, bunu bir ödül olarak size sunmamaktadır. kedinizin tek yaptığı, avını yiyebilmek için güvenli bir ortam oluşturmaktır. fakat bu avı yemeye kalktığında, sizin verdiğiniz ve üreticiler tarafından özenle kedilerin seveceği şekilde hazırlanan mamalardan çok daha acı ve lezzetsiz olduğunu fark eder. bu nedenle birçok kedi, bunun yerine sizin yeminizi tercih edecektir.

sonuç olarak; her ne kadar kendinizi bir kedinin "ebeveyni" olarak görmek istiyor olsanız da; kediniz sizi kendisinin ebeveyni olarak görmemektedir. siz, onun gözünde, ona baskı kuran (onu domine etmiş) büyük bir kedisiniz. ancak ona zarar vermediğiniz ve leziz besinlerle beslediğiniz için, daha iyi bir durum oluşmadıkça sizi terk etmesi veya sizden kaçması için bir neden yok.
beni patron olarak görüyorlar.
özellikle büyük kedimle bu ilişkimiz daha eskiye dayanır. ufaklık beni tam tanımadı daha.
kediler sahiplerini büyük kedi olarak görüyormuş ama leo beni kesinlikle kölesi olarak görüyor başka bir açıklaması olamaz bu hareketlerin.
kocaman ve kendine gore nispeten daha çirkin ve tuhaf bir kedi olarak görüyordur bence..düşünsene; kuyruğum yok ve iki ayak üstündeyim. üstelik kendimi yalamak yerine, suya giriyorum! demek ki bazen bu yüzden hayretle bakıyorlar yüzüme..
beni sphynx cinsinden kendi siyam ikizi olarak görüyor (üstelik kendisi gayet tüylü) zira wc ye girsem meraktan miyavlıyo. o çok sevdiği salonda cirit atarken civarda ben yoksam salonu bırakıp benim peşime düşüyor. yani yapışık ikizim gibi davranıyor.
kesinlikle kendi cinsinden biri gibi görüyordur ama diğer kedilerin aksine onun için bir tehdit oluşturmuyorum. bunun dışında; hem bir oyun arkadaşı hem de annesi olarak görüyor olabilir.