kedi sahibi olmak niçin faydalıdır

kediler ruhsal sağlığa iyi gelir

pek çok araştırmanın ortaya koyduğu üzere, kedi besleyen insanlar köpek besleyenlere oranla daha yüksek ıq’ye sahip. 

tabii aynı zamanda kedilerimiz ruh halimizi de düzeltiyor ve onları birkaç dakika okşamak dahi beynimizde serotonin hormonları salgılanmasını sağlıyor.

kediler fiziksel sağlığa iyi gelir

kan basıncınızı düşürmek mi istiyorsunuz? kedinizi okşayarak ve mırlamasını dinleyerek birkaç dakika geçirmeniz yeterli olacaktır.

amerikan sağlık organizasyonu’nun araştırmalarına göre kediler kardiyovasküler hastalık risklerini azaltıyor. kediler kan basıncını dengeliyor, kolesterol seviyesini düşürüyor ve obeziteden koruyor. ayrıca yine başka bir araştırmaya göre, kedi sahiplerinin kalp krizi riski yüzde 40 azalıyor.

bize sabırlı olmayı öğretirler

kediler doğuştan inatçı ve vahşi hayvanlardır. dolayısıyla bazı davranışları bizi sabretmeye iter. şu bir gerçek ki, bir kediye sabredebilen insan bazen her şeye sabırla yaklaşabilir.

empati yeteneğimiz artar

kedilerin bencillik ve ‘ben merkezli’ olma konusunda kötü bir şöhretleri var. aslında tam aksine son derece empati sahibi, sadık yaratıklardır.

üzgün olduğunuzda, hasta olduğunuzda çok defa kedinizi yanınızda bulacaksınız ve sizi rahatlattıklarını göreceksiniz. hatta yine araştırmalara göre, kedi besleyen çocuklar empati kurmayı daha iyi öğreniyorlar, sorumluluk sahibi insanlar hâline geliyorlar.

kaynak: https://kedikutusu.com/kedi-sahibi-olmak...
iç enerjinizi dengeler, sizi sakinleştirir. hayatlarına, doğum,yaşam ve (ne yazık ki) ölümlerine şahit olmak çok şey öğretir. hayatta neler önemlidir, gerçek sevgi nedir, anda yaşamak nasıl olur gibi önemli dersler verirler, tam olarak öğrenemeyiz ama örnek alabiliriz. kedi sahibi olunmaz, kedi ile aile olunur.
fakat bu muhteşem özellikler aynı zamanda sizi daha asosyal, daha çok tüm zamanını evde kedilerle geçiren bir insana dönüştürebilir ve bu durum da bir süre sonra sağlıksız hale gelebilir. denge iyi kurulmalı, kedileri ailemize almalı ama sadece ona odaklanılmamalıdır.
bilimsel kısmını bilmiyorum ama bir kedi ile yan yana olmak yada varlıklarını bile düşünmek normalde fevri olan bünyemi sakinleştiriyor. migren krizlerim daha hafif geçiyor kedi ile. tuhaf ama evet
bedavaya eğlence. sürekli aksiyon halindeler, uyurken bile komik olabiliyorlar. hatta bir eve davet edildiysem ve o evde de kedi besleniyorsa hiç tereddüt etmeden gidiyorum, sıkılmama garantili çünkü.
bir canlyla beraber aynı evde ve iletişim içerisinde yaşamayı başarabilmek duygusunu yaşamayı başarabilme...
sayısız faydaları olmakla birlikte; fayda amacı güdülmemektedir.
sekiz dokuz yıldır yaşadığınız kenti bırakıp, bilmedğiniz ve her şeyden mahrum olduğunuz bir yere geldiyseniz, desteğiniz ve yalnızlığınız tek ilacı olabilirler. afyon'dan iyiki çaldım seni küflüsuzim.
yalnız yaşıyorsanız gök gürlediğinde yanınızda sizi daha çok korkutup adrenalin seviyenizi tık tık arttırıp, uyurken kafanıza yatıp aslında yalnız değilsin hissi yaratan; kalabalık bir evse eğer hepiniz ölün umrumda değilsiniz tribiyle herkesi köleye çevirip egonuzu yontarak budhayla tanışmadan sizi iyi bir insan haline getirirler. yok ben kötü olmak ve/veya kalmak istiyorum diyorsanız karma/ilahi adaleti hatırlatır ne haliniz varsa görün derim.
insanın stresini alıp götürüyor.
hizmet etmektir ne olacak
kedi için faydalıdır. bize de yağmasa da gürler. yok be ya yağar, yağmaz mı. en esaslısından. hem bedene hem ruha. daha ne olsun...
sorumluluk getirir ve çoğu zaman sabırlı olmanız gerekir, bu yüzden ruhsal açıdan son derece faydalıdır.
karşılıklı bir ilişkidir. verirsin, alır, verirsin, alır, hep böyledir. çokça sevgi bulundurmak iyi gelir. çünkü sevgisiz olmaz. ve herşey bir kediyi sevmekle başlar.
başlarına buyruk hareketleriyle tam bir antidepresan etki gösterirler.kendine has asil karakterleri ve tamamen kendi istekleri doğrultusunda olan oyun hareketleri ile onu kontrol altında tutamamanız baskı altında olmamanız gerektiğini her seferinde ispatlar ve sizi ona daha yakın hissettirir
hicbirine sahip olamadigimi ve olamayacagimi ozellikle belirterek...
kedi ile yasamak ; huzur vericidir.
ruhunuza iyi gelir, kediler ruhunuzu görürler onu beslerler, negatif enerji mıknatısı gibi çekip atarlar kötü enerjiyi üzerinizden