veteriner hatası sebebiyle kedinizin ölmesi

olasıdır. doktor hatası sebebiyle hayatını kaybeden insanlar olduğu gibi veteriner hatası sebebiyle evcil hayvanlar da hayatlarını kaybedebiliyor. illaki hata yapılabilir fakat yeni bir moda başladı. "kediniz fipmiş o yüzden ölmüş" şeklinde cevaplarla kolaya kaçan veteriner hekimler son dönemde artmış görünüyor. 2 aylık kedi yeni evine gitmeden hemen önce iç dış parazit uygulaması, karma aşısı sonrası hızını alamayıp 2 hafta içinde 1 doz karma daha ve üstüne kuduz aşısı yapmasıyla ölen bir yavru kedinin hikayesini duyunca oldukça üzüldüm. bu konuyu aşağıdaki başlıkta ayrıca işleyeceğim.

(bkz:hatalı veterinerlerin kediniz fipten ölmüş bahanesi)

ayrıca veteriner hekimin hatalı olduğunu düşünüyorsanız hakkında maddi manevi tazminat davası da açabilirsiniz. detayları aşağıdaki linkte bulabilirsiniz.

https://www.mesudebusrakucuk.av.tr/veter...
köpük kusuyordu kızım ilçede bulunan 4 vet. arasında en iyisi denildiginden götürdüm, kalsin burda tedavi edilsin dedi ,kalsin dedim ne gerekirse yapın asla düşünmeyin.. 1.5 saat sonra acil olarak gelin dediler gittim... serum takmışlar emboli olmuş kalp krizi geçirmiş 1 gün önce 1 yaşına basmıştı... öylece yatıyordu , hicbir şey yapamadim... oysa ki onlar prosedürü uygulamışlar ... sadece aşı yapmayı tirnak kesmeyi ve para almayı biliyorlar.. ( işini layıkıyla yapan veterinerler alınmasın sözüm onlara değil, umarım birinizi bulurum)
yaklaşık on beş senedir benim çocuklarımı emanet ettiğim veteriner hekimimiz, iyi ki var. dilerim kimse böyle bir şey yaşamaz; tüm çocuklar liyakat sahibi, işini severek yapan hekimlerle karşılaşır umarım..
şunu anlamiyorum ben. ne zaman tedavisi uzun sürecek bir kedi götürsem. belki yaşamaz belki yaşar dedikleri her yavrum vefat etti. ve alakasız bir sekilde nedense evde 2, 3 gun yatan kedi veterinere gidince asi olunca yarim saat icinde vefat ediyor niye gitmeden etmiyor? 1 2 tesadüf olurda hepsi mi olur? kimsenin günahını almak istemem ama surekli ayni durum surekli ayni durum artik cozemiyorum. bazen acaba acı çekmesin diye mi yapıyorlar diyorum ama vefat ederken acı çekiyor of kafam gercekten karişik bu konuda
ben kendim hastaneye düşmeyeyim diye dua ediyorum, kendi türüme canımı emanet etmekten deli gibi korkuyorum bu noktadayım. çocuğum dediğim canlar için böyle bir şeye katlanamam herhalde delirirdim, ne yapardım bilmiyorum. zaten eskiden yaptığım bir hata var bırakın ölümü yalnız bile bırakmıyorum çocukları vete götürdüğümde. eskiden dayanamıyordum tutuyorlardı stres oluyordu çıkıyordum dışarıya, şimdi nereye götürseler geliyorum yanında bulunuyorum, hem fark ettim ki hayvan kendini daha güvende hissediyor sizi görünce göz teması olunca.

yurt dışında yok ama bu, belgesel izlemiştim adamlar geçiş kapısı koymuş muayene vb. ne yaparlarsa insan yoldaşı almıyorlar içeriye. büyük konuşmayayım benim öyle bir güveni oluşturmam için veterineri çok iyi tanımam lazım, yoksa hayatta bırakmam. kullanıcı yorumlarına çok güvenmediğim tek konu da bu vet konusudur. mutlaka kendim tecrübe etmeliyim. deli gibi para hırsının olduğu bir sektör sonuçta bu. bin çeşit adam/kadın veterinerlik yapıyor. 50 kişi aşı için gider sosyal yönü gelişmiş bir veteriner karşısında rahatlıkla memnun ayrılabilirler. adamın kendisini ne kadar geliştirdiği, pratiği aşı vb. sürekli olan konular dışında nasıl olduğu, hayvanın ruhundan anlayıp anlamadığı bunları bilemezsiniz o yorumlarla. koyar girişe güzel enerjik bebek bir stajyer, içeriyi de az lüks yapar bitti. sonra kediyi bırakırsın o babyface suratı ve sahte gülümsemesiyle kedi zaten son aşamadaydı der, zaten x hastalığı vardı yaşamazdı der hop kutuda alıp gider gömersin.

hep söylüyorum, hayvansever kendisini geliştirmek zorunda, her şeyi okumalı, her şeyi araştırmalı.
ben ilk önce veterinere "evinizde evcil hayvanınız var mı?" diye soruyorum. "hangi cins, adı ne, kaç yaşında" diye devam ediyorum. bende de bu takıntı var, evinde evcil hayvanı olmayan veterinere çocuklarımı emanet edemiyorum maalesef.
basimiza geldi...ilgilenmediler bile.yogun bakimada alamam dedi...ve kedin vefat etti biz ne yaptik cimere yazdik ve guzel bi cevap geldi.gelen cevapta bizim kedimizin kaydi bile yapilmamis deftere.gerekli olan ceza verilmis..sukur cektik icimiz bir nebze olsada...herkes hatasinin cezasini cekmeli...
bunun bir de hata değil de kasıtlı olarak yapıldığı durum vardır. belediyelere bağlı veterinerlerin hasta hayvanları uğraşmak istemediği için direk uyuttuğu durumlar mevcuttur.