sokak kedisi

1.) genel olarak doğada yaşamayı terk etmiş ve ya 5199 sayılı koruma kanunu'nda belirtilen kontrollü hayvan statüsünü kazanamamış ve ya bu statüyü kaybetmiş, bazen de saf kan statüsünü kaybetmiş, yaşamını insanların yaşadığı evin dışında ve şehirde devam ettiren kedilerin genel adı.

2.) sıklıkla sokaktan toplanıp sahiplendirilen, cinsi sıklıkla tekir, sarmal, maine coon, norveç orman kedisi, gibi yanlış morfolojik teşhislerle anılan, hatta bazen yerel olmayan cins kedilerden zannedilen yabani anadolu kedisi cinsi kedilere verilen ad.

3.)forumlarda #felinoloji bilgisi olmayanların cins analizi yaptığını görürsünüz. bu yanlış bilgilendirme sonucu bir çok farklı morfolojik ve genetik karakteri gen havuzunda barındıran anadolu kedilerinin marka değerini yitirmesine sebep olmaktadır.
mesela uzun tüylü bir anadolu uzun tüylüsü cinsi bir kedi görüldüğünde norveç orman kedisi, kapkara, siyah bir anadolu karası cinsi bir kedi görüldüğünde bombay kedisi gibi türkiye'de serbest dolaşması imkânsız olan kedi cinsi ile anılması, ama daha sonra bu teşhisin yanlış olduğunun ortaya çıkması, anadolu kedisinin marka değerini yitirmesine sebebiyet verir. niye gurur duymuyoruz ki; bizim yerli ırklarımız endemiktir. dünyanın başka yerinde olmayan nadir cinslerdır. o nedenle rahlıkla ve gururla söyleyin, o sokak kedisi değil, anadolu kedisidir! yaşasın anadolu kedileri!

(bkz:anadolu kedisi)
http://anadolukedisi.com
bahçemize gelip yiyecek verilmeyi bekleyen kedilerdir. günün belirli zamanlarında yiyecek verirseniz aynı kediler her gün alışkanlık edip geleceklerdir.
evdeki kedilerimin cinsidir. kedilerimin cinsini sorduklarında verdiğim cevaptır. sokakta hayatta kalmayı başarmış, en güçlü özelliklere sahip kedidir.
türkiye'de sokak kedisi yoktur "sokağın kedisi" vardır.
eğer çoğunluk gibi terk edilmiş yavru bularak büyüttüyseniz genç yaşlarda sağlık sorunları çıkıyor. tabi annesinden erken ayrılan yavrularda da bu durum devam ediyor.