maine coon

atalarının norveç orman kedisi ve ankara kedisi olduğu öne sürülen fakat amerikalılar tarafından ırk tescili yapılan en iri evcil kedi cinslerinden biridir. yüz ifadesi ne kadar sert olsa da aslında oldukça nazik bir davranış şekli vardır. 1970lerde çiftliklerde fare avı için kullanılsalar da sonrasında evlere adapte olmuşlardır. uzun tüylü oldukları için tüy bakımı oldukça önemlidir.

enteresan bir tip gerçekten. ankara kedileriyle ilgisi olduğunu pek düşünmüyorum. tüyleri benziyor ama yüz şekli çok farklı.
bu arkadaşların siyaha yakın renkte olanları beni benden alıyor. ya rab bu nasıl güzellik? bu nasıl karizma? kedisin ve hiçbir şey yapmadan coolsun. müthiş müthiş
yabancı bir eve misafirliğe gitmiştim. kedisi olduğundan bahsetmişti ama ben farklı cinsleri pek bilmediğimden her kediyi aşağı yukarı 20-30 cm arası zannettiğim için ilk gördüğümde aklım çıkmıştı. içeri bir geçtim, 50 cm koca agresif bir kedi, koltukta yayılıyor. ben dehşet içerisindeyim "kedi dediği kaplan mıydı?" şeklinde, o "bu kim ya sabah sabah" dermişçesine sinirle bana bakıyor. sahibi de anladı tabii benim şaşırdığımı, açıklama yapınca rahatladım. tabii hâlâ gri bir maine coon görünce o anki korkum aklıma gelir, silkelenirim.
bu kediler sanırım ankara kedisi ve rakunun ciftlestirilmesinden elde edilmiş acaba norveç orman kedisimiydi ama zaten norveç orman kedisinin atalarının olduğu topraklar anadolu ve asya dolayısıyla ankara kedisi en eski ırklardan biri olduğuna göre ankara kedisiyle elde edilmiş oluyor ? oldukça iri bir ırk sevecen bazen agresif olabiliyorlar kesinlikle geniş bir ev ve bahçesi olan bir ortamda yasamalilar taze etle beslenmeli diye biliyorum şu an bende bu cins kediye benzeyen bir kedi var cozemedik ırkını kendisi sahipsiz ben bakıyorum bizim insanımız bu tarz kedilerden korkuyor sanirim çok iri olduğu için hiç kimse sahiplenmedi