kedilerde göz akıntısı

insanlarda olduğu gibi kedilerde de az miktarda akıntı ve çapaklanma meydana geliyor ve gayet normal bir durum. fakat akıntı halinde geldiği de olabiliyor. bir kedimde bu akıntı çok fazlaydı, eski veterinerime danıştığımda "bu kedilerde oluyor genellikle" gibi alakasız bir cevap almıştım. göz damlası, çay vb. gibi bir kaç şey denedim fakat önleyemedim. 3-4 ay kadar sonra soğuk algınlığı sebebiyle hafif bir hastalık yaşadık. o dönemde ismini tam hatırlamıyorum ama ikisi de bir birine zaten muadil olan azro veya azomax kullanmamız gerekti. kullandıktan hemen 3-4 gün sonra da göz akıntısı durdu. 1,5 yıldır da bir daha akıntı sorunu yaşamadan hayatını sağlıklı bir şekilde devam ettiriyor.
özellikle basık burunlu kedilerde sıklıkla karşılaştığım durumdur.
takip edilmesi gerekir, göz kaybına kadar gidebilen vakalar olduğunu duymuşluğum vardır.
şayet, sarı, kokulu, kıvamlı değilse; daha doğrusu görüntü içgüdüsel olarak endişelendirmeyen vaziyette ise ıhlamur çayı yahut papatya çayı (tabii poşet çay olmayacak, kuru çay yaprakları olacak) ya da siyah çay demlenir, ılık ve yakmayacak ısıya geldiğinde özellikle yumuşak gazlı bez ile narince silinir.

gazlı bez önermemin sebebi, pamuk veyhavlu kağıt tüy bırakabilir, ve göze kaçarsa sıkıntıyı artırabilir.
gazlı beyaz yoksa, temiz kullanılmamış anane/babaanne tülbenti de olur.

kedimiz/köpeğimiz/çocuğumuz açık renk tüylere sahipse ıhlamur veya papatya tercih edilebilir.

bir de en önemli deneyimim, eczaneden alacağımız yada en iyisi veterinerimizin temin edeceği borik asit, efendim mucize yaratıyor.
1 çay kaşığı kadar borik asit, ve hatırlayamadığım miktarda temiz su ile pansuman.
veteriner hekiminize danışınız.
borik asit ile önüne geçilebileceğini duyuyorum şu sıra. fakat kediniz benimki gibi beyaz değilse hiç borik asitle uğraşmadan doğal yollarla çözüm sağlamanız daha sağlıklı olacaktır.
%3'lük borik asit çözeltisi ile sabah akşam makyaj temizleme pamuğu yardımıyla silmeyi öneriyorum. çapaklanma varsa tobramisin (tobrased, tobrex, tobsin) kullanabilirsiniz. eczacı olduğum için borik asit çözeltesini semtinizde güvendiğiniz eczacınıza hazırlatabilirsiniz, maliyeti düşüktür. tazelik ve kontaminasyon riski olduğunu düşündüğüm için 100 cc'lik ambalajları tercih edebilirsiniz. kendisi antiseptik olsa da kedim benim için değerli. göz doktoru arkadaşım da kedilerde direnç olmadığı için öncelikli olarak tobramisin öneriyor o da bir kedici.
sokakta bir sürü kedide bu sorunla karşılaşıyorum.onları sürekli takip edemezsek ne yapmalıyız?göz kaybına kadar gider mi merak ediyorum.iü avcılar kampüsü'nde karşılaştım en son. feciydi gözleri...
bu sene özellikle herpesvirusa bağlı rinotrakeit olguları göz tutulumu ile seyretmekte ve bir göz kaybı ile sonlanmakta. sokakta bu yaz çok fazla hasta kedi gördüm. kendim de göz doktoru olduğum için kullanılması en uygun ilacların vigamox göz damlasi,virgan göz pomadı,terramycin göz pomadı ve suni göz yaşı damlası olduğunu düşünüyorum. yurtdişı yayınlarinda sistemik antiviral öneriliyor ama yurdumda pek mumkün degil. ama sistemik antibiotik mutlaka başlanmalı çünkü sekonder bakteriyel enfeksiyonlar hem göze hem üst-alt solunum yollarına yerlesiyor.
azro veya azomax kullanarak çözülebilen bir rahatsızlık. özellikle ilk 1 yaşına kadar uygularsanız bu sıkıntıyı kökten çözebilirsiniz.
hafif akıntı ve bir gözde perdelenme olmuştu, terramycin ile üç günde düzelttik. ilk an kendimi o kadar yetersiz hissetmiştim ki üzüntü ve çaresizlikten gün boyu ağlamıştım.
ılk defa az once kedinim gozunden akanin kan olduğunu farkettim. herhangi bir yara yok tirnak izi yok kanama gozdende gelmiyor ama gozunden kan akıyor tam duzeldi diyorum tekrar başlıyor me oldugunuda anlamış degilim

edit: antibiyotik ve tenya ilaci ile 3 gunde iyilestirdim suan baya iyi gozleri
yakın zamanda iki sokak kedisi yavru ve annelerinin birbirine bulaştırması sürecinde henüz annede yokken yavruları veterinere götürdük, ağır bir enfeksyondu, antibiyotik şurup ve iki ayrı damla verdi 1 haftada toparladılar. ama bunlardan bağımsız ayrı bir yavru sahiplendim onda biraz yaşarma, çapaklanma ve yeşil akıntısı vardı tek gözde. ılık su ve ılık çaya batırdığım peçete ile silmiştim nazikçe, 2 gün içinde geçti.