açık mama

malum mama fiyatları uçuşta bir alternatif olarak düşünüyorum ancak kedime zarar veririm diye de korkuyorum. hatta hasta olursa vet masrafları da cabası. var mı deneyen, önerisi olan?
almaya hiç cesaret edemediğim mama, fakat almak mecburiyetinde kalırsam şayet, kesinlikle çok güvenip, emin olabileceğim bir shop olmalı.
hahah.. yıllardır açık mama kullaniyorum evde 10 artı sokakta da besleme yapıyorum surekli baktigim bir suru kedim var milyarder falanda degilim kusura bakmayın disaridakiler ne yiyorsa evdekilerde onu yiyor sağlık problemleride yok

edit: sunu eklemeyi unutmusum benim petshopa guveniyorum tabiki benim bile yiyesim geliyor bazen tazecikk
mecbur kalınca 1000de bir alıyorum. örneğin mama bitmek üzere para yok veya geç sipariş geçtiysem 3-5 günlüğüne alıyorum, onun dışında almam. neden dersen öyle emin olduğum pet shop yok benim, birine gidip alıyorum içinde kurt görüyorum mamayı kim bilir ne koşullarda saklıyor veya skt'si ne kadar doğru emin olamazsınız ki. açık mama ile perakende satılan mamalar arasında da cebinizden toplu para çıkması dışında hiç bir fark yok. internette 10 kilosu 300 tl olan mama yine açık aldığında aynı para, hatta 3-5 lira fazla bile olabiliyor. çok sayıda cana bakan dar gelirli insanlar için belki geçici bir çözüm olabilir ama onlarda genellikle uygun fiyatlı mamaları 25-50 kiloluk ambalajlarda alıp tüketiyorlar diye biliyorum. işin özü zorda kalmadıkça açık mama almayın derim ben.
hep temkinli yaklaşımda bulunduğum tür bir çeşittir kendisi.
gönül ister ki sokaktakilere de proplan alayım ama öyle bir bütçe yok. daha bugün 10 kg adult somonlu proplan sordum 492 lira fiyatı var 400 liraya bırakayım dedi veteriner hekim.

aynı mama açık olarak da kilosu 40 lira olarak satılıyor. ben şahsen açık mama almam . sokak kedilerine veriyorum çünkü onlar gariban olduğu için taş versem onu bile yiyecekler.
kedimi zaman zaman beslediğim mama.

yıllarca karşıydım. inadımı kırınca yüküm hafifledi.

fakat burada dikkat edilmesi gereken şeyler var.

en başta güvenilir bir petshop. tanımadığınız, bilmediğiniz yerden almayın. mamaların çoğu birbirine benziyor. size 10tl.lik mamayı 40 tl.ye satabilir, tahılsız sandığınız mamanın düşük tahıllısını verebilir, son kullanma tarihi geçmiş ürün de satabilir. ve en kötüsü bunların hepsini birbirine karıştırabilir.

kullandığınız mamayı iyi tanıyın. evinizde örnek olarak bulundurun gerekirse orjinal olduğuna emin olduğunuz mamadan. renk, boyut ve kokusunu karşılaştırın.

açıkta duran mamalardan da uzak durun. önceden poşetlenerek saklanan mamaları hijyen ve taze kalması açısından daha güvenli buluyorum.

10-15 kg.lık paketleri aldığınızda kg fiyatı açık mama fiyatlarına iniyor. hatta indirimlerde daha da ucuza geliyor. imkanı olan kullandığı mamanın büyük paketlerinden alsın sürekli. ben öyle yapmaya çalışıyorum. ama imkanım olmadığında, indirim beklerken vs. açık mama ilaç gibi geliyor.