yazarların kedi kumu tercihleri

kafayı yedirten sorun! kesinlikle bentonit lakin tozsuz olsun tozunda bogulmasınlar yalayıp yutmasınlar.kokusuz olsun rahatsız olmasınlar.iyi topaklansın vs...her marka dönem dönem denendi güncel mırmır ince taneli kullanıyoruz.
piyasada çeşit çeşit kedi kumu satılıyor. ancak bunların bir kısmı hem kedinize hem doğaya uzun vadede zararlı, kanserojen özellikli. bir çoğunuz bu kumlardan alıyorsunuz çünkü kokmasın istiyorsunuz. silikaymış, parfümlüymüş, kristalizeymiş bir kere kedinize değer veriyorsanız bu kumları atın gitsin.

bahçeli eviniz varsa ve kedinizi düzenli aşılıyorsanız ve bahçeniz korunaklıysa kedi için en güzel hela bahçedir. yok efendim mikrop kapar, hasta olur vs vs. olur sonra iyileşir bir daha da olmaz en fazla bu olur. narin yapmayın kediye, kedi o, onun atası ormanlara hükmediyor afrika'da file söz geçiriyor.

bahçeli ev yoksa, apart, apartman dairesi ise iki seçenek var. bunlardan birisi bentonit dediğimiz doğal yapıdaki kumlar, bunların parfümsüzü tabiki. doğaya yine de zarar veriyor olsa da kediniz için ideal bir tuvalet kumudur.

bir diğeri pelet veya çam peleti dediğimiz kedi kumları. kedilerin bir kısmı bu kumlara rahatça alışırken bir kısmı alışamıyor örneğin bizimkiler alışamadı aylardır zorlasam da alışmadılar. bu kumlar minnak minnak uzun tanelerden oluşuyor ve suyu aldıkça şişip ince kum haline geliyorlar. ama kedi bu iri tanelerin üzerine çiş yapmaya başlangıçta alışamayabiliyor. bir deneyin en az 1-2 ay. baktınız alışamadı bentonit kumla karıştırarak kullanırsınız.

önerdiğim her iki çeşit kumu da piyasada silika, parfümlü vs diye satılan bir çok üründen daha uyguna bulabilirsiniz. hatta pelet kumlar suyu görünce dağıldığı için 20 kg luk bir çuval size aylarca yeter kedi sayısına göre.

gelelim koku olayına. düzenli temizleyince tuvalet koku yapmaz fazla. ama işiniz yoğun, zaman bulamıyorsunuz düzenli temizlenmiyor olabilir. bu durumda da kedi kumu kabını haftada, on günde bir tamamen boşaltıp temizlediğiniz genel temizlikten sonra, bir sıra inceden kumu gezdirip üzerine biraz toz karbonat dolaştırın, sonra kalan kumu üzerine atın. karbonat kokuyu bastırıyor baya etkili.

şimdiden kolay gelsin, hepinizi öpüyorum.
mahalledeki akvaryumcu 13 liraya satıyor pakedini. 10 liraydı zam yaptı yeni; yerli malı, ince kum çok iyi topaklanıyor. tel edince, apt. kapısına kadar da bırakıyor arabam yok iyi oluyor.

ancak yalarken bu kumlar zararlı olmuyordur inşallah gerçi olsa da yapacak bir şey yok yani apartmanda oturunca mecbur kum alacağız.
pelet kullanıyorum. daha 5 6 aylıkken herkes slika demisti ben de acemilik aldım ama çok öksürüyordu sordum doktora sakin dedi. normal kum da çok dağılıyor diye pelet alıyorum artık.
bentonit kullanıyorum.çok memnunuz.
mandalinalı sanicat
astim hastasi oldugundan suphelendigimiz kedimiz icin rossmann larda satilan kagit parcalarindan yapilma kedi kumu
mır mır bentonit ekstra güçlü kedi kumu.. ıcinde aktif karbon olan.. ben bu kadar iyi bir kum daha gormedim.. migros indiriminden almistik 2 kutu bir daha bulamadik.. cook uzun sure dayandi cunku sanirim aktif karbon taneleri etkisiyle aninda topaklaniyordu.. bir daha gorsem hic dusunmem stoklarim.. ınternette 25 lira, migros indiriminden yari fiyatina almistim ama sanirim 25 lirayi vericem..
cats white bentonit kedi kumu kullanıyoruz. kokuyu hapsediyor ve güzel topaklaşıyor. memnunuz
ilk aldığım kalın bentonit kumdan sonra patilerini çizdiğini farkettim. ince taneliye geçeyim dedim bu sefer de patilerinin arasına girdi kum. şimdi natural bastet e geçtik. instagram üzerinden satıyorlar ve satıcısı inanılmaz tatlı biri. ilk başta geçiş yaparken sıkıntı çektik ama şu an kokusuz ve doğal olduğunu, çizmediğini bildiğim bir kum kullanıyoruz. şimdilik içim rahat
lindocat-bebek pudralı. şok marketten alıyorum ama o kadar da emin değilim iyi mi değil mi başka kum kullanmadım çünkü.
şu an mycat kalın taneli aktif karbonlu kumu kullanıyorum. kedimi yeni sahiplendiğim için ilk kullandığım marka bu oldu. şimdilik bir sıkıntımız yok.
mycat ince taneli pudra kokulu kullanıyorum ama reflex kumlarını deniycem önümüzdeki ay.mycat tozutuyor biraz maalesef.
son kumlarımız mırmır ince taneli bentonit kum. aşırı memnunuz, değiştirmeyi düşünmüyoruz. topaklanma hızı ve kapasitesi, az tozuması ile epey başarılı.
yıllardır pisi pisi ince taneli kullanıyoruz.
ever clean , bir şekilde ordan burdan tasarruf edip alıyorum... tertemiz pürü pak
en uygun ve aynı oranda doğaya kediye zararsızını bulmaya çalışıyorum. parfümlü veya silika kesinlikle kullanmam resmen hayvana işkence. o hassas burunlarla o kumun içine giriyor çocuklar. ben kendim daha kaplarına dökerken kokudan burnum titriyor. silika dediğin kristalize kumlar da hayvanı kimyasal atık fabrikasında korumalı elbise olmadan gezdirmek gibi. deli miyim ben. evim daha az kaka koksun diye çocuğa işkence edecek değilim.
  • /
  • 4