kediyi dışarıda gezdirmek

kedinizi dışarıda gezdiriyor musunuz ? bizimki koltuklara, perdelera ve hatta tavanlara tırmanmaya başladığından beri bir kedi sahibi arkadaşın da tavsiyesi olarak dışarı çıkarmaya çalıştık, ağaçlara tırmansın, enerjisini öyle atsın diyerek ama çok korkuyor. ancak evin içindeyken de balkondan veya pencereden aşağıyı izlemeye başlıyor. siz dışarı çıkarıyor musunuz ? gövde tasmalı mı yoksa ana kucağı gibi taşıma çantalarında mı ?
bu konuda biraz sinirleniyorum. kedim her kedi gibi özgür ruhlu, hatta biraz da fazla. kediler zaten doğası gereği köpekler gibi tıntın peşinizden yürümez . apartmanımın önünde büyükçe bir yeşillik var, etrafı tellerle çevrili. sadece ot yemesi için ve biraz kelebek kovalasın diye her pazar onu göğsünden geçen kedi tasmasıyla (olur da kaçar da yakalam diye) aşağı indiriyorum . ot yiyor, ve kelebek kovalıyor . kusuyor tüylerini, yorulunca geri götürüyorum eve. apartmandan her çıkan ayy kedi de gezdirilir miymiş, kedileri de iyice köpeğe çevirdiniz, köpek mi bu lafları beni çıldırtıyor. başlarda cevap veriyordum, yok amca yok hanımefendi ben sadece ot yesin tüyünü kussun, azıcık ağaca tırmansın istiyorum diyordum. şimdi gülüp geçiyorum.
kedi özgür ruhlu bir canlı doğadan kopmaması gerek ama doğa da kalmadı gerçi biraz hava alsinlar diye tasma boynunda sanki köpek gezdiriyormus gibi ordan oraya sürüklemek onların ruhuna aykırı ben alıp kediyi dışarıda bu şekilde gezdirmenin eziyetten başka bir şey olmadığını düşünüyorum