kedili filmler

cat people - kedi kız. ilki 1942 yılında çekilmiş, daha sonra 1982 yılında yeniden çekilen bir fantastik korku filmidir. 1982 yılında çekilen versiyonunda başrollerinde nastassja kinski oynamıştır. filmde bahsi geçen kediler bildiğimiz kedilerden ziyade kedigillerden leopara dönüşen insanların hikayesini anlatmaktadır. 1982 yılındaki filmin aynı isimdeki tema müziğini de david bowie seslendirmiştir. (bkz:kedili şarkılar) bu filmi küçük yaşlarda iken izlemiştim ve bazı ürkütücü sahneleri nedeniyle aylarca etkisi altından çıkamamıştım.

fragman
marlon brando'nun kedici olduğu biliniyor. bir de onun don corleone karakterini canlandırdığı meşhur "baba" filminde kucağında kedisini sevdiği filmin açılış sahnesi vardır. o sahnede kızına kötülük edilmiş bir kişi don corleone'nin ayağına gider ve adaleti sağlamasını ister. don corleone ise benden önce polise gitmişsin, bu kadar zaman bana "baba" demedin, bunca süre benim yanıma gelmedin şeklinde naz yapmaya başlar. sonunda adam don corleone'nin elini "baba" diyerek öper ve anlaşırlar.

bu sahnenin "kedi" temalı bir versiyonu vardır. seslendirmeler uydurma olmakla birlikte tam kediciler için olmuş dedirtir. bu versiyonda don corloene'nin ayağına giden şahıs onun kucağında oturan, daha önce kendisinin bıraktığı kedisini geri ister. don corleone de ona cevaben bana saygı göstermiyorsun, bunca zaman yanıma gelmedin, kediyi istemedin, mafya ayaklarında çıkageldin, burası onun evi, ona yıllarca kendi evladım gibi baktım der. bak ne güzel mıncırıyorum onu, hatta iki elimle tutuyorum, sen de istersen tutabilirsin ve sevebilirsin, belki de sadece onu tutmak istiyorsundur diye de ekler. adam ise sen onu sevdikten sonra olmaz diye diklenir. ve adaleti istiyorum, kediyi istiyorum, o buraya ait değil, evde onun sepeti bile hazır diye inat edince, don corleone benim de mutfağımda kedi kapısı var, hem benden adalet bekliyorsun hem de kediyi sevmek istemiyorsun, bana baba demiyorsun, senin gibi adamlar mafyanın adını kötüye çıkartıyor, kedimi rahat bırakacaksın diyerek onu çok sert bir ifadeyle tehdit eder. adam da bu tehdit üzerine inadını kesip özür dilerim ama onu çok özledim der ver "baba" diyerek don corleone'nin elini öper. don corleone de sen bana saygı göstererek benim kedi seven elimi öptün diyerek yumuşar ve arada sırada gelip onu yürüyüşe çıkartabilirsin ve hatta ona mama verebilirsin ve diyerek adamı yollar.

  • /
  • 2