kedilerde kulak temizliği

kedilerde kulak temizliği için önerileriniz nedir ? özellikle scottishfold ırkında kulak temizliği sorun olabiliyor, fikir alışverişi lütfen ..
ayda bir kez kulak çubuğuyla temizliyorum. çok kirlenmiyor benimkilerin kulakları. sadece en son eve aldığım kedimde daha ilk günden kulaklarının çok kirli olduğunu fark ettim. temizlesem de 2 gün içinde tekrar aynı şekilde kulak içi siyaha yakın kahverengi şekilde doluyor. sonradan öğrendim ki kulak uyuzu imiş. bugün tedaviye başladım. tedavi sürecini o başlıkta aktaracağım.

(bkz:kedilerde kulak uyuzu)
malzemeler: en büyük boylarından kulak temizleme çubukları, yarı yarıya sulandırılmış elma sirkesi, son durulama sakinleştirme için demlenmiş kuru papatya çayına batırılmış pamuklar, şahsımın kısaltılmış tırnakları, klasik müzik, kediyle baş başa kalınacak oda.

her çeperi dikkatlice, konuşa konuşa, fonda klasik müzik, bolca sabırla ve çubuğu gerilere itmeden çeperleri temizlemek.
doğrusu budur demiyorum ama benim yaptığım işlem şu; alkolsüz ıslak mendil ve bir kulak çöpü ile hafifçe dışa doğru ve sadece görünen kirleri temizlemek.
şunu belirteyim geçici yuva olduğum bir kedinin kulakları temizlenmeyecek kadar kirliydi doğruca veterinere gittik tabi oo moo diyerek te icerilerden kirler çıkardılar ve pahalı bir jel krem uygulandı bir haftadan daha uzun süre. teşhis neydi bilemiyorum.
demem o ki bir aşırılık varsa bir sorun vardır zaten bebeklikten beri evde olan kedinin kulakları çok kirlenmez.
siyam kızımın kulaklarını temizlemek benim için oldukça kolayken scottish fold oğlum için bunu yapmak aşırı zor. hem rahatsız oluyor hem de o kadar sıfır ki kulağı, düz hale getirip temizliğe başlamak mümkün değil, ayrıca rahatsız da oluyor. nasıl yapılır bilen varsa mesaj kutumu +1leyebilir.